Προς το περιεχόμενο

Ρισκάρεις για να σώσεις κάποιον ή κάνεις την πάπια;


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Gregory_House είπε

"Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό, αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα."

Αυτό ακριβώς. 

Με αηδιάζει η στάση σας προς την δειλία. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δειλία και αδιαφορία είναι αυτό που φαίνεται παραπάνω στο βίντεο όπου 500 άτομα δεν κάνουν τίποτα. 

Αν είναι νύχτα σε έρημη περιοχή και πολλοί δέρνουν έναν τι μπορείς να κάνεις αν δεν είσαι ήρωας αμερικανικής ταινίας πέρα από το να φας κι εσύ της χρονιάς σου ?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Gregory_House είπε

Όσοι παροτρύνετε να υιοθετηθεί η στάση της πάπιας, μπράβο σας!

Είστε σαν τον πολύ ωραίο 40αρη τύπο, που όταν ήμουν πιτσιρικάς, 17 χρονών, και μου την είχαν πέσει μέρα μεσημέρι δύο άτομα σε ένα στενάκι για να μου ψειρίσουν το ψωροκινητό (με τον εναν να μου έχει κολλημένο ένα κουζινομάχαιρο στον λαιμό), με είδε να τον κοιτάζω έντρομος για βοήθεια, κι εκείνος απομακρύνθηκε με πίσω βήματα και συνέχισε την πορεία του χαλαρά προς άλλη κατεύθυνση. Ούτε φώναξε -απο εκεί μάκρια που ήταν- να σταματήσουν, ούτε φώναξε για βοήθεια, ώστε να μαζευτεί κόσμος, ούτε τίποτα. Απλά έφυγε πισοπατώντας.

Η μεγαλύτερη πλάκα είναι ότι τελικα δεν μου πήραν το κινητό ή οτιδήποτε άλλο, με άφησαν να φύγω, και μετά από 3 λεπτά με ξαναβρήκαν εν μέσω κόσμου, σε στάση του ηλεκτρικού, ξαναέβγαλαν το μαχαίρι, και μου ζητούσαν το κινητό γιατί "κάτι ήθελαν να δουν...". Ο κόσμος τριγύρω έβλεπε 2 παρακμιακές φάτσες να έχουν υψωμένο μαχαίρι προς ένα 17χρονο (που έμοιαζε 17χρονο, και όχι παρακμιακό λούμπεν στοιχείο) και θυμάμαι ακόμη τις ηλίθιες φάτσες, να κάνουν πως κοιτάζουν ψηλά, τα όμορφα περιστεράκια που ρίχνουν το γλυκό τσιρλιό τους στις ράγες του ηλεκτρικού, με βλέμμα μεθυσμένης αγελάδας.

Δεν με βοήθησε κανείς, παραδόξως τη γλύτωσα χωρίς να με ληστέψουν (ίσως επειδή έδειξα ψυχραιμία και δεν τα έχασα τελείως, ποιος ξέρει...), κι απο τότε, αποφάσισα να μην σταθώ ποτέ αδιάφορος σε αντίστοιχα περιστατικά (όπως και δεν στάθηκα, 3 φορές που χρειάστηκε μέσα στα επόμενα χρόνια).

"Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό, αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα."

Δυστυχώς όταν κάνουμε την πάπια και κλείνουμε τα μάτια σε αυτά που συμβαίνουν γύρω μας,χάνουμε όλο περισσότερο την ανθρωπιά μας ενώ προσθέτουμε και άλλο φόβο και άλλη παρακμή και άλλη εγκληματικότητα στήν κοινωνία που ζούμε.Ας σκεφτούμε οτι μπορεί κάποια στιγμή να χρειαστούμε και μεις η κάποιος δικός μας βοήθεια όπως το παλικάρι πιο πάνω και θα ήταν το χειρότερο η αδιαφορία του κόσμου.

Δεν εννοώ φυσικά να μπουκάρουμε και να κάνουμε τον ράμπο σε κάθε περιστατικό,αλλά να προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε,εάν και εφόσον μπορούμε,σε κάτι που ξεκάθαρα μπορούμε και είναι απαράδεκτο ως ενέργεια συνανθρώπου πχ να κλέβουν στο τραίνο ανθρώπους(εκεί πρέπει να ξεσηκώσεις τον κόσμο να καταλάβει τι γίνεται,γιατί μπαίνουν παρέα τα κλεφτρόνια),να κτυπάνε κάποιον ιδιαίτερα ηλικιωμένο,παιδιά, κλπ.

Σίγουρα πάντα θα πρέπει να προσπαθούμε να κοιτάμε την ασφάλεια μας και θα πρέπει οπωσδήποτε να προσπαθούμε να αποφεύγουμε γενικά,την εμπλοκή με αγνώστους, αλλά οχι και να φτάνουμε στο σημείο να κλείνουμε τα μάτια και να μην κάνουμε τίποτα,όταν μπορούμε έστω με κάποια φωνή,να βοηθήσουμε κάποιον συνάνθρωπο μας,πρόσφατο παράδειγμα πρίν λίγες μέρες Θυμάμαι μια γυναίκα στο τραίνο που φώναζε και ξεσήκωσε και άλλους,γιατί είδε να κλέβουν έναν ανυποψίαστο τύπο και έτσι στόν σταθμό την κοπάνησαν περίπου 2-3 άτομα που πρέπει να ήταν κλεφτρόνια,απο το βαγόνι αφού πρώτα φώναζε και κάνας 2 άλλοι πιθανός για να δημιουργηθεί αναστάτωση και να φύγουν,λίγο πρίν ανοίξουν οι πόρτες.

Αν γίνουμε ολοι πρόβατα η πάπιες κλπ χωρίς κανένα ενδιαφέρον για τον διπλανό μας δεν έχουμε και πολλές ελπίδες ως άνθρωποι,σκεφτείτε απλά να ήταν η μητέρα σας,η ο πατέρας σας κλπ Κάποια άτομα μεγαλύτερης ηλικίας, η η μικρή αδερφή σας ως μια κοπελίτσα που θα χρειάζονταν βοήθεια,προχθές είδα μια κοπέλα νεαρή,να μπαίνει ζαλισμένη στο φαρμακείο κρατόντας το κεφάλι της,γιατί ένας άγνωστος αδύνατος μελαμψός που περιέγραψε τι φορούσε κλπ την πλησίασε κτύπησε στο κεφάλι χωρίς λόγο (ίσως για να την κλέψει)και έπαθε Black out και έπεσε κάτω και την βοηθούσε μια άλλη κοπέλα και η φαρμακοποιός της έδινε πρώτες βοήθειες και την ρώταγε τι έγινε μέρα μεσημέρι που είχε ανέβει το αίμα στο κεφάλι μόνο που την άκουγα την κοπέλα φοιτήτρια ήταν και θα πήγαινε διακοπές σε 2 μέρες και τώρα δεν ήξερε αν είχε πάθει ζημιά και αν θα μπορούσε να ταξιδέψει...

Στο όλο θέμα χρειάζεται να έχεις σωστή αντίληψη και εμπειρία στο να διακρίνεις και να αξιολογείς κάθε περίπτωση ανάλογα με το περιβάλλον τα άτομα που υπάρχουν στον χώρο κλπ δεν είναι ολα Ασπρα η Μαύρα,γιαυτό θα πρέπει να βλέπουμε πάντα κάθε περίπτωση ξεχωριστά και με ψυχραιμία και αναλόγως πάντα την περίπτωση και τις δυνάμεις/γνώσεις του καθενός.

 

 

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, headbanger είπε

Αυτό ακριβώς. 

Με αηδιάζει η στάση σας προς την δειλία. 

Πολύ εύκολους τους έχεις τους χαρακτηρισμούς και την αηδία. Υποθέτω ότι είσαι αυτός που όταν είδες δύο παρακμιακούς να βγάζουν μαχαίρι για να αρπάξουν ένα κινητό, όρμησες, τους αφόπλισες και τους συνέλαβες κιόλας.  Τι, όχι;;;

 

@ELMastas ακριβώς όπως τα λες!

Επεξ/σία από Green Dragon
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταλαβαινω οτι πολλοι εδω μεσα πρεπει να το παιξουν θαραλεοι, alpha males και προστατες που θα επεμβουν στο ξυλικι για να σωσουν τον αδυναμο κλπ κλπ (η αληθεια ειναι οτι και τα παιδικα που βλεπαμε σε ευαισθητες ηλικιες, εμπνεουν), αλλα παιδες, προσφατο παραδειγμα ειναι η δολοφονια του Ζακ Κωστοπουλου (και πολλες αλλες) και νομιζω οτι απαντα καταλυτικα στο ερωτημα που θετει ο ts, στο κατα ποσο επεμβαινουν τριτοι οταν κινδυνευει η ζωη του αδυναμου. 30 alpha males γυρω γυρω, δεν βοηθησε ουτε ενας την ωρα της δολοφονιας. Σιγουρα καποιοι θα σκεφτηκαν οτι πρεπει να το κανουν (οπως εδω καλη ωρα) αλλα τελικα θεατες και στη δολοφονια αλλα και μετα που ηταν σωριασμενος, λιποθυμος και μονος του. Αυτο νομιζω αποδεικνευει οτι ακομα κι αν το 100% σκεφτεται οτι πρεπει να προστατεψει τον αδυναμο και προτασσει πολλα κιλα καρυδια σε φορουμς κλπ(καλη ωρα καποιοι εδω μεσα), στην πραξη , την ωρα του ξυλου, αποδεικνυει οτι ειναι κλουβια...

Η μαζα δεν προκειται ποτε να βοηθησει εναν αδυναμο. Τον αφηνει στο ελεος του στην καλυτερη, στη χειροτερη συμμετεχει κιολας.

Βεβαια η ψυχολογια της μαζας παιζει το ρολο της. Οποτε αν εισαι μονος σου και μπλεξεις σε καυγα αλλων, χωρις καν να ξερεις τι εχει συμβει, ή ποιοι ειναι αυτοι που τις παιζουν (εννοω πχ τι δυναμεις εχουν, τι κουβαλανε πανω τους κλπ) απλα για να σωσεις ζωες τοτε δεν εισαι ουτε προστατης, ουτε alpha male, αλλα εισαι απλα αφελης/ρομαντικος (αλλιως θα το ελεγα αλλα δε θελω να προσβαλλω), παρα μονο αν εισαι απολυτα βεβαιος οτι οι δυναμεις σου αρκουν για να εξομαλυνεις την κατασταση. Διαφορετικα το πιθανοτερο ειναι να τα κανεις και χειροτερα και να κινδυνεψεις και ο ιδιος, εξ'ου και η αφελεια που προαναφερω. Defeat-defeat κατασταση και το ρισκο να τα κανεις πολυ χειροτερα ειναι μεγαλυτερο.

Του φευγατου η μανα δεν εκλαψε ποτε λεει η κοινωνια και κατι ξερει. Απο εκει και περα στα φορουμ και δη τα τεχνολογικα γενικως η τεστοστερονη σταζει οποτε...

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην περίπτωση του Ζακ Κωστόπουλου που αναφέρθηκε.... Εστω ότι περνάς έξω και φωνάζει κάποιος "κλέφτης μπήκε στο κατάστημα-κρατάει μαχαίρι". Εκεί τι κάνεις; 

Ακολουθώντας τις συμβουλές των ράμπο του φόρουμ, θα έπρεπε να τρέξεις να τον αφοπλίσεις. Ελα όμως που ξέρεις μόνο τη μισή υπόθεση...

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προσωπικα εχω την ταση να ανακατευομαι σε τετοιες καταστασεις. Παντα λεω πως δεν προκειται να το ξανακανω και παντα σε εκεινη τη φαση μου σκαει αναποδα. Το κακο ειναι πως παιζει να τις φαω καποια στιγμη, ειμαι σιγουρος πως το μονο που με εχει σωσει μεχρι στιγμης απο κατι τετοιο, ειναι καθαρα το εκτοπισμα και οι διαστασεις μου που ισως ειναι αποτρεπτικες, γιατι σε φαση κανονικου ξυλου ειμαι εντελως αμπαλος. Το αλλο κακο ειναι πως παραεχω εμπιστοσυνη στο μπλα μπλα μου και τη χρηση της φωνης μου.

Καποια στιγμη ειχα δει ενα ντουκι με ενα παπι να δερνει με μπουκετα εναν μεσα σε ενα αμαξι μπροστα στην οικογενεια του. Ο παπιας ειχε δικιο απο τη μια(οχι που τον εδειρε φυσικα) γιατι ο αλλος πηγε να τον σκοτωσει σε προσπεραση (που την ειδα καθως ερχομουν απο πισω) και πρωτη φορα ειχα δει τοσο τρελο βλεμμα σε ανθρωπο. Ο τυπος ειχε θολωσει απο το σοκ και εγω πεταχτηκα και τον επιασα και προσπαθουσα να τον ηρεμησω. Οση ωρα του μιλουσα, απο μεσα μου με εβριζα και ελεγα πως τωρα αν ο ντουκης τα δει παλι κοκκινα και μου  πεταξει κανα μαχαιρι απο ενστικτο την ειχα βαμμενη, αλλα ευτυχως ολα καλα. 

Η πλακα ειναι πως η γυναικα που ηταν δικαβαλο στη μηχανη, με το που πεταχτηκε ο τυπος για εφοδο στο αμαξι και με ειδε να τρεχω κι εγω, ουρλιαξε "Πιαστον θα τους σκοτωσει πιαστον" και μετα ερχοταν με το πασο της. Φαση, ετσι μπραβο, ασε εναν αγνωστο βλακα να προσπαθει να ηρεμησει το κτηνος σου και εσυ μην ανακατευτεις που σε ξερει κιολας και θα ξερεις και κανα κουμπι του :lol:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τυχει σε τετοιες περιπτωσεις και μπαινω μονο αμα ειναι σοβαρα τα πραματα..

Πχ πακιστανος εκλεψε δικο μας  ο δικος μας τον ακουλουθησε τον επιασε και του επαιζε ξυλο μεχρι θανατου

μπηκα και γλιτωσα το πακιστανο απο θανατο και το δικο μας απο τη φυλακη μεχρι που ηρθε η αστυνομια και συνελαβε το πακιστανο.

Εντομεταξυ ο πακιστανος ειδε την αστυνομια σα θεο γιατι γλιτωσε το σκοτωμα...

Γενικα ποτε δεν εχω φαει ξυλο  μονο εχω παιξει γιατι αφοπλιζω τον αλλο με δυνατο κεφαλοκλειδωμα που δεν μπορει να αντιδρασει

εκτος και εχει οπλο που εκει αλλαζουνε τα πραματα.

Αν τωρα ο αλλος ειναι δυνατος-ντουλαπα χτυπαω στοχευμενα και παντα με δυνατη μπουνια στη μουρη ωστε απο το πρωτο χτυπημα να τον βγαλω off.

Αμα με παιρνει ακινητοποιηση με κεφαλοκλειδωμα αλλιως μπουκετο. Με το αιφνιδιο μπουκετο στη μουρη μπορεις να βγαλεις off διπλους απο σενα.

Οταν ο αλλος ειναι off και θελω να παιξω(πχ κλωτσιες) χτυπαω παντα σε σημεια που δεν θα παθει ζημια πχ στο κωλο.

Αν ξερεις να μπεις και αξιολογησεις σωστα την κατασταση μπαινεις αλλιως αν δεν ξερεις καλυτερα να μη μπεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πρέπει πάντα να συνεργαζόμαστε με την ελληνική αστυνομία...μην κάνετε του κεφαλιού σας...και μην παριστάνετε τους ήρωες...μόνο η αστυνομία ξέρει πως πρέπει να δράσει σε τέτοιες περιπτώσεις...εμείς δεν είμαστε τίποτα μπροστά της!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, j2k είπε

Εχω τυχει σε τετοιες περιπτωσεις και μπαινω μονο αμα ειναι σοβαρα τα πραματα..

Πχ πακιστανος εκλεψε δικο μας  ο δικος μας τον ακουλουθησε τον επιασε και του επαιζε ξυλο μεχρι θανατου

μπηκα και γλιτωσα το πακιστανο απο θανατο και το δικο μας απο τη φυλακη μεχρι που ηρθε η αστυνομια και συνελαβε το πακιστανο.

Εντομεταξυ ο πακιστανος ειδε την αστυνομια σα θεο γιατι γλιτωσε το σκοτωμα...

Γενικα ποτε δεν εχω φαει ξυλο  μονο εχω παιξει γιατι αφοπλιζω τον αλλο με δυνατο κεφαλοκλειδωμα που δεν μπορει να αντιδρασει

εκτος και εχει οπλο που εκει αλλαζουνε τα πραματα.

Αν τωρα ο αλλος ειναι δυνατος-ντουλαπα χτυπαω στοχευμενα και παντα με δυνατη μπουνια στη μουρη ωστε απο το πρωτο χτυπημα να τον βγαλω off.

Αμα με παιρνει ακινητοποιηση με κεφαλοκλειδωμα αλλιως μπουκετο. Με το αιφνιδιο μπουκετο στη μουρη μπορεις να βγαλεις off διπλους απο σενα.

Οταν ο αλλος ειναι off και θελω να παιξω(πχ κλωτσιες) χτυπαω παντα σε σημεια που δεν θα παθει ζημια πχ στο κωλο.

Αν ξερεις να μπεις και αξιολογησεις σωστα την κατασταση μπαινεις αλλιως αν δεν ξερεις καλυτερα να μη μπεις.

Όλα αυτά μέχρι να βγάλει κάποιος όπλο και θα μαζεύουν τα μοιαλα σου η χειρότερο να σε βρει αργότερα και σαν εκδίκηση να καθαρίσει εσένα και όλη την οικογένεια σου (έτυχε πρόσφατα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Να ρισκάρω τη σωματική μου ακεραιότητα για να βοηθήσω τον ανήμπορο παππού ναι να το κάνω. Για την τυπισα που τσακώνεται με τον γκομενο - αρραβωνιαστικο - σύζυγο σόρυ αλλά με τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, j2k είπε

Αν τωρα ο αλλος ειναι δυνατος-ντουλαπα χτυπαω στοχευμενα και παντα με δυνατη μπουνια στη μουρη ωστε απο το πρωτο χτυπημα να τον βγαλω off.

Κάτι τέτοιο? 

Rkpt1i.gif

 

Επεξ/σία από adi32
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς έχω ζήσει περιστατικό όπου τύποι αποφάσισαν να το παίξουν μάγκες δέρνοντας στο άκυρο, μες τη μέση κεντρικού δρόμου, τα αγόρια της παρέας. Εν μέσω πανικού, ορισμένα από τα κορίτσια προσπάθησαν να τους μιλήσουν/ηρεμήσουν και τα υπόλοιπα πήγαν να ζητήσουν βοήθεια παραδίπλα σε μαγαζί. Το συναίσθημα να ζητάς βοήθεια και ο άλλος να αρνείται ήταν χειρότερο από την ίδια την επίθεση. Κατανοώ τον φόβο της εμπλοκής σε μια άγνωστη και επικίνδυνη κατάσταση, αλλά όπως ειπώθηκε και πιο πάνω, κόβεις την κατάσταση και λειτουργείς ανάλογα, δεν αδιαφορείς. 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...