Προς το περιεχόμενο

Ρισκάρεις για να σώσεις κάποιον ή κάνεις την πάπια;


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Εγω θα κοπαναγα και τους 2

Είχε υγρασία και τρελλή ζέστη,αρκετά ίδρωσα για τα πιθήκια τότε.Έχει χρόνια που έγινε,τώρα έτσι όπως έχει καταντήσει η Αριστοτέλους και τα περίχωρά της μόνο με τανκ περνάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι να μην σου κάτσει. Όσες φορές έχω επέμβει, οριακά δεν την έχω πληρώσει και εγώ. Υπάρχουν περιπτώσεις δυστυχώς που είναι αρκετά σύνθετες. Παράδειγμα κάποιος να σαπίζει παιδάκι <10 ετών. 

Σε κάθε περίπτωση αξίζει να επέμβεις όταν υπάρχει κόσμος γύρω που απλά δεν το παίρνει απόφαση. Αν κάποιος κάνει την αρχή ακολουθούν και άλλοι.

Επίσης πάντα έχεις κατά νου ότι ο άλλος μπορεί να έχει μαχαίρι, πιστόλι και σίγουρα έχει τη διάθεση να το χρησιμοποιήσει. Εσύ τι έχεις? @@ 

*Τέλος όταν έχεις οικογένεια και παιδί , έχεις και περισσότερα να χάσεις. Οπότε καλύτερα να κάνεις την πάπια για το καλό της οικογένειας σου. Ούτως ή άλλως κανεις δεν θα σου πει το μπράβο. Πιο πιθανό είναι να βγεις μ@λ@κ@ς στο τέλος

*Επίσης αν επέμβεις καλό είναι να έχεις στα υπόψη σου ότι έχεις κάποια καβάτζα αν όλα πάνε στραβά

  • Ένα σιδερένιο μεγάλο εργαλείο
  • ένα όπλο
  • Να είσαι σωματώδης
  • Να έχεις άλλους γύρω σου
  • Να γνωρίζεις κάποια αυτοάμυνα σε καλό επίπεδο
  • Άντε στη χειρότερη να τρέχεις γρήγορα!  

Αλλιώς καλύτερα την πάπια!

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παραθέσω κι εγώ την εμπειρία μου.

Πριν λίγα χρόνια βρισκόμουν Λονδίνο.  Αργά κατά τις 12 το βράδυ περιμέναμε με μια Αγγλίδα φίλη μου σε στάση λεωφορείου. Εκεί περίμενε και μια παρέα κοριτσιών. Κάποια στιγμή πλησίασε μία από τις κοπέλες ένας ψηλός μαύρος τύπος. Φορούσε κασκόλ μακρύ, που έφτανε μέχρι τη μέση του. Για κάποιο λόγο τον κοιτούσα, μου φάνηκε παράξενος. Με το χέρι του, κρυμμένο από το μακρύ κασκόλ, άνοιξε το φερμουάρ της τσάντας της κοπέλας και ήταν έτοιμος να το βάλει στην τσάντα.  Ασυναίσθητα , χωρίς να το σκεφτώ, τον κοίταξα στα μάτια και του έκανα νεύμα να μην το κάνει. Θορυβήθηκε και σταμάτησε την απόπειρα κλοπής. Εκείνη την ώρα ήρθε λεωφορείο και επιβιβάστηκε η παρέα των κοριτσιών. (Εμείς περιμέναμε άλλο)  Ο τύπος κινήθηκε απειλητικά εναντίον μου φωνάζοντας  << Μου χάλασες τη δουλειά, θα σου κόψω το λαιμό, θα σου κόψω το πρόσωπο >> και παρόμοια. Αστυνομία γύρω δεν υπήρχε, οπότε ρίξαμε μια τρεχάλα, προσωπικά νομίζω πιο γρήγορα δεν έχω τρέξει ποτέ.  Την άλλη μέρα που το συζητούσα με Άγγλους μου είπαν ότι φέρθηκα βλακωδώς. Έπρεπε να το είχα αφήσει να συμβεί γιατί θα μπορούσα να είχα γυρίσει πίσω σε φέρετρο.  Εκ των υστέρων συνειδητοποίησα πως σε τέτοιες περιπτώσεις αντιδράς ασυναίσθητα, ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Loinen είπε

Την λευκη σημαια θα την εχεις καθολη την διαρκεια τις εμπλοκης; ή θα τους το πεις προφορικα;

Oχι προφορικά!!! Δεν θα μιλάς! Θα κάνεις τον 

Spoiler

Παυλόπουλα! 

ÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± ÏÏοκοÏÎ·Ï ÏαÏλοÏοÏλοÏ

7 ώρες πριν, txcellas είπε

 Τώρα αν φύγει κάνα μπουνιδι, μέσα στο πρόγραμμα ειναι κ αυτό! 

Spoiler

ÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± ÏÎ¿ÎºÏ Ïαβλοα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζω μερικούς που λένε να κάνετε την πάπια... απογοητεύομαι ακόμα περισσότερο με την ανθρωπότητα.

Το πιο απλό πράγμα που μπορείς να σκεφτείς είναι άμα βρεθείς εσύ στην θέση του εκάστοτε θύματος, θα ήταν ωραίο να μην σε βοηθούσε κανένας και να κάναν οτι δεν σε είδαν;;;;

Και στην τελική αν βρω το μπελά μου νομικά, ας είναι! Τουλάχιστον θα έχω την συνείδησή μου καθαρή.

Δεν χρειάζεται να επέμβει κανείς τρόπων τινά να κάνει τον Ράμπο, αλλά το οτιδήποτε αρκεί.

Σε 2 περιπτώσεις ξυλοδαρμού χρειάστηκε να παρέμβω  , δεν χρειάστηκε να χειροδικήσω πάλι καλά και στην τελική.... τρέχω απίστευτα γρήγορα!

Επεξ/σία από Leleouras
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τυχει σε περιστατικο κατεβαινοντας απο τους δικους μου απο το χωριο 2 το ξημερωμα σε παραμερο δρομακι που οδηγει σε χωραφια σταματησα να "ποτισω" τα δεντρα και οπως γυρισαν τα φωτα βλεπω 4 ατομα συνολικου βαρους οσο ειμαι εγω μονος μου να κρατανε μια κοπελιτσα κατω και να εχουν τη συριγγα στο χερι και να προσπαθουν να της την καρφωσουν.Αρχικα φωναξα απο το παραθυρο και σηκωθηκαν και οι 4 να ερθουν προς το αυτοκινητο μου.Βλεποντας τη μαλακια να γινεται εγω καρφωσει ηδη οπισθεν και με το δεξι χερι πιανω ενα λεβιε που ανασηκωναμε τα μοτερ στο συνεργειο για να τα ξεκουμπωσουμε απο το σασμαν(καλο εργαλειο) γιατι εβλεπα τη μαλακια να ερχεται.Μου χτυπαει ο πρωτος το καπο με το χερι και ερχομενος ο δευτερος να μου ανοιξει την πορτα δινω τερμα γκαζι την οπισθεν τον γκρεμιζω και κατεβαινω με τον λεβιε στα χερια(το αυτοκινητο παντα αναμμενο).Ο πεσμενος μαζι με εναν ακομη μπηκαν επανω σε ενα μηχανακι και φυγανε προς τα χωραφια ενω με τους αλλους 2 ειχαμε μια "διαμαχη". Ψιλογνωριζοντας τα σημεια που πρεπει να χτυπησω για να βγαλω τον αλλο αχρηστο ο εναςτην εφαγε στα πλευρα και στο γονατο πριν ανταλλαξουμε κουβεντα,ο φιλος του επειτα μου ειπε ενα "φιλαρακι παρε τη γκομενα και φυγε" και ανεβηκαν σε ενα ακομη μηχανακι και αυτοι και εκοψαν προς το μερος μου απλα ομως για να φυγουν απο το δρομο κανονικα.Εφόσον τσεκαρα οτι η κοπελιτσα ηταν κομπλε την εβαλα στο αυτοκινητο στο συνοδηγο την πηγα στο νοσοκομειο να δουμε οτι ειναι κομπλε(ξαδερφη γιατρος σε εφημερια για να γινουν ολα ησυχα)και δοξα το Θεο ηταν κομπλε την πηγα σπιτι της και της ειπα να παρει την αστυνομια να δηλωσει το συμβαν.Μετα απο 2 ημερες περασα απο το σπιτι της χυμα να δω εαν ηταν ενταξει και αν ειχε κανει κατι με αστυνομιες κλπ μην με ψαχνουν κιολας,ηταν στην αυλη με τους δικους της και πανω που πηγα να φυγω καταλαβαινω ενα χερι στη πλατη πριν μπω στο αυτοκινητο(εκει ηρθε μια σκεψη σε φαση τη μαμησα) ηταν ο πατερας της.Ο ανθρωπος με αγκαλιασε και με χιλιοευχαριστησε για οτι εκανα και πως ο ενας απο τους  4(αυτος με το σινιαρισμενο γονατο) ηταν ο μελων αραβωνιαστικος της ο οποιος ειχε παει να την χωσει στα "πραγματα" και απλα επειδη τσινησε αυτη την επιασαν ολη η παρεα μαζι να της την δωσουν.

Το καλο,δεν εμπλεξα με αστυνομιες και λοιπα συν απ'οτι εμαθα μετα απο κανα 6μηνο ο τυπακος μαζι με 2 ατομα κοψανε κατι τουμπες σε ενα οικοπεδο με ενα κλεμμενο saxo και καθαρισε ο τοπος(sorry για την ωμοτητα αλλα ετσι ειναι) συν οτι η κοπελιτσα την πετυχα(3 χρονια πλεον μετα το συμβαν) κομπλε και με γνωρισε κιολας! Τεζα ριψοκινδυνο αλλα τελος καλο ολα καλα,εαν δεν εκανα τιποτα δεν ξερω αν θα μπορουσα να κοιμηθω τα βραδια για πολυ καιρο παντως.

Υ.Γ. Το λεβιε τον εχω μονιμα πλεον σε μια 3d printed βαση στο καθισμα του οδηγου 

  • Like 17
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν πολλα χρονια,εβγαινα απο το φροντιστηριο που διδασκα και ακουω μια φωνη "η τσαντα μου".Κοιταω αριστερα στο δρομο και βλεπω μια μηχανη  με 2 τυπους και ο πισω να κραταει την τσαντα.Ενστικτωδως τρεχω  και πεφτω πανω στη μηχανη με ολη μου τη δυναμη .Αποτελεσμα σωσαμε την τσαντα,πιασαμε τους διαρρηκτες ,επαθα διασειση,χερια ποδια ποναγαν για πολυ καιρο 😛Απο οικογενεια και φιλους δεν ακουσα τιποτα καλο,μονο οτι φερθηκα ανοητα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Eμείς πάντως εδώ όταν υπάρχει ζήτημα μεταξύ συγκρατούμενων δεν επεμβαίνει κανένας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα αυτά αλλά πρέπει πρώτα να βολιδοσκοπήσεις πολύ την κατάσταση και να δεις τα στρατηγικά μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα. Τους "έχεις"? Μπορείς να σπριντάρεις για 400 μέτρα? Έχεις ξαναφάει ή ρίξει ξύλο στο παρελθόν? Φαινονται να έχουν κάτι παραπάνω εκτός απο τα χέρια τους? Αν δεν μπορείς να απαντήσεις με σιγουριά τότε απλά περιμένεις να φύγουν και καλείς ασθενοφόρα και αστυνομίες και προσπάθησε να βοηθήσεις το θύμα όπως μπορείς.

Καλό είναι να το παίζεις ήρωας εκ του ασφαλούς γιατί αν δεν σε θέλουν οι πιθανότητες, να ξέρεις πως η οικογένεια σου δεν θα σε μετράει σαν ήρωα στο κρεβάτι του νοσοσκομείου ή στην κάσα του νεκροταφείου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν αρκετά χρόνια, όντας φοιτητής που είχε ξεμείνει στην πόλη που σπούδαζε καλοκαιριάτικα, ήμουν ξημερώματα ξύπνιος στο σπίτι και σκεφτόμουν προς τα πού οδεύει η ζωή μου!

Τον ατέρμονο συλλογισμό μου, διέκοψαν, βιαίως, ο ήχος από σπάσιμο τζαμαρίας και το, σχεδόν ταυτόχρονο, ουρλιαχτό από σειρήνα συναγερμού. 

Επειδή το μπαλκόνι μου "έβλεπε" στον ακάλυπτο, σε χρόνο dt είχα κατέβει κάτω κι είχα βγει στον δρόμο -έμενα σε ημιόροφο- , όπου αντίκρυσα την απέναντι τζαμαρία ενός μικρού κοσμηματοπωλείου σπασμένη, και στο βάθος του δρόμου δύο τύπους να τρέχουν. 

Κάλεσα το 100 άμεσα και εντός 5-6 λεπτών είχε έρθει περιπολικό. Αφού έδωσα περιγραφή του συμβάντος κλπ, με πληροφόρησε ο αστυνομικός ότι μπορεί να με καλέσουν από την Ασφάλεια για περαιτέρω κατάθεση. Να πω εδώ, ότι και οι δύο αστυνομικοί που έφτασαν στο σημείο ήταν ευγενέστατοι απέναντι μου, ενώ τους έκανε εντύπωση που βγήκα να δω τι έγινε. 

Πράγματι, το επόμενο πρωί κλήθηκα από την Ασφάλεια για κατάθεση, κι εγώ πήγα στο Αστυνομικό Μέγαρο το απόγευμα.

Εκεί, με έβαλαν σε ένα γραφείο με μία αστυφύλακα κι έναν σαραντάχρονο της Ασφάλειας, όπου ο άντρας, με ύφος επιθεωρητή Κλουζώ, αφού έδωσα πάλι περιγραφή του συμβάντος, με ρωτούσε γιατί δεν μπορούσα να περιγράψω τα χαρακτηριστικά των δύο αντρών και γιατί ήμουν ξύπνιος στη μία το βράδυ.  Να σημειώσω, ότι στο σημείο που εγώ είδα τους δύο τύπους, ήταν πίσσα σκοτάδι, 50-60 μέτρα μακριά από εμένα, ενώ και ο αστυνομικός από την Άμεση Δράση που ήταν στο σημείο διαπίστωσε τον ανύπαρκτο φωτισμό και ότι θα ήταν πράγματι αδύνατο να διακρίνει κανείς χαρακτηριστικά. 

Αφού ακολούθησαν μερικές ακόμα ερωτήσεις σε τέτοιο ύφος, με ευχαρίστησαν για την συνεργασία και με αποδέσμευσαν. 

Θα το ξανάκανα; Μάλλον όχι. 

Επεξ/σία από lightsout
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εδω ρε παιδιά τις προάλλες είχε μείνει μια κοπελίτσα με ενα Matiz στην μεσαία λωρίδα 30 μέτρα πριν απο το φανάρι και όλοι περνούσαν αριστερά δεξιά και δεν σταματούσε κανείς να βοηθήσει. Ακόμη και όταν την είχα σπρώξει στην άκρη για ασφάλεια και την έσπρωχνα για να βάλει μπροστά κάποιοι που ηταν στο πεζοδρόμιο στο 1 μέτρο ουτε καν κουνήθηκαν να βοηθήσουν, τι να λέμε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Εδω ρε παιδιά τις προάλλες είχε μείνει μια κοπελίτσα με ενα Matiz στην μεσαία λωρίδα 30 μέτρα πριν απο το φανάρι και όλοι περνούσαν αριστερά δεξιά και δεν σταματούσε κανείς να βοηθήσει. Ακόμη και όταν την είχα σπρώξει στην άκρη για ασφάλεια και την έσπρωχνα για να βάλει μπροστά κάποιοι που ηταν στο πεζοδρόμιο στο 1 μέτρο ουτε καν κουνήθηκαν να βοηθήσουν, τι να λέμε..

Εγώ έχω τύχει πριν πολλά χρόνια σε λεωφορείο τίγκα να έχει λιποθυμήσει άνθρωπος απο τη ζέστη και οι γύρω του να χαζεύουν απο το παράθυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eχει τύχει τρεις φορές να λιποθυμήσει σε λεωφορείο κοπέλα δίπλα μου (και να φανταστεί κανείς μοσχοβολούσα noxzema και όχι ιδρωτίλα)

(άσχετο αλλά με αφορμή το παραπάνω και το βρωμοθρέντ του funbreaker d015.gif)

Επεξ/σία από TriLoBiTe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι καφριλα (να μη βοηθας τον αλλον που εχει πεσει χαμω διπλα σου η που εχει μεινει ξερω γω στη μεση του πουθενα), το να μπεις ομως αναμεσα σε 2 που πλακωνονται η σε καποιον που τις τρωει απο πολλους ειναι αλλο πραγμα, εκει ρισκαρεις να μη γυρισεις στους δικους σου το βραδυ. και απο τη στιγμη που εχουμε φτασει στο σημειο του πρωτου σεναριου, μη σας κανει εντυπωση η αδιαφορια για το δευτερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με βοηθάει η παρουσία μου αν και δε μου έχει τύχει κάτι το βράδυ. Σε σπρωξίματα και τέτοια βοηθάω. Αν έβλεπα κάτι χοντρό, θα έμενα μακρυά και θα φώναζα πως παίρνω την αστυνομία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...