Προς το περιεχόμενο

Ένας 16χρονος είναι ο νικητής του επάθλου 3 εκατομμυρίων δολαρίων στο Fortnite World Cup


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, JTRGamer είπε

οτι να ναι

Εχεις ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ οτι δεν είναι καλο να έχει τόσα πολλα χρήματα ένας 16 χρονος???

Τα έβγαλε μόνος του και νόμιμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση μιζέρια από μερικούς... Όχι το gaming δεν είναι ίδιο με τον αθλητισμό. Αλλά έχουν κάποια κοινά στοιχεία. Το κυριότερο αυτών είναι ότι πουλάνε ΘΈΑΜΑ. Και αυτό είναι που πληρώνει.

Ναι και εμένα δεν μου αρέσει να έχουν τα παιδιά μου για πρότυπο της ζωής τους κάποιους gamer (όπως και κάποιου αθλητή,τραγουδιστή,ηθοποιού). Το να τους θαυμαζει δεν το θεωρώ κακό (άλλωστε και εγώ τους θαυμάζω). 

Επίσης βλέπω κάποιους να αντιδρούν για τα παιδιά τους. Και όλο αυτό το θεωρώ λάθος. Είναι δική μας ευθύνη και δουλειά αν θέλετε να εξηγήσουμε ότι αυτό δεν είναι για όλους. 

Και τέλος μπράβο του που κατάφερε να κερδίσει το τουρνουά και τα 3 εκατομμύρια.  Σε καλή μεριά είτε τα επενδύσει είτε τα χαλάσει σε βλακειες είναι δικά του και θα τα κάνει ότι θέλει τέλος....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή τα χρήματα που κέρδισε ίσως να μην χρειαστεί να τα χρησιμοποιήσει γιατί θα βγάζει ικανοποιητικά χρήματα από τις διαφημίσεις

Μακάρι να μπορούσαμε να βγάζαμε όλοι τοσα χρήματα ειδικά στις μερες μας αλλά δεν είναι εύκολο

Οι εταιρείες τέτοια άτομα τα πληρώνουν ακόμα και για να παίξουν το παιχνίδι τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι 37 και ένα έχω να πω, είναι απλά φοβερό.. πραγματικά δεν έχω να πω τίποτα άλλο προσπαθουσα να πω κάτι ύστερα από ώριμη σκέψη αλλά δεν έχω λόγια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Chocobo είπε

Ευχομαι και εγω μιας και παιζω πολλα video games να γουσταρα να παιζω τετοια online games που δινουν τη δυνατοτητα (εστω και σε λιγους ) να βγαζουν χρηματα απο αυτο.

Αλλα μεγαλωσα με αλλα games και νοοτροπια gaming που μου φαινονται σαχλα games οπως fortnite , lol  και δεν ξερω και γω τι αλλα.

Δεν αρκει μονο να παιζεις, πρεπει να εισαι και πρωταθλητης.

Για τα arcade λες?

 

 

16 ώρες πριν, baiosss είπε

-......Ή μάλλον ας ασχοληθούν με το τι έχασαν καλύτερα.

- Τα καλύτερα χρόνια της ζωής τους ίσως; 

Kαι πως θα τα κερδιζαν δηλαδή? στη καφετερια?

 

 

7 ώρες πριν, Sorath είπε

Που να πάρει! Σε λάθος εποχή καήκαμε εμείς των 80's.....

Ακουσες ότι ο διασημος Billy Mitchell, παγκοσμιος πρωταθλητης του Pacman και του Donkey Kong συμφωνα με το Twin Galaxies, αποδειχτηκε τελικα απατη?

Κατι παρομοιο ειναι πιθανοτατα και αυτος ο διαγωνισμος του Fortnite. Oλα γινονται για τη διαφημιση.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το παιδί, φυσιολογικότατος νέος. Και για να φτάσει εκεί που έφτασε έχει σίγουρα πολλές ικανότητες. Μπράβο του, έχει μέλλον μπροστά του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγω διαφωνώ με το συγκεκριμένο,έχω δικαίωμα να πω την γνώμη μου η θα θεωρηθώ μίζερος,ζηλιάρης,νεοέλληνας;;;

Καταρχάς είμαι αντίθετος σε τέτοιου είδους "ειδήσεις" οχι γιατί ζηλέυω αλλά γιατί ήδη πολλά παιδιά παραμελούν μαθήματα,αθλοπαιδιές και άλλες δημιουργικές ενασχολήσεις για να κολλήσουν μπροστά σε μια οθόνη προσπαθώντας να κάνουν "πρωταθλητισμό",που για να μην ξεχάσουμε και τα ελληνικά που ξέρουμε πρωταθλητισμός υφίσταται σε επαγγελματικά επίπεδα και οχι σε ερασιτεχνικά,ο Gordon π.χ. που έχει εγκριθεί απο την εταιρεία να παίζει στις διοργανώσεις της και πληρώνεται ας θεωρήσουμε οτι κάνει πρωταθλητισμό,ο Γιαννάκης της Σόμαινας που λιώνει 24/7 στο ίντερνετ καφέ της γειτονιάς του επουδενί και σε καμία περίπτωση δεν κάνει πρωταθλητισμό απλά "λιώνει" σε μια καρέκλα παίζοντας ενα παιχνίδι.

Τα πρότυπα τα οποία περνάνε στα παιδιά δεν είναι και τα σωστότερα μιας και τα τελευταία χρόνια τα κόστη για εναν εξοπλισμό για να φτιάξεις εναν αξιοπρεπές gaming υπολογιστή έχουν φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη,για μια καλή κάρτα γραφικών μιλάμε για τιμές που αγγίζουν και τα 2000€,κι αν έχετε παρακολουθήσει έστω μια διοργάνωση της Epic η κάποιας άλλης εταιρείας που διοργανώνει τουρνουά θα δείτε με τι ύπουλο τρόπο δρά το μάρκετινγκ.
Ενα απλό παράδειγμα ειναι τα συνεχή κοντινά στον εξοπλισμό των παικτών (ακουστικά,πληκτρολόγιο,ποντίκι,οθόνη) με αποτέλεσμα αρκετοί να θέλουν να αποκτήσουν παρόμοια,είτε γιατί τα έχει ο αγαπημένος τους στρίμερ-παίκτης είτε γιατί έχουν την ψευδαίσθηση οτι επειδή παίζει αυτός με αυτά και πήγε εκεί ίσως και αυτοί έχουν παρόμοια τύχη στην ίδια η σε άλλη διοργάνωση γιατί το μάρκετινγκ τους κάνει να νομίζουν οτι ο εξοπλισμός είναι το Α και το Ω κι αφού ο στρίμερ δεν πωλείται αυτά πωλούνται ;) .

Ένας πιτσιρικάς λοιπόν στην ηλικία του υποφαινόμενου λόγω ηλικίας,ασχολίας και εξοπλισμού είναι πολύ πιο έυκολο να ταυτιστεί μαζί του παρά με τον Μέσσι τον Ρονάλντο η οποιονδήποτε άλλον και έτσι ίσως να επιχειρήσει να βγάλει χρήματα απο αυτό το πράγμα με αποτέλεσμα πολλές φορές να μπαίνει και μέσα,και για να γίνω σαφής εννοώ τα τουρνουά που ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια ακόμα κι απο ίντερνετ καφέ με 20 υπολογιστές τα οποία διοργανώνουν τουρνουά με χρηματικό έπαθλο συνήθως και με κόστος συμμετοχής 5-15€,χωρίς απόδειξη φυσικά,και τα οποία έχουν μεγάλη συμμετοχή απο πιτσιρίκια που πάνε να δοκιμάσουν την τύχη τους στο αγαπημένο τους "e-sport".
Κάποτε σε ενα μαγαζί γνωστής αλυσίδας διεξήχθη ενα τουρνουά ενός επίκαιρου παιχνιδιού στο οποίο συμμετείχες σαν ομάδα με κόστος 40€,δηλαδή 10€ το άτομο,στο τουρνουά υπήρξε συμμετοχή 200 ατόμων και οι αγώνες ήταν knock out με μέση διάρκεια του κάθε αγώνα στα 20-25 λεπτά και ταυτόχρονη συμμετοχή 20 ομάδων ανα γύρο.

Το μαγαζί έβγαλε 2.000€ εκείνη τη μέρα μόνο απο τις συμμετοχές χωρίς να υπολογίσεις άλλα πράγματα που πουλησε όπως καφέδες,τσίπς,κεκάκια και διαφόρων ειδών κάρτες που είχε στη βιτρίνα του,και το χρηματικό έπαθλο που έδινε στον νικητή ξέρετε ποιό ήταν; 200€ στην 1η ομάδα και 12 ώρες δωρεάν,δηλαδή ο νικητής επι της ουσίας θα έπαιρνε τα λεφτά του πίσω κερδίζοντας 10€ τα οποία μπορεί να είχε ξοδέψει νωρίτερα σε κάτι να πιεί η να φάει απο το συγκεκριμένο μαγαζί αρα και κέρδος 0.

Εν ολίγοις φίλοι μου ένα μαγαζί χωρίς να μπεί καθόλου μέσα διαφήμισε τον εαυτό του έβγαλε λεφτά και όλα αυτά εις βάρος παιδιών που τους πλασσάρουν τέτοια πρότυπα με πιθανότητες εξέλιξης που θα καταλήξουν να είναι καταναλωτές στην προσπάθεια να μιμηθούν αυτούς που βλέπουν είτε αγοράζοντας τις μπλούζες που βγάζουν με το πρόσωπο τους,το σήμα της ομάδας τους,μέρη απο τον εξοπλισμό που διαθέτουν είτε συνδρομές στην εκάστοτε εταιρεία.

Οπότε καλοί μου συμφορουμίτες δεν μιλάμε όλοι απο ζήλεια που δεν έχουμε τα λεφτά που έχει ο μικρός,ορισμένοι απο εμάς ανησυχούμε για αυτούς που κρύβονται πίσω απο το μικρό και εκμεταλλέυονται με το χειρότερο τρόπο παιδιά μικρής ηλικίας για το κέρδος,γιατί μερικά απο αυτά τα παιδιά στην προσπάθεια τους να γίνουν καλύτερα σε ενα παιχνίδι πέταξαν ακόμα και την ζωή τους και μιλώ εκ πείρας γιατί έζησα μια τέτοια κατάσταση απο κοντά και δεν ήταν και οτι πιο ωραίο για να το βλέπεις να συμβαίνει σε εναν νέο άνθρωπο.
 

Επιπλέον μην ξεχνάτε πως αυτά τα χρήματα φορολογούνται και μάλιστα με υψηλο συντελεστή στην Αμερική,και όπως προείπε,ορθότατα,συνομιλητής προηγουμένως ενα καλό σπίτι κοστίζει 1-1.5 εκατομύριο δολλάρια,και μια εταιρεία που πασχίζει για έσοδα δεν θα έδινε ένα τεράστιο ποσό για έπαθλο όσους χορηγούς κι αν είχε,θέλω να πω πως μπορεί να φαίνονται πολλά αυτά τα λεφτά σε πολλούς αλλά στην Αμερική είναι απλά ενα καλό κομπόδεμα,για ένα καλό ξεκίνημα κι όσοι έχετε συγγενείς στην Αμερική ρωτήστε τους αν έχουν σπουδάσει οι ίδιοι ή γνωστοί τους σε κάποιο καλό κολλέγιο να δείτε πόσο πάει το μαλλί,οπότε 3 εκατομύρια δεν είναι πολλά,ΑΛΛΑ είναι ενας πολύ καλός αριθμός για τι; φυσικά για μάρκετινγκ ;)

Επεξ/σία από Saggitaro
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Solatorobo είπε

Πώς στα σκατά γίνεται να βρίσκουν λεφτά για να τα δίνουν σε μαλακίες(διαγωνισμούς ταλέντων,τηλεπαιχνίδια,καλλιστεία,τουρνουά videogames κτλ)καθώς και να συντηρούν ένα ολόκληρο σταρ σύστεμ για παράδειγμα σπαταλώντας δις ετησίως και από την άλλη να είμαστε 2019 και να υπάρχουν άνθρωποι που ζουν χωρίς καθαρό νερό,ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και όλα τα μεγάλα αστικά κέντρα να έχουν γεμίσει άστεγους.Λεφτά υπάρχουν για ανήλικους εκατομμυριούχους ή βίλες εκατομμυρίων με πισίνες φάρμες ελικοδρόμιο αλλά όχι για να φτιάξουμε ξενώνες για άστεγους ή ένα γαμημένο δίκτυο νερού ηλεκτρισμού σε κάποιο χωριό της Αφρικής πχ.

Πιστεύω ότι το μεγάλο σου ενδιαφέρον για την κατάσταση αυτή θα έχει μετατραπεί και σε κάποια ενέργεια όπως πχ μηνιαία δωρεά και δεν μένεις απλά στα λόγια ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Saggitaro είπε

Καταρχάς είμαι αντίθετος σε τέτοιου είδους "ειδήσεις" οχι γιατί ζηλέυω αλλά γιατί ήδη πολλά παιδιά παραμελούν μαθήματα,αθλοπαιδιές και άλλες δημιουργικές ενασχολήσεις για να κολλήσουν μπροστά σε μια οθόνη προσπαθώντας να κάνουν "πρωταθλητισμό",που για να μην ξεχάσουμε και τα ελληνικά που ξέρουμε πρωταθλητισμός υφίσταται σε επαγγελματικά επίπεδα και οχι σε ερασιτεχνικά,ο Gordon π.χ. που έχει εγκριθεί απο την εταιρεία να παίζει στις διοργανώσεις της και πληρώνεται ας θεωρήσουμε οτι κάνει πρωταθλητισμό,ο Γιαννάκης της Σόμαινας που λιώνει 24/7 στο ίντερνετ καφέ της γειτονιάς του επουδενί και σε καμία περίπτωση δεν κάνει πρωταθλητισμό απλά "λιώνει" σε μια καρέκλα παίζοντας ενα παιχνίδι.

Πρωταθλητισμος δε σημαινει απλα να "λιωνεις" παιζοντας με τις ωρες. Σημαινει να κανεις υψηλο σκορ, το μεγαλυτερο απ ολους τους αλλους.

Θα μου πεις βεβαια, και ποιος το μετραει αυτό? Υπαρχουν  sites που κανουν αυτή τη δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rus είπε

Πρωταθλητισμος δε σημαινει απλα να "λιωνεις" παιζοντας με τις ωρες. Σημαινει να κανεις υψηλο σκορ, το μεγαλυτερο απ ολους τους αλλους.

Θα μου πεις βεβαια, και ποιος το μετραει αυτό? Υπαρχουν  sites που κανουν αυτή τη δουλεια.

Πρωταθλητισμός αγαπητέ μου φίλε σημαίνει κατα κύριο λόγο να είσαι επαγγελματίας,δηλαδή να είσαι πιστοποιημένος σε αυτό που κάνεις απο συλλόγους,διοργανώσεις επιτροπές κ.ο.κ. 
Ο πρωταθλητισμός είναι κυρίως "λιώσιμο" σε οτιδήποτε κάνεις και με το "λιώσιμο" γνωρίζεις καλύτερα το αντικείμενο που είσαι και μπορείς να το εξελίξεις η να βρείς τρόπους,φυσικά νόμιμους,να το εξελίξεις υπέρ σου.
Ενα δρομέας π.χ. δεν κάνει πρωταθλητισμό επειδή δηλώνει δρομέας,αν δεν καταπονηθεί στην προπόνηση δε θα μπορεί να κάνει και πρωταθλητισμό,ο οποίος χρειάζεται αυστηρή και απόλυτη πειθαρχία του εαυτού σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Homecinemakias είπε

Τι πράγμα; Σύγκρινες τον αθλητισμό με το ηλεκτρονικό παιχνίδι; Διάβασα σωστά; Ή κάνεις πλακίτσα;

Τι διαφορά έχει ο αθλητισμός, εξήγησε μου. 

 

Άλλο το ιδεατο που εχείς στο μυαλό σου και άλλο η πραγματικότητα. Μην ακούσω τίποτα για υγεία κλπα, από όσους πηγαίναμε για επαγγελματίες αθλητές το 30% σταμάτησε λόγω τραυματισμού πριν τα 20 του χρόνια. Να μην αναφέρω ενέσεις ντοπες κλπα

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Saggitaro είπε

Πρωταθλητισμός αγαπητέ μου φίλε σημαίνει κατα κύριο λόγο να είσαι επαγγελματίας,δηλαδή να είσαι πιστοποιημένος σε αυτό που κάνεις απο συλλόγους,διοργανώσεις επιτροπές κ.ο.κ. 
Ο πρωταθλητισμός είναι κυρίως "λιώσιμο" σε οτιδήποτε κάνεις και με το "λιώσιμο" γνωρίζεις καλύτερα το αντικείμενο που είσαι και μπορείς να το εξελίξεις η να βρείς τρόπους,φυσικά νόμιμους,να το εξελίξεις υπέρ σου.

Μεταφορικα το λεμε, επαγγελματιας που να πληρωνεσαι λιγο δυσκολο...

Οπως ειπα  πρωταθλητισμος δεν ειναι απλα να λιωνεις σε ενα παιχνιδι, πρεπει να εισαι και αρκετα καλος ωστε να ξεχωρισεις απο τη μαζα. Ο καθενας μπορει να λιωνει με τις ωρες, ενας ομως μονο θα  ξεχωρισει. Συνηθως οποιος εχει την ικανοτητα δε χρειαζεται και πολύ χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, rus είπε

Δεν αρκει μονο να παιζεις, πρεπει να εισαι και πρωταθλητης.

Οχι απαραιτητα.Δεν ειναι ολοι οι streamers πρωταθλητες.

Σιγουρα βοηθαει αν εισαι πρωταθλητης φυσικα να ξεκινησεις το stream(αν δεν το κανεις ηδη), αλλα μπορεις να εισαι και απλα καλος η και μετριος αρκει να εισαι ψυχαγωγικος και να πετυχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rus είπε

Μεταφορικα το λεμε, επαγγελματιας που να πληρωνεσαι λιγο δυσκολο...

Οπως ειπα  πρωταθλητισμος δεν ειναι απλα να λιωνεις σε ενα παιχνιδι, πρεπει να εισαι και αρκετα καλος ωστε να ξεχωρισεις απο τη μαζα. Ο καθενας μπορει να λιωνει με τις ωρες, ενας ομως μονο θα  ξεχωρισει. Συνηθως οποιος εχει την ικανοτητα δε χρειαζεται και πολύ χρονο.

Ακριβώς άλλο ο διαγωνισμός άλλο ο πρωταθλητισμός κάποιες λέξεις έχουν συγκεκριμένη έννοια και σημασία δεν γίνεται όλες να τις κόβουμε και να τις ράβουμε κατα το δοκούν και δεν υπάρχει μεταφορική και κυριολεκτική έννοια η έννοια στον πρωταθλητισμό είναι μία και επιτυγχάνεται με σκληρή δουλειά και πειθαρχία,αυτό το οποίο λές αφορά ένα παιδί το οποίο έχει ταλέντο η κλίση προς εναν τομέα κάτι που θα τον βοηθήσει εν μέρει αλλά δεν αρκεί απο μόνο του για να τον χρήσει πρωταθλητή.
Και ένας που θα αποφασίσει να γίνει δρομέας δεν ξέρει αν είναι καλός η οχι παρα μόνο όταν αρχίσει σκληρές προπονήσεις εκεί θα δείξει αν έχει τη στόφα του πρωταθλητή απο το αν θα αντέξει η οχι την ένταση στην οποία πρέπει να ανταποκριθεί και να ανταπεξέλθει ενας πρωταθλητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Οχι απαραιτητα.Δεν ειναι ολοι οι streamers πρωταθλητες.

Σιγουρα βοηθαει αν εισαι πρωταθλητης φυσικα να ξεκινησεις το stream(αν δεν το κανεις ηδη), αλλα μπορεις να εισαι και απλα καλος η και μετριος αρκει να εισαι ψυχαγωγικος και να πετυχεις.

Aρα μπορει ο οποιοσδηποτε streamer χωρις ικανοτητες να κονομάει.

Εγω παντως θα προτιμησω να παρακολουθησω έναν εξπερ, απ τον οποιο εχω να μαθω κατι.

5 λεπτά πριν, Saggitaro είπε

Ακριβώς άλλο ο διαγωνισμός άλλο ο πρωταθλητισμός κάποιες λέξεις έχουν συγκεκριμένη έννοια και σημασία δεν γίνεται όλες να τις κόβουμε και να τις ράβουμε κατα το δοκούν και δεν υπάρχει μεταφορική και κυριολεκτική έννοια η έννοια στον πρωταθλητισμό είναι μία και επιτυγχάνεται με σκληρή δουλειά και πειθαρχία,

Σαφως και υπαρχει  η μεταφορα. Εξαλλου οι λεξεις πρωταθλητισμος και επαγγελματισμος είναι σχετικες.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...