Προς το περιεχόμενο

TP-Link TD-W8961N v3


Dr.Fuzzy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, Dr.Fuzzy είπε

Οποίος το έχει ας πει εντυπώσεις και επίσης αν υποστηρίζει vpn.

https://www.tp-link.com/gr/home-networking/dsl-modem-router/td-w8961n/?utm_medium=select-local

Υποστηρίζει PPTP, L2TP, IPSec Pass-through

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποίο Passthrough σημαίνει ότι επιτρέπει να περάσουν αντίστοιχα πακέτα VPN για υπηρεσία που τρέχει σε άλλη συσκευή πίσω από το router. Στο ίδιο δεν τρέχει VPN.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνήθως είναι ακριβά γιατί η εταιρία έχει και την ανάπτυξη του vpn client. Netgear R8000p π.χ. που έχει και client για φορητές συσκευές.

Επεξ/σία από zx1234r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, jkoukos said:

Πρέπει να γίνεις συγκεκριμένος ως προς το τι θέλεις να κάνει. Να παίζει ως server ή ως client; Επίσης σε ποιο πρωτόκολλο VPN από αυτά που υπάρχουν;

Ως server. Θέλω να τρέχει ένα vpn service και να συνδέομαι με κάποιο vpn client στο vpn του σπιτιού. Θεωρητικά θα μπορούσα να τρέχω το server πάνω πχ, σε ένα rpi με linux + οποιαδήποτε modem/router, απλά ψάχνω ένα router οικονομικό να τα κάνω όλα με ένα. Νομίζω το mikrotik τρέχει linux και είναι customizable, όποτε λογικά μπορεί να στηθεί πάνω του ένα vpn server.

Οποίος εχει εμπειρία με το συγκεκριμένο ή με κάποια άλλη λύση στο εύρος αυτής της τιμής ας πει προτάσεις.

Επεξ/σία από Dr.Fuzzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως Server υπάρχουν δεκάδες λύσεις προς επιλογή. Αλλά ως λύση όλα σε μία συσκευή, ανάλογα την περίπτωση. Προσωπικά στο παρελθόν έχω στήσει OpenVPN server σε διάφορες συσκευές Raspberry και router και τώρα παίζει σε ένα DSL router με λειτουργικό OpenWrt.

Θέλεις να είναι ταυτόχρονα και DSL router όπως το 8961 που ανέφερες πριν; Αν ναι, έχεις κανονική τηλεφωνία ή VoIP; Ρωτώ διότι ειδικά στην τηλεφωνία μπορεί ανάλογα τον πάροχο να μην παίζει σε άλλον εξοπλισμό εκτός αυτού που σου δίνει ο ίδιος.

Π.χ. υπάρχουν μερικά μοντέλα της Asus και της TP-Link που είναι DSL router και παίζουν ως VPN server. Από την άλλη τα Mikrotik δεν είναι DSL router αλλά σκέτα ασύρματα router, ενώ θέλουν και κάποιες γνώσεις για το στήσιμό τους (δεν είναι plug & play).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κανονική τηλεφωνία όχι voip. To συγκεκριμένο mikotik που έκανα post νομίζω δεν είναι wireless. Νομίζω πάντως τρέχει linux και μπορεί να γίνει customized είτε μέσω script είτε μέσω web interface.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά νομίζεις αλλά δεν είναι customized. Ναι τρέχει στο υπόβαθρο Linux, αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι κλειστός κώδικας της εταιρείας και δεν παίζει καμία άλλη εφαρμογή εκτός αυτών που δίνει η ίδια. Και για να σου δώσω να καταλάβεις, ενώ μπορεί να παίξει OpenVPN εν τούτοις έχει μείνει πολύ πίσω και δεν παίζει με LZΟ ή με UDP πακέτα και ούτε πρόκειται ποτέ να τα αναβαθμίσει όπως έχει αναφέρει η ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, jkoukos said:

Πολλά νομίζεις αλλά δεν είναι customized. Ναι τρέχει στο υπόβαθρο Linux, αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι κλειστός κώδικας της εταιρείας και δεν παίζει καμία άλλη εφαρμογή εκτός αυτών που δίνει η ίδια. Και για να σου δώσω να καταλάβεις, ενώ μπορεί να παίξει OpenVPN εν τούτοις έχει μείνει πολύ πίσω και δεν παίζει με LZΟ ή με UDP πακέτα και ούτε πρόκειται ποτέ να τα αναβαθμίσει όπως έχει αναφέρει η ίδια.

Ok, καλά που μου το είπες τοτε. Για πρότεινε κάτι ενναλακτικο στα ίδια πλαίσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πλήρες DSL router σε TP-Link υπάρχει το Archer VR400 και άλλα αντίστοιχα ακριβότερα. Αντίστοιχα σε Asus παίζει το DSL-AC52U. Η επόμενη επιλογή για όλα σε μία συσκευή είναι κάποιο συμβατό DSL router με OpenWrt (δεν υπάρχουν πολλές επιλογές εδώ).

Για ξεχωριστή συσκευή υπάρχει μεγαλύτερη επιλογή σε σκέτα router ή αυτά που παίρνουν εναλλακτό firmware, αν και νομίζω ότι η ευκολότερη λύση είναι ένα Raspberry και το PiVPN που υπάρχουν δεκάδες αναλυτικοί οδηγοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, jkoukos said:

Για πλήρες DSL router σε TP-Link υπάρχει το Archer VR400 και άλλα αντίστοιχα ακριβότερα. Αντίστοιχα σε Asus παίζει το DSL-AC52U. Η επόμενη επιλογή για όλα σε μία συσκευή είναι κάποιο συμβατό DSL router με OpenWrt (δεν υπάρχουν πολλές επιλογές εδώ).

Για ξεχωριστή συσκευή υπάρχει μεγαλύτερη επιλογή σε σκέτα router ή αυτά που παίρνουν εναλλακτό firmware, αν και νομίζω ότι η ευκολότερη λύση είναι ένα Raspberry και το PiVPN που υπάρχουν δεκάδες αναλυτικοί οδηγοί.

Το rpi είναι μια επιλογή σίγουρα και έχω και ένα που κάθεται. Το archer που είναι σχετικά φτηνό απ’ότι βλέπω υποστηρίζει vpn server; 

Επίσης αν γνωρίζεις πες και κάποιο που να τρέχει openwrt (θυμάμαι είχα πριν αρκετά χρόνια εγκαταστήσει σε ένα access point με κάποια hackια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για OpenWrt σε DSL router, οι επιλογές είναι μόνο σε συσκευές που στηρίζονται στη σειρά Lantiq X200 chipset, όπως είναι τα 3 μοντέλα της TP-Link TD-W8970, W8980 και W9980 (προσοχή όχι όλα τα revision) που βρίσκεις στην χώρα μας. Μετά από eBay υπάρχουν και άλλα βασιζόμενα στο ίδιο chipset και τώρα χρησιμοποιώ ένα BT HUB 5 Type A (βρίσκεις έτοιμο στα 40€ ή ακόμη φθηνότερο και να το φλασσάρεις ο ίδιος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...