Προς το περιεχόμενο

TP-Link TD-W8961N v3


Dr.Fuzzy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραιος. Θα κοιτάξω για ένα από αυτά και θα του περάσω OpenWrt. Γνωρίζεις ποια revisions πρέπει να είναι αυτά που αναφέρεις της tplink για να μπορούν να γίνουν flashed;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα 8980 και 9980 βγήκαν σε ένα revision και παίζουν κανονικά. Σε 8970 παίζει μόνο το v.1 και όχι το v.3. Ωστόσο δεν υποστηρίζεται η μπάντα των 5GHz.

Όλα τα παραπάνω αφορούν Annex A. Υπάρχουν και τα αντίστοιχα AnnexB (8970Β, 8890Β και 9980Β) που παίζουν μόνο σε συνδέσεις ADSL AnnexB, ενώ σε συνδέσεις VDSL παίζουν κανονικά σε οποιοδήποτε Annex.

Υπόψη ότι περνώντας το OpenWrt όλα θα παίζουν και σε VDSL Vectoring άσχετα αν υποστηρίζεται από το firmware της εταιρείας. Αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις σχετικές γνώσεις πως να το κάνεις προχώρα στην αλλαγή του firmware, διαφορετικά κινδυνεύεις να καταλήξεις με ένα τούβλο. Διάβασε πολύ καλά όλες τις σχετικές οδηγίες στο OpenWrt site.

Επιμένω ωστόσο να πας σε έτοιμη λύση του BT HUB 5a με φορτωμένο το OpenWrt, καθώς έχει μεγαλύτερη μνήμη και παίζει η μπάντα των 5GHz (είναι και 11ac). Η τιμή του είναι παραπλήσια με αυτή που βρίσκεις στα άλλα εδώ και σε 7-10 μέρες είναι στην πόρτα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, jkoukos said:

Tα 8980 και 9980 βγήκαν σε ένα revision και παίζουν κανονικά. Σε 8970 παίζει μόνο το v.1 και όχι το v.3. Ωστόσο δεν υποστηρίζεται η μπάντα των 5GHz.

Όλα τα παραπάνω αφορούν Annex A. Υπάρχουν και τα αντίστοιχα AnnexB (8970Β, 8890Β και 9980Β) που παίζουν μόνο σε συνδέσεις ADSL AnnexB, ενώ σε συνδέσεις VDSL παίζουν κανονικά σε οποιοδήποτε Annex.

Υπόψη ότι περνώντας το OpenWrt όλα θα παίζουν και σε VDSL Vectoring άσχετα αν υποστηρίζεται από το firmware της εταιρείας. Αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις σχετικές γνώσεις πως να το κάνεις προχώρα στην αλλαγή του firmware, διαφορετικά κινδυνεύεις να καταλήξεις με ένα τούβλο. Διάβασε πολύ καλά όλες τις σχετικές οδηγίες στο OpenWrt site.

Επιμένω ωστόσο να πας σε έτοιμη λύση του BT HUB 5a με φορτωμένο το OpenWrt, καθώς έχει μεγαλύτερη μνήμη και παίζει η μπάντα των 5GHz (είναι και 11ac). Η τιμή του είναι παραπλήσια με αυτή που βρίσκεις στα άλλα εδώ και σε 7-10 μέρες είναι στην πόρτα σου.

 

20 minutes ago, jkoukos said:

Tα 8980 και 9980 βγήκαν σε ένα revision και παίζουν κανονικά. Σε 8970 παίζει μόνο το v.1 και όχι το v.3. Ωστόσο δεν υποστηρίζεται η μπάντα των 5GHz.

Όλα τα παραπάνω αφορούν Annex A. Υπάρχουν και τα αντίστοιχα AnnexB (8970Β, 8890Β και 9980Β) που παίζουν μόνο σε συνδέσεις ADSL AnnexB, ενώ σε συνδέσεις VDSL παίζουν κανονικά σε οποιοδήποτε Annex.

Υπόψη ότι περνώντας το OpenWrt όλα θα παίζουν και σε VDSL Vectoring άσχετα αν υποστηρίζεται από το firmware της εταιρείας. Αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις σχετικές γνώσεις πως να το κάνεις προχώρα στην αλλαγή του firmware, διαφορετικά κινδυνεύεις να καταλήξεις με ένα τούβλο. Διάβασε πολύ καλά όλες τις σχετικές οδηγίες στο OpenWrt site.

Επιμένω ωστόσο να πας σε έτοιμη λύση του BT HUB 5a με φορτωμένο το OpenWrt, καθώς έχει μεγαλύτερη μνήμη και παίζει η μπάντα των 5GHz (είναι και 11ac). Η τιμή του είναι παραπλήσια με αυτή που βρίσκεις στα άλλα εδώ και σε 7-10 μέρες είναι στην πόρτα σου.

Θέματα σχετικά με linux, rootfs, kernel build και γενικά με embedded systems το έχω (το παρα έχω ίσως θα έλεγα). Τώρα από network protocols, broadband, κλπ, ξέρω τα βασικά (δεν είναι και το αντικείμενο μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η όλη δυσκολία είναι το να περάσεις το firmware του OpenWrt στη θέση του κατασκευαστή. Στις παραπάνω συσκευές δεν είναι plug & play και γίνεται μέσω σειριακής σύνδεσης και φυσικά κατάλληλο εξοπλισμό. Π.χ. πληροφορίες για το W9980, αλλά παραπλήσιες είναι και για τις άλλες συσκευές.

Από την στιγμή που τα καταφέρεις και δεν καταλήξεις με ένα τούβλο στα χέρια σου, όλα τα άλλα είναι σχετικά εύκολα και υπάρχει πληθώρα πληροφοριών για τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, jkoukos said:

Η όλη δυσκολία είναι το να περάσεις το firmware του OpenWrt στη θέση του κατασκευαστή. Στις παραπάνω συσκευές δεν είναι plug & play και γίνεται μέσω σειριακής σύνδεσης και φυσικά κατάλληλο εξοπλισμό. Π.χ. πληροφορίες για το W9980, αλλά παραπλήσιες είναι και για τις άλλες συσκευές.

Από interfaces, usb to serial, jtag, κλπ, κλπ, έχω ό,τι θες.

Τώρα που το βλέπω έχω ένα modem/router ZTE ZXHN H108N το οποίο υποστηρίζει OpenWrt https://openwrt.org/toh/zte/zxhnh108n οπότε λέω να το δοκιμάσω εκεί. Στο συγκεκριμένο το OpenWrt το περνάς από το Web interface με upgrade.

 

Επεξ/σία από Dr.Fuzzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

9 ώρες πριν, Dr.Fuzzy είπε

Ως server. Θέλω να τρέχει ένα vpn service και να συνδέομαι με κάποιο vpn client στο vpn του σπιτιού. Θεωρητικά θα μπορούσα να τρέχω το server πάνω πχ, σε ένα rpi με linux + οποιαδήποτε modem/router, απλά ψάχνω ένα router οικονομικό να τα κάνω όλα με ένα. Νομίζω το mikrotik τρέχει linux και είναι customizable, όποτε λογικά μπορεί να στηθεί πάνω του ένα vpn server.

Οποίος εχει εμπειρία με το συγκεκριμένο ή με κάποια άλλη λύση στο εύρος αυτής της τιμής ας πει προτάσεις.

κοίτα πρως asus μεριά

 

απλά επειδή και εγώ κάτι παρόμοιο έψαχνα ένα εχω να πω άλλαξα 3 ρουτερ μεχρι που αποφάσισα ότι με φτηνό απλά θα χρειαστώ ψυχοφάρμακα (αγανάκτησα από προβλήματα) έσφιξα τα δόντια και έδωσα 230 ευρώ και τελείωσε το παραμύθι

εσυ κάτι τέτοιο λογικά θελεις

2.jpg
1.jpg

 

Επεξ/σία από Black Demis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
  • 3 μήνες μετά...

Eνδιαφερομαι κι εγω να το παρω γιατι ενα παλιο τις Wind που εχω κανει συχνα  αποσυνδεσεις.. Τα ports για  ολα τα games ειναι ανοιχτα defualt? Γιατι ενα της Forthnet που ειχα δεν ειχε καποια ports ανοιχτα και δεν μπορουσα να παιξω καπιοα παιχνιδια online.. Αξιζει 20 ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τον πήρα και εγώ αυτόν τον ρουτερ (v3.0) με firmware Wind (από wind που δείχνει ίδιο στο μενού με default wifi κατι που αρχίζει με wind). Τον έστησα όλα καλά σε forthnet γραμμή βάζοντας κωδικούς ADSL user της forhnet γιατί με το default που είχε μεσα "winduser" κλείδωνε μεν κανονικά αλλά κάτι κάναν και το download περιορίζονταν σε 4mbps).

Γενικά και στο λίγο που τον λειτουργώ όχι μεγαλες διαφορές από το technicolor που ειχα πριν. Στο κλείδωμα το ίδιο αλλά έχει καλύτερο wifi. Ισως είναι και λίγο πιο άνετος από cpu αν και δεν τον ζόρισα ακόμα (torrents κτλ). Μεχρι τώρα τον προτιμώ και δεν γυρνάω πίσω στον technicolor. Γενικά στο λίγο που τον εχω ικανοποιημένος αλλά μερικές ερωτήσεις.

α) δεν μπορώ να συνδεθώ με telnet βγάζει να δώσω κωδικό. δίνω αυτά του admin/admin και λέει λάθος κωδικό. Πολλοι στο νετ λενε δεν εχουν ta 8961 όλα telnet (εξαρτάται λέει από το chipset) αλλά εγώ στα specs βλέπω να λέει ότι το υποστηρίζει (θεωρητικά) και κάποιοι δίνουν και εντολές να αλλάξει το snr μεσω CLI και μάλιστα για την έκδοση που μιλάμε εδώ v3. Πάντως αφού το service απαντάτει (port 23 telnet) θεωρώ ότι έχει. Εγώ όμως δεν μπορώ να μπω αφού δεν ξέρω κωδικό και δεν ξέρω αν ειναι μαμουνια της wind στο firmware και έχει κλειδώσει αυτή το telnet.

β) που είναι και πως απενεργοποιώ TR-069 το οποίο το web gui δεν έχει καποια επιλογή αλλά σίγουρα υπάρχει (μαλλον το έκρυψε η wind? και ίσως για αυτό δεν αφήνει και πρόσβαση στο CLI/telenet)

U P D A T E !! (μερικά λεπτά μετά 😛 )

----------------------------------

Απαντάω μόνος μου λοιπόν..

Έλυσα το πρόβλημα με την σύνδεση στο Telnet βρίσκοντας τον "καρφωτό" κωδικό που είχε βαλει (μαλλον) η wind (16 χαρακτήρες σύμβολα και αριθμοί που είναι τα περισσότερα letter substitution δλδ $ αντί S για να τον θυμούνται μαλλον οι τεχνικοί). Τον βρίσκεις με μια διεργασία που σχετίζεται με το αρχείο back up το γνωστό rom-0 αφού το "αποσυμπιέσεις" καθώς είναι συμπιεσμένο και δεν διαβάζεται έτσι απλά. Θέλει κάποιο εργαλείο. Δεν θα γράψω όμως εδώ περισσότερες λεπτομέρειες πάντως έχει Telnet και συνδέθηκα. 

Πάντος το άλλαξα γιατί ήταν δίσκολο να το γραφω καθε φορά με την εντολή

TP-LINK> sys password oneoskodikos (όπου oneoskodikos θα είναι ο "νέος" κωδικός που θέλετε)

Τώρα θα βρω και το β αλλά δεν βρίσκω help ποιες είναι οι εντολές και μάλλον θέλει μια οι υποπτες να βρω το path

Επεξ/σία από keysmith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
8 ώρες πριν, pascuale14 είπε

Παιδια καλησπέρα , 
το συγκερκιμένο router TP-LINK TD-W8961N v3 μπορει να δουλεψει σαν repeater?

όχι τουλάχιστον με το κανονικό firmware. Σαν access point όμως θα μπορούσε (από eternet να παίρνει δίκτυο και να μοιράζει WiFi). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@keysmith δν νομιζω ομως να υποστηριζει το DD-WRT και δν ξερω καποιο αλλο firmware εσυ γνωρίζεις ?
επισης εχει επιλογη στο menu για να bridge mode τετοια λειτουργια δν αφορα τα repeaters?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, pascuale14 είπε

@keysmith δν νομιζω ομως να υποστηριζει το DD-WRT και δν ξερω καποιο αλλο firmware εσυ γνωρίζεις ?
επισης εχει επιλογη στο menu για να bridge mode τετοια λειτουργια δν αφορα τα repeaters?

όχι είναι άλλο πράγμα αυτό το bridge. Η λειτουργία bridge αφορά την "συμπεριφορά" του router μεταξύ wan (ineternet) θύρας δλδ του τηλεφώνου σου και των εσωτερικών ethernet. Το default είναι NAT/Route (αλλο public ip το lan άλλο το lan πχ 192.168.1.ΧΧ) και ότι περνάει από το ένα στο άλλο γίνεται nat/route και τέλος πάτνων υπάρχει routing (το device αποφασίζει για κάτι πάνω στα πακέτα). Χρειάζεται να το bridge όταν θέλεις το router να το χρησιμοποιήσεις μονο ως modem (δλδ απλά να τα προωθεί στον επόμενο χωρίς να αλλάζει τπτ). Το IP του lan το φέρνεις bridge στο Wan όπου εκεί μπορείς να συνδέσεις πχ έναν άλλο router ή Firewall ή κάτι άλλο. Ετσι το public ip που έχεις από τον πάροχο πάει/περνάει στο WAN του καλού σου Firwall (ενός fortigate πχ). 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pascuale14 είπε

@keysmith τελεια ευχαριστω μηπως ξες αν υπαρχει καποιο firmware διαθεσιμο για το συγκεκριμένο router ?

Δεν νομίζω να βρήκα κάτι όταν έψαξα. Προσωπικά δεν νομίζω να χρειάζομαι κάτι άλλο από αυτο που δίνει. Αν εχεις θέματα δες για κανένα update από την ίδια την tplink αλλά να προσέξεις να ταιριάζει στην έκδοση του υλικού σου (v1, v2, v3, v3.2, v4 κλτ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...