Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 και X470/B450/X370/B350 motherboards


malakudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Τιμή είναι πιο φθηνή η Tomahawk, συμβατότητα το ίδιο (ίσα ίσα η Tomahawk MAX δεν θέλει και bios update για τους 3000), η Tomahawk έχει bios flashback, η εμφάνιση είναι υποκειμενική, κατά τη γνώμη μου είναι πιο όμορφη η Tomahawk αφού το gunmetal look ταιριάζει παντού σχεδόν και δεν είναι γεμάτη με άχρηστα τσιτάτα τύπου Gaming, game on, gamer, κτλ. Τι εννοείς συγκρίνεις τα manuals;

Ιωάννη μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ εάν βγάζει s/pdif η Tomahawk μέσω κάποιας από τις έξι (6), πίσω, αναλογικές θύρες;

Μέσα από το μενού των ρυθμίσεων της realtek.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2019 στις 10:55 ΠΜ, starmanwarz είπε

Στηνω την Τριτη νεο build με Tomahawk Max και 3700Χ, ελπιζω να ειναι απροβληματιστο το setup, θα αναφερω τυχον προβληματα.

Μηπως εν τελει το εστησες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος μου πήρε την Gigabyte B450M DS3H με ryzen 3600. θα έχει κανένα θέμα? (Δεν τον νοιάζει το oc). Aν θυμάμαι καλά καια υτές τις ραμ Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-3000MHz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, GeorgeHellas είπε

Φίλος μου πήρε την Gigabyte B450M DS3H με ryzen 3600. θα έχει κανένα θέμα? (Δεν τον νοιάζει το oc). Aν θυμάμαι καλά καια υτές τις ραμ Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-3000MHz.

Αφού τα πήρε τι νόημα έχει να ρωτάς τώρα? 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Αφού τα πήρε τι νόημα έχει να ρωτάς τώρα? 

Να του πω να ακυρωσει; Σημερα παρήγγειλε, και εγω δεν θελω να κανω χαζες ερωτήσεις.... Ναι ξερω θα ηθελε καλυτερη μητρική, αλλα συμβατα τουλαχιστον ειναι; Ειναι απο το πλαισιο και μου είπε πως τους ειπε να κανουν bios update.

Επεξ/σία από GeorgeHellas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Braveheart1980 είπε

Ξέρω σας τα έχω πρήξει, αλλά γνώμες για MSI B450M Mortar Max και 3700Χ; Διαβάζω καλά πράγματα για την MSI B450M Mortar Max σαν την tomahawk

Οι βασικές διαφορές από ότι λένε τα διάφορα site είναι ότι:

1. η Toma είναι ATX ενώ η Mortar είναι microATX.

2. η Mortar έχει DisplayPort και HDMI για τις ενσωματωμένες κάρτες γραφικών ενώ η Toma HDMI και DVI.

3. η Toma έχει ψύκτρα και στα VRM του SOC.

4. η Tomahawk έχει 3 PCI-E X 1 ενώ η Mortar 2.

5. a. η Mortar έχει 4 SATA (2 από CPU, 2 από PCH) και δύο M2 (1 από CPU, 1 από PCH). Αν χρησιμοποιήσεις και τον δεύτερο M2 χάνεις PCI-E (αλλού διαβάζω ότι χάνεις το 1 PCI-E X 1 και αλλού ότι χάνεις και το Χ1 και το δεύτερο Χ16).

    b. η Toma έχει 6 SATA (2 από CPU, 4 από PCH) και ένα M2 από CPU. Αν χρησιμοποιήσεις M2 χάνεις τα 2 SATA και μένεις με 4 SATA.

6. Η Toma έχει 6 fan headers ενώ η Mortar 4.

7. H Mortar έχει 4 USB 3a (8 USB σύνολο) ενώ η Toma έχει 2 USB 3a (6 σύνολο).

8. Η Toma έχει από πίσω 6 jack ήχου ενώ η Mortar 5.

Δεν νομίζω ότι έχει σημασία κάποια από αυτές για καθημερινή χρήση αλλά εγώ θα προτιμούσα το ATX.

 

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ο απο πάνω ξεκίνησε την αρίθμηση απο το 1, προσθέτω και εγώ ένα που ξέχασε:
0 (Μηδέν).  Η Τοma έχει καλύτερα vrm's και καλύτερα ψυκτράκια 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, leros2004 είπε

Μιας και ο απο πάνω ξεκίνησε την αρίθμηση απο το 1, προσθέτω και εγώ ένα που ξέχασε:
0 (Μηδέν).  Η Τοma έχει καλύτερα vrm's και καλύτερα ψυκτράκια 

Κρίνοντας από το παρακάτω excel:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1d9_E3h8bLp-TXr-0zTJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/htmlview?sle=true#gid=639584818

Έχουν το ίδιο potential για OC, που αυτό αυτόματα σημαίνει ότι ο συνδυασμός vrm + ψύξη = περίπου το ίδιο και για τις 2.
Και μιλάμε για OC επεξεργαστή τύπου 3950x. Επεξεργαστές τύπου 3700x παίζουν άνετα.

Επεξ/σία από chocorello
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σετ (από amazon, με bios update) ryzen 3600 + mobo MSI B450M Pro-VDH Plus 

είναι εντάξει ; Μπορεί να γίνει λίγο oc ; Προτεινόμενες μνήμες ; Έχει κάποιο πρόβλημα ;;

Είναι καλή περίπτωση στα 275 ευρώ (cpu+mobo) ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Σετ (από amazon, με bios update) ryzen 3600 + mobo MSI B450M Pro-VDH Plus 

είναι εντάξει ; Μπορεί να γίνει λίγο oc ; Προτεινόμενες μνήμες ; Έχει κάποιο πρόβλημα ;;

Είναι καλή περίπτωση στα 275 ευρώ (cpu+mobo) ;;;

https://www.skroutz.gr/s/17350611/Crucial-Ballistix-Sport-LT-Gray-16GB-DDR4-3200MHz-BLS2K8G4D32AESBK.html

Οverclock δεν χρειάζεται ότι κάνει το pbo. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

https://www.skroutz.gr/s/17350611/Crucial-Ballistix-Sport-LT-Gray-16GB-DDR4-3200MHz-BLS2K8G4D32AESBK.html

Οverclock δεν χρειάζεται ότι κάνει το pbo. 

Εγώ να πω την αλήθεια κανω manual oc 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...