Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 και X470/B450/X370/B350 motherboards


malakudi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Carrion είπε

Ετοιμάζομαι να στήσω το x470 gaming plus και βλέπω ότι θέλει 2 power καλώδια, 8pin & 4pin. Το τροφοδοτικό όμως έχει μόνο 8pin (4+4). Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση;;;

Δεν χρειάζεται το 4πιν

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 4 pin  της μητρικής πάνω αριστερά έχουν να κάνουν με την έξτρα τροφοδοσία του επεξεργαστή. Σε νορμάλ συνθήκες ίσως και να μην χρειαστεί να τραβήξει από εκεί ρεύμα μιας και η συγκεκριμένη είσοδος τροφοδοσιας είναι προαιρετική. Όποιος όμως κάνει overclock στον CPU καλό είναι να τα έχει κουμπωμενα. 

Δεν είναι για φιγούρα όμως όπως πολλές φορές έχω διαβάσει εδώ μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, JTRGamer είπε

Γεια σας.Έχω την MSI B450 Tomahawk Max με τον ryzen 5 2600x πάνω.Και άυριο θα της βάλω τον ryzen 7 3700X.Θα χρειαστεί bios update πριν βάλω τον 3700X?

Όχι δεν θα χρειαστεί, αλλά καλό είναι να περάσεις το τελευταίο bios που έχει βγει για την μητρικη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Όχι δεν θα χρειαστεί, αλλά καλό είναι να περάσεις το τελευταίο bios που έχει βγει για την μητρικη

Άμα θέλω να τού περάσω το τελευταίο bios πρέπει να του περάσω με την σειρά και όλα τα προηγούμενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, JTRGamer είπε

Άμα θέλω να τού περάσω το τελευταίο bios πρέπει να του περάσω με την σειρά και όλα τα προηγούμενα;

Δεν χρειάζεται... περνάς μόνο το τελευταίο

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, panoskatos είπε

Τα 4 pin  της μητρικής πάνω αριστερά έχουν να κάνουν με την έξτρα τροφοδοσία του επεξεργαστή. Σε νορμάλ συνθήκες ίσως και να μην χρειαστεί να τραβήξει από εκεί ρεύμα μιας και η συγκεκριμένη είσοδος τροφοδοσιας είναι προαιρετική. Όποιος όμως κάνει overclock στον CPU καλό είναι να τα έχει κουμπωμενα. 

Δεν είναι για φιγούρα όμως όπως πολλές φορές έχω διαβάσει εδώ μέσα. 

Ναι αμε, όταν τραβήξει πάνω από 384 βαττ για ώρες ή 450-500 για μικρο χρονικό διάστημα, θα χρειαστεί και το 4 πιν. Τώρα θέλω να δω πως θα χωρέσεις τον threadripper ή τον 9980ΧΕ πάνω στο ΑΜ4 είναι άλλη ιστορία...

Σε καμία περίπτωση επι προσωπικου, Πανο, ετσι; :)

Επεξ/σία από Sheogorath
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απντέη B450 Tomahawk. Τελικά τα power-on no post που είχα με το παλαιότερο BIOS ΔΕΝ έχουν λυθεί με το latest ABBA. Απλά κάνει μερικά retries και τελικά μου ανάβει με Memory Overclocking failed, press F1 to enter setup.

Κατευθείαν Save & Exit, πάλι τα ίδια (μερικές φορές), με την τρίτη το παίρνει πάντα. Δηλαδή δεν χρειάζεται να πατήσεις το κουμπί reset όπως με το παλαιότερο BIOS, αλλά έτσι η διαδικασία παίρνει περισσότερο ακόμα χρόνο. Άπαξ και postάρει δεν έχω κανένα bsod, freezάρισμα ή οτιδήποτε άλλο, κιχ δεν βγάζει.
Τόσο χάλια memory training έχει? Υπάρχει κάποια ρύθμιση να πειράξω?

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeorgeMan είπε

Απντέη B450 Tomahawk. Τελικά τα power-on no post που είχα με το παλαιότερο BIOS ΔΕΝ έχουν λυθεί με το latest ABBA. Απλά κάνει μερικά retries και τελικά μου ανάβει με Memory Overclocking failed, press F1 to enter setup.

Κατευθείαν Save & Exit, πάλι τα ίδια (μερικές φορές), με την τρίτη το παίρνει πάντα. Δηλαδή δεν χρειάζεται να πατήσεις το κουμπί reset όπως με το παλαιότερο BIOS, αλλά έτσι η διαδικασία παίρνει περισσότερο ακόμα χρόνο. Άπαξ και postάρει δεν έχω κανένα bsod, freezάρισμα ή οτιδήποτε άλλο, κιχ δεν βγάζει.
Τόσο χάλια memory training έχει? Υπάρχει κάποια ρύθμιση να πειράξω?

Memory train/boot Voltage ισως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 minutes ago, Sheogorath said:

Memory train/boot Voltage ισως.

Δεν υπάρχει τέτοιο πράμα μέσα... 😕 

4 minutes ago, nicksoti said:

Ερώτηση και συγνώμη αν έχει απαντηθεί.

Το ΑΒΒΑ bios αλλάζει κάτι προς το καλύτερο στους 1st Gen; 

Όχι. Αλλά γενικά έχω δει καλύτερη συμπεριφορά σε B350 με bios για 3000 σχετικά με τη RAM σε σχέση με το latest 2000 only.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Απντέη B450 Tomahawk. Τελικά τα power-on no post που είχα με το παλαιότερο BIOS ΔΕΝ έχουν λυθεί με το latest ABBA. Απλά κάνει μερικά retries και τελικά μου ανάβει με Memory Overclocking failed, press F1 to enter setup.

Κατευθείαν Save & Exit, πάλι τα ίδια (μερικές φορές), με την τρίτη το παίρνει πάντα. Δηλαδή δεν χρειάζεται να πατήσεις το κουμπί reset όπως με το παλαιότερο BIOS, αλλά έτσι η διαδικασία παίρνει περισσότερο ακόμα χρόνο. Άπαξ και postάρει δεν έχω κανένα bsod, freezάρισμα ή οτιδήποτε άλλο, κιχ δεν βγάζει.
Τόσο χάλια memory training έχει? Υπάρχει κάποια ρύθμιση να πειράξω?

Αντί να τρως όλο αυτό το λούκι κάθε φορά μετά από shutdown, γιατί δε το έχεις με το xmp πχ και να φορτώνεις κάθε φορά το oc profile. Με τις hynix είχα και εγώ τα ίδια θέματα στην χ370, αλλά όχι μετά από shutdown - έπρεπε να βγει εντελώς το τροφοδοτικό από την μπρίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/10/2019 στις 12:59 ΠΜ, GeorgeMan είπε

Καλησπέρα, εδέησα να βάλω το τελευταίο ABBΑ στην B450 Tomahawk (και τους τελευταίους chipset drivers).

Δεν μου έχει κάνει καμία φορά αυτό που έκανε με το AB, να μην ξεκινάει από cold boot και να θέλει κάνα-δυο hit στο reset button.
Πλέον ο 3600 πιάνει 4200 στρογγυλά ενώ πριν αρνιόταν με οποιαδήποτε ρύθμιση να περάσει τα 4100. Κάπου εκεί σταματάνε οι διαφορές 😛 Οι επιδόσεις δεν έχουν αλλάξει σε αντιληπτό βαθμό.
Πάω να δοκιμάσω σε παιχνίδια πού κάθεται. edit: Πάει 4025-4125, πριν ήταν 4000-4050. Δηλαδή κάπου 25-50MHz πάνω κατά Μ.Ο. Ok, κερδίσαμε 100MHz peak και 50MHz all around, αυτό ακριβώς που περίμενα.

καλησπερα και απο εμενα . Εχεις συνδεμενες λεντοταινιες ή rgb φανακια στην μητρικη? Στην δικια μου msi x470 pro carbon ειχα διενεξη του πληκτρολογιου- synapse με τις λεντοταινιες-mystic lights jrainbow. Οταν το εστησα χρησημοποιησα ενα απλο πληκτρολογιο με την παλια την στρογγυλη την θυρα και δεν ειχα συνδεσει τιποτα τυπου led επανω. Τα παντα δουλευαν τελεια. Βεβαια δεν εκανα φορματ οποτε το synapse υπηρχε εγκατεστημενο απο το προηγουμενο setup. Βαζω τις λεντοταινιες και το razer που το ειχα στην ακρη καθαρισμενο και ετοιμο. Τοτε αρχισαν τα τρελα παρατραγουδα. Τα led δεν αναβανε και  κολαγε το bios στο ram led οποτε αναγκαζομουν να κανω συνεχεια clear cmos. Μολις απεγκατεστησα το synapse δουλεψαν ολα μια χαρα. Και το μπουτάρισμα κανονικοτατο οπως πριν βαλω τα μπλιμπλικια και το razer, και τα μπλιμπλικια αναβουν μια χαρα, και το razer δουλευει χωρις κανενα προβλημα. Τωρα πλεον ολα καλα. Και παρολο που εχω bdie μνημες και ειναι στο qvl. Το μηχανημα δεν μου ειχε κανει τσικ απο την πρωτη στιγμη που το εστησα. Ακομα δεν μπορω να το χωνεψω οτι υπαρχει τετοια διενεξη με το software του πληκτρολογιου και κανει τις μνημες και το bios κυριολεκτικα μπαχαλο. Στα αναφερω αυτα μηπως και συμπεφτει η κατασταση και βοηθησω. Σημειοτεον οτι οταν κανεις setup το software, οπως για παραδειγμα corsair λινκ και κατι άλλα, στο τελος σου ζηταει επανεκκινηση. Εκει γινεται η ζημια. Θα σε συμβουλευα να κανεις τις ιδιες δοκιμες- απεγκατασταση με τα διαφορα software για συσκευες που πιθανον να εχεις φορτομενα στον υπολογιστη σου, ενω θα χρησημοποιησεις ενα απλο πληκτρολογιο και ποντικι. Καλυτερα καντο ετσι ωστε να αποκλησεις τις διαφορες τυχων τριγυρω προβληματα-ασυμβατοτητες; και να καταλαβεις αν πραγματικα φταιει απο μονο του το bios ή οι μνημες. Εχω ολη την διαθεση να βοηθησω.

Επεξ/σία από BlueAverage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...