Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 θα αποκτήσουν δυνατότητα restore μέσω cloud όπως και το macOS


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωχ..ωχ..ωχ τι διαβαζουμε μεσα στις μερες του καυσωνα. Θα κανουν τα Windows restore απο το cloud  , εδω δεν κανουν απο τον ssd .Εδω κανεις αναβαθμηση και μενουν μεσα 20 gb σκουπιδια , εχει σε 50 μεριες τα αρχεια συστηματος , τα προγραμματα μπαινουν οπου τους καπνισει ΤΩΡΑ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ CLOUD 👍   

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βημα προς την σωστη κατευθυνση. Ωστόσο, για πιο ψαγμένους χρηστες, με ένα σωστο πρόγραμμα backup and restore ( Macrium Reflect - επι παραδειγματι ), εχει ο χρηστης ανα πασα στιγμη ( εφ' οσον κανει τουλάχιστον μια φορα την εβδομαδα ) διαθεσιμο ΥΓΙΕΣ image file των WINDOWS

για επαναφορά.

Προσωπικη αποψη, όχι κατ' αναγκην ορθη για ολους, αλλα με εχει σωσει πολλες φορες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο microshit μας έφερες μια καινοτομία που υπάρχει εδώ και χρόνια. Τι να το κάνουμε αυτό αν κάθε 6 μήνες με τα μεγάλα update έχουμε πρόβληματα. Φτιάξε πρώτα αυτά και μετά φέρε καινούργια features.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, busellatos said:

Εδω κανεις αναβαθμηση και μενουν μεσα 20 gb σκουπιδια

Δεν είναι σκουπίδια. Είναι το λειτουργικό σου πριν το upgrade, ώστε να γυρίσεις πίσω αν κάτι πάει στραβά. Σβήνεται μόνο του μετά από λίγες μέρες. Το σχέση όμως έχει αυτό με το θέμα του άρθρου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AtiX είπε

Στα mac γίνεται... βάζεις λογαριασμό και σε άδειο δίσκο κάνεις εγκατάσταση εύκολα και γρήγορα...

ενταξει αλλα μιλαμε για Ms, οπως και να το ονομασει δεν θα δουλευει για 4-5 χρόνια

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, δε ξερω γιατι καποιοι ενθουσιαστηκαν τοσο, αλλα προσωπικα δε μπορω να καταλαβω γιατι ενα τετοιο χαρακτηριστικο ειναι τοοοοσο σπουδαιο, οχι οτι ακουγεται κακο, αλλα δεν ακουγεται ουτε κατι σπουδαιο, απλα κατι αδιαφορο. 

Σε τι θα διαφερει δηλαδη μια τετοια εγκαταστασ απο μια απο usb? ιδιο χρονο δε θα κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NickS74 είπε

οκ, δε ξερω γιατι καποιοι ενθουσιαστηκαν τοσο, αλλα προσωπικα δε μπορω να καταλαβω γιατι ενα τετοιο χαρακτηριστικο ειναι τοοοοσο σπουδαιο, οχι οτι ακουγεται κακο, αλλα δεν ακουγεται ουτε κατι σπουδαιο, απλα κατι αδιαφορο. 

Σε τι θα διαφερει δηλαδη μια τετοια εγκαταστασ απο μια απο usb? ιδιο χρονο δε θα κανει?

Δεν ξερει ο καθενας να κανει backups partitions σε εξωτερικους σκληρους usb. Με το cloud ολο το συστημα θα ανεβαινει αυτοματα στο cloud και σε καποιο προβλημα κανεις ενα restore και εχεις το συστημα που ειχες οταν εκανες το backup. Για τους περισσοτερους ειναι τεραστια ευκολια και σιγουρα θα μειωσει παρα πολυ τα νευρα μερικων απο καποιο fault του συστηματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν ξερει ο καθενας να κανει backups partitions σε εξωτερικους σκληρους usb. Με το cloud ολο το συστημα θα ανεβαινει αυτοματα στο cloud και σε καποιο προβλημα κανεις ενα restore και εχεις το συστημα που ειχες οταν εκανες το backup. Για τους περισσοτερους ειναι τεραστια ευκολια και σιγουρα θα μειωσει παρα πολυ τα νευρα μερικων απο καποιο fault του συστηματος. 

μα εννωειται δεν θα ανεβαζει στο cloud το συστημα σου, απλα installation θα γινεται χωρις να κατεβαζεις iso... 

Αν ηταν να ανεβαζεις ολο σου το συστημα στο cloud θα ηθελες εναμισι αιωνα να ξαναεγκατασταθει...

Backup εκανε κι ο παππους μου στα 80s με δεκαδες δισκετες και μαγνητικες κασετες. Αν καποιος δεν κανει σημερα που οι δισκοι εχουν τεραστιες χωρητικοτητες και ολα γινονται αυτοματοποιημενα και γρηγορα απλα περαστικα του και να περιμενει να του σωσει η m$ τα αρχεια! (βασικα απο early 90s μια χαρα αυτοματοποιημενο ειναι το backup)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 hours ago, Παστίτσιο said:

Μπράβο microshit μας έφερες μια καινοτομία που υπάρχει εδώ και χρόνια. Τι να το κάνουμε αυτό αν κάθε 6 μήνες με τα μεγάλα update έχουμε πρόβληματα. Φτιάξε πρώτα αυτά και μετά φέρε καινούργια features.

Tο άλλαξαν, πλέον 1 φορά το χρόνο τα μεγάλα updates ώστε να υπάρχει περισσοτερος χρόνος στους Insiders. Φέτος δλδ δεν θα δούμε άλλο, από Μάρτιο 2020 πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NickS74 είπε

μα εννωειται δεν θα ανεβαζει στο cloud το συστημα σου, απλα installation θα γινεται χωρις να κατεβαζεις iso... 

Αν ηταν να ανεβαζεις ολο σου το συστημα στο cloud θα ηθελες εναμισι αιωνα να ξαναεγκατασταθει...

Backup εκανε κι ο παππους μου στα 80s με δεκαδες δισκετες και μαγνητικες κασετες. Αν καποιος δεν κανει σημερα που οι δισκοι εχουν τεραστιες χωρητικοτητες και ολα γινονται αυτοματοποιημενα και γρηγορα απλα περαστικα!

Ακομα και ετσι θα ειναι πολυ βολικο για καποιον που δεν εχει usb για format η καποιο DVD. Μελλοντικα ελπιζω να μπορει να γινει restore τουλαχιστον στις εφαρμογες και σε αρχεια χρηστη θα γλιτωσει η MS απο πολλα παραπονα απο αρχεια που εχουν χαθει εξαιτιας ενος ιου χτυπημα σκληρου οτιδηποτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ακομα και ετσι θα ειναι πολυ βολικο για καποιον που δεν εχει usb για format η καποιο DVD. Μελλοντικα ελπιζω να μπορει να γινει restore τουλαχιστον στις εφαρμογες και σε αρχεια χρηστη θα γλιτωσει η MS απο πολλα παραπονα απο αρχεια που εχουν χαθει εξαιτιας ενος ιου χτυπημα σκληρου οτιδηποτε. 

νταξει, δεν ειπα οτι ειναι κακο, αλλα απλα το χαρακτηρισα αδιαφορο (ουτε κρυο ουτε ζεστη).

Δε καταλαβαινω γιατι θα ηταν καλο να ανεβαινουν αυτοματα ολα μας τα αρχεια σε ενα cloud που δε μας ανηκει, και οχι δεν ειμαι ΚΑΘΟΛΟΥ τεχνοφοβικος (το ακριβως αντιθετο, εξ αλλου και το επαγγελμα μου ειναι σχετικο με καθε τεχνολογια αιχμης) αλλα προσωπικα αν μου διναν τετοια επιλογη απλα θα ηταν απ αυτες που βαζω ΝΟ

Γιατι? για να γλυτωσω ενα δυο δισκους? 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NickS74 είπε

νταξει, δεν ειπα οτι ειναι κακο, αλλα απλα το χαρακτηρισα αδιαφορο (ουτε κρυο ουτε ζεστη).

Δε καταλαβαινω γιατι θα ηταν καλο να ανεβαινουν αυτοματα ολα μας τα αρχεια σε ενα cloud που δε μας ανηκει, και οχι δεν ειμαι ΚΑΘΟΛΟΥ τεχνοφοβικος (το ακριβως αντιθετο, εξ αλλου και το επαγγελμα μου ειναι σχετικο με καθε τεχνολογια αιχμης) αλλα προσωπικα αν μου διναν τετοια επιλογη απλα θα ηταν απ αυτες που βαζω ΝΟ

Δεν θα ησουν πιο ησυχος αν γινοταν? Ουτε θα σε νοιαξει αν χαλασει ο σκληρος εφοσον υπαρχουν ολα στο cloud. Ουτε το 5% δεν κανει backup απο απλους χρηστες. Οταν χτυπησει ο σκληρος απλα κλαινε. Τα παραδειγματα παρα πολλα. Σεβαστη η αποψη σου και σιγουρα κανε backup καθε τοσο να εισαι σιγουρος για οτι γινει. Το cloud μου δινει μια ασφαλεια το χρησιμοποιω τα τελευταια 5 χρονια και μου εχει λυσει τα χερια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν θα ησουν πιο ησυχος αν γινοταν? Ουτε θα σε νοιαξει αν χαλασει ο σκληρος εφοσον υπαρχουν ολα στο cloud. Ουτε το 5% δεν κανει backup απο απλους χρηστες. Οταν χτυπησει ο σκληρος απλα κλαινε. Τα παραδειγματα παρα πολλα. Σεβαστη η αποψη σου και σιγουρα κανε backup καθε τοσο να εισαι σιγουρος για οτι γινει. Το cloud μου δινει μια ασφαλεια το χρησιμοποιω τα τελευταια 5 χρονια και μου εχει λυσει τα χερια.

παιδια υπαρχουν αυτοματοποιημενα backup εδω και δεκαετιες, μην τρελαθουμε. Οποιος δε τα χρησιμοποιει ειναι απλα αξιος της τυχης του.

Δηλαδη πως να τον δικαιολογησω και για ποιο λογο? Υπαρχει ανθρωπος που δεν εχει ακουσει τη λεξη backup? ΟΧΙ! Αν λοιπον τον ενδιεφεραν τα αρχεια του ας καθοταν να μαθει πως γινεται και ας το κανε. Αν το θεωρει περιττο αυτο σημαινει πως και τα αρχεια του περιττα του ειναι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...