Προς το περιεχόμενο

Κάποιοι ακούνε τα ερωτήματα ή τις συζητήσεις σας με τον Google Assistant


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Google βρίσκεται τώρα στο στόχαστρο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, αφού χίλιες τουλάχιστον ηχογραφήσεις ιδιωτικών συνομιλιών από το προϊόν Google Assistant διέρρευσαν στο Βέλγικο ειδησεογραφικό κανάλι VRT NWS.

Είναι γνωστό ότι η Google ηχογραφεί τις συζητήσεις/ συνομιλίες των χρηστών με τον Google Assistant αφότου πρώτα όμως οι χρήστες χρησιμοποιήσουν την έκφραση «αφύπνισης» (ΟΚ Google ή Hey, Google). Αυτό ωστόσο που δεν γνώριζαν πολλοί, είναι ότι χρησιμοποιεί τρίτους που μισθώνει για να αξιολογούν χειροκίνητα μέρος αυτών των συζητήσεων. Σε κάποιες περιπτώσεις μάλιστα, στις συζητήσεις αναφέρονται δεδομένα όπως ονόματα και διευθύνσεις κ.ά.

H Google ισχυρίζεται ότι η μεταγραφή των ηχογραφήσεων του voice assistant είναι κρίσιμης σημασίας για την ανάπτυξη της τεχνολογίας αναγνώρισης φωνής ώστε να είναι σε θέση να καταλαβαίνει πολλές γλώσσες, διαλέκτους και προφορές. Επιπλέον, σύμφωνα με την εταιρεία, εκείνοι που είχαν μισθωθεί (γλωσσολόγοι κ.λπ), είχαν οδηγίες να μεταγράφουν μόνο όσα άκουγαν να απευθύνονται προς στην Google (μετά την ενεργοποίηση του ψηφιακού βοηθού της από την έκφραση για παράδειγμα «Hey Google») και όχι άλλους ήχους, από το παρασκήνιο κ.λπ.

Την Άνοιξη, η Google ανακοίνωσε ότι ο Google Assistant πρόκειται να διατεθεί σε 80 διαφορετικές χώρες και σε 30 γλώσσες στο επόμενο διάστημα. Οι συζητήσεις που διέρρευσαν προέρχονταν από την Ολλανδία και το Βέλγιο, όπου ο Google Assistant είναι διαθέσιμος μόνο από τα τέλη του 2018 και η πηγή τους ήταν τόσο τα έξυπνα ηχεία της Google (Google Home κ.λπ) όσο και το app για smartphones, Google Assistant. Αφότου έγινε γνωστή η διαρροή, η Google μέσω ανάρτησης στο επίσημο blog της έκανε γνωστό ότι μισθώνει «language reviewers» για την γλωσσική αξιολόγηση ενός μικρού συνόλου ερωτημάτων (περίπου το 0,2%) για την καλύτερη κατανόηση διαφορετικών γλωσσών.  

Όπως αναφέραμε η Google δήλωσε ότι ο voice assistant της έστελνε ήχο στην Google μόνο αφότου είχε ενεργοποιηθεί με κάποιον τρόπο από τον χρήστη, όπως με την έκφραση «Hey Google». Όμως το Βελγικό VRT NWS μετά από σχετικά έρευνα κατέληξε στο συμπέρασμα ότι οι ισχυρισμοί της Google δεν είναι και τόσο αληθινοί, με την έννοια ότι σε 153 περιπτώσεις από τις συζητήσεις που έπεσαν στα χέρια των δημοσιογράφων του, οι χρήστες δεν είχαν ενεργοποιήσει τον Google Assistant με κάποιο τρόπο.

Αυτή την περίοδο, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή εξετάζει το ζήτημα για παραβιάσεις του Γενικού Ευρωπαϊκού Κανονισμού Προστασίας των Δεδομένων (GDPR). H Google σταμάτησε προσωρινά πάντως το «transcribing» των ηχογραφήσεων από τον voice assistant της στην Ευρωπαϊκή Ένωση.  

Engadget

Engadget

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου χει τυχει 2 3 φορες να μιλησω με καποιο ατομο για κατι που ουτε εχω googlαρει ουτε εχω αναφερει γενικα, και το ιδιο βραδυ να μου πεταει αναλογες διαφημισεις. Ηταν πολυ τρανταχτο το θεμα γι αυτο μου επιβεβαιωσε το οτι οντως το κινητο ακουει τα παντα.

  • Like 22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GiwrgosP- είπε

Μου χει τυχει 2 3 φορες να μιλησω με καποιο ατομο για κατι που ουτε εχω googlαρει ουτε εχω αναφερει γενικα, και το ιδιο βραδυ να μου πεταει αναλογες διαφημισεις. Ηταν πολυ τρανταχτο το θεμα γι αυτο μου επιβεβαιωσε το οτι οντως το κινητο ακουει τα παντα.

Το εχω προσεξει και εγω και να εμφανιζονται συνεχεια διαφημισεις. Την πρωτη φορα λες τυχαιο αλλα μετα σε κανει να ανησυχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, GiwrgosP- είπε

Μου χει τυχει 2 3 φορες να μιλησω με καποιο ατομο για κατι που ουτε εχω googlαρει ουτε εχω αναφερει γενικα, και το ιδιο βραδυ να μου πεταει αναλογες διαφημισεις. Ηταν πολυ τρανταχτο το θεμα γι αυτο μου επιβεβαιωσε το οτι οντως το κινητο ακουει τα παντα.

Και εμένα μου έχει τύχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, GiwrgosP- είπε

Μου χει τυχει 2 3 φορες να μιλησω με καποιο ατομο για κατι που ουτε εχω googlαρει ουτε εχω αναφερει γενικα, και το ιδιο βραδυ να μου πεταει αναλογες διαφημισεις. Ηταν πολυ τρανταχτο το θεμα γι αυτο μου επιβεβαιωσε το οτι οντως το κινητο ακουει τα παντα.

Χρησιμοποιείτε adblock με custom dns και κοψιμο ολες οι κινησεις σε stealth mode. Επισης permission manager και κοβετε απο γνωστες εφαρμογες οτι δεν χρειαζεστε. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ δεν μπορεί να δικαιολογηθεί. Το ήθελε και μάλιστα χωρίς να ενημερώνει κανένα.

Αλλά δεν φτάιει η Google, εμείς φταίμε που την χρησιμοποιούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν στο xda άτομα που έχουν βρει μέσα στον χώρο αποθήκευσης του Android χιλιάδες αρχεία από μικρές μικρές ηχογραφήσεις χωρίς να έχουν καν ενεργή την επιλογή για hey google

 

Η συσκευή ακούει τα πάντα γι αυτό και έχουμε φτάσει να θέλουν τρελό hardware όπως 8 πυρήνες και 12gb ram και λοιπά και λοιπά 

Παρακολουθει η συσκευή τα πάντα και συνέχεια άσχετα εάν ο χρήστης έχει κλειστή την τοποθεσία και ότι άλλο 

Σε όλες τις δωρεάν εφαρμογές και υπηρεσίες, το αντίτιμο είμαστε εμείς. Δηλαδή τα δεδομένα μας που τα δίνουν σε άλλες εταιρείες για λόγους διαφήμισης 

 

Χαρακτηριστικα η εφαρμογή εορτολόγιο στο iOS μου εμφάνισε μήνυμα να δεχτώ τους νέους όρους GPDR και έλεγε μέσα ότι δίνει σε 199 εταιρείες τα δεδομένα μου (επαφές, γιορτές και λοιπά)

Μεσα σε αυτές ήταν Facebook Instagram και όλα όσα γνωρίζουμε και αλλά τόσα. 

 

Μιλάμε για μια δωρεάν εφαρμογή ελληνική για τις γιορτές. 

Μας σκεφτεί ο καθένας τι κρύβεται πίσω από τις μεγάλες εταιρείες what’s app Viber Facebook και λοιπά 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Arkin είπε

Χρησιμοποιείτε adblock με custom dns και κοψιμο ολες οι κινησεις σε stealth mode. Επισης permission manager και κοβετε απο γνωστες εφαρμογες οτι δεν χρειαζεστε. 

με μοναδική διαφορά......... αυτές η εφαρμογές που ακούνε είναι της google και συγκεκριμένα το googple play services και αν το μπλοκάρεις μισές και εφαρμογές απλά δεν παίζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Arkin είπε

Χρησιμοποιείτε adblock με custom dns και κοψιμο ολες οι κινησεις σε stealth mode. Επισης permission manager και κοβετε απο γνωστες εφαρμογες οτι δεν χρειαζεστε. 

Στο pc χρησιμοποιω ενα adblock για να μην  βλεπω διαφημισεις σε google kai youtube. Στο browser του κινητου ομως που δεν δεχεται plugins εκει πως μπλοκαρουμε τις διαφημισεις, trackers και αλλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thessalonik είπε

Στο pc χρησιμοποιω ενα adblock για να μην  βλεπω διαφημισεις σε google kai youtube. Στο browser του κινητου ομως που δεν δεχεται plugins εκει πως μπλοκαρουμε τις διαφημισεις, trackers και αλλα?

Adguard premium αν θες στειλε μου πμ να σε κατατοπισω. Θα ηρεμισεις απο τα παντα. 

7 λεπτά πριν, Black Demis είπε

με μοναδική διαφορά......... αυτές η εφαρμογές που ακούνε είναι της google και συγκεκριμένα το googple play services και αν το μπλοκάρεις μισές και εφαρμογές απλά δεν παίζουν...

Τουλαχιστον γινετε κοψιμο για τις υπολοιπες facebook messenger κτλ εφαρμογες που καταγραφουν τα παντα. Για το playstore μονο με micro g αλλα δεν γινετε σωστη δουλεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, thessalonik είπε

Στο pc χρησιμοποιω ενα adblock για να μην  βλεπω διαφημισεις σε google kai youtube. Στο browser του κινητου ομως που δεν δεχεται plugins εκει πως μπλοκαρουμε τις διαφημισεις, trackers και αλλα?

Στο κινητό κανείς toot και βάζεις Adaway και ησυχάζεις 

Για YouTube βάζεις YouTube vanced 

Το YouTube όπως θα έπρεπε να ήταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Arkin είπε

Adguard premium αν θες στειλε μου πμ να σε κατατοπισω. Θα ηρεμισεις απο τα παντα. 

Τουλαχιστον γινετε κοψιμο για τις υπολοιπες facebook messenger κτλ εφαρμογες που καταγραφουν τα παντα. Για το playstore μονο με micro g αλλα δεν γινετε σωστη δουλεια. 

θέλει root κλπ αλλα και παλι δεν δουλεύουν ολα... φαντάσου μετα απο τόσα χρόνια σκέφτομαι σιγα σιγα για μυλου (αν και μια ζω ειμαι με apple συσκευές λόγο δουλειάς ποτε δεν ειχα για κυρια συσκευη iphone)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...