Προς το περιεχόμενο

Αρνηση παραλαβης ΑΠΔ


nikoskrep

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, DrLo είπε

Σιγά ρε παιδιά που θέλετε να επιτρέπεται να φτιάχνει το σπίτι του πατέρα ο υιός ή ο ίδιος.

Και οι εργατοπατέρες/νταβατζήδες οικοδόμοι τι θα γίνουν;

Αν εχεις διαβάσει αυτά που γράφτηκαν παραπάνω θα έβλεπες οτι δεν σου απαγορευει να φτιάξεις μόνο σου η να σου φτιάξει συγγενης Α βαθμου το σπίτι... αλλα σου δίνει την δυνατότητα λόγω επαγγέλματος  να γλυτώσεις κάποια απο τα υποχρεωτικά ενσημα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, teot είπε

Αν εχεις διαβάσει αυτά που γράφτηκαν παραπάνω θα έβλεπες οτι δεν σου απαγορευει να φτιάξεις μόνο σου η να σου φτιάξει συγγενης Α βαθμου το σπίτι... αλλα σου δίνει την δυνατότητα λόγω επαγγέλματος  να γλυτώσεις κάποια απο τα υποχρεωτικά ενσημα 

Γιατί θα πρέπει να υπάρχουν "υποχρεωτικά ενσημα" ?

Γιατί θα πρεπει να πρέπει να είμαι οικοδόμος ("λόγω επαγγέλματος") για να μη πληρώνω ένσημα για να μου σοβατίσει το σπίτι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/8/2019 στις 9:01 ΠΜ, Malthador είπε

Για χρόνια δούλευα στον πατέρα μου και με ασφάλιζε και για χρόνια ασφαλίζω την αδερφή μου που δουλεύει σε εμένα.

Είπα εγώ κάτι διαφορετικό; Απλώς δεν επιτρέπεται η μερική απασχόληση συγγενών πρώτου βαθμού. Που σημαίνει ότι επαληθεύεται και το άλλο που έγραψα πιο πάνω, ότι υπάρχουν ειδικές προϋποθέσεις στην απασχόληση συγγενών πρώτου βαθμού — αλλιώς θα μπορούσες να προσλαμβάνεις και με μερική απασχόληση.

Α, και τα αδέλφια δεν είναι συγγενείς πρώτου βαθμού, είναι δεύτερου.

Στις 8/8/2019 στις 9:01 ΠΜ, Malthador είπε

Γιατί να ισχύει κάτι διαφορετικό στα οικοδομοτεχνικά έργα; Υπάρχει πρόβλεψη στον νόμο ότι δεν μπορεί να σου φτιάξει το σπίτι συγγενής πρώτου βαθμού;

Ναι, υπάρχει πρόβλεψη για ειδικές προϋποθέσεις, το γράφω απ' την πρώτη στιγμή στο παρόν νήμα δίνοντας ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα.

Όχι, αυτή η πρόβλεψη δεν ταυτίζεται με απαγόρευση να σου φτιάξει το σπίτι επαγγελματίας οικοδόμος με τον οποίον έχεις σχέση συγγένειας πρώτου βαθμού ή να φτιάξεις το δικό σου σπίτι όταν είσαι εσύ ο ίδιος επαγγελματίας οικοδόμος. Απορώ πού/πώς έκανες αυτή τη σύνδεση, αφού εγώ ποτέ δεν έγραψα κάτι τέτοιο.

Το «γιατί να ισχύει κάτι διαφορετικό στα οικοδομοτεχνικά έργα» έχει να κάνει με τον χαρακτήρα των εν λόγω έργων και με τον τρόπο υπολογισμού των προκυπτόντων ενσήμων.

19 ώρες πριν, DrLo είπε

Γιατί θα πρέπει να υπάρχουν "υποχρεωτικά ενσημα" ?

Γιατί θα πρεπει να πρέπει να είμαι οικοδόμος ("λόγω επαγγέλματος") για να μη πληρώνω ένσημα για να μου σοβατίσει το σπίτι?

Αυτό είναι τεράστια κουβέντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...