Προς το περιεχόμενο

Ζητατε αποδειξεις;


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζητατε αποδειξεις οταν αγοραζετε απο περιπτερα/λαίκη ( συνηθως τα δυο μερη που δεν δινουν αποδειξεις ), ειτε οταν βγαινετε για καφε/φαγητο; Και τι γινεται στα νυχτερινα κεντρα; Ο λογος για να ζηταμε αποδειξεις ειναι εδω, αλλα ποτε δεν ζηταω αποδειξη στην λαϊκη, δεν ξερω καπως μου καθεται. Ειδικα σε αυτους που κερνανε κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναλόγως τη συμπεριφορά και την εξυπηρέτηση,αν είναι ευγενική όχι,αν δεν είναι ζητάω. Αν και τελευταία σχεδόν όλοι δίνουν απόδειξη χωρίς να ζητήσεις.

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, jmmys said:

Αναλόγως τη συμπεριφορά και την εξυπηρέτηση,αν είναι ευγενική όχι,αν δεν είναι ζητάω. Αν και τελευταία σχεδόν όλοι δίνουν απόδειξη χωρίς να ζητήσεις.

Στην λαϊκη δεν δινει σχεδον κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δέχομαι απόδειξη ποτέ

Όλες μου τις αγορές αγορές τις πραγματοποιώ με μετρητά (μόνο σε αυτήν τη χώρα ή σε κάποια άλλη 3ο κοσμική) , εφόσον έχω μαύρο εισόδημα και απόθεμα χρημάτων εκτός τραπεζών, προτειμώ να επιλέγω αυτόν τον τρόπο πληρωμής.

Είμαι 25 χρονών και εργάζομαι περιστασιακά ( σεζόν, αγοροπωλησίες και άλλες ας τις βαφτίσουμε παράνομες εργασίες -μισθοφόρος-), ζώ σε ένα διευθαρμένο κράτος από την κορυφή ως τα νύχια, όπου μέσω δανείων έχουν φτάσει τεράστια χρηματικά ποσά εξ αυτών σε γνωστές πολιτικές και μή οικογένειες.Δάνεια τα οποία έχουν χρεωθεί στο δημόσιο για λογαριασμό αυτών που προανέφερα. 

Εγώ δε πήγα (ούτε έχω σκοπό) να χτίζω τις βίλλες τους και να πάρω ένα ψίχουλο απο τη πίτα τους,όπως έκαναν οι προγόνοι μου.

Μπορώ να πω οικονομικά είμαι οκ σχετικά με τους συνομήλικες μου ( έχω δικό μου σπίτι τα τελευταία χρόνια) , ωστόσο δεν επαναπάυομαι στις ανέσεις μου και δεν επιλέγω να μην φοροδιαφεύγω. Εφόσον δεν έχουν πέσει τα φώτα τις δημοσιότητας πάνω μου ωστέ να ασχοληθεί ο ΣΔΟΕ, θα συμεχίζω να το κάνω.

Δεν δέχομαι αποδείξεις, στα περισσότερα καταστήματα τις παίρνω μαζί μου και τις πετάω αργότερα, σε όσες δε μου δίνουν δε ζητάω. Όσο για την αδικία (για τα καταστήματα που κόβουν απόδειξη) δεν είναι καταστήματα της γειτονιάς, είναι μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων που άνθισαν σε καπιταλιστικό καθεστός, και οι ιδιοκτήτες τους αυτήν τη στιγμή προσλαμβάνουν εσένα για να τρέχεις για 1000€, όσο αυτοί είναι στο εξωτερικό και σπαταλάνε τα χρήματα που έκλεψαν από το ελληνικό κράτος.

Στην φορολογική μου δήλωση παρ' ότι μπορώ να έχω το 100% μαύρα, εννοείται πως δε το επιχειρώ και επιλέγω να δηλώνω μικρότερο ποσοστό  σε συννενόηση με το αφεντικό.

  • Like 3
  • Confused 5
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται το μαγαζι και την περιοχη.

Σε ενα μικρο οικογενειακο μαγαζι πχ στα Πετραλωνα που τους εχει τσακισει η κριση οχι δεν θα ζητησω....

Εαν παω να ψωνισω απο ενα μαγαζι στην Ερμου με 10 υπαλληλους και γεματο κοσμο που κανει τρελους τζιρους θα ζητησω σιγουρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν έχω καμιά διάθεση να κάνω τον ελεγχτή του κράτους κι εκεί που τον κάνω τον κάνω επειδή πρέπει, δεν θέλω να κάνω το ίδιο και στον ελεύθερό μου χρόνου , οπότε δεν ασχολούμαι καν αν και πλέον σχεδόν όλοι δίνουν 

 

τους μόνους που "πακετώνω" γιατί μου τη σπάνε είναι διάφορους νησιώτες (και όχι μόνο, αλλά αυτοί μου κάθονται πιο άσχημα, παρόλο που υπάρχουν και αρκετοί επιχειρηματίες που είναι υπόδειγμα , οπότε ας μην τσουβαλιάζω, αλλά γενικά το τι παίζει με σεζόν κτλ έχει συζητηθεί αρκετά εδώ) που βαράνε τιμές στο θεό (μην έχοντας και τόσο καλό προϊόν στη τελική, αν έχουν οκ το δέχομαι)  και θέλουν με κουτσή δουλειά μισού χρόνου και ουσιαστικά βασιζόμενοι σε ένα όμορφο τοπίο που έτυχε να γεννηθούν ή να κατάγονται να ζουν πλουσιοπάροχα 

 

εκεί σκάει η πιστωτική και αν θέλουν ας μην κόψουν

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν αγοράσεις κάτι και πληρώνεις με μαύρο χρήμα δεν ζητάς απόδειξη και δίνεις μετρητά.

Αν πληρώνεις με χρήμα για το οποίο έχεις φορολογηθεί, πληρώνεις με κάρτα.

Επεξ/σία από runner1960
ΔΙΟΡΘΩΣΗ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mε μετρητα χωρις αποδειξη παζαρευετε και το καπελο 25% που εχουν αφησει το φπα . Δε δεχομαι ο καθε μπ@σταρδος στη τουριστικη περιοχη να παει να κατσει 15 ευρο για πακετο ενα καταψυγμενο κομματι greek mousaka . Ουτε 4 ευρο το σουβλακι και με το φπα στη τσεπη . Ξερω νυχτομαγαζα με 100% παραβατικοτητα εκει ραμπο και καναλια γαργαρα . Logistoulis πολλα στεκια ουτε με τη πιστωτικη σου κοβουν αποδειξη τωρα ειδικα αμα σε βλεπουν συχνα . Αν επιμενεις σου δινουν μια απο προηγουμενη παραγγελια μονο αμα σταθει και μετραει μεχρι το Ζ τα μεσανυχτα θα τους πιασει και παλι μπορει ολες οι αποδ. που εκδιδουν να ειναι μουφα !

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τα περίπτερα που γράφτηκε ότι δεν κόβουν, εγώ παρατηρώ ότι κόβουν όλοι.

Και λογικό, τα προϊόντα τους στην πλειοψηφία είναι επώνυμα και λογικά ακολουθούν κάποια νόμιμη πορεία από το εργοστάσιο στην κατανάλωση.

Οπότε ας μην γράφουμε υπερβολές ειδικά για τους περιπτεράδες. Τη μισή μέρα πουλάνε τσιγάρα με κάτι λεπτά κέρδος το πακέτο. Φοροσυλέκτες του κράτους είναι.

Ακόμα και σε επαγγέλματα που "παραδοσιακά" υπήρχε φοροδιαφυγή, πχ επίσκεψη σε γιατρό, βλέπω κι εκεί κόβουν, ενώ και οι χρεώσεις είναι πλέον πολύ λογικές. Εγώ πχ έκλεισα ραντεβού σε παθολόγο πρόσφατα, με είχε 40 λεπτά, μου έγραψε και φάρμακα χρέωσε 25€ με απόδειξη. Και την έκοψε δίχως την αναμενόμενη ερώτηση "θέλετε απόδειξη". Ούτε 10άρικο δεν θ του έμεινε. Κρίμα, αλλά και ο κόσμος απλά δεν έχει να δώσει παραπάνω!

Τώρα στη λαϊκή πάντα υπάρχει και η... πατροπαράδοτη αίσθηση του "παζαριού", οπότε λογικά είναι λίγο πιο χαλαρά τα πράγματα.

Όσο για την φορολογική δικαιοσύνη, μεγάλη κουβέντα σε ένα κράτος που ο μικρός - μικρομεσαίος ελεύθερος επαγγελματίας/έμπορος/καταστηματάρχης αν είναι 100% νόμιμος μαθηματικά δεν μπορεί να επιβιώσει. Στο σύνδεσμο του 1ου post το άρθρο είναι πολύ "χαλαρό", δεν είναι μόνο το ΦΠΑ και η εφορία τα έξοδα ενός εμπόρου και τα υπόλοιπα κέρδος. Εισφορές σε OAEE/IKA, νοίκια, ΔΕΚΟ, προκαταβολή φόρου, τυχόν ζημιές υλικές ή χρηματικές από πελάτες που κλείνουν, "σκάνε" κλπ... οι περισσότεροι από ρύθμιση σε ρύθμιση είναι, ΑΝ είναι...

Οι μεγάλες εταιρίες - αλυσίδες, ναι αυτές κόβουν τα πάντα. Αλλά κι εκεί συχνά διαβάζουμε για άλλα "κόλπα", "βιτρίνες", τριγωνικές πωλήσεις, χρηματιστηριακά σκάνδαλα κλπ.

Οπότε ας μην πυροβολούμε τον κάθε εμποράκο ή ταβερνιάρη που μπορεί να μην κόψει 3-4 αποδείξεις. Δεν είναι εκεί το πρόβλημα της οικονομίας μας πλέον. Άσε που αν κλείσει, η χασούρα του κράτους είναι πολλαπλάσια. 

Το πρόβλημα είναι τα πλεονάσματα που έχει και θα έχει ο προυπολογισμός κάθε χρόνο. Βρέξει - χιονίσει από κάπου θα βρει να τα παίρνει.

Αυτό που με εκνευρίζει ωστόσο αφάνταστα, στις όποιες περιπτώσεις δεν κοπεί απόδειξη ακόμα και με συναίνεση του πελάτη (επειδή συμπαθήσαμε/λυπόμαστε τον έμπορο, είναι πολύ οικονομικός, επειδή-επειδή), είναι να μη αφεραίσει από μόνος του όλο το ΦΠΑ. 'Οχι να κόψει χ ευρώ, κανονικά τιμή/1.24. Αφού ρε φίλε εσύ γλιτώνεις την εφορία σου έτσι κι αλλιώς, μην κρατάς το ΦΠΑ που δεν θα αποδώσεις! Ας γίνει.... συνεταιρικά τουλάχιστο η παγαποντιά!

Επεξ/σία από nicksoti
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Και λογικό, τα προϊόντα τους στην πλειοψηφία είναι επώνυμα και λογικά ακολουθούν κάποια νόμιμη πορεία από το εργοστάσιο στην κατανάλωση.

 

καλά αυτό από μόνο του δεν λέει κάτι, δεν χρειάζεσαι "μαύρο" προϊόν γοα να μην κόψεις

 

και ειδικά σε τέτοιου είδους επιχειρήσεις είναι πολύ εύκολο να διαπιστωθεί αν δεν κόβουν  σε αντίθεση με άλλους τομείς, όπως παροχή υπηρεσίας ακριβώς επειδή υπάρχουν τα τιμολόγια αγοράς  παρόλα αυτά πιστεύω ότι κυκλοφορούν πολλοί που δεν τους έχει ενοχλήσει ποτέ κανεις , γιατί δεν γίνεται να ελεγχθούν και όλοι

 

αλλά όσοι για παράδειγμα έχουν πολύ μεγάλο πιστωτικό που για χρόνια αυξάνεται σε λιανικό εμπόριο κάνουν μπαμ ότι κάτι παίζει και αυτό μάλιστα θα αποτυπωθεί πιθανώς και στις δηλώσεις τους, αν βγάζουν συνέχεια ζημιές ή ακόμα και ψίχουλα δουλεύουν για τη ψυχή της μάνας τους ή τους υπαλλήλους του που δηλώνουν πιο πολλά από αυτούς; δεν είναι λογικά πράγματα αυτά

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που να δεις ταβερνιαρηδες με 4 βιλες  και ολο το σόι στα χρυσαφικα να δηλωνουν μονο ζημιες :P Εμ 30 χρονια μαυρα και το παρτι συνεχιζεται .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ποτέ δεν ζητάω μόνο σε αγορές που η απόδειξη είναι  για την εγγύηση του προϊόντος ,που μου την δίνουν μόνοι τους. Άχρηστο σκουπίδι είναι η απόδειξη για εμένα αφού μετά θα πάει στα σκουπίδια ..

5 ώρες πριν, jmmys είπε

Αναλόγως τη συμπεριφορά και την εξυπηρέτηση,αν είναι ευγενική όχι,αν δεν είναι ζητάω. Αν και τελευταία σχεδόν όλοι δίνουν απόδειξη χωρίς να ζητήσεις.

Νομίζεις ότι κάτι τους έκανες.. όσες θέλουν κόβουν οι περισσότεροι να σου κόψουν μια εσένα δεν θα κόψουν από αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...