Προς το περιεχόμενο

Ζητατε αποδειξεις;


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα τελευταία δυο χρόνια τουλάχιστον (ειδικά από τότε που βγήκε το alpha pay nfc) πληρώνω αποκλειστικά τα πάντα, ακόμα και τσίχλες που λέει ο λόγος, με κάρτα. Αγορές όλες online.

Οπότε θέλουν δεν θέλουν τα λεφτά φαίνονται και αυτό είναι καλό για όλους μας.

  • Like 7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Ζητατε αποδειξεις οταν αγοραζετε απο περιπτερα/λαίκη ( συνηθως τα δυο μερη που δεν δινουν αποδειξεις ), ειτε οταν βγαινετε για καφε/φαγητο; Και τι γινεται στα νυχτερινα κεντρα; Ο λογος για να ζηταμε αποδειξεις ειναι εδω, αλλα ποτε δεν ζηταω αποδειξη στην λαϊκη, δεν ξερω καπως μου καθεται. Ειδικα σε αυτους που κερνανε κιολας.

Είχα σταματήσει τελείως να ψωνίζω από λαϊκή/περίπτερα το 2016 περίπου επειδή ακριβώς βαρέθηκα να τσακώνομαι για αποδείξεις, με δικαιολογίες του κ*λου "δεν μας ήρθε ακόμα το POS", "δεν είμαι υποχρεωμένος να εκδίδω αποδείξεις" κλπ. Ακούω πως έχει βελτιωθεί αισθητά η κατάσταση αλλά πλέον έχω βολεύτει και κάνω όλα τα ψώνια μου από Σούπερ Μάρκετ, από τη στιγμή που δεν καπνίζω δεν πιστεύω να με δουν ξανά σύντομα σε περίπτερα και λαϊκές. Όλα με κάρτα πλέον και μόνο σε μεγάλες επιχειρήσεις.

 

8 ώρες πριν, Jeiko_22 είπε

Δεν δέχομαι απόδειξη ποτέ

Όλες μου τις αγορές αγορές τις πραγματοποιώ με μετρητά (μόνο σε αυτήν τη χώρα ή σε κάποια άλλη 3ο κοσμική) , εφόσον έχω μαύρο εισόδημα και απόθεμα χρημάτων εκτός τραπεζών, προτειμώ να επιλέγω αυτόν τον τρόπο πληρωμής.

Είμαι 25 χρονών και εργάζομαι περιστασιακά ( σεζόν, αγοροπωλησίες και άλλες ας τις βαφτίσουμε παράνομες εργασίες -μισθοφόρος-), ζώ σε ένα διευθαρμένο κράτος από την κορυφή ως τα νύχια, όπου μέσω δανείων έχουν φτάσει τεράστια χρηματικά ποσά εξ αυτών σε γνωστές πολιτικές και μή οικογένειες.Δάνεια τα οποία έχουν χρεωθεί στο δημόσιο για λογαριασμό αυτών που προανέφερα. 

Εγώ δε πήγα (ούτε έχω σκοπό) να χτίζω τις βίλλες τους και να πάρω ένα ψίχουλο απο τη πίτα τους,όπως έκαναν οι προγόνοι μου.

Μπορώ να πω οικονομικά είμαι οκ σχετικά με τους συνομήλικες μου ( έχω δικό μου σπίτι τα τελευταία χρόνια) , ωστόσο δεν επαναπάυομαι στις ανέσεις μου και δεν επιλέγω να μην φοροδιαφεύγω. Εφόσον δεν έχουν πέσει τα φώτα τις δημοσιότητας πάνω μου ωστέ να ασχοληθεί ο ΣΔΟΕ, θα συμεχίζω να το κάνω.

Δεν δέχομαι αποδείξεις, στα περισσότερα καταστήματα τις παίρνω μαζί μου και τις πετάω αργότερα, σε όσες δε μου δίνουν δε ζητάω. Όσο για την αδικία (για τα καταστήματα που κόβουν απόδειξη) δεν είναι καταστήματα της γειτονιάς, είναι μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων που άνθισαν σε καπιταλιστικό καθεστός, και οι ιδιοκτήτες τους αυτήν τη στιγμή προσλαμβάνουν εσένα για να τρέχεις για 1000€, όσο αυτοί είναι στο εξωτερικό και σπαταλάνε τα χρήματα που έκλεψαν από το ελληνικό κράτος.

Στην φορολογική μου δήλωση παρ' ότι μπορώ να έχω το 100% μαύρα, εννοείται πως δε το επιχειρώ και επιλέγω να δηλώνω μικρότερο ποσοστό  σε συννενόηση με το αφεντικό.

Μέτρα μέρες μάγκα μου, σου τελειώνουν σιγά-σιγά. Κάθε κατεργάρης θα μπει στον πάγκο του.

 

8 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Mε μετρητα χωρις αποδειξη παζαρευετε και το καπελο 25% που εχουν αφησει το φπα . Δε δεχομαι ο καθε μπ@σταρδος στη τουριστικη περιοχη να παει να κατσει 15 ευρο για πακετο ενα καταψυγμενο κομματι greek mousaka . Ουτε 4 ευρο το σουβλακι και με το φπα στη τσεπη . Ξερω νυχτομαγαζα με 100% παραβατικοτητα εκει ραμπο και καναλια γαργαρα . Logistoulis πολλα στεκια ουτε με τη πιστωτικη σου κοβουν αποδειξη τωρα ειδικα αμα σε βλεπουν συχνα . Αν επιμενεις σου δινουν μια απο προηγουμενη παραγγελια μονο αμα σταθει και μετραει μεχρι το Ζ τα μεσανυχτα θα τους πιασει και παλι μπορει ολες οι αποδ. που εκδιδουν να ειναι μουφα !

Σου έβαλε κανείς το πιστόλι στον κρόταφο για να αγοράσεις από αυτά τα καταστήματα; Από τη μία τα βρίζεις για τις τιμές τους, από την άλλη θέλεις να κάνεις deal μαζί τους για να παρανομήσουν και να σου κόψουν τον ΦΠΑ, μήπως και φας τον κατεψυγμένο μουσακά σου.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το νήμα κρατάω το γεγονός ότι οι περισσότεροι insomniacs πηγαίνουν λαϊκή  :P :P

Επί του θέματος, και εγώ κρατάω χαλαρή στάση σε μαγαζιά που με ξέρουν / κερνάνε, είναι φτηνά / συνοικιακά κλπ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντα είμαι σε μια άβολη κατάσταση, θα μου δώσουν; δεν θα μου δώσουν; περιμένω; φεύγω; Πείτε μου τι θα κάνετε να ξέρω, αυτό το μικροάγχος το μισώ

Επεξ/σία από valkon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά, δεν μ' ενδιαφέρει καθόλου αν θα πάρω απόδειξη ή όχι. Δεν δέχομαι να παίζω εγώ το ρόλο του υπεύθυνου για την ανικανότητα των κρατικών μηχανισμών να πατάσσουν τη φοροδιαφυγή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή στο απώτερο μέλλον, υπάρχει η αμυδρή πιθανότητα να καταλάβει ο Έλληνας πως οι φόροι που πληρώνει βρίσκονται στο επίπεδο που βρίσκονται γιατί επιδοτεί άμεσα ή έμμεσα αυτούς που δεν πληρώνουν.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Κάποια στιγμή στο απώτερο μέλλον, υπάρχει η αμυδρή πιθανότητα να καταλάβει ο Έλληνας πως οι φόροι που πληρώνει βρίσκονται στο επίπεδο που βρίσκονται γιατί επιδοτεί άμεσα ή έμμεσα αυτούς που δεν πληρώνουν.

1ον το σύστημα επιτρέπει πολλούς να μην πληρώνουν και ζητά από τον καθένα να το παίξει νόμος και τάξη σ' αυτό

2ον οι φόροι που πληρώνουμε δεν έχουν τόσο σχέση με την φοροδιαφυγή από τα καταστήματα μέσω των αποδείξεων όσο με την εξόφληση των τα αστρονομικών ποσών που δανείστηκε η χώρα και τη κίνηση μιας πανάκριβης κρατικής μηχανής που ούτως ή άλλως υπολειτουργεί.

3ον στο απώτερο μέλλον δύσκολα θα μπορείς να κρύψεις κάτι αφού κατα πάσα πιθανότητα θα κυριαρχεί το πλαστικό χρήμα.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, logistoulis είπε

καλά αυτό από μόνο του δεν λέει κάτι, δεν χρειάζεσαι "μαύρο" προϊόν γοα να μην κόψεις

προφανώς και δεν χρειάζεται, απλά δεν μπορεί να γίνει σε ευρεία κλίμακα.

 

8 ώρες πριν, logistoulis είπε

και ειδικά σε τέτοιου είδους επιχειρήσεις είναι πολύ εύκολο να διαπιστωθεί αν δεν κόβουν  σε αντίθεση με άλλους τομείς, όπως παροχή υπηρεσίας ακριβώς επειδή υπάρχουν τα τιμολόγια αγοράς  παρόλα αυτά πιστεύω ότι κυκλοφορούν πολλοί που δεν τους έχει ενοχλήσει ποτέ κανεις , γιατί δεν γίνεται να ελεγχθούν και όλοι

Όλοι κάποια στιγμή ελέγχονται από κάποιο κλιμάκιο πίστεψέ με, είτε εφορία είτε επιθεώριση είτε μικτό. Και στον "μικρό", στη μία αυτή φορά, μπορεί να του κοστίσει πολλαπλάσια από τα ποσά που έχει "γλιτώσει". 

 

8 ώρες πριν, logistoulis είπε

αν βγάζουν συνέχεια ζημιές ή ακόμα και ψίχουλα δουλεύουν για τη ψυχή της μάνας τους ή τους υπαλλήλους του που δηλώνουν πιο πολλά από αυτούς; δεν είναι λογικά πράγματα αυτά

Ναι ειδικά για το λιανεμπόριο ίσως ισχύει αυτό, αλλά κι εκεί υπάρχουν εξαιρέσεις.

Υπάρχουν μαγαζιά - επιχειρήσεις της γειτονιάς που μπορεί να δουλεύουν όντως για ψίχουλα, οι λόγοι διάφοροι, πχ δεν θέλει να κλείσει γιατί είναι τα συντάξιμα στη μέση, η περίθαλψη ειδικά αν είναι κάποιας ηλικίας και έχει και ανήλικα, από υπερηφάνεια-κοινωνικό στίγμα, αν υπάρχει κάποιο δάνειο σε τράπεζα που κουτσο-πληρώνεται η τράπεζα κοιτά αν λειτουργεί η επιχείρηση ή όχι.

Ακόμα και μικρά ή μεγάλα χρέη σε προμηθευτές, αν "κινείσαι"  έχεις ένα μικρό πλαφόν ο προμηθευτής θα κάνει και τα στραβά μάτια/υπομονή. Αν δεν κάνω λάθος, νόμος Κατσέλη και 1η κατοικία δεν ισχύουν για εμπορικές διαφορές.

Ο υπάλληλος, ναι μπορεί και να βγάζει περισσότερα σε ένα τέτοιο μαγαζί. Άσε που και η απόλυση έχει κόστος.

Το να κλείσεις σε μια τέτοια περίπτωση κοστίζει. Βέβαια, συνήθως έτσι η "τρύπα" βαθαίνει, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Narayan είπε

Σου έβαλε κανείς το πιστόλι στον κρόταφο για να αγοράσεις από αυτά τα καταστήματα; Από τη μία τα βρίζεις για τις τιμές τους, από την άλλη θέλεις να κάνεις deal μαζί τους για να παρανομήσουν και να σου κόψουν τον ΦΠΑ, μήπως και φας τον κατεψυγμένο μουσακά σου.

να σου πω εγώ τι γίνεται.

μπορεί όλοι να το παίζουν ηθικοί και νόμιμοι αλλά στην ουσία είναι κουτοπόνηρα λαμόγια.

δε τους νοιάζει καμια φοροδιαφυγή. Αυτο που τους νοιάζει είναι να τρώνε και αυτοί.

αν τρώει μόνο ο μαγαζάτορας ζορίζονται, αν κάνουν μπίζνα με τον μαγαζάτορα και μοιραστουν τον ΦΠΑ τότε ο κατεψυγμένος μουσακάς γίνεται ολόφρεσκος και είναι όλοι χαρούμενοι.

ας κοπεί αυτή η υποκρισία. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω να πληρώνετε με κάρτα και τον υδραυλικό/ηλεκτρολόγο/γιατρό/καθηγητή που κάνει μαθήματα στο παιδί σας/ελαιοχρωματιστή κτλ. Επειδή υπάρχουν πολλοί που είναι φανατικοί καρτόβιοι όταν πρόκειται για περίπτερα / λαϊκές / μικρομάγαζα, αλλά όταν πρόκειται για κάποια από τις παραπάνω κατηγορίες επαγγελματιών.... τότε αβαβά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, logistoulis said:

δεν έχω καμιά διάθεση να κάνω τον ελεγχτή του κράτους κι εκεί που τον κάνω τον κάνω επειδή πρέπει, δεν θέλω να κάνω το ίδιο και στον ελεύθερό μου χρόνου , οπότε δεν ασχολούμαι καν αν και πλέον σχεδόν όλοι δίνουν 

τους μόνους που "πακετώνω" γιατί μου τη σπάνε είναι διάφορους νησιώτες (και όχι μόνο, αλλά αυτοί μου κάθονται πιο άσχημα, παρόλο που υπάρχουν και αρκετοί επιχειρηματίες που είναι υπόδειγμα , οπότε ας μην τσουβαλιάζω, αλλά γενικά το τι παίζει με σεζόν κτλ έχει συζητηθεί αρκετά εδώ) που βαράνε τιμές στο θεό (μην έχοντας και τόσο καλό προϊόν στη τελική, αν έχουν οκ το δέχομαι)  και θέλουν με κουτσή δουλειά μισού χρόνου και ουσιαστικά βασιζόμενοι σε ένα όμορφο τοπίο που έτυχε να γεννηθούν ή να κατάγονται να ζουν πλουσιοπάροχα 

εκεί σκάει η πιστωτική και αν θέλουν ας μην κόψουν

Πσσσσσ ξυνιλα. Γιατι δεν πας να επιχειρήσεις σε ενα νησι? Να ζεις και εσυ βασιλικά 9 μηνες οπως φαντάζεσαι? Η ειναι προνόμιο μονο των ντόπιων? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Narayan είπε

Είχα σταματήσει τελείως να ψωνίζω από λαϊκή/περίπτερα το 2016 περίπου επειδή ακριβώς βαρέθηκα να τσακώνομαι για αποδείξεις, με δικαιολογίες του κ*λου "δεν μας ήρθε ακόμα το POS", "δεν είμαι υποχρεωμένος να εκδίδω αποδείξεις" κλπ. Ακούω πως έχει βελτιωθεί αισθητά η κατάσταση αλλά πλέον έχω βολεύτει και κάνω όλα τα ψώνια μου από Σούπερ Μάρκετ, από τη στιγμή που δεν καπνίζω δεν πιστεύω να με δουν ξανά σύντομα σε περίπτερα και λαϊκές. Όλα με κάρτα πλέον και μόνο σε μεγάλες επιχειρήσεις.

Μέτρα μέρες μάγκα μου, σου τελειώνουν σιγά-σιγά. Κάθε κατεργάρης θα μπει στον πάγκο του.

Σου έβαλε κανείς το πιστόλι στον κρόταφο για να αγοράσεις από αυτά τα καταστήματα; Από τη μία τα βρίζεις για τις τιμές τους, από την άλλη θέλεις να κάνεις deal μαζί τους για να παρανομήσουν και να σου κόψουν τον ΦΠΑ, μήπως και φας τον κατεψυγμένο μουσακά σου.

Ναι οταν ειναι τα ΜΟΝΑ στη περιοχη  πιστόλι στον κρόταφο βαζουν τι δε καταλαβαινεις ; Ελα εσυ με τη καρτα να σου πουν που να τη βαλεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pant13 είπε

Πσσσσσ ξυνιλα. Γιατι δεν πας να επιχειρήσεις σε ενα νησι? Να ζεις και εσυ βασιλικά 9 μηνες οπως φαντάζεσαι? Η ειναι προνόμιο μονο των ντόπιων? 

ό,τι να ναι σχόλιο.

Συμφωνώ απόλυτα με τον logistouli. αυτοί οι νησιώτες που προσπαθούν να σου τον πιάσουν με τα 2 χέρια, μου κάθονται άσχημα.

οπότε εσύ τι μας λές φίλε; ότι επειδή περνάνε δύσκολα, ας μας κλέψουν;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...