Προς το περιεχόμενο

H Samsung ανακοίνωσε το Galaxy A10s με μπαταρία 4000mAh


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ στο δικό μου κινητό και τρέχοντας μπόλικα πράγματα (Fb, insta, widgets, messenger, photo editing apps κτλ κτλ) δεν ξεπερνάω συχνά τα 2gb σε χρήση όποτε το έχω κοιτάξει (εμένα έχει 3). Οπότε αν και είναι κάποιος προβληματισμός τα 2γβ στην πράξη δεν θα είναι τόσο πρόβλημα (δλδ δεν θα είναι πρόβλημα) με σωστή διαχείριση από το λειτουργικό (θα σκοτώνει κάποιο μη χρησιμοποιήσιμο απ). Βέβαια είναι ανασταλτικός παράγων όταν στην ίδια τιμή θα βρίσκεις xiaomi redmi 7 με 3 gb και SD 632 (antutu 104000). 

Υ.Γ. Εγώ δεν έχω καταλάβει κινητά με 6 και 8 γιγα τι ακριβώς τα θέλουν; εκτός αν τρέχουν autocad στο κινητό και κανέναν SQL server.

Επεξ/σία από keysmith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, keysmith είπε

Εγώ στο δικό μου κινητό και τρέχοντας μπόλικα πράγματα (Fb, insta, widgets, messenger, photo editing apps κτλ κτλ) δεν ξεπερνάω συχνά τα 2gb σε χρήση όποτε το έχω κοιτάξει (εμένα έχει 3). Οπότε αν και είναι κάποιος προβληματισμός τα 2γβ στην πράξη δεν θα είναι τόσο πρόβλημα (δλδ δεν θα είναι πρόβλημα) με σωστή διαχείριση από το λειτουργικό (θα σκοτώνει κάποιο μη χρησιμοποιήσιμο απ). Βέβαια είναι ανασταλτικός παράγων όταν στην ίδια τιμή θα βρίσκεις xiaomi redmi 7 με 3 gb και SD 632 (antutu 104000). 

Υ.Γ. Εγώ δεν έχω καταλάβει κινητά με 6 και 8 γιγα τι ακριβώς τα θέλουν; εκτός αν τρέχουν autocad στο κινητό και κανέναν SQL server.

Είναι θέμα συνήθειας.

Για λίγο καιρό ήμουν με ένα παλιό κινητό λόγω μια αντικατάστασης. (Xperia T ~ 2012 εποχές).

Χώραγε μόνο να βάλω 4-5 εφαρμογές για chat και για email.

Για τα υπόλοιπα, browser: Χάρτες, μεταφράσεις, τράπεζα, κτλ.

Έβλεπα ότι ο χρόνος στο κινητό μου ήταν πολύ πιο λίγος, και το νοστάλγησα λίγο αυτό.

Από προχτές, applicaton για οτιδήποτε και όλα να συγχρονίζουν.

 

Αυτό που θέλω να πω, είναι πως είναι όπως έχει μάθει να χρησιμοποιεί το κινητό ο καθένας.

Και με τα 2GB Ram γίνεται δουλειά, αλλά δεν μπορείς να το χρησιμοποιείς το κινητό σαν ναυαρχίδα προφανώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, keysmith είπε

Εγώ στο δικό μου κινητό και τρέχοντας μπόλικα πράγματα (Fb, insta, widgets, messenger, photo editing apps κτλ κτλ) δεν ξεπερνάω συχνά τα 2gb σε χρήση όποτε το έχω κοιτάξει (εμένα έχει 3). Οπότε αν και είναι κάποιος προβληματισμός τα 2γβ στην πράξη δεν θα είναι τόσο πρόβλημα (δλδ δεν θα είναι πρόβλημα) με σωστή διαχείριση από το λειτουργικό (θα σκοτώνει κάποιο μη χρησιμοποιήσιμο απ). Βέβαια είναι ανασταλτικός παράγων όταν στην ίδια τιμή θα βρίσκεις xiaomi redmi 7 με 3 gb και SD 632 (antutu 104000). 

Υ.Γ. Εγώ δεν έχω καταλάβει κινητά με 6 και 8 γιγα τι ακριβώς τα θέλουν; εκτός αν τρέχουν autocad στο κινητό και κανέναν SQL server.

Το android και 48gb ram να του δωσεις ,θα πιασει τα 42... Ετσι ειναι φτιαγμένο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω για "δεύτερη",συσκευή με 3gb ram και λέγοντας δεύτερη εννοώ ότι γίνεται χρήση ανάλογα με το αν είμαι ή όχι στη δουλειά ή στο δρόμο, πρακτικά ελάχιστα λιγότερη χρονικά χρήση από τη κύρια συσκευή μου και ακριβώς ίδια πράγματα να τρέχουν, δηλαδή fb, messenger, Instagram, email, 2 browsers, YouTube, Evernote και κατά περίπτωση κάποιες ακόμα εφαρμογές τις Google συν λίγες ακόμα γύρω γύρω. Τα 3gb ram μου κρατάνε σίγουρα τις τελευταίες 5 με 7 εφαρμογες που είχα χρησιμοποιήσει και σίγουρα δεν γίνεται πιο αργή η ζωή μου με την έλλειψη τουλάχιστον ενός gb. Τα θεωρώ όμως τα 3gb το ελάχιστο για να είναι λειτουργεί για τον επόμενο ένα χρόνο με 2 σε αξιοπρεπή βαθμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, ktlk21 είπε

πάντα έκραζα την Sammy αλλα με 110 ευρώ είναι πολύ καλή επιλογή 

όμως δεν θα είναι 110€.. Η τιμή Ινδιάς δεν έχει πρώτα απ' όλα τον Ελληνικό ΦΠΑ 24%.. άρα πάμε στα 136€. Βέβαια συχνά η τιμή πέφτει λίγο μετά την αρχική κυκλοφορία. Οπότε αν ποτέ πέσει στα 110 euros street price το κινητό αποκτά μία κάποια θέση χωρίς πάλι να είναι η καλύτερη επιλογή. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, paris_chav είπε

Γιατί γλυκιά μου Samsung, αυτό το "κάτι σαν κινητό" να έχει μπαταρία 4000 m Ah και το S10 μου να έχει 3400 m Ah ; 

Δεν φταίει η Samsung, αυτοί που τα σκάνε και τα αγοράζουν φταίνε,  ας μην πουλούσε s10 και να τους έμεναν να τα βάλουν όπισθεν και θα έβλεπες στο επόμενο s11 τι μπαταρία θα είχε.

5 ώρες πριν, paris_chav είπε

 

 

Επεξ/σία από chios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά κινητό για την αγορά που απευθύνεται (Ινδία) και τους χρήστες που θα το αγοράσουν δηλαδή άνθρωποι που πιθανόν δεν θα βάλουν ούτε μια εφαρμογή και θέλουν ένα φθηνό αξιόπιστο τηλέφωνο να κάνουν την δουλειά τους.

Για όσους είναι η το παίζουν power users ας πάρουν κάτι άλλο που θα τους βγάζει διαφημίσεις και στο μενού των ρυθμίσεων και θα έχει τα μεγαλύτερα ποσοστά βλαβών αλλά πάμθηνα ανταλλακτικά από Κίνα, αλλά θα έχουν 1 παραπανω GB RAM με λίγα επιπλέον  χρήματα. 

Επεξ/σία από gakost
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω 4gb ram (εδώ και δύο χρόνια γατάκια). Πεταμένα λεφτά. Οπότε κοιτάζω έχω ελεύθερα πάνω από 2.2gb. κλασσικά εγκατεστημένες τα άπαντα καθώς (γατάκια) έχω και 64gb χώρο. Πάλι πεταμένα λεφτά καθώς ποτέ δεν γέμισα πάνω από 20gb (εποχή streaming). Γατάκια........ Μας ποιασανε κότσο και μας πουλάνε πράμα που δεν χρειάζεται.

Υπογραφή,

Ένα γατάκι. Νιάου!

Επεξ/σία από infamousjohn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη και να μην κάνεις πολλά στο κινητό, τα 4GB RAM είναι απαραίτητα σήμερα. Αντίθετα, τα 16GB storage μπορεί να φτάνουν μια χαρά. Το Android δεν είναι πλέον στο Jelly Bean που έτρεχε καλά και σε 512ΜΒ. Και τα Windows XP έτρεχαν με 512MB RAM και λιγοτερα από 10GB στο δίσκο, αλλά τα 10άρια θέλουν 4GB και 30 στο δίσκο. Android Pie και Oreo θέλουν 1+GB από μόνα τους μόνο για το stock Android. Και τα apps δεν είναι πλέον 5-10ΜΒ.

Άρα, ακόμη και για απλή χρήση, τα 4GB είναι και χρήσιμα και, IMO, απαραίτητα.

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...