Προς το περιεχόμενο

Η OnePlus επιβεβαίωσε επίσημα το λογότυπο και την ονομασία της τηλεόρασης της


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, leonproniknidis είπε

Υπερασπίζεσαι με ειρωνεία γελώντας και με βρισιές? Καθόλου ωραίο. Απαράδεκτο. 

Αν αισθάνεσαι ότι σε πρόσβαλα ζητάω συγνώμη. Αλλά δεν σε πρόσβαλα. Φαίνεται ξεκάθαρα ποιος πρόσβαλε τον άλλον.

Ας τελειώσει εδώ η συζήτηση σε παρακαλώ.

Εγώ έβρισα; Δείξε μου που έβρισα και ποιον. Σε κάθε σχόλιο σου, παρατήρησα ότι βάζεις λόγια στα στόματα άλλων και κάνεις υποθέσεις. Κοίταξε το λίγο αυτό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

4 λεπτά πριν, voltmod είπε

Εγώ έβρισα; Δείξε μου που έβρισα και ποιον. Σε κάθε σχόλιο σου, παρατήρησα ότι βάζεις λόγια στα στόματα άλλων και κάνεις υποθέσεις. Κοίταξε το λίγο αυτό...

Με γνώριζες και εχτές λέγοντας με "Κάθε τυχάσπαρτο"? 

Αναφορά σε κείμενο

Νομίζεις ότι δεν θα υπερασπιστώ την δουλειά μου και την ιστοσελίδα απέναντι στον κάθε τυχάρπαστο;

 

Σε παρακαλώ παρέθεσε μου που προσπάθησα να βάλω λόγια στα "στόματα" (???) άλλων (???) με την σειρά σου. Κακώς που ασχολούμαι αλλά ως νοήμων άνθρωπος όταν κάποιος απευθύνεται σε μένα κατά αυτόν τον τρόπο το θεωρώ τουλάχιστον προσβολή.

Περιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, voltmod είπε

Με μπερδεύεις τώρα και είμαι και από jetlag από προχθές και είμαι και μόνος μου και σκεπτικός... έχω και σένα...

τέλος πάντων.. όλα καλά.

No hard feelings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ScorpioX777 είπε

Εξυπνη κινηση που μπαινει μονο στις OLED και με Anroid TV εχει σχεδον ετοιμο προιον...πολυ δυσκολη αγορα ομως οι τηλεορασεις γιατι η πλειονοτητα τις κραταει πανω απο πενταετια και ο αλλος θα προτιμησει να παει στην δοκιμασμενη επι χρονια λυση.

Αυτό ισχύει παντού. Δες τα κινητά η ακόμα περισσότερο τους υπολογιστές.

2 ώρες πριν, music_lover είπε

Βρε άσε τι ξέρω εγώ, πες ότι είμαι σκράπας, πέσμας ποιο είναι το πρόβλημα με τις 43 ίντσες 4k oled οθόνη γιατί στην δική μου δεν βλέπω κανένα πρόβλημα, λες να είναι επειδή την έχω στις 55 ίντσες? Έχουν κάποιο πρόβλημα οι 43άρες οι oled που δεν έχουν οι ips και δεν το πήραμε χαμπάρι?

Μεγάλο κόστος που κάνει την κατασκευή ασύμφορη.
Εκτός αν οι κινέζοι έχουν άσσο στο μανικι τους.

 

Επεξ/σία από mirrage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mirrage είπε

Αυτό ισχύει παντού. Δες τα κινητά η ακόμα περισσότερο τους υπολογιστές.

Μεγάλο κόστος που κάνει την κατασκευή ασύμφορη.
Εκτός αν οι κινέζοι έχουν άσσο στο μανικι τους.

 

Το κόστος είναι σχετικό. Κάποτε βλέπαμε κινητό Nokia N series στα 300 ευρώ και το θεωρούσαμε ακριβό. Και ναι, όντως για αυτά που προσέφερε ήταν ακριβό (μέτρια κάμερα, χάλια MP3 player, μέτριο UI και επιδόσεις). Τώρα τα 300 ευρώ είναι midrange τιμή και τα 700 ευρώ premium.

Υπάρχει κόσμος που θα δώσει τα λεφτά αν του δώσεις πραγματικά premium εμπειρία. Τώρα αν είσαι η Sony και βάζεις στις τηλεοράσεις σου LCD panels όχι από τα πολύ καλά και ζητάς και ένα σωρό λεφτά για αυτό, τότε όντως θα λες στα corporate meeting "ο κόσμος δεν θέλει ακριβές τηλεοράσεις, υπάρχει race to the bottom στην αγορά" για να δικαιολογείς τα χάλια σου σαν εταιρεία.

Οι OLED είναι πολύ καλές, και η LG έχει ανακοινώσει μικρότερες ιντσες για του χρόνου. Το βασικό τους πρόβλημα δεν είναι η τιμή (είπαμε, θα βρεθεί κόσμος που θα τα δώσει) αλλά το μέγεθός τους που προς το παρόν τις κάνει απαγορευτικές για τα περισσότερα σπίτια.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/8/2019 στις 4:03 ΜΜ, leonproniknidis είπε

όταν έχει εγγύηση το προιόν και όταν πρόκειται για τηλεόραση με πάνελ oled δεν χρειάζεται να πας σε δοκιμασμένες λύσεις ΑΡΚΕΙ φυσικά η τιμή να είναι λογική που όπως είπα αμφιβάλω.

Επίσης να υποθέσω ότι έγινε κεκτημένη ταχύτητα διόρθωση και δεν το πρόσεξε ο αρθογράφος... burdenless αλλά επειδή δεν είναι σχεδιασμός ο όρος ο συγκεκριμένος μάλλον εννοείται borderless.

Ακομα και στην εγγυηση εισαι πολυ πιο εξασφαλισμενος σε μια δοκιμασμενη εταιρεια με αντιπροσωπεια παρα σε μια μικρη που αν γινει κατι θα φτυσεις αιμα να βγαλεις ακρη με τον παραεισαγωγεα αν βγαλεις...και οτι δεν εχουν προβληματα τα OLED πανελ υπαρχει μονο στα ονειρα σου.

Και το βασικοτερο τωρα ποιος ηταν ο λογος που εκανες παραθεση στο δικο μου ποστ αυτο με τα burdenless λες και ειχα υπονοησει εγω κατι τετοιο...το καταλαβαινω οτι εισαι καινουργιος αλλα παραθεση κανουμε σε αυτον που το εχει γραψει.

Επεξ/σία από ScorpioX777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ScorpioX777 είπε

Ακομα και στην εγγυηση εισαι πολυ πιο εξασφαλισμενος σε μια δοκιμασμενη εταιρεια με αντιπροσωπεια παρα σε μια μικρη που αν γινει κατι θα φτυσεις αιμα να βγαλεις ακρη με τον παραεισαγωγεα αν βγαλεις...και οτι δεν εχουν προβληματα τα OLED πανελ υπαρχει μονο στα ονειρα σου.

Και το βασικοτερο τωρα ποιος ηταν ο λογος που εκανες παραθεση στο δικο μου ποστ αυτο με τα burdenless λες και ειχα υπονοησει εγω κατι τετοιο...το καταλαβαινω οτι εισαι καινουργιος αλλα παραθεση κανουμε σε αυτον που το εχει γραψει.

Το μόνο πρόβλημα στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι δεν έχει Ελλάδα σέρβις η Oneplus. Και θα πρέπει σε οποιοδήποτε πρόβλημα να στείλεις την τηλεόραση από εκεί που την αγόρασες. Ευρώπη δηλαδή. Έχω ακούσει ότι έχει καλή εγγύηση η Oneplus. 

Τα OLED panel όταν τα χρησιμοποιείς σωστά δεν έχουν απολύτως κανένα πρόβλημα. Πρόβλημα ίσως παρουσιαστεί σε μητρική πλακέτα, σε λογισμικό κλπ. Που μπορεί να συμβεί σε όλες τις εταιρίες και δεν έχει να κάνει ούτε με την Oneplus ούτε με την τεχνολογία OLED. Έχω plasma 50άρα εδώ και 10 χρόνια περίπου με πολλές χιλιάδες ώρες στο ενεργητικό της και δεν έχει ούτε Image retention Ούτε burn in φαινόμενο. Επίσης έχω και μια Oled 55άρα LG εδώ και 4 χρόνια ακριβώς τα ίδια. 

Μόνον όταν ο χρήστης έχει ανοικτά κανάλια 12/24/7 ανοικτά θα παρουσιαστεί Image retention η ακόμη χειρότερα μετά από πολύ καιρό burn in. 

 

Η παράθεση σε σένα ήταν αυτή:

Αναφορά σε κείμενο

όταν έχει εγγύηση το προιόν και όταν πρόκειται για τηλεόραση με πάνελ oled δεν χρειάζεται να πας σε δοκιμασμένες λύσεις ΑΡΚΕΙ φυσικά η τιμή να είναι λογική που όπως είπα αμφιβάλω.

 

και πρόσθεσα μετά με την λέξη "επίσης" γράφοντας καθαρά ότι απευθύνομαι στην αρθογράφο

Αναφορά σε κείμενο

Επίσης να υποθέσω ότι έγινε κεκτημένη ταχύτητα διόρθωση και δεν το πρόσεξε ο αρθογράφος... burdenless αλλά επειδή δεν είναι σχεδιασμός ο όρος ο συγκεκριμένος μάλλον εννοείται borderless.

Αν κάνεις γρήγορα ποστ μετά από μια παράθεση από ότι κατάλαβα γίνεται συγχώνευση αυτών που γράφεις σε ένα ποστ. Δεν απευθυνόμουν δηλαδή σε σένα για το burdenless.

 

Τέλος θα εκτιμούσα πολύ να απαντάς (αν απαντήσεις) στα ποστ μου με τον ίδιο τρόπο που απαντώ και εγώ και όχι τόσο εριστικά/αυστηρά όπως μου απαντάς εσύ.

Αν μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2019 στις 9:32 ΜΜ, kurkosdr είπε

Το κόστος είναι σχετικό. Κάποτε βλέπαμε κινητό Nokia N series στα 300 ευρώ και το θεωρούσαμε ακριβό. Και ναι, όντως για αυτά που προσέφερε ήταν ακριβό (μέτρια κάμερα, χάλια MP3 player, μέτριο UI και επιδόσεις). Τώρα τα 300 ευρώ είναι midrange τιμή και τα 700 ευρώ premium.

Υπάρχει κόσμος που θα δώσει τα λεφτά αν του δώσεις πραγματικά premium εμπειρία. Τώρα αν είσαι η Sony και βάζεις στις τηλεοράσεις σου LCD panels όχι από τα πολύ καλά και ζητάς και ένα σωρό λεφτά για αυτό, τότε όντως θα λες στα corporate meeting "ο κόσμος δεν θέλει ακριβές τηλεοράσεις, υπάρχει race to the bottom στην αγορά" για να δικαιολογείς τα χάλια σου σαν εταιρεία.

Οι OLED είναι πολύ καλές, και η LG έχει ανακοινώσει μικρότερες ιντσες για του χρόνου. Το βασικό τους πρόβλημα δεν είναι η τιμή (είπαμε, θα βρεθεί κόσμος που θα τα δώσει) αλλά το μέγεθός τους που προς το παρόν τις κάνει απαγορευτικές για τα περισσότερα σπίτια.

Μπερδεύεις το κόστος παραγωγής με την τιμή προϊόντος.
Αυτό που λέω είναι πως το κόστος παραγωγής μιας 43" OLED 
είναι αναλογικά μεγαλύτερο από αυτό μιας 55", 65", 75¨.
Οπότε παίζει να κοστίζει το ίδιο στον τελικό καταναλωτή η
αγορά μιας 43" oled και μιας 55" η τέλος πάντων τόσο κοντά
που δεν θα έχει νόημα να προτιμήσει κάποιος την 43".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mirrage είπε

Μπερδεύεις το κόστος παραγωγής με την τιμή προϊόντος.
Αυτό που λέω είναι πως το κόστος παραγωγής μιας 43" OLED 
είναι αναλογικά μεγαλύτερο από αυτό μιας 55", 65", 75¨.
Οπότε παίζει να κοστίζει το ίδιο στον τελικό καταναλωτή η
αγορά μιας 43" oled και μιας 55" η τέλος πάντων τόσο κοντά
που δεν θα έχει νόημα να προτιμήσει κάποιος την 43".

Θα έχει νόημα αν έχει μικρό καθιστικό/κρεβατοκάμαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, leonproniknidis είπε

Το μόνο πρόβλημα στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι δεν έχει Ελλάδα σέρβις η Oneplus. Και θα πρέπει σε οποιοδήποτε πρόβλημα να στείλεις την τηλεόραση από εκεί που την αγόρασες. Ευρώπη δηλαδή. Έχω ακούσει ότι έχει καλή εγγύηση η Oneplus. 

Τα OLED panel όταν τα χρησιμοποιείς σωστά δεν έχουν απολύτως κανένα πρόβλημα. Πρόβλημα ίσως παρουσιαστεί σε μητρική πλακέτα, σε λογισμικό κλπ. Που μπορεί να συμβεί σε όλες τις εταιρίες και δεν έχει να κάνει ούτε με την Oneplus ούτε με την τεχνολογία OLED. Έχω plasma 50άρα εδώ και 10 χρόνια περίπου με πολλές χιλιάδες ώρες στο ενεργητικό της και δεν έχει ούτε Image retention Ούτε burn in φαινόμενο. Επίσης έχω και μια Oled 55άρα LG εδώ και 4 χρόνια ακριβώς τα ίδια. 

Μόνον όταν ο χρήστης έχει ανοικτά κανάλια 12/24/7 ανοικτά θα παρουσιαστεί Image retention η ακόμη χειρότερα μετά από πολύ καιρό burn in. 

Η παράθεση σε σένα ήταν αυτή:

και πρόσθεσα μετά με την λέξη "επίσης" γράφοντας καθαρά ότι απευθύνομαι στην αρθογράφο

Αν κάνεις γρήγορα ποστ μετά από μια παράθεση από ότι κατάλαβα γίνεται συγχώνευση αυτών που γράφεις σε ένα ποστ. Δεν απευθυνόμουν δηλαδή σε σένα για το burdenless.

Τέλος θα εκτιμούσα πολύ να απαντάς (αν απαντήσεις) στα ποστ μου με τον ίδιο τρόπο που απαντώ και εγώ και όχι τόσο εριστικά/αυστηρά όπως μου απαντάς εσύ.

Αν μπορείς.

Επειδη ξερουμε τα κουσουρια των OLED εγω, εσυ και αρκετοι αλλοι εδω μεσα και προσεχουμε δεν σημαινει τιποτα...υπαρχουν εκει εξω και πολλοι αλλοι που εχουν αγνοια και παθαινουν ζημια γεματο ειναι το ιντερνετ με τετοιες περιπτωσεις οποτε οπως καταλαβαινεις δεν ειναι απροβληματιστα τα OLED panel, απροβληματιστα θα ηταν εαν δεν παθαιναν permanent burn in...

Πολλαπλη περαθεση βλεπω οτι ξερεις να κανεις, θα μπορουσες να κανεις στον αρθρογραφο στο ποστ που εκανες παραθεση και σε μενα και να μην εχουμε τωρα τετοια, ας ελπισουμε να το καταλαβες για την επομενη φορα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...