Προς το περιεχόμενο

Στην κυκλοφορία με κόστος $4000 το Alienware OLED gaming monitor των 55 ιντσών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

55 ρα ειναι αλλα ειναι κινεζος τι θες τωρα πεστης με 5" εκει εισαι προικισμενος :P

18 λεπτά πριν, john114 είπε

Ένα πράγμα πείτε μου μόνο!Ότι αυτήν η τηλεόραση δίπλα στο κύριο είναι 80 ιντσών!!!Γιατί αν είναι έτσι η 55'' θα με κυνηγάει η γυναίκα :D

 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Τουμπανο αλλα ζητημα να την παρει το 1% των gamers παγκοσμιως.

(semi-troll mode on: )

Dude, πολύ θα το ήθελε η Alienware... , με 1.8 δις gamers στον κόσμο  για το 2018, αν αγοράσουν 1% πάει να πει ότι θα πουληθούν 18.000.000 τέτοια πραματα...

Sounds κομπλέ 😄

(Μάλλον κανα 0.00000018% θα αγοράσει βέβαια )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω εχουμε ξεφύγει απο το νόημα... Τι να το κάνω χρυσέ μου να χω 55 ίντσες? Μπάλα θα δούμε ή θα παίξουμε υπολογιστή? Η οθόνη πιστεύω μέχρι τις 23 ίντσες ΑΝΤΕ 25-26 καλά είναι...Απο κει και μετά είναι κακό για τα μάτια..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jeiko_22 είπε

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !

Καιρός να εξαφανιστούν κι εκείνοι που είχαν απέχθεια στην χρήση OLED στα monitors, και πατάγανε "χαχα" στα σχόλιά μου.

Απέχθεια δεν έχουμε απλά δεν έχουνε οικονομική δυνατότητα να αλλάζουμε κάθε χρόνο οθόνη λόγο burn in (κινιτο αλλάζω κάθε χρόνο για αυτό το λόγο φτάνει πυστευω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πω πω το Gaming πάει από το κακό στο χειρότερο. 

Ιν μπιφόρ "Μα δεν είχαμε 55 ίντσες oled monitor παλιότερα", "Οι τιμές δε διαμορφωνονται με βάση τους μισθούς της ψωροκωσταινας", "Τόσο κοστίζει η νέα τεχνολογία, το R&D είναι πανάκριβο" και  τα σχετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, christospvl είπε

Νομίζω εχουμε ξεφύγει απο το νόημα... Τι να το κάνω χρυσέ μου να χω 55 ίντσες? Μπάλα θα δούμε ή θα παίξουμε υπολογιστή? Η οθόνη πιστεύω μέχρι τις 23 ίντσες ΑΝΤΕ 25-26 καλά είναι...Απο κει και μετά είναι κακό για τα μάτια..

Αυτο το κακο στα ματια λογο μεγέθους ειναι ενας μυθος που πρεπει να σταματήσει καποια στιγμη.

Το calibration επηρεάζει και κουράζει τα μάτια. 

Αν εχεις μια 24αρα σε vivid full contrast brightness gamma 1.8 και διπλα εχεις.μια 55αρα στα 100nits 2.2 gamma με σωστα χρωματα και χαμηλο φωτισμο θα καταλάβεις τι εννοώ.

Το προβλημα ειναι και στις TV και στα μονιτορ το κακο σεταρισμα παω σε σπίτια και μου βγαινουν τα μάτια.

Το μονο που επηρεάζει το μεγεθος ειναι η αποσταση θέασης για ορισμένους που θελουν να πιάνει το ευρος όρασης τους, υπάρχουν και αλλοι που θελουν να γυρνάνε το κεφαλι οταν δουλεύουν σε μονιτορ οπως πχ επαγγελματίες με triples.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται σοβαρό gaming σε αυτές τις διαστάσεις. Είναι μόνο για casual φάση. Παίζω competitive CS και Overwatch και μια φορά που είχα συνδέσει για πλάκα την 55ρα oled του σαλονιού κόντεψα να χάσω το diamond rating και με έβριζε η ομάδα. Γενικά τα allienware είναι υπερτιμημένα μπιχλιμπίδια που απευθύνονται σε noobaδες που θέλουν να παριστάνουν τους gamers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, fragma είπε

Δεν γίνεται σοβαρό gaming σε αυτές τις διαστάσεις. Είναι μόνο για casual φάση. Παίζω competitive CS και Overwatch και μια φορά που είχα συνδέσει για πλάκα την 55ρα oled του σαλονιού ........

Καμία σχέση. Σύνδεσες μία φορά για την πλάκα σου την TV και είχες της πλάκας αποτέλεσμα. Απόλυτα λογικό.

Όταν θα το δείς σοβαρά το θέμα, θα έχεις και σοβαρά αποτελέσματα.

Το μέγεθος της τηλεόρασης δεν σημαίνει τίποτα από μόνο του. Αν ρυθμίσεις σωστά την απόσταση θέασης, θα έχεις ακριβώς την ιδια κάλυψη του οπτικού σου πεδίου όπως έχεις στο μόνιτορ.

Ή δεν ρύθμισες σωστά την TV σου και είχες αυξημένο input lag ή έκατσες πολύ κοντά/πολύ μακριά από την TV, είχες διαφορετική κάλυψη του οπτικου σου πεδίου από αυτό που είχες συνηθίσει, και δυσκολεύτηκες. Ή δεν είχες το ποντίκι/πληκτρολόγιο σε σωστές, εργονομικές θέσεις και σε κρατούσαν πίσω.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, john114 είπε

Ένα πράγμα πείτε μου μόνο!Ότι αυτήν η τηλεόραση δίπλα στο κύριο είναι 80 ιντσών!!!Γιατί αν είναι έτσι η 55'' θα με κυνηγάει η γυναίκα :D

Δεν είναι 80. 55 είναι. Και δεν είναι δίπλα στην τηλεόραση αλλά είναι τέτοια η γωνία της φωτογραφίας που σε ξεγελά. Αν προσέξεις καλά είναι μπροστά από την τηλεόραση τουλάχιστον 1-2 μέτρα μακριά της και την χαζεύει και ο φωτογράφος κυριολεκτικά πίσω από την τηλεόραση και έχει γεμίσει κεντραρει το κάδρο σαν να είναι δίπλα και φαίνεται τεράστια. 

Λογικά δεν χρειάζεται HDR γιατί έχει μεγάλο χρωματικό εύρος. Επίσης dp 1.4 120hz δεν έχει καμία τηλεόραση. Επίσης και το input lag δεν έχει καμία τηλεόραση σε τέτοιο επίπεδο. 

Εμένα μου φαίνεται λογική η τιμή αν και το μέγεθος είναι για ιδιαίτερες περιπτώσεις ...

Ανάμικτα τα αισθήματα αλλά αν δεν την έχεις δει και από κοντά δεν μπορείς να πεις πολλά πράγματα. Σχεδιασμός μοναδικός λόγο Dell. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, christospvl είπε

Νομίζω εχουμε ξεφύγει απο το νόημα... Τι να το κάνω χρυσέ μου να χω 55 ίντσες? Μπάλα θα δούμε ή θα παίξουμε υπολογιστή? Η οθόνη πιστεύω μέχρι τις 23 ίντσες ΑΝΤΕ 25-26 καλά είναι...Απο κει και μετά είναι κακό για τα μάτια..

Με το συμπάθιο... αλλά κακό για τα μάτια δεν είναι να έχεις OLED πάνω από 26 ίντσες, κακό για τα μάτια είναι να παίζεις παιχνίδια όπως το bubble bobble και το titus the fox σε CRT VGA 14 ιντσών... 👁️👁️ (αποκαλύπτω λίγο ηλικία αλλά δεν μαμιέται)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...