Προς το περιεχόμενο

Βρωμιαρα Γειτονισσα


tasaras123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους, θα μοιραστω το προβλημα μου περιληπτικα μηπως βρεθει κανας ανθρωπος να με βοηθησει να ξεμπερδεψω ...

ΤΟ ΜΑρτιο περιπου μετακομισα σ ενα ημιυπογειο σπιτι το οποιο απο τη μια του μερια βλεπει στον ακαλυπτο την πολυκατοικιας

Στον ακαλυπτο (χωρος με πλακακια, οχι χωμα), ο οποιος θεωρειται κοινοχρηστος χωρος της πολυκατοικιας βλεπει και το σπιτι της διπλανης γειτονισας και υπαρχει

και μια πορτα ακομη απο την πολυκατοικιας προς τον χωρο αυτο.

 

Διπλα μενει μια γειτονισσα (30 χρονων οχι γρια) η οποια τους πρωτους 3-4 μηνες που εμενα ειχε τον ακαλυπτο ναρκοπεδιο απο κακα και τσισα του σκυλου της.

Μετα την 6η παρατηρηση και 3 φορες που ηρθε η αστυνομια, σταματησε να 'αυλιζει' τα ζωα της στον ακαλυπτο, και λειπει απ το σπιτι ολη μερα και ο σκυλος κανει την αναγκη του μεσα στο πατωμα του σπιτιου της (!!!!).

 

Τωρα ομως ξεκινησε νεα μοδα, στον ακαλυπτο αφηνει σακουλες με σκουπιδια για μερες και βρωμαει ο τοπος.

Ηρθε το υγειονομικο γι αυτο το θεμα και μου ειπε πως

-δεν μπορω να αποδειξω οτι τα σκουπιδια ειναι δικα της

-θα στειλει ενα σημειωμ προς ολους τους ενοικους της πολυκατοικιας να μην αφηνουμε σκουπιδια εκει

- ειναι αστικο ζητημα (δλδ να κανω μηνυση)

 

Αυτη τη στιγμη υπαρχει εκει εξω μια τεραστια τσαντα με σκουπιδια και ενα φαρασι με σκατα σκυλου .... (λεω ν ανεβασω και φωτο αργοτερα)

Εχω αφησει σημειωμα στην πορτα της να τα μαζεψει και να μην αφηνει σκουπιδια εκει και εννοειται θα με γραψει κανονικα, εχει ξαναγινει

 

Θελω ιδεες για βοηθεια... οποιανου η λυση πιασει, θα χρωσταω κερασμα !

Η λυση του αν της τα πεταξω δεν πιανει, δεν θα ντραπει. Αντιθετως θα συνεχισει και θα νομιζει πως βρηκε κ τον μ... να της πεταει τα σκουπιδια ....

Υ.Γ. Διαχειριστης δεν υπαρχει να ασχολειται, παραιτηθηκε (και συντομα καποιος θα σκοτωθει απο ασανσερ χωρις συντηρητη)

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συνεννοείστε οι υπόλοιποι ένοικοι και τα μαζεύετε και τα αφήνετε ακριβώς έξω από την πόρτα της. 

Ίσως ακραίο :P,  βάζετε σε μια σακούλα ένα κομμένο κεφάλι αλόγου , όπως κάνει η Μαφία στη Σικελία.  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχουν συνεννοησεις εδω μεσα δυστυχως...

εγω ειμαι στο ημιυπογειο, στο ισογειο δε μενει και οι υπολοιποι μενουν 1ο και πανω.

Το ειχα συζητηση με εναν 'παλιο' ενοικο και λεει 'μιλησε της', δεν εχει καταλαβει οτι μιλαμε για ανθρωπο με προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ενα προβλημα, το σπιτι το αγορασα,

αυτη η διπλα ειναι η ενοικιαστρια και μακαρι να ειχα ενα καλο λογο να βαλω τον ιδιοκτητη του σπιτιου της να την πεταξει εξω, αλλα αυτος (αν παιρνιε το ενοικιο)

δεν θα τον νοιαζει

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αργά ή γρήγορα κάποιος θα αναλάβει τη διαχείριση. Θα πρέπει να θέσεις το θέμα στον διαχειριστή και να κοινοποιηθεί σε όλους τους ενοίκους. Επίσης, θα πρέπει να ενημερώσεις και τον ιδιοκτήτη του ακινήτου γι' αυτή την κατάσταση. Αν στην πολυκατοικία υπάρχουν τόσο σοβαρά προβλήματα συνεννόησης, ίσως θα πρέπει να σκεφτείς το ενδεχόμενο να μετακομίσεις. 

 

edit: μόλις είδα ότι το σπίτι είναι δικής σου ιδιοκτησίας

Επεξ/σία από lightsout
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lightsout είπε

Αργά ή γρήγορα κάποιος θα αναλάβει τη διαχείριση. Θα πρέπει να θέσεις το θέμα στον διαχειριστή και να κοινοποιηθεί σε όλους τους ενοίκους. Επίσης, θα πρέπει να ενημερώσεις και τον ιδιοκτήτη του ακινήτου γι' αυτή την κατάσταση. Αν στην πολυκατοικία υπάρχουν τόσο σοβαρά προβλήματα συνεννόησης, ίσως θα πρέπει να σκεφτείς το ενδεχόμενο να μετακομίσεις. 

ειπα, το σπιτι το αγορασα.

παιδια, μην ξεχναμε οτι και να φυγει αυτη μπορει να ερθει καποιος χειροτερος.

Αυτα ειναι 'τυχερα' και καλυτερα να λυνονται αντι να πουμε 'τι ωραια που θα ηταν αν μπορουσα να την διωξω'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tasaras123 είπε

ειπα, το σπιτι το αγορασα.

παιδια, μην ξεχναμε οτι και να φυγει αυτη μπορει να ερθει καποιος χειροτερος.

Αυτα ειναι 'τυχερα' και καλυτερα να λυνονται αντι να πουμε 'τι ωραια που θα ηταν αν μπορουσα να την διωξω'

Γράφαμε ταυτόχρονα, το είδα μετά. 

Θα πρέπει το θέμα να κοινοποιηθεί σε όλους τους ενοίκους. Οι όποιες περαιτέρω ενέργειες θα είναι πιο αποτελεσματικές εάν είναι συλλογικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορεις να κανεις πολλα.

Ειτε θα μιλησεις με τον ιδιοκτητη του διαμερισματος που σου προκαλει προβλημα, εφοσον με την ενοικιαστρια θεωρεις οτι δε βγαινει ακρη.

Ειτε θα πρεπει να κινηθεις δικαστικως, αλλα μαλλον θα καταφερεις μια τρυπα στο νερο.

Ειτε πρεπει να φυγεις απο το σπιτι. Το αγορασες λες, η συμβουλη μου ειναι να τα μεταπωλησεις οσο-οσο , ή εναλλακτικα να βρεις ενοικιαστη και να πας να μενεις αλλου.

Ειτε να συμβιβαστεις με την κατασταση ως εχει, καθως εκαψες και το χαρτι του να ανοιξεις thread στο insomnia :lol:

Διαλεγεις και παιρνεις.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλες φορες, πισω απο τετοιο προβλημα υπαρχει μεγαλο ψυχολογικο προβλημα. Αν ισχυει αυτο, τοτε η κοπελα δεν μπορει να καταλαβει το προβλημα οτι και αν κανεις. Ισως σε ακουσει, ισως ακουσει τον ιδιωκτητη ισως καλυτερεψει η κατάσταση για λιγες μερες αλλα θα ξαναγίνει το ιδιο. Ισως αν μπορεσετε να της παρετε τον σκυλο με καποια καταγγελια, ετσι και αλοιως δε περναει καλα το ζωντανο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα λυνεται το θεμα σου φιλε πηγαινε και καντην φιλη σου...βρειτε τα..και ολα σουπερ...παιχτο λιγο υποκρισια για να κερδισεις τον σκοπο σου...

  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, markoliaz είπε

μια χαρα λυνεται το θεμα σου φιλε πηγαινε και καντην φιλη σου...βρειτε τα..και ολα σουπερ...παιχτο λιγο υποκρισια για να κερδισεις τον σκοπο σου...

Για να σταματησουν να τρυγιρναν και να κανουν την αναγκη τους ζωα εχω φωναξει 3 φορες αστυνομια και εχω μιλησει 'οχι-ευγενικα' καμποσες φορες...

τι φιλη να την κανω,

Επισης, σιγουρα,ναι, κρυβεται μεγαλο ψυχολ προβλημα αλλα δεν θελω να το λυσω εγω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...