Προς το περιεχόμενο

αγορα μεταχειρισμενου.yaris-fiesta-i20-mazda2


yannis1394

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα ψαχνω κατι οικονομικο για δευτερο εως 4000 ευρώ με χαμηλή κατανάλωση. Το αυτοκινητο θα κανει πολλα χιλιομετρα, περιπου 800-900 την εβδομαδα εκτος πολης .  Τωρα εχω ενα Toyota  avencis 2004 1600  με καταναλωση εκτος πολης 6,5 περιπου  αφου οδηγαω συντηριτικα. Δυστυχώς θα χρειαστω και δευτερο αυτοκινητο γιατι μετακινείται  και η γυναικα κανοντας ημερησια καπου 80 χλμ.  Καμια προταση με αποκλειστικο γνώμονα την κατανάλωση και την αξιοπιστία; Κατι τετοιο πχ https://www.car.gr/22268242-chevrolet-matiz-1-0cc  βλεπω οτι δεινει καταναλωση 3.91 λ/100 χλμ http://aftokinitos.com/katanalosi/chevrolet/matiz.html ισχύει ή ειναι μουφα; 

Επεξ/σία από tsigpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, tsigpan είπε

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα ψαχνω κατι οικονομικο για δευτερο εως 4000 ευρώ με χαμηλή κατανάλωση. Το αυτοκινητο θα κανει πολλα χιλιομετρα, περιπου 800-900 την εβδομαδα εκτος πολης .  Τωρα εχω ενα Toyota  avencis 2004 1600  με καταναλωση εκτος πολης 6,5 περιπου  αφου οδηγαω συντηριτικα. Δυστυχώς θα χρειαστω και δευτερο αυτοκινητο γιατι μετακινείται  και η γυναικα κανοντας ημερησια καπου 80 χλμ.  Καμια προταση με αποκλειστικο γνώμονα την κατανάλωση και την αξιοπιστία; Κατι τετοιο πχ https://www.car.gr/22268242-chevrolet-matiz-1-0cc  βλεπω οτι δεινει καταναλωση 3.91 λ/100 χλμ http://aftokinitos.com/katanalosi/chevrolet/matiz.html ισχύει ή ειναι μουφα; 

Φίλος που εχει το matiz, εκτός πόλης καεί πάρα πολύ. Με ένα γέμισμα βγάζει το πολύ 400km.

Με τόσα χιλιόμετρα που κάνεις κάλο ειναι να κοιτάξεις σε πετρέλαιο, μονο ετσι θα κανεις οικονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tsigpan είπε

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα ψαχνω κατι οικονομικο για δευτερο εως 4000 ευρώ με χαμηλή κατανάλωση. Το αυτοκινητο θα κανει πολλα χιλιομετρα, περιπου 800-900 την εβδομαδα εκτος πολης .  Τωρα εχω ενα Toyota  avencis 2004 1600  με καταναλωση εκτος πολης 6,5 περιπου  αφου οδηγαω συντηριτικα. Δυστυχώς θα χρειαστω και δευτερο αυτοκινητο γιατι μετακινείται  και η γυναικα κανοντας ημερησια καπου 80 χλμ.  Καμια προταση με αποκλειστικο γνώμονα την κατανάλωση και την αξιοπιστία; Κατι τετοιο πχ https://www.car.gr/22268242-chevrolet-matiz-1-0cc  βλεπω οτι δεινει καταναλωση 3.91 λ/100 χλμ http://aftokinitos.com/katanalosi/chevrolet/matiz.html ισχύει ή ειναι μουφα; 

Την γυναικα σου δεν την αγαπας για να την βαλεις μεσα στο φερετρο με ροδες;Παθητικη ασφαλεια μηδεν.Αλλα και ενεργητικη.Με αιτηση θα κανει προσπεραση.Θεωρω οτι τα 1300 κυβικα ειναι το  οριο για εκτος πολης τοσο μεγαλες αποστασεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, toyo73 είπε

Την γυναικα σου δεν την αγαπας για να την βαλεις μεσα στο φερετρο με ροδες;Παθητικη ασφαλεια μηδεν.Αλλα και ενεργητικη.Με αιτηση θα κανει προσπεραση.Θεωρω οτι τα 1300 κυβικα ειναι το  οριο για εκτος πολης τοσο μεγαλες αποστασεις.

Η γυναίκα φίλε toyo73 θα πάει με το  toyota avensis. Το πρόβλημα είναι τι κάνω εγώ. Οπως τα υπολογισα θα φευγει κανενα 4000χιλιαρο+ και ανω ανα έτος σε καυσιμα με το avensis. Και αυτο για τα επομενα 2 χρονια τουλαχιστον. Να κοιταξω για κανενα Ford Fiesta '08 περτελαιο ή Yaris , Mazda 2 '08 επίσης  πετρελαιο; Πιο ευκολα βλεπω βρισκεις  fiesta και Yaris. Επισης απο καταναλωση καυσιμου τα συγκεκριμενα ποσο  ξοδευουν; Ισχυουν τα νουμερα που βλεπω στο νετ π.χ. για το Fiesta βλεπω 4,8 - 3,6 - 4,1.

Επεξ/σία από tsigpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, tsigpan είπε

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα ψαχνω κατι οικονομικο για δευτερο εως 4000 ευρώ με χαμηλή κατανάλωση. Το αυτοκινητο θα κανει πολλα χιλιομετρα, περιπου 800-900 την εβδομαδα εκτος πολης .  Τωρα εχω ενα Toyota  avencis 2004 1600  με καταναλωση εκτος πολης 6,5 περιπου  αφου οδηγαω συντηριτικα. Δυστυχώς θα χρειαστω και δευτερο αυτοκινητο γιατι μετακινείται  και η γυναικα κανοντας ημερησια καπου 80 χλμ.  Καμια προταση με αποκλειστικο γνώμονα την κατανάλωση και την αξιοπιστία; Κατι τετοιο πχ https://www.car.gr/22268242-chevrolet-matiz-1-0cc  βλεπω οτι δεινει καταναλωση 3.91 λ/100 χλμ http://aftokinitos.com/katanalosi/chevrolet/matiz.html ισχύει ή ειναι μουφα; 

Αφού θα πας σε λύση μεταχειρισμένου και θα κάνεις και πολλά χιλιόμετρα, μπορείς να κοιτάξεις κάποια επιλογή με εγκατάσταση Αερίου, για οικονομία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nodas_21greek είπε

Αφού θα πας σε λύση μεταχειρισμένου και θα κάνεις και πολλά χιλιόμετρα, μπορείς να κοιτάξεις κάποια επιλογή με εγκατάσταση Αερίου, για οικονομία

Και ποια θεωρούνται τα πιο αξιοπιστα-απροβληματιστα με εργοστασιακό υγραέριο; Σκεφτομουν να βαλω στο avensis αέριο αλλά δυστυχώς βγάζει πρόβλημα με τις βαλβίδες και δεν το ρισκαρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας,

σαφως η αξιοπιστια ενος μεταχειρισμενου ειναι κυριως αποτελεσμα χρησης των προηγουμενων ιδιοκτητων,αλλα επειδη λογω δουλειας εχουνε περασει απο τα χερια μου περισσοτερα απο 15 αυτοκινητα της κατηγοριας που ψαχνετε,τα δυο Mazda που περασαν ηταν μακραν τα πιο αξιοπιστα,πολυ οικονομικα και με πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης.Diesel και τα δυο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsigpan είπε

Και ποια θεωρούνται τα πιο αξιοπιστα-απροβληματιστα με εργοστασιακό υγραέριο; Σκεφτομουν να βαλω στο avensis αέριο αλλά δυστυχώς βγάζει πρόβλημα με τις βαλβίδες και δεν το ρισκαρω.

Επειδή κι εγώ είχα το ίδιο θέμα με εσένα και διάβαζα οτι έβγαζε ο κινητήρας πρόβλημα στις βαλβίδες επειδή ειναι "μαλακές" στα vvti, το σκέφτηκα πολύ πριν βάλω αέριο. Τελικά έβαλα, εξαιρετικός εγκαταστάτης βέβαια και τώρα είμαι στα 75,000χλμ απο τη στιγμή της μετατροπής και πρόβλημα μηδέν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Επειδή κι εγώ είχα το ίδιο θέμα με εσένα και διάβαζα οτι έβγαζε ο κινητήρας πρόβλημα στις βαλβίδες επειδή ειναι "μαλακές" στα vvti, το σκέφτηκα πολύ πριν βάλω αέριο. Τελικά έβαλα, εξαιρετικός εγκαταστάτης βέβαια και τώρα είμαι στα 75,000χλμ απο τη στιγμή της μετατροπής και πρόβλημα μηδέν. 

Τι σύστημα έβαλες φίλε μου; Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε Toyota Avensis 2003  εγώ αυτό έχω. Γιατί το επόμενο που βγήκε διαβάζω δεν έχει τόσα θέματα με το υγραέριο. Στην αντιπροσωπεια παντως  Λαρισας βαζουν OMVL 800+ και VIALE 2000+ ευρώ. Για viale δεν το συζηταω καν.

Επεξ/σία από tsigpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, tsigpan είπε

Τι σύστημα έβαλες φίλε μου; Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε Toyota Avensis 2003  εγώ αυτό έχω. Γιατί το επόμενο που βγήκε διαβάζω δεν έχει τόσα θέματα με το υγραέριο. Στην αντιπροσωπεια παντως  Λαρισας βαζουν OMVL 800+ και VIALE 2000+ ευρώ. Για viale δεν το συζηταω καν.

Παντως τα 6.5 εκτος πολης και οικονομικα ειναι πολλα.Τι εννοεις οικονομικα; 90-100 ας πουμε και οχι βυθισμα το γκαζι στις επιταχυνσεις; Εαν ναι, θα επρεπε να καιει κατω απο 6, ισως και απο 5.5.

Το yaris τις κουνιαδας μοντελο του 2008 με τα 87 αλογα, με χαλαρη οδηγηση 80-100 ειναι κατω απο 5 λιτρα.

Mπορεις να βρεις ενα yaris 1000cc.Aρκετα οικονομικο.Θα σου ελεγα και diesel, αλλα ολα, ανεξαρτητου μαρκας  ειναι εισαγωγης.Ειναι ρισκο και με αρκετα χιλιομετρα φορτωμενα.

Επεξ/σία από toyo73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Παντως τα 6.5 εκτος πολης και οικονομικα ειναι πολλα.Τι εννοεις οικονομικα; 90-100 ας πουμε και οχι βυθισμα το γκαζι στις επιταχυνσεις; Εαν ναι, θα επρεπε να καιει κατω απο 6, ισως και απο 5.5.

Το yaris τις κουνιαδας μοντελο του 2008 με τα 87 αλογα, με χαλαρη οδηγηση 80-100 ειναι κατω απο 5 λιτρα.

Mπορεις να βρεις ενα yaris 1000cc.Aρκετα οικονομικο.Θα σου ελεγα και diesel, αλλα ολα, ανεξαρτητου μαρκας  ειναι εισαγωγης.Ειναι ρισκο και με αρκετα χιλιομετρα φορτωμενα.

Πως γίνεται να συγκρίνεις ενα Avensis με ένα Yaris στην κατανάλωση; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Παντως τα 6.5 εκτος πολης και οικονομικα ειναι πολλα.Τι εννοεις οικονομικα; 90-100 ας πουμε και οχι βυθισμα το γκαζι στις επιταχυνσεις; Εαν ναι, θα επρεπε να καιει κατω απο 6, ισως και απο 5.5.

Το yaris τις κουνιαδας μοντελο του 2008 με τα 87 αλογα, με χαλαρη οδηγηση 80-100 ειναι κατω απο 5 λιτρα.

Mπορεις να βρεις ενα yaris 1000cc.Aρκετα οικονομικο.Θα σου ελεγα και diesel, αλλα ολα, ανεξαρτητου μαρκας  ειναι εισαγωγης.Ειναι ρισκο και με αρκετα χιλιομετρα φορτωμενα.

Κατω από 6 κατανάλωση δεν εχω καταφέρει να πεσω ποτέ. Ίσως τελικά να μην οδηγάω και τοσο συντηρητικά.  Προσπαθώ βέβαια να μην περναω τις 3000 στροφές αλλά ολο και καμία προσπέραση θα χρειαστεί να κάνω. Άσε που για να ανέβεις Δομοκό (που ειναι μια απο τις συνηθισμένες διαδρομές μου)είναι όσο και να το κάνουμε ενεργοβορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Πως γίνεται να συγκρίνεις ενα Avensis με ένα Yaris στην κατανάλωση; 

Δεν συγκρινω, αλλα λεω γιαυτο που εχει, που μου φαινεται πολυ, με ενα απο τα υποψηφια για αγορα.

2 ώρες πριν, tsigpan είπε

Κατω από 6 κατανάλωση δεν εχω καταφέρει να πεσω ποτέ. Ίσως τελικά να μην οδηγάω και τοσο συντηρητικά.  Προσπαθώ βέβαια να μην περναω τις 3000 στροφές αλλά ολο και καμία προσπέραση θα χρειαστεί να κάνω. Άσε που για να ανέβεις Δομοκό (που ειναι μια απο τις συνηθισμένες διαδρομές μου)είναι όσο και να το κάνουμε ενεργοβορο.

 

2 ώρες πριν, tsigpan είπε

Κατω από 6 κατανάλωση δεν εχω καταφέρει να πεσω ποτέ. Ίσως τελικά να μην οδηγάω και τοσο συντηρητικά.  Προσπαθώ βέβαια να μην περναω τις 3000 στροφές αλλά ολο και καμία προσπέραση θα χρειαστεί να κάνω. Άσε που για να ανέβεις Δομοκό (που ειναι μια απο τις συνηθισμένες διαδρομές μου)είναι όσο και να το κάνουμε ενεργοβορο.

Αλλαζει το θεμα με Δομοκο μεσα.Νομιζα μονο ευθεια και χαλαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει και ευθεία- χαλαρά να  πάω δεν νομίζω πως ο συγκεκριμένος κινητήρας μπορεί να πετύχει καταναλωση κατω απο 6. Για να μην το κουραζουμε πάντως ας μείνουμε στο θέμα μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως χρηστης mazda 2 86ps για πάνω απο 7 χρονια, υπολογίζω καταναλώσεις:

- εντός πόλης γυρω στο 6.2lt/100km (καλοκαίρι με aircondition μέχρι 6.8lt/100km), μπορει να φτάσει και 7lt/100km με πολύ σταμάτα-ξεκίνα.

-εκτός πόλης γύρω στο 4.7lt/100km για ταχυτητες 70-110km/h

-εκτός πόλης γύρω στο 6.7lt/100km για ταχυτητες 120-130km/h. Πάνω από 140km/h ανεβαινει πολύ, στα 8.5lt/100km.

Συνοπτικά, το φυσικό του περιβάλλον ειναι ξεκάθαρα η πόλη και μικρές αποστάσεις. Σε ταξιδια με κουράζει οτι έχει σχετικά αδύναμα φρένα και αν ειναι ελαχιστα φορτωμενο δεν ανταποκρινονται οπως θα περιμενες και επισης ειναι φτερο στον άνεμο... Δε θα το πρότεινα. Για ταξίδια επιλέγω ενα corsa του 12' με 95ps που έχουμε και είναι αξιοπρεπέστατο (καταναλώσεις στα 100-120 κάτω από 5.5 με cruise control).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...