Προς το περιεχόμενο

Ζυθοποίηση στο σπίτι - Home Brewing . Συζήτηση, συμβουλές, εμbeerίες


Adon1s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβασα επίσης ότι τα μπουκάλια με ελαστικό πώμα δεν θα σπάσουν καθώς θα φύγει η υπερβολική πίεση αν χρειαστεί. Και δε χρειάζεται και εργαλείο για καπάκια και καπάκια.

αρχείο λήψης.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει κι εγώ το διάβασα αυτό. Δεν ξέρω το κόστος βέβαια για να αγοράσεις αυτά τα μπουκάλια.

Σχετικά με τον χώρο αποθήκευσης, εγω προσωρινά θα βολευτώ με ένα μεγάλο πλαστικό κουτί αποθήκευσης που πουλάνε στα Jumbo/Praktiker, και βλέπουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα μπουκάλια flip top εκτός από ακριβά είναι και δυσεύρετα. Δεν τα βρήκα διαθέσιμα σε κανένα Ελληνικό κατάστημα. Ομολογώ ότι και εγώ όταν πρώτο διάβασα στο νετ για εκρήξεις μπουκαλιών, είχα τρομοκρατηθεί. Κοιτούσα την εμφιαλωμένη μπύρα μου από απόσταση, κρατούσα τα μπουκάλια με προσοχή, μη και κάνουν μπαμ και με αφήσουν ανάπηρο, τυφλό κλπ :)

Τελικά όμως δεν χρειάζονται υπερβολές, ένα μπουκάλι χωρίς ραγίσματα έχει ανοχές πολύ πάνω από την πίεση της μπύρας. Επιμέλεια και δέουσα προσοχή σε κάθε στάδιο της παραγωγής και δεν θα έχουμε πρόβλημα. Εδώ, μάλλον, δεν τραυματίζονται αυτοί που γεμίζουν τα μπουκάλια με καύσιμα και φτιάχνουν μολότοφ θα την πατήσουμε εμείς που βάζουμε μπίρα; :) 

Για όποιον συνεχίζει να ανησυχεί υπάρχει και η λύση της εμφιάλωσης σε μπουκάλι pet. 

Για εμένα αν η κατανάλωση είναι σε λογικά επίπεδα, τα απλά μπουκάλια 0,5 & 0,33λτ με καπάκι, ταπωτικό είναι η καλύτερη λύση, δεδομένης και της έλλειψης μπουκαλιών flip top. Αν εμείς ή οι φίλοι μας αδειάζουμε τα μπουκάλια πιο γρήγορα από ότι τα γεμίζουμε, τότε πάμε σε εμφιάλωση σε βαρέλι. 

 

Επεξ/σία από kikos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση, πως ελέγχετε την θερμοκρασία κατά τη διάρκεια της ζυμωσης στον κουβά; 

Λόγω του ότι έχω λίγο υψηλή θερμοκρασία δωματίου (στους 25-26 αυτην την στιγμή βάση του αυτοκόλλητου θερμόμετρου του κουβα), και ανυπομονησίας ( :P) ήρθε σήμερα ο εξοπλισμός και θέλω μέσα στο ΣΚ να το αρχίσω, μιας και θέλω να ρίξω λίγο την θερμοκρασία υπολογίζω κοντά στο 20-22, σκεφτόμουν να γεμίσω το κουτί με νερό και παγωμένα μπουκάλια. Το beer kit που έχω πάρει γράφει από 20-25 βαθμούς, άρα άμα τους ρίξω στα 20-22, μιας διάβασα ότι κατά τη ζύμωση ανεβαίνει λίγο, τότε θα είναι κομπλέ. 

 

Το πρόβλημα είναι ότι το αυτοκόλλητο θερμόμετρο θα χαλάσει με αυτην την διαδικασία, λόγω του νερού, άρα τι εναλλακτικής έχω για να βλέπω θερμοκρασία; Αυτά που πουλάνε που μπαίνουν μέσα στο γλεύκος, πως ακριβώς τα βλέπεις; Νομίζω δεν μπορούμε να ανοίγουμε το καπάκι 2-3 φορές την μέρα να ελέγχουμε ξέρω γω λόγω πιθανής μόλυνσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχήν καλή επιτυχία!

Είναι σίγουρο ότι το θερμόμετρο του κάδου δεν είναι αδιάβροχο;

Έχω κολλήσει έξω από τον κάδο τον αισθητήρα από αυτό το θερμόμετρο:

https://www.aliexpress.com/item/33007507841.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.6d1f4c4d4j8oCR

Δεν είναι όμως ο κάδος μέσα στο νερό. Αφού σκέφτεσαι να έχεις τον κάδο ζύμωσης μέσα σε νερό μπορείς να μετράς τη θερμοκρασία του νερού, πχ: https://www.petcity.gr/fish/accessorize-fish/lights-heating-fish/jbl-aquarium-thermometer-detail 

Αν με παγωμένα μπουκάλια κρατάς το νερό στους 20-22C πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά. Γενικά αφού πέσει η μαγιά, ούτε ανοίγουμε, ούτε κουνάμε τον κάδο.  Αν ανοίξουμε θα είναι μόνο μια φορά, αν κάνουμε dry hopping.

Εγώ προς το τέλος, μετά τη 10η μέρα, σταματάω τη ψύξη και σταδιακά ο κάδος παίρνει τη θερμοκρασία του χώρου(25-26C).

Θέλει προσοχή με τα παγωμένα μπουκάλια. Να τα προσθέτεις σταδιακά παρακολουθώντας τη θερμοκρασία. Αν πέσει  υπερβολικά θα κολλήσει-σταματήσει η ζύμωση.

 

 

Επεξ/σία από kikos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστω πολυ! Διαβασα στο ιντερνετ οτι χαλαει το θερμομετρο, ισως το "χαλαει" να εννοουν οτι ξεκολλαει λογω του νερου, αλλα και αυτο προβλημα ειναι. Θα συνεχισω το ψαξιμο παντως. Λογικα αν η θερμοκρασια του νερου ειναι στους 20-22 τοσο θα ειναι και ο καδος ετσι;

Σχετικα με τα μπουκαλια ναι εχω σκοπο πριν το κανω κανονικα, να κανω με αδειο τον καδο πρωτα ενα τεστ την προηγουμενη μερα να δω τι και πως.

Στο θερμομετρο απο το aliexpress εχεις την ακρη του συνδεδεμενη-κολλημενη στον καδο, σωστα;

 

Επεξ/σία από pavlos1908
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, περίπου ίδια θερμοκρασία θα έχουν.

τον αισθητήρα τον έχω πάνω στο κάδο και από έξω κολλημένο ένα κομμάτι μονωτικό υλικό (είχα σπίτι φύλλο αλουμινίου με αεροθαλάμους) για να επηρεάζεται όσο το δυνατόν λιγότερο ο αισθητήρας από την θερμοκρασία του χώρου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπουκάλια τέτοια έχει σε συνοικιακά μαγαζιά με οικιακά είδη με 1€ το μπουκάλι (θα παίξει και έκπτωση σε μεγάλη αγορά). Λογικό κόστος κατά την άποψη μου. Έχει όμως και το ΙΚΕΑ μισού και ενός λίτρου 

https://www.ikea.gr/proioda/eidi-servirismatos/kanates-karafes/korken-mpoykali-me-stoper/20322472

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι διάφανα, δεν είναι για εμφιάλωση μπίρας. Θα πρέπει να αποθήκευθουν σε ντουλάπι, κουτί που θα τα προφυλάσσει από το φως. Τα περισσότερα όμως είναι για νερό. Δεν ξέρουμε τι πιέσεις αντέχει το καπάκι τους. Δεν θα ρίσκαρα  να περιμένω 1 μήνα και στο τέλος η μπύρα μου να οξυδωθεί ή να είναι flat χωρίς ανθρακικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kikos7 είπε

Είναι διάφανα, δεν είναι για εμφιάλωση μπίρας. Θα πρέπει να αποθήκευθουν σε ντουλάπι, κουτί που θα τα προφυλάσσει από το φως. Τα περισσότερα όμως είναι για νερό. Δεν ξέρουμε τι πιέσεις αντέχει το καπάκι τους. Δεν θα ρίσκαρα  να περιμένω 1 μήνα και στο τέλος η μπύρα μου να οξυδωθεί ή να είναι flat χωρίς ανθρακικό. 

Ναι θέλουν ντουλάπι, από πίεση ωστόσο δεν υπάρχει απολύτως κανένα θέμα, στο λέω γιατί έχω κάνει kombucha και δεν είχα ποπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...