Προς το περιεχόμενο

Αποφυγή διοδίων Αθήνα - Θεσσαλονίκη 2019


μπαρμπαγιωργος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Προφανώς δεν είναι χρήσιμο αυτό

Κατέβασε την δωρεάν εφαρμογή αν έχεις android μήπως βγάλεις άκρη γιατί εδώ δεν μπορεί κανείς να βάλει όλες αυτές τις οδηγίες 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.here.app.maps

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, adi32 είπε

Κατέβασε την δωρεάν εφαρμογή αν έχεις android μήπως βγάλεις άκρη γιατί εδώ δεν μπορεί κανείς να βάλει όλες αυτές τις οδηγίες 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.here.app.maps

γιατι να την κατεβασω; αθηνα θεσσαλονικη χωρις διοδια 10 ωρες;

ξαναλεω το google maps αθηνα θεσσαλονικη χωρις διοδια το δινει 7 ωρες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Και ξαναλαεω, δεν ειναι χρησιμο αυτο καθως λεει 8.45 ωρες και το google αλλη διαδρομη το δινει 7:20.

Επισης, παρακαλω, οσοι δεν γνωριζετε το πως να αποφευχθουν τα εκαστοτε διόδια ή δεν εχετε καποια καλύτερη λύση να προσφέρετε, απλα μην γραφετε.

Ευχαριστω.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα απευθύνεσαι και σε μένα. Που σε βοηθάω. Χωρίς να κοιτάξεις καν αυτό που μπήκα στον κόπο να σου ποστάρω, γιατί αν κοίταγες δε θα επέμενες τόσο στενοκέφαλα ότι το Google σε πάει συντομότερα. Η διαφορά ανάμεσα στο Google και στο Here είναι μέχρι τη Λαμία, και συγεκριμένα το Google σε πάει από τον πιο αργό δρόμο και παρ' όλα αυτά σου υπολογίζει χρονικά συντομότερη διαδρομή.

https://www.google.gr/maps/dir/Αθήνα/Θεσσαλονίκη/@39.3020015,20.3405745,7z/data=!3m1!4b1!4m16!4m15!1m5!1m1!1s0x14a1bd1f067043f1:0x2736354576668ddd!2m2!1d23.7275388!2d37.9838096!1m5!1m1!1s0x14a838f41428e0ed:0x9bae715b8d574a9!2m2!1d22.9444191!2d40.6400629!2m1!2b1!3e0

I am out of here, γιατί όταν βοηθάω δε μου αρέσει να μου τη λένε από πάνω. Καλή τύχη στο topic σου.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Μάλιστα απευθύνεσαι και σε μένα. Που σε βοηθάω. Χωρίς να κοιτάξεις καν αυτό που μπήκα στον κόπο να σου ποστάρω, γιατί αν κοίταγες δε θα επέμενες τόσο στενοκέφαλα ότι το Google σε πάει συντομότερα. Η διαφορά ανάμεσα στο Google και στο Here είναι μέχρι τη Λαμία, και συγεκριμένα το Google σε πάει από τον πιο αργό δρόμο και παρ' όλα αυτά σου υπολογίζει χρονικά συντομότερη διαδρομή.

https://www.google.gr/maps/dir/Αθήνα/Θεσσαλονίκη/@39.3020015,20.3405745,7z/data=!3m1!4b1!4m16!4m15!1m5!1m1!1s0x14a1bd1f067043f1:0x2736354576668ddd!2m2!1d23.7275388!2d37.9838096!1m5!1m1!1s0x14a838f41428e0ed:0x9bae715b8d574a9!2m2!1d22.9444191!2d40.6400629!2m1!2b1!3e0

I am out of here, γιατί όταν βοηθάω δε μου αρέσει να μου τη λένε από πάνω. Καλή τύχη στο topic σου.

Το κοιταξα αυτο που ποσταρες.

Εγω βλεπω τα δεδομενα.

Το γκουγκλ λεει 489χλμ 7:20 ωρες

και το here 498χλμ 8:45 ωρες.

Να μη τα πιστεψω;

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά εγω ακολούθησα την διαδρομή χωρις διόδια του Google για Θεσσαλονίκη.

Μεχρι Θήβα έχει δυο δρομους να πας ανάλογα που μένεις.

Η μια απο Βίλια, Ερυθρες κτλ αν μένεις Δυτικά κτλ και η άλλη απο Αγιο Στέφανο Σχηματάρι αν μενεις Βόρεια ή Ανατολικα.

Θέλει υπομονή πρώτον, δεύτερον να σου αρέσει η οδήγηση και τρίτον παρέα για να περάσει ποιό γρήγορα η φάση.

Οντως 7 ωρες το έκανα με κοστος μονο το καύσιμο που ειναι υγραέριο και μιλάμε για κατω απο 30 ευρω.

Αποψη μου ειναι δοκιμάζεις να πας χωρις διόδια και οπότε βαρεθείς μπαίνεις στην Εθνική.

Υ.Γ. Στα Τεμπη ο παλιός είναι φρεσκοστρωμενος με φωτα το βράδυ και σήμανση και τον περνάς ανετα..

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι να ναι...Ναι ρε έφτιαξε το κράτος δρομαρα για να πηγαίνεις εσύ 10 ώρες από τον παλιό. Να πας, να περάσεις και από το πέταλο του Μαλιακού να δεις αν πιάνουν καλά τα λάστιχα σου...

Έλεος σε λίγα χρόνια θα δω και θέμα πώς να πάω Πάτρα Πύργο χωρίς διόδια, μην απαντάτε για χρόνο και ασφάλεια...

Μακράν η χειρότερη νοοτροπία

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panagiotidispan είπε

Λοιπόν παιδιά εγω ακολούθησα την διαδρομή χωρις διόδια του Google για Θεσσαλονίκη.

Μεχρι Θήβα έχει δυο δρομους να πας ανάλογα που μένεις.

Η μια απο Βίλια, Ερυθρες κτλ αν μένεις Δυτικά κτλ και η άλλη απο Αγιο Στέφανο Σχηματάρι αν μενεις Βόρεια ή Ανατολικα.

Θέλει υπομονή πρώτον, δεύτερον να σου αρέσει η οδήγηση και τρίτον παρέα για να περάσει ποιό γρήγορα η φάση.

Οντως 7 ωρες το έκανα με κοστος μονο το καύσιμο που ειναι υγραέριο και μιλάμε για κατω απο 30 ευρω.

Αποψη μου ειναι δοκιμάζεις να πας χωρις διόδια και οπότε βαρεθείς μπαίνεις στην Εθνική.

Υ.Γ. Στα Τεμπη ο παλιός είναι φρεσκοστρωμενος με φωτα το βράδυ και σήμανση και τον περνάς ανετα..

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Με τι ταχύτητα πήγαινες; 

Εγώ έχω πάει μέχρι Βόλο χωρίς διόδια με τη διαδρομή του google. Μέση ταχύτητα δεν ξέρω να σου πω. Όπου μπορούσα το παταγα. 

33 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ότι να ναι...Ναι ρε έφτιαξε το κράτος δρομαρα για να πηγαίνεις εσύ 10 ώρες από τον παλιό. Να πας, να περάσεις και από το πέταλο του Μαλιακού να δεις αν πιάνουν καλά τα λάστιχα σου...

Έλεος σε λίγα χρόνια θα δω και θέμα πώς να πάω Πάτρα Πύργο χωρίς διόδια, μην απαντάτε για χρόνο και ασφάλεια...

Μακράν η χειρότερη νοοτροπία

Ναι έφτιαξε το κράτος δρόμο (όχι και δρομαρα) την οποία την πληρώνω με τα ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ και με τον ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟ στα καύσιμα. Ωστόσο μου ζητάει και 35€ έξτρα, επειδή παταω πάνω του.

Δρόμοι που ως επί των πλείστων χρηματοδοτήθηκαν από την Ε.Ε.

Η Ε.Ε. δεν βλέπω να κάνει μου ζητάει εμένα κάτι.

 

Ο αντίλογος: με 100-200-300-400€ τέλη κυκλοφορίας δεν φτιάχτηκαν οι δρόμοι. 

Οκ συμφωνώ για αυτό υπάρχει ειδικός φόρος στα καύσιμα, όσο κινείσαι πληρώνεις. 

Τον παράδρομο γιατί δεν μου τον χρεώνει; 

Μήπως να δίνουμε και τίποτα για τα φανάρια στην Κηφισίας; Ή μήπως για το νερό που ποτίζουν τα λουλουδάκια στις πλατείες; Α ρε συ, ξέχασα, για τον αέρα στα λάστιχα; 

 

"Τα διόδια είναι ιδιωτικά"

"Τα τέλη και ο φόρος στα καύσιμα δεν πάνε σε αυτούς"

Τα έκαναν ιδιωτικά, παρανόμως, και επιτιδες. 

42 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Να πας, να περάσεις και από το πέταλο του Μαλιακού να δεις αν πιάνουν καλά τα λάστιχα σου...

Προτιμώ να γλυτώνω μερικές 100αδες € από διόδια το χρόνο και να βάζω καινούργια λάστιχα κάθε 2-3 χρονια, να συντηρώ τα φρένα τα αμορτισέρ και όλα όσα είναι άμεσα για την ασφάλεια

ΠΑΡΑ να έχω λάστιχα του 2013 και νά τρέχω στην εθνική με 170 επειδή έχω bmw με αέριο, τέτοια εξάτμιση και αναμενο λαμπάκι abs και αερόσακου.. Αλλά είμαι καλός οδηγός, δεν χρειαζομαι abs όπως επίσης, προσέχω, δεν θα τρακαρω.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γινεται το εχω κάνει από περιέργεια (έχει και χωματόδρομους κλ η υπόθεση) αλλά τι παρατήρησα...

 

δεν γλυτώνεις 30 ευρώ άλλα το πολύ 10 ευρώ αν εχεις πολύ οικονομικό αυτοκίνητο γιατί όταν πας σε αυτούς τους δρόμους σταμάτα ξεκινά κατηφόρες ανηφόρες μεγαλώνει η κατανάλωση

εγω με το leon 1800 που είχα κάνει ζήτημα να γλύτωσα 5 ευρω

τώρα αν αξίζει όλο αυτό για 5 10 ευρώ όχι σε καμία περίπτωση

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, μπαρμπαγιωργος είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Με τι ταχύτητα πήγαινες; 

Εγώ έχω πάει μέχρι Βόλο χωρίς διόδια με τη διαδρομή του google. Μέση ταχύτητα δεν ξέρω να σου πω. Όπου μπορούσα το παταγα. 

Ναι έφτιαξε το κράτος δρόμο (όχι και δρομαρα) την οποία την πληρώνω με τα ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ και με τον ΕΙΔΙΚΟ ΦΟΡΟ στα καύσιμα. Ωστόσο μου ζητάει και 35€ έξτρα, επειδή παταω πάνω του.

Δρόμοι που ως επί των πλείστων χρηματοδοτήθηκαν από την Ε.Ε.

Η Ε.Ε. δεν βλέπω να κάνει μου ζητάει εμένα κάτι.

Ο αντίλογος: με 100-200-300-400€ τέλη κυκλοφορίας δεν φτιάχτηκαν οι δρόμοι. 

Οκ συμφωνώ για αυτό υπάρχει ειδικός φόρος στα καύσιμα, όσο κινείσαι πληρώνεις. 

Τον παράδρομο γιατί δεν μου τον χρεώνει; 

Μήπως να δίνουμε και τίποτα για τα φανάρια στην Κηφισίας; Ή μήπως για το νερό που ποτίζουν τα λουλουδάκια στις πλατείες; Α ρε συ, ξέχασα, για τον αέρα στα λάστιχα; 

"Τα διόδια είναι ιδιωτικά"

"Τα τέλη και ο φόρος στα καύσιμα δεν πάνε σε αυτούς"

Τα έκαναν ιδιωτικά, παρανόμως, και επιτιδες. 

Προτιμώ να γλυτώνω μερικές 100αδες € από διόδια το χρόνο και να βάζω καινούργια λάστιχα κάθε 2-3 χρονια, να συντηρώ τα φρένα τα αμορτισέρ και όλα όσα είναι άμεσα για την ασφάλεια

ΠΑΡΑ να έχω λάστιχα του 2013 και νά τρέχω στην εθνική με 170 επειδή έχω bmw με αέριο, τέτοια εξάτμιση και αναμενο λαμπάκι abs και αερόσακου.. Αλλά είμαι καλός οδηγός, δεν χρειαζομαι abs όπως επίσης, προσέχω, δεν θα τρακαρω.

Έχεις δίκιο να εξοργιζεσαι με την σημερινή κατάσταση.

Μαζί σου ότι σε κλέβουν.

Αλλά για να έχεις καλοσυντηρημενο αυτοκίνητο πέρα από λεφτά πρέπει να έχεις κ αυτοκίνητο.

Κ πίστεψε με ρισκάροντας από τον παράδρομο συντομία παίζει να μην έχεις αν κανένας λεβέντης σε πάρει αγκαλιά σε καμία στροφή.

Το ξέρω ότι το παραπάνω δεν είναι αστείο, αλλά στο λέω όσο πιο ωμά γίνεται.

Αν δεν θες να τους πληρώνεις πάρε λεωφορείο, ryan, τραίνο.

Ήξερα όλες τις εξόδους και επανεισόδους έως τη Λαμία απέξω κ ταξίδευα χωρίς διόδια για αρκετό καιρό.

Όταν όμως μπροστά μου απογειώθηκε aygo που πήγαινε μαλλιοκουβαρα και εγώ είχα στο αυτοκίνητο την κόρη μου έκοψα τον παράδρομο μαχαίρι.

Η δικαιολογία του aygo ήταν ότι περνούσε δεύτερη φορά από τον παράδρομο κ δεν θυμόταν τον δρόμο. Παρόλα αυτά πήγαινε με 140 και δεν μπορούσε να σταματήσει ούτε με άγκυρα 

Εάν όσοι χρησιμοποιούσαν τον παράδρομο μπορούσαν να αντιληφθούν ότι εφόσον δεν θέλουν να πληρώσουν θα πρέπει να οδηγούν συγκρατημένα κ με υπομονή τότε μαζί σου μόνο από παράδρομο κ ας έκανα και 2 ώρες παραπάνω.

Όμως τα δίποδα ζώα που αυτοαποκαλούνται συνάνθρωποι μας δεν υπολογίζουν τίποτα κ κανέναν....

Φαντάσου πόσο υπολογίζουν την δική σου ζωή...

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφυγη Μακρυχωριου-Πυργετου-Λεπτοκαρυας:

https://goo.gl/maps/s21c31MjvKXx2tG48

9 ώρες πριν, mechpanos είπε

Ότι να ναι...Ναι ρε έφτιαξε το κράτος δρομαρα για να πηγαίνεις εσύ 10 ώρες από τον παλιό. Να πας, να περάσεις και από το πέταλο του Μαλιακού να δεις αν πιάνουν καλά τα λάστιχα σου...

Έλεος σε λίγα χρόνια θα δω και θέμα πώς να πάω Πάτρα Πύργο χωρίς διόδια, μην απαντάτε για χρόνο και ασφάλεια...

Μακράν η χειρότερη νοοτροπία

Το κρατος αν εβαζε ταμπελες ανευ διοδιων απο που λες να πηγαιναν οι περισσοτεροι???!!!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια φορά πήγα να παραραμψω τη Σκοτινα, πριν χρόνια. Ήταν νύχτα, ο παραδρομος κακοφωτισμρνος  και παρασύρθηκα πηγαίνοντας με 100-120 ενώ οι παράδρομοι δεν είναι για τόσο. 

Επεσα σε μια λακκούβα, στράβωσαν δυο ζάντες. Το ένα λάστιχο ξεφούσκωσε κιόλας και καθόμουν και το άλλαζα. 

Ζημια > 100€

Πλεον το έχουν κάνει πολύ δύσκολο, οι παρακάμψεις δεν είναι ζήτημα 10 λεπτών. Ουσιαστικά αλλάζεις διαδρομή. 

Κλεψιμο χοντρό αλλά ..,

Επεξ/σία από nikosgalis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Αποφυγη Μακρυχωριου-Πυργετου-Λεπτοκαρυας:

https://goo.gl/maps/s21c31MjvKXx2tG48

Το κρατος αν εβαζε ταμπελες ανευ διοδιων απο που λες να πηγαιναν οι περισσοτεροι???!!!!!!

Ευχαριστώ

8 ώρες πριν, Black Demis είπε

γινεται το εχω κάνει από περιέργεια (έχει και χωματόδρομους κλ η υπόθεση) αλλά τι παρατήρησα...

δεν γλυτώνεις 30 ευρώ άλλα το πολύ 10 ευρώ αν εχεις πολύ οικονομικό αυτοκίνητο γιατί όταν πας σε αυτούς τους δρόμους σταμάτα ξεκινά κατηφόρες ανηφόρες μεγαλώνει η κατανάλωση

εγω με το leon 1800 που είχα κάνει ζήτημα να γλύτωσα 5 ευρω

τώρα αν αξίζει όλο αυτό για 5 10 ευρώ όχι σε καμία περίπτωση

Μέχρι Βόλο που ο έχω κάνει είχε χωματόδρομο για 2-3 λεπτά

Πιστεύω γλυτώνεις 30 ίσως και παραπάνω €

Είναι ανάλογα το πόδι του καθενός. Εμένα μέχρι το Βόλο είχε μέσο όρο κατανάλωσης ~8 λιτρα/100χλμ. Στην εθνική δεν παίζει να δω μικρότερη κατανάλωση εκτός και αν πηγαίνω με 80χλμ/ώρα. Άμα δε πηγαίνω με 130 (στο όριο δλδ) η κατανάλωση πάει περίπου 12λ/100χλμ (ίσως και παραπάνω). Οπότε πάω με 100-110 και η κατανάλωση είναι 7-9 (ανάλογα αν είναι  ανηφόρα κατηφόρα κτλ

Το έκανα σε 4 ώρες και γλύτωσα ~20€ (για μια ώρα έξτρα)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος   απο  την  παραπανω   ωρα   τα  παραπανω   καυσιμα   και   τους   πολυ   παραπανω    κινδυνους   και  φυσικα   φθορες   εχεις   στατιστικα   και   μαθηματικα   βεβαιωμενη

ακομα   μια   συνισταμενη   που  δεν  γραφτηκε.

Τον   τοπικο   "χωροφυλαξ"   που  κανει   χρεη   τροχαιου   και  κοβει   μπιλιετα   και  συνταγες   κατα   κορον. Παντα   στην  εισοδο/εξοδο  του  χωριου.

Και   πρεζα   να  κουβαλας   δεν  τον   ενδιαφερει   παρα   μονο   η  "υπερβολικη   ταχυτης"   των   60χλμ   που   περασες   μεσα  απο   το  κολοχωρι   του    παππου   του.

Ενω   επρεπε   με   30.

Παντα   σταματαει   μονο   αθηναικα   νουμερα  -ποτε   αλβανικα  γιατι   κλανει  μεντες-και   ποτε   τοπικα   εκτος   και  εχει   βεντετα   με   διπλανη   στανη.

Επισης   αγροτικα   του  70-80  που  ανεβοκατεβαινουν  οι  τροχοι   του   σαν  μπαλα  του  μπασκετ   και   οι   οδηγοι   τους   ειναι   καργα  "τσιπουρωμενοι"  μητε

τους   αγγιζει.

Καμμια   φορα   μαλιστα   του  κορναρουν  για   χαιρετισμο   γιατι   μαζι   τα   κατεβαζαν  πριν  λιγο.

Μου   ετυχε   απο   αντιριο   εως   πρεβεζα   στον  παλιο  δρομο  να  με  σταματησουν  τρεις   φορες   και  να   με   γραψουν   δυο  γιατι   στον   τριτο

ειπα   "με  εγραψαν  οι  δυο   προηγουμενοι".....

Δεν   ειναι  βεβαια   αναγκη   να   σε   γραψουν    αλλα  μια  φορα   να  συμβει   σε   5-6   ταξειδια   τομπολα   το  30αρι   που  ταχα  θα  γλυτωνες.

Ασε   που  αν   τηρεις   τυχον   ορια   ταχυτητας   οχι   7-8-9  η  10   ωρες  αλλα   μιση   μερα   με   τρομερη   κουραση  και   τα   νευρα   κροσια.....

Το   εγκληματικο   της   υποθεσης   αυτης   ειναι   οτι   πολλοι   νταλικερηδες   για   να   γλυτωσουν   150-200   ευρω  πανε   απο   πλαγιες   οδους

παρολο   οτι   σε   πολλες   απ  αυτες   απαγορευεται   πανω   απο   8τ    οπως   στην   ΠΕΟΑΚ    που   γινεται  χαμος.

Ειδικα   σε   τμηματα   στην   κακια   σκαλα   οπου   με   δυσκολια   χωρανε   δυο   αντιθετως   ερχομενες.

Βεβαια   αυτου   του   ειδους   οι  απαγορευσεις   οπως   τα   σαββατοκυριακα   δεν  ειναι  ουτε   καν  υπουργικες   και  ειναι   παρανομες.

Ενα   πολυ  καλο  σαιτ   για   χιλιομετρικες   αποστασεις   και   οδηγο   χωρις   διοδια   ειναι   αυτο....

http://www.apostaseis.gr/loc_ap/apostaseis.asp

  • Like 5
  • Thanks 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...