Προς το περιεχόμενο

Οι επερχόμενοι επεξεργαστές desktop της Intel, «Comet Lake-S», θα απαιτούν νέα motherboards


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Με την Intel δεν μπορείς να αναβαθμίζεις CPU πάνω στην ίδια πλατφόρμα. Όπως κάνεις με την AMD*

Είναι αλήθεια. Ψέματα να λέμε; Η AMD δουλεύει για το καλό της ανθρωπότητας.

*για να πετύχεις μετά από τρεις σερί αναβαθμίσεις χειρότερες gaming επιδόσεις από το top intel chip προ διετίας(8700K). Και τον 9900K με το κυάλι.

Χειροτερες gaming επιδοσεις.Μεταφραση 5-10 fps σε 1080p games που εχεις ηδη 100+fps αλλα εχοντας πληρωσει 30-40% της τιμης.

Δεν λεει κανεις πως η intel δεν βγαζει καλα cpus.Απλα οι τιμες της ειναι αστειες ποσο μαλλον οταν στις ηδη φουσκομενες τιμες τον cpu βαλεις και τη νεα motherboard που θες.

Στη midrange κατηγορια 150-200 ευρω η intel δεν υπαρχει.Καταε και δες το performance per dollar φιλε μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 225
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Χειροτερες gaming επιδοσεις.Μεταφραση 5-10 fps σε 1080p games που εχεις ηδη 100+fps αλλα εχοντας πληρωσει 30-40% της τιμης.

Δεν λεει κανεις πως η intel δεν βγαζει καλα cpus.Απλα οι τιμες της ειναι αστειες ποσο μαλλον οταν στις ηδη φουσκομενες τιμες τον cpu βαλεις και τη νεα motherboard που θες.

Στη midrange κατηγορια 150-200 ευρω η intel δεν υπαρχει.Καταε και δες το performance per dollar φιλε μου.

Ετσι ακριβώς. Ας ρίξει τιμές να γίνει ανταγωνιστική!

Πως να το κάνουμε τώρα, δεν δικαιολογούνται αυτες οι τιμές με ΤΙΠΟΤΑ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιστρεφω για να σχολιασω κατι που ξεχασα.Ειπε καποιος φιλος πανω πως το 90% τον χρηστων κανουν gaming.Υπαρχει σχετικο λινκ με ερευνα για κατι τετοιο ;

Αλλα ας παρουμε ως δεδομενο οτι οντως με καποιο τροπο το 90% σχεδον ολοι με λιγα λογια αγοραζουν pc για gaming.Ειναι μηπως και ολοι τους enthusiast level gamers ? εχουν να δωσουν 300 ευρω σε cpu 200 σε mobo 700 σε gpu ?(δεν βαζω αλλα parts μη μακρηγορω) Προφανως και ΟΧΙ 

Οι περισσοτεροι κοιτανε το vfm.Εχετε καταλαβει μερικοι πως ο 8700Κ που λεει ο φιλος κανει 350 ευρω ; οσο δηλαδη ενας 3600x με καλη motherboard ? και περνεις ενα socket που θα σου βγαλει αλλη μια αναβαθμυση ? και μια τιμια ψυξη ?

Στα μεταχειρησμενα ακομα πουλανε 6700 ουτε καν 6700Κ ακομα στα 160 ευρω.

Προφανως αν καποιος ειναι enthusiast και θελει max στα παντα δεν τον νοιαζει το vfm οποτε θα πληρωσει ΔΥΣΑΝΑΛΟΓΑ της αυξησης αποδοσης το προιον.Το ιδιο συμβαινει παντου,και ενα κινητο τον 300 κανει τα ιδια με αυτο τον 1000 και ενα αναξι τον 10κ με ενα τον 30κ.Οι επιδοσεις απο ενα σημειο και μετα ειναι μικρες.

Θα πω επισης πως αν δεν ηταν η amd ακομα θα θελαμε 280 ευρω για 4 core / thread cpus i5 για να κανεις αυτο το sweet spot "budget"gaming.Η amd εριξε αυτο το ταβανι 80-100 ευρω ενω ταυτοχρονα εφερε και τιμια entry level workstations.

Στο μονο θετικο της intel θα βαλω τα integrated graphics.

Τελος ολα αυτα απο καποιον που εχει αλλαξει στα τελευταια 5 χρονια i3 4330 - i5 4690 - i7 4790 - 2 Χ i5 6600Κ - 2 x i3 6100 για οικιακη χρηση και 7 για την επιχειρηση.Πραγμα που μπορει καποιος να επιβεβαιωσει και απο το ιστορικο αγγελιων.Τελος ομως η μαμα intel αρκετα με αρμεξε.

Επεξ/σία από Chocobo
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε ωραια καιρος να φτιάξουμε νεο pcακι, intel και ξερο ψωμι 14 ξε14nm παντα πιο αξιόπιστη εταιρεία, επισης δε σας αναγκαζει κανεις να παρετε απο την αρμεγμενη αυτη αγελάδα, αντε στη γωνια σας με τους fx6100😁

 

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας αγορασει τα τελευταια χρονια πολλα intel κ δυο amd συστηματα εχω το εξης να πω. Τα amd ποτε δεν με πηγαν καλα εξ αρχης. Ειχα θεματα μια με temps μια με το xmp μια με bsod με σχεδον ανυπαρκτο oc. Σε ιντελ ειμαι γενικα πιο ευχαριστημενος καθως δουλευαν παντα χωρις κολληματα. Ισως δεν ηξερα να ρυθμισω τα amd εχοντας για πανω απο 13 χρονια μονο intel. Το καλοκαιρι πουλησα ενα 2700 που ειχα για stream pc και εβαλα στη θεση του εναν 9900Κ. Εννοειται θα ηθελα να κοστιζε κατω απο 400 για να πω οτι ΙΣΩΣ αξιζε αλλα προτιμησα τη σταθεροτητα που ειχα ηδη στο gaming pc καθως ειχα πολλες χαμενες εγγραφες με τα bsod και τα crashes πριν. Βεβαια υπαρχει περίπτωση να ειχα παρει εναν 3900 με Χ570 και να ημουν οκ αλλα δεν θα το μαθουμε ποτε μαλλον. Θα ηθελα να ξαναδοκιμαζα καποια στιγμη να παω ισως σε πολυπυρηνο amd αλλα με μεγαλο boost οποτε ειναι αυτο διαθεσιμο. Εφοσον πια στα 1080 η διαφορα ειναι μηδαμινη σε ultrahigh fps που παιζω εγω δεν πιστευω να ειχα προβλημα αν επαιζε το cpu 4.6 κοντα. Με τους 9900Κ ειμαι allcore 4.8 μονο κ μονο για να μην το στρεσσαρω παραπανω. Στο gaming τρεχει εκει με 1.17 που ειναι minimal.

Οσον αφορα το θεμα με τον φιλο που λεει 90% τω pc οτι ειναι για gaming απο οτι καταλαβα ειναι προσωπικο στατιστικο. Δεν το εχει δει καπου. Εμενα οι πελατες μου μονο με γνωμονα του vfm φτιαχνουν desktops. Σπανιως για κανενα productivity κ ελαχιστα για gaming καθως οπως τους λεω το gaming ειναι περιεργο αθλημα κ θελει γνωσεις για να το υποστηριξεις μακροχρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε συ INTEL για μισό.. pci-e 3.0 και όχι 4.0? καινούρια mobos ούτε καν ίχνος συμβατότητας με τις τωρινές? 14nm ούτε καν 10 (δεν αναφέρομαι επουδενί στα 7), και φυσικά αυξημένη θερμοκρασία/ κατανάλωση ρεύματος αφού το TDP είναι υψηλό, να μην κάνω λόγο καν στην τιμή καλύτερα, αυτό το review έπρεπε να το διάβαζα πριν 2 χρόνια, τώρα μου κάνει όντως εντύπωση

Επεξ/σία από tsf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πραγματα ειναι απλα. Η intel θα παραμεινει με το μεγαλυτερο μεριδιο αγορας λογω των πρακτικων της ολα αυτα τα χρόνια, του μεγαλου R & D και της σαρωσης του κομματιου των server chips που ειναι και τα καλα λεφτα. Κανεις δεν λεει πως οι επεξεργαστες της δεν ειναι καλοι και γρηγοροι. Η αργοπορια ομως και η δυσκολια να μεταφερει την υπαρχουσα αρχιτεκτονικη της κατω απο τα 14 nm δειχνει πως μαλλον η συγκεκριμενη αρχιτεκτονική εφτασε στο απογειο της.

Η AMD καταλαβε ότι απλα ακολουθωντας την intel δεν θα την ξεπερνουσε. Ετσι εφερε τα chiplet (και τα 7nm) που σε βαθος χρονου εχουν μεγαλυτερο Potential απο τα 14++ και βοηθανε στο να ειναι όλη η παραγωγη αξιοποιησιμη. Οτι ακριβως εκανε παλαιοτερα η ιντελ που δεν μπορουσε να ξεπερασει την AMD με την netburst και εβγαλε τους core.

Αποψη μου ειναι πως για καποιον που θελει να φτιαξει σημερα ένα pc η πιο συμφερουσα επιλογη ειναι η AMD.
Η διαφορα επιδοσεων μεταξυ της 9ης γενιας Intel και της 3ης γενιας AMD εινια ελαχιστη, η διαφορα σε χρημα ειναι μικρη και μαλλον υπερ της AMD οσο ανεβαινουμε πυρηνες
και η υπαρξη και μονο του ιδιου socket δινει μια επιπλεον σιγουρια στον χρηστη για τα επομενα 2-3 χρονια οτι θα βαλει την 4η γενια ryzen στο pc του χωρις να τα ξυλωνει ολα απο την αρχη.

Για πιο μετα προβλεψη μου ειναι πως η intel θα βγαλει εντελως νεα αρχιτεκτονικη ωστε να μπορεσει να παει στα 10 και στα 7nm και γιαυτο προσελαβε ενα σκασμο ανθρωπους απο το team red

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν κατάλαβα καλά θα βγει η ίδια λιθογραφία 14nm από το 2015 με 25% παραπάνω πυρήνες σε νέο socket (lga 1200),με ένα συντηρητικό tdp 140-150 watt, που την υδρόψυξη με τριπλό ψυγείο θα την έχει στανταράκι για 5ghz. Θα θέλεις δηλαδή 1000-1500 Ευρώ αναβάθμιση για να πάρεις 5% παραπάνω επιδόσεις στα games την στιγμή που ο ανταγωνισμός θα έχει βγάλει 16πύρηνο στα 7nm.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cpc464 είπε

Εάν κατάλαβα καλά θα βγει η ίδια λιθογραφία 14nm από το 2015 με 25% παραπάνω πυρήνες σε νέο socket (lga 1200),με ένα συντηρητικό tdp 140-150 watt, που την υδρόψυξη με τριπλό ψυγείο θα την έχει στανταράκι για 5ghz. Θα θέλεις δηλαδή 1000-1500 Ευρώ αναβάθμιση για να πάρεις 5% παραπάνω επιδόσεις στα games την στιγμή που ο ανταγωνισμός θα έχει βγάλει 16πύρηνο στα 7nm.

Να είμαστε όμως και ρεαλιστικοί παιδιά.Δεν θα αλλάξει cpu αυτός που έχει έστω και 8700Κ.Δεν πέρνεις ένα cpu 300+ ευρώ κάθε χρόνο.Οι περισσότεροι παίζουν ακόμα σε 1080p όπου ακόμα και ο 6600K που έχω αυτή τη στιγμή καλύπτει με μια τίμια κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Να είμαστε όμως και ρεαλιστικοί παιδιά.Δεν θα αλλάξει cpu αυτός που έχει έστω και 8700Κ.Δεν πέρνεις ένα cpu 300+ ευρώ κάθε χρόνο.Οι περισσότεροι παίζουν ακόμα σε 1080p όπου ακόμα και ο 6600K που έχω αυτή τη στιγμή καλύπτει με μια τίμια κάρτα γραφικών.

κ ομως θ αλλαξει,μη σου πω και καθε χρονο γιατι το μεγαλυτερο ποσοστο εχει το μικροβιο της αναβαθμισης και της καγκουριας.....

αυτος που δε θ αλλαξει ειναι ο ασχετος, η θειτσα και ο παππους......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Chocobo είπε

 

Δεν μιλάμε όμως για τον καθένα, μιλάμε για τους enthusiast, ακόμα και στο insomnia είναι πολλοί αυτοί που θα πετάξουν το περσινό για το latest and greatest, δικαίωμά τους και μαγκιά τους βέβαια,και εγώ είχα ι7 920 για 7 χρόνια σε μια περίοδο τεχνολογικής ξεραΐλας και κάποια στιγμή τον παρόπλισα για ryzen 1700, μετά πήρα και 2700x κυρίως λόγω δουλειάς,και όχι γιατί είμαι fanboy αλλά γιατί 100% παραπάνω χρήματα για 9900κ στο μυαλό μου δεν μπορώ να τα δικαιολογήσω για τόσο μικρή διαφορά σε επιδόσεις

Επεξ/σία από cpc464
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Να είμαστε όμως και ρεαλιστικοί παιδιά.Δεν θα αλλάξει cpu αυτός που έχει έστω και 8700Κ.Δεν πέρνεις ένα cpu 300+ ευρώ κάθε χρόνο.Οι περισσότεροι παίζουν ακόμα σε 1080p όπου ακόμα και ο 6600K που έχω αυτή τη στιγμή καλύπτει με μια τίμια κάρτα γραφικών.

Ε καλά δεν το συζητώ... εδώ εγώ παίζω ακόμη με 2500Κ σε noctua d15 χωρίς overclock.

Με μια 1070-Ti σε 1920x1200 παίζουν όλα με 45-60 fps  high με ultra settings, ανάλογα και με το παιχνίδι.

Το control που βγήκε τώρα έτσι το παιζω μια χαρά!

Να ναι καλα οι κονσόλες.

 

Θα αναβαθμιζόμουνα αλλά δεν βρίσκω μνήμες και 3900x ...σύντομα!  😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εκει που ειχα αμφιβολιες αν θα αντικαταστησω τον i3-2100 με καποιον Ryzen, τωρα πλεον δεν εχω καμια.

Κριμα για την Intel, αντι να ακολουθησει, σερνεται πισω απο τις εξελλιξεις. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Hetfield είπε

Κι εκει που ειχα αμφιβολιες αν θα αντικαταστησω τον i3-2100 με καποιον Ryzen, τωρα πλεον δεν εχω καμια.

Κριμα για την Intel, αντι να ακολουθησει, σερνεται πισω απο τις εξελλιξεις. 

Η διαφορα μεταξυ AMD και Intel ειναι μικρες ως προς τις επιδοσεις, ομως σε βαθος χρονου το πλεονεκτημα το εχει η AMD.

Ακομα δεν εχουμε δει πολλα games που να εκμεταλευονται στο επαρκο τα περισσοτερα threads. 

Στις εφαρμογες, το πλεονεκτημα το εχει ξεκαθαρα η AMD.

Και η AMD δεν κανει εκπτωσεις σε features ουτε αλλαζει συχνα τα sockets.

Η AMD πλεον ειναι μια ασφαλης επιλογη για καποιον θελει να κανει μια σοβαρη επενδυση σε Desktop με οριζοντα 5ετιας τουλαχιστον.

Παιδια ενα απλο search καντε στο youtube.Δεν ξερω απο που τα βγαζετε αυτα τα συμπερασματα πραγματικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...