Προς το περιεχόμενο

PC Game Pass


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Liakos10 είπε

Αφού λέει θα έχει xcloud στο ultimate, γι'αυτό τον ενδιαφέρει.

Να μου πεις ναι, τώρα το διάβασα το νεο και εγώ, αλλά ρε παιδιά... Cloud gaming και τα μυαλά στα μπλέντερ? Εντάξει ας το δοκιμάσουμε, αλλά προσωπικά πάσο.

Xbox Game Pass Ultimate Delivers 100+ Games Directly to Your Mobile Device Beginning September 15

https://news.xbox.com/en-us/2020/08/04/xbox-game-pass-ultimate-cloud-gaming-on-september-15/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου φαίνεται με τις κινήσεις που κάνει η microsoft, το ultimate θα είναι πολύ op. Ειδικά για αυτούς που έχουν xbox. Και αν ισχύσει ότι θα καταργήσει το gold άντε γεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κάποιες λεπτομέρειες σε μορφή βίντεο. Ψηνόμουν πολύ να το δοκιμάσω, μια κι έχω ήδη το απλό pass, μα δε μ'αρέσει το γεγονός ότι θα είναι (τουλάχιστον για αρχή) στο android.

Εχω δοκιμάσει κι άλλη λύση cloud gaming, το shadow, στις αρχές του. Ήταν εξωφρενικά καλό, αλλά είχε και κάποια αρνητικά. Π.χ. με κάρτα amd και οθόνη ultrawide, είχε θέματα. Ίσως δεν υποστήριζε καλά τότε και το freesync βέβαια. Πάντως σε 4k 60Hz, είχα παίξει το witcher σε 80άρα οθόνη κι είχαν χαζέψει κάτι συνάδελφοι στη δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Liakos10 είπε

Αφού λέει θα έχει xcloud στο ultimate, γι'αυτό τον ενδιαφέρει.

Ακριβως , θα ειναι οτι πρεπει για τον γιο μου ειδικα να λιωνει forza  στο κινητο και να μην ζηταει συνεχεια το πισι ... Και επειδη δεν εχω πολυ χρονο για gaming το να αραξω στο κρεβατι για καμια ωρα πριν κοιμηθω ειναι και αυτο μεγαλη ευκολια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Ακριβως , θα ειναι οτι πρεπει για τον γιο μου ειδικα να λιωνει forza  στο κινητο και να μην ζηταει συνεχεια το πισι ... Και επειδη δεν εχω πολυ χρονο για gaming το να αραξω στο κρεβατι για καμια ωρα πριν κοιμηθω ειναι και αυτο μεγαλη ευκολια...

Θα δούμε πως θα πάει και αυτό το cloud.. αν είναι σαν όλα τα άλλα, ωχ ωχ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, enable_your_mind είπε

Το σκεφτομαι να παω για το ultimate   απο το gamepass  για pc , και ας μην εχω κονσολα αφου απο 15 Σεπτεμβρη θα μπορω να παιξω και τα παιχνιδια απο android συσκευες και θα ειναι οτι πρεπει και για τα παιδια μου .. Ας ειναι καλα εδω Τσεχια που βλεπω θα ειναι μεσα στις χωρες που θα παιξει το cloud gaming  και να το δοκιμασω και σαν εμπειρια να δουμε τι θα λεει...

καλή φασή το cloud gaming έτσι όπως το παρουσίασαν καθώς πλέον μπορεί να παίζει και ότι game έχεις στο κινητό σου. Θέλω να δω όμως και τα χειριστήρια πόσο θα έχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάνει εγκατάσταση το Dishonored 2 και είχε δεσμεύσει 57.6 GB,πήγα να το κάνω απεγκατάσταση και από 65.4 GB διαθέσιμα στον δίσκο,έμειναν 100GB διαθέσιμα αντι για 123gb που θα έπρεπε να είναι..πού πήγαν τα 23gb;;Και είχα εντοπίσει τον φάκελο εγκατάστασης του παιχνιδιού στο appdata που ήταν όντως 57.6gb πριν το κάνω απεγκατάσταση.Αν πηγαίνει έτσι θα χρειαστώ φορματ γιατί δεσμεύει χώρο χωρίς λόγο.Μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό;Το διάβασα και στην προηγούμενη σελίδα αυτό το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ το έπαθα αυτό. Και το αστείο είναι ότι έκανα όλα τα παιχνίδια απεγκατάσταση, uninstall και το app αλλά και πάλι δεν με άφηνε να διαγράψω τους φακέλους που δημιούργησε χύμα στο root του σκληρού. Τόσο απαίσιο σύστημα δεν έχω συναντήσει. Και έκανα αναγκαστικά format τον σκληρό για να πάρω πίσω τα GB. Ευτυχώς δεν τα είχα στον ίδιο δίσκο με τα Windows..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, DRIFT_KING είπε

Είχα κάνει εγκατάσταση το Dishonored 2 και είχε δεσμεύσει 57.6 GB,πήγα να το κάνω απεγκατάσταση και από 65.4 GB διαθέσιμα στον δίσκο,έμειναν 100GB διαθέσιμα αντι για 123gb που θα έπρεπε να είναι..πού πήγαν τα 23gb;;Και είχα εντοπίσει τον φάκελο εγκατάστασης του παιχνιδιού στο appdata που ήταν όντως 57.6gb πριν το κάνω απεγκατάσταση.Αν πηγαίνει έτσι θα χρειαστώ φορματ γιατί δεσμεύει χώρο χωρίς λόγο.Μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό;Το διάβασα και στην προηγούμενη σελίδα αυτό το πρόβλημα.

 

3 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Και εγώ το έπαθα αυτό. Και το αστείο είναι ότι έκανα όλα τα παιχνίδια απεγκατάσταση, uninstall και το app αλλά και πάλι δεν με άφηνε να διαγράψω τους φακέλους που δημιούργησε χύμα στο root του σκληρού. Τόσο απαίσιο σύστημα δεν έχω συναντήσει. Και έκανα αναγκαστικά format τον σκληρό για να πάρω πίσω τα GB. Ευτυχώς δεν τα είχα στον ίδιο δίσκο με τα Windows..

Υπάρχει τρόπος.

Με λίγο ψάξιμο στο internet μπορείτε να κάνετε τους φακέλους των Windows που εγκαθιστούνται τα APPS να έχουν ADMINISTATION Rights και να τα διαγράψετε. (Ψάξτε για "Take Ownership" στο google)
Σε ανάλογο πρόβλημα μετά απο format έιχα τους φακέλους κλειδωμένους απο την προηγούμενη εγκατάσταση του Game Pass σε άλλο σκληρό και έτσι έσβησα καποια games.

Απλα ναι τραγικό σύστημα αυτό....

* Χρήσιμο είναι και το SpaceSniffer που είναι free για να δείτε τι πιανει χώρο στο δίσκο *
Π.χ Το Spotify κρατάει όσα τραγούδια έχετε ακούσει μεσω streaming σε φακελο με όνομα cache......Πολλά GB.....😔

Επεξ/σία από Tantalord
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σιγά μην κάτσω να κάνω τον φακίρη για να διαγράψω 3 φακέλους. Να το φτιάξουν γιατί όταν θα πάει 10 ευρώ η συνδρομή έχω χαιρετήσει. Αλλά το έχουμε εξαντλήσει αυτό το θέμα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Σιγά μην κάτσω να κάνω τον φακίρη για να διαγράψω 3 φακέλους. Να το φτιάξουν γιατί όταν θα πάει 10 ευρώ η συνδρομή έχω χαιρετήσει. Αλλά το έχουμε εξαντλήσει αυτό το θέμα..

Χαιρέτησα ήδη μετά απο 3+3+1 μήνες Game Pass με 1€ και δωρέαν συνδρομή με αγορά κάρτας 😋

Το μόνο που έμεινε με το Game Pass είναι το Forza Horizon 4, που μου άρεσε και αγόρασα, αλλά και εκεί έχει προβλημα με το Online και έχω φτιαξει ένα αρχείο .bat που το τρέχω πριν αρχίσω το game για να μπορώ να συνδέομαι στο multiplayer με άλλους....

Επεξ/σία από Tantalord
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Tantalord είπε

Χαιρέτησα ήδη μετά απο 3+3+1 μήνες Game Pass με 1€ και δωρέαν συνδρομή με αγορά κάρτας 😋

Το μόνο που έμεινε με το Game Pass είναι το Forza Horizon 4, που μου άρεσε και αγόρασα, αλλά και εκεί έχει προβλημα με το Online και έχω φτιαξει ένα αρχείο .bat που το τρέχω πριν αρχίσω το game για να μπορώ να συνδέομαι στο multiplayer με άλλους....

Τι πρόβλημα έχει το Forza με το multi και τι ακριβώς έκανες;

Επεξ/σία από Makam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που μένουν αρχεία πίσω αρκετών GB και πρέπει να κάνεις βουντού να τα βρεις το έλεγα μια σελίδα πίσω. Τελικά δεν είμαι ο μόνος.

ΜΕΓΑ ΛΆΘΟΣ να γίνεται κάτι τέτοιο. Origin Access συνδρομητικό έχω δοκιμάσει, Uplay+ της Ubisoft συνδρομητικό και ΔΕΝ υπάρχει τέτοιο πράγμα να κλειδώνει τα αρχεία ως "system files". Απλά σαν να κατεβάζεις ενα παιχνίδι κανονικά ήταν στο φάκελο εγκατάστασης του, όμορφα κι ωραία, με το όνομα του και στην απεγκατασταση έφευγε χωρίς να αφήνει κατάλοιπα. Απλά όταν τελείωσε η περίοδος που είχες πληρώσει για τη συνδρομή ή η δοκιμαστική λειτουργία της σου εμφανίζεται μήνυμα εκ νέου ανανέωσης της ή αγοράς του παιχνιδιού για να παίξεις ξανά.

Επίσης πόσο σπαστικό να πρέπει να πας να ψάξεις μέσα στις ρυθμίσεις του λειτουργικού πίσω από άλλες ρυθμίσεις για να επιλέξεις που θα είναι το installation location των παιχνιδιών, καθώς μέσα από τις ρυθμίσεις εγκατάστασης, ενώ υπάρχει η επιλογή εν τέλει σε γράφει στα τέτοια του και το περνάει στο C .  Και φυσικά τον τρόπο αυτό έπρεπε να τον αναζητησω googlαρωντας κανα μισάωρο. Μάλιστα τυχαία βρήκα και το πώς γίνεται.

Τι σαχλαμάρες είναι αυτές. Και φυσικά δε μπορείς να έχεις διαφορετικό install location σε κάθε παιχνίδι εάν θες.  Μεγάλο αρνητικό για μένα μαζί και "με τα μπούνια" extra προγράμματα+ services που χρειάζεται να τρέχουν μαζί αλλά και να εγκατασταθούν για να δουλέψει σωστά το Xbox app.

Χρόνια έχει αυτό το θέμα η Microsoft. Έχει τσακωθεί με την απλότητα των υπηρεσιών της. Ειδικότερα της gaming. Ωραία υπηρεσία για αυτά που προσφέρει αλλά ελλειπής ακόμη και δύσχρηστη σε ότι αναφέραμε παραπάνω με πολλές "ιδιαιτερότητες" που επιβάλλεται άμεσα να διορθωθούν ή να αλλάξουν.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...