Προς το περιεχόμενο

PC Game Pass


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Makam είπε

Τι πρόβλημα έχει το Forza με το multi και τι ακριβώς έκανες;

Βασικό πρόβλημα είναι ότι στο παιχνίδι δεν μπορούσα να συνδεθώ σε αγώνες multiplayer. Περίμενα επ'αοριστο να βρεί lobby με άτομα...

Αυτό έγκειται στον Teredo client των Windows... Καθε φορά που ανοιγω PC έχω τα παρακάτω θέματα συνδεσιμότητας:


image.png.d4c93b9420d40b4e329e4177608fa996.png


Δεν κατάφερα να βρώ μόνιμη λύση για να είναι ενεργοποιημένος ο TEREDO client και έτσι αντι να γράφω κάθε φορά τις εντολές στο Command Prompt, έχω ένα αρχείο που αυτοματοποιεί την διαδικασία και κάνει το NAT Type "Open" αφού το τρέξω....Μετά τρέχω και το Fix It για το server connectivity.....

Επεξ/σία από Tantalord
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ότι είναι συνδρομητική η υπηρεσία και δεν αγοράζεις τα games δεν σημαίνει ότι πρέπει να είναι κλειδωμένα τα αρχεία αφού φαντάζομαι η πιστοποίηση ότι πράγματι έχεις ενεργή συνδρομή στο λογαριασμό σου γίνεται στο client app όταν πας να τρέξεις ένα game. Δηλαδή αν είναι ανοιχτά τα αρχεία τι θα γίνει; Θα πάρω το φάκελο του παιχνιδιού, θα τον βάλω σε ένα pc φίλου και αυτός θα παίξει το game χωρίς να έχει συνδρομή; Ε προφανώς δεν γίνεται αυτό..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tantalord είπε

Βασικό πρόβλημα είναι ότι στο παιχνίδι δεν μπορούσα να συνδεθώ σε αγώνες multiplayer. Περίμενα επ'αοριστο να βρεί lobby με άτομα...

Αυτό έγκειται στον Teredo client των Windows... Καθε φορά που ανοιγω PC έχω τα παρακάτω θέματα συνδεσιμότητας:


image.png.d4c93b9420d40b4e329e4177608fa996.png


Δεν κατάφερα να βρώ μόνιμη λύση για να είναι ενεργοποιημένος ο TEREDO client και έτσι αντι να γράφω κάθε φορά τις εντολές στο Command Prompt, έχω ένα αρχείο που αυτοματοποιεί την διαδικασία και κάνει το NAT Type "Open" αφού το τρέξω....Μετά τρέχω και το Fix It για το server connectivity.....

Δεν θεωρώ απίθανο όποιος έχει ανάλογο θέμα να έχει προβλήματα και σε άλλα Games του XBOX Game Pass στο Online

Επεξ/σία από Tantalord
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tantalord είπε

Βασικό πρόβλημα είναι ότι στο παιχνίδι δεν μπορούσα να συνδεθώ σε αγώνες multiplayer. Περίμενα επ'αοριστο να βρεί lobby με άτομα...

Αυτό έγκειται στον Teredo client των Windows... Καθε φορά που ανοιγω PC έχω τα παρακάτω θέματα συνδεσιμότητας:


image.png.d4c93b9420d40b4e329e4177608fa996.png


Δεν κατάφερα να βρώ μόνιμη λύση για να είναι ενεργοποιημένος ο TEREDO client και έτσι αντι να γράφω κάθε φορά τις εντολές στο Command Prompt, έχω ένα αρχείο που αυτοματοποιεί την διαδικασία και κάνει το NAT Type "Open" αφού το τρέξω....Μετά τρέχω και το Fix It για το server connectivity.....

Καλησπέρα φίλε μου.Μπορεις να δώσεις και σε εμένα το αρχείο και να μου πεις τι κάνω γιατί μόνιμα δε μπορώ να βρω παίχτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Billie13 είπε

Καλησπέρα φίλε μου.Μπορεις να δώσεις και σε εμένα το αρχείο και να μου πεις τι κάνω γιατί μόνιμα δε μπορώ να βρω παίχτες;

Η εντολή που τρέχεις είναι η εξής:

netsh interface teredo set state servername=win10.ipv6.microsoft.com

Δημιουργείς ένα αρχείο notepad ----> copy-paste το παραπάνω ----> Save As με extention .bat

Το τρέχεις καθε φορά πρίν ξεκινήσεις το παιχνιδι και επιλέγεις το Fix It στα settings για να διορθωθεί και το server connectivity

Επεξ/σία από Tantalord
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Αυτό που μένουν αρχεία πίσω αρκετών GB και πρέπει να κάνεις βουντού να τα βρεις το έλεγα μια σελίδα πίσω. Τελικά δεν είμαι ο μόνος.

ΜΕΓΑ ΛΆΘΟΣ να γίνεται κάτι τέτοιο. Origin Access συνδρομητικό έχω δοκιμάσει, Uplay+ της Ubisoft συνδρομητικό και ΔΕΝ υπάρχει τέτοιο πράγμα να κλειδώνει τα αρχεία ως "system files". Απλά σαν να κατεβάζεις ενα παιχνίδι κανονικά ήταν στο φάκελο εγκατάστασης του, όμορφα κι ωραία, με το όνομα του και στην απεγκατασταση έφευγε χωρίς να αφήνει κατάλοιπα. Απλά όταν τελείωσε η περίοδος που είχες πληρώσει για τη συνδρομή ή η δοκιμαστική λειτουργία της σου εμφανίζεται μήνυμα εκ νέου ανανέωσης της ή αγοράς του παιχνιδιού για να παίξεις ξανά.

Επίσης πόσο σπαστικό να πρέπει να πας να ψάξεις μέσα στις ρυθμίσεις του λειτουργικού πίσω από άλλες ρυθμίσεις για να επιλέξεις που θα είναι το installation location των παιχνιδιών, καθώς μέσα από τις ρυθμίσεις εγκατάστασης, ενώ υπάρχει η επιλογή εν τέλει σε γράφει στα τέτοια του και το περνάει στο C .  Και φυσικά τον τρόπο αυτό έπρεπε να τον αναζητησω googlαρωντας κανα μισάωρο. Μάλιστα τυχαία βρήκα και το πώς γίνεται.

Τι σαχλαμάρες είναι αυτές. Και φυσικά δε μπορείς να έχεις διαφορετικό install location σε κάθε παιχνίδι εάν θες.  Μεγάλο αρνητικό για μένα μαζί και "με τα μπούνια" extra προγράμματα+ services που χρειάζεται να τρέχουν μαζί αλλά και να εγκατασταθούν για να δουλέψει σωστά το Xbox app.

Χρόνια έχει αυτό το θέμα η Microsoft. Έχει τσακωθεί με την απλότητα των υπηρεσιών της. Ειδικότερα της gaming. Ωραία υπηρεσία για αυτά που προσφέρει αλλά ελλειπής ακόμη και δύσχρηστη σε ότι αναφέραμε παραπάνω με πολλές "ιδιαιτερότητες" που επιβάλλεται άμεσα να διορθωθούν ή να αλλάξουν.

Αν καταλαβα καλα,μιας και θελω να δοκιμασω το Microsoft Flight Simulator με game pass,δεν κανει εγκατασταση το παιχνιδι σε αλλον δισκο εκτος του C,οπως και το ιδιο το game pass να υποθεσω?Επειδη εχω αργη συνδεση,ελεγα να εγκαταστησω το παιχνιδι και να κανει pre-cache σε ενα ξεχωριστο σκληρο μονο για το συγκεκριμενο,να τα ξεχασω δλδ. αυτα ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται να αλλάξεις δίσκο αλλά δεν μπορείς να διαλέξεις συγκεκριμένο φάκελο και σου πετάει φακέλους χύμα στο root του δίσκου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Tantalord είπε

Υπάρχει τρόπος.

Με λίγο ψάξιμο στο internet μπορείτε να κάνετε τους φακέλους των Windows που εγκαθιστούνται τα APPS να έχουν ADMINISTATION Rights και να τα διαγράψετε. (Ψάξτε για "Take Ownership" στο google)
Σε ανάλογο πρόβλημα μετά απο format έιχα τους φακέλους κλειδωμένους απο την προηγούμενη εγκατάσταση του Game Pass σε άλλο σκληρό και έτσι έσβησα καποια games.

Απλα ναι τραγικό σύστημα αυτό....

* Χρήσιμο είναι και το SpaceSniffer που είναι free για να δείτε τι πιανει χώρο στο δίσκο *
Π.χ Το Spotify κρατάει όσα τραγούδια έχετε ακούσει μεσω streaming σε φακελο με όνομα cache......Πολλά GB.....😔

Η αλήθεια είναι ότι είχα δώσει δικαιώματα στο φάκελο και είχα ψάξει για τον φάκελο του παιχνιδιού και δεν είχα βρει κάτι.Τώρα που κοίταξα έναν έναν τους φακέλους είδα έναν φάκελο 78,3gb με όνομα MSIXVC.Λογικά αυτά είναι αλλά μήπως αν το διαγράψω δεν λειτουργεί τίποτα μετά;

image.png.6b4ee324c2ac6414b6b014d9cf613897.png

image.png.dcafef2f37d9b4f28808eac893d93824.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, sibir είπε

Αν καταλαβα καλα,μιας και θελω να δοκιμασω το Microsoft Flight Simulator με game pass,δεν κανει εγκατασταση το παιχνιδι σε αλλον δισκο εκτος του C,οπως και το ιδιο το game pass να υποθεσω?Επειδη εχω αργη συνδεση,ελεγα να εγκαταστησω το παιχνιδι και να κανει pre-cache σε ενα ξεχωριστο σκληρο μονο για το συγκεκριμενο,να τα ξεχασω δλδ. αυτα ε?

ο μοναδικός τρόπος να αλλάξεις είναι στη (σελ 20 )αλλά ουσιαστικά διαλέγεις δίσκο για όλα τα παιχνίδια όχι μόνο για ένα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2020 στις 1:17 ΠΜ, sibir είπε

Βρε search εκανα,επιβεβαίωση θελω...🤣

όπως τα βρήκες είναι και τα είπες..δε μετακινούνται,δε μπορούμε να τα δούμε. ή τουλάχιστον έτσι ήταν δε ξέρω τι γίνεται τώρα με τα modακια

--

Παίξτε το touryst!

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xtrmsnpr είπε

Παίξτε το touryst!

+1 για το Touryst, το τερμάτισα προχτές (100%) και πραγματικά πρόκειται για Indie διαμαντάκι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...