Προς το περιεχόμενο

Επιδομα ενοικιου


nik416

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, alextrela172 είπε

Καλησπερα τον Μαρτιο του 20 υπεβαλλα τελευταια φορα για το επιδομα συγγενικου προσωπου και ελαμβανε εως και Σεπτεμβρη του 20.

Η ανανεωση δεν εγινε αυτοματα και ουτε ελαβε email οπως ειχε συνεβη προ 2 ετων ετσι ωστε να ξαναυποβαλλω  με αποτελεσμα για τους μηνες 10/11/12 του 20  λογικα και Γεναρη φετος παλι να μην παρω.

Υπεβαλλα σημερα εκ νεου εγινε δεκτη οπου ξεκιναει απο Φλεβαρη του 21.

 

Υπαρχει περιπτωση να παρω πισω αναδρομικα απο 10/20 εως 1/21 η τα χανω οριστικα?

Ναι αφου δν ειναι διμηνο ή κτ τετοιο,  δν αναρωτηθηκε/ες γτ δν παιρνετε τα λεφτα?? Οχι δν υπαρχει τετοια περίπτωση για αναδρομικά...

Οσο για το email δν ξερω γτ δν λαβατε.. Μηοως έμενε λιγοτερο απο 6μηνο στο μισθωτήριο?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 902
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Όχι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

Πολύ περίεργο το γεγονός ότι δεν έλαβε κάποιο e-mail και ακόμη πιο περίεργο το γεγονός ότι δεν αναρωτήθηκε γιατί δεν λαμβάνει το ποσό κατά τους επόμενους 3 μήνες.

 

9 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Ναι αφου δν ειναι διμηνο ή κτ τετοιο,  δν αναρωτηθηκε/ες γτ δν παιρνετε τα λεφτα?? Οχι δν υπαρχει τετοια περίπτωση για αναδρομικά...

Οσο για το email δν ξερω γτ δν λαβατε.. Μηοως έμενε λιγοτερο απο 6μηνο στο μισθωτήριο?? 

Οχι παιδια email σιγουρα δεν δεχτηκε διοτι το email λογαριασμο εγω το χειριζομαι και το βλεπω καθημερινα μαζι με τα δικα μου 2 email account.

 

Τελευταια φορα μπηκα τραπεζικο ebanking Σεπτεμβριο διοτι μεσω εκει εβλεπα αν μπαινουν απλα θεωρησα οτι αφου δεν ελαβα email να υποβαλω ξανα αρα δεν χρειαζεται το κοιταξω μιας και σπανια μπαινω στο ebanking λογαριασμο.

Στο μισθωτηριο μενει εδω και 6 ετη σερι.

Επεξ/σία από alextrela172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, alextrela172 είπε

 

Οχι παιδια email σιγουρα δεν δεχτηκε διοτι το email λογαριασμο εγω το χειριζομαι και το βλεπω καθημερινα μαζι με τα δικα μου 2 email account.

 

Τελευταια φορα μπηκα τραπεζικο ebanking Σεπτεμβριο διοτι μεσω εκει εβλεπα αν μπαινουν απλα θεωρησα οτι αφου δεν ελαβα email να υποβαλω ξανα αρα δεν χρειαζεται το κοιταξω μιας και σπανια μπαινω στο ebanking λογαριασμο.

Στο μισθωτηριο μενει εδω και 6 ετη σερι.

Σπάνιο το φαινόμενο. Μήπως έχει πάει στα spam ;

Δεν πρόκειται να πάρεις το τρίμηνο που χάθηκε. Το ξεχνάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, τον Οκτώβριο έγινε ακύρωση της αίτησης (λόγω αλλαγής του μήνα αναφοράς - δεν οριστικοποιήθηκε εντός του μήνα δημιουργίας).

Ουσιαστικά βγήκα εκτός λόγω εισοδηματικών κριτηρίων.

Με τις νέες δηλώσεις φέτος θα το δικαιούμαι.

Το θέμα είναι ότι πέρσι είχα βάλει τον ιδιοκτήτη να μου κάνει ανανέωση του συμβολαίου έως 30/09/2021, για να ανανεωθεί η προηγούμενη αίτηση. Το είχαμε συζητήσει και εδώ σε προηγούμενες σελίδες.

Με τα τωρινά δεδομένα, θα μπορεί να γίνει δεκτή η αίτηση με το υπάρχον μισθωτήριο (έως 30/09/2021), και να λάβω έστω το πρώτο εξάμηνο και βλέπουμε για το επόμενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, phanispal είπε

Καλησπέρα, τον Οκτώβριο έγινε ακύρωση της αίτησης (λόγω αλλαγής του μήνα αναφοράς - δεν οριστικοποιήθηκε εντός του μήνα δημιουργίας).

Ουσιαστικά βγήκα εκτός λόγω εισοδηματικών κριτηρίων.

Με τις νέες δηλώσεις φέτος θα το δικαιούμαι.

Το θέμα είναι ότι πέρσι είχα βάλει τον ιδιοκτήτη να μου κάνει ανανέωση του συμβολαίου έως 30/09/2021, για να ανανεωθεί η προηγούμενη αίτηση. Το είχαμε συζητήσει και εδώ σε προηγούμενες σελίδες.

Με τα τωρινά δεδομένα, θα μπορεί να γίνει δεκτή η αίτηση με το υπάρχον μισθωτήριο (έως 30/09/2021), και να λάβω έστω το πρώτο εξάμηνο και βλέπουμε για το επόμενο;

Ναι κανονικα.. Θέλει να εχει ενεργους τουλάχιστον 6 μηνες.. Εσυ τον Γεναρη θα εχεις 8 μηνες υπολοιπο οποτε εισαι μεσα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε όμως, το ότι το μισθωτήριο για τους περισσότερους πρέπει να λήγει τέλος Σεπτεμβρίου αν δεν κάνω λάθος έγινε επειδή το πρόγραμμα άργησε να ξεκινήσει και οι πρώτες πρώτες αιτήσεις ξεκίνησαν το Μάρτιο ή τον Απρίλιο αν θυμάμαι καλά.

Εξάλλου οι νέες φορολογικές δηλώσεις πριν το Μάρτιο δεν παίζει να γίνουν, οπότε για ποιους μήνες ακριβώς θα επιδοτηθώ αν όντως εγκριθεί;

Θα μετράει απ' το Γενάρη του 2021 έως και το Σεπτέμβρη; Θα δικαιούμαι αναδρομικά τους πρώτους μήνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, phanispal είπε

Περίμενε όμως, το ότι το μισθωτήριο για τους περισσότερους πρέπει να λήγει τέλος Σεπτεμβρίου αν δεν κάνω λάθος έγινε επειδή το πρόγραμμα άργησε να ξεκινήσει και οι πρώτες πρώτες αιτήσεις ξεκίνησαν το Μάρτιο ή τον Απρίλιο αν θυμάμαι καλά.

Εξάλλου οι νέες φορολογικές δηλώσεις πριν το Μάρτιο δεν παίζει να γίνουν, οπότε για ποιους μήνες ακριβώς θα επιδοτηθώ αν όντως εγκριθεί;

Θα μετράει απ' το Γενάρη του 2021 έως και το Σεπτέμβρη; Θα δικαιούμαι αναδρομικά τους πρώτους μήνες;

Το μισθωτήριο δν εχει να κανει με το πρόγραμμα.. Εμενα πχ εληξε το Δεκέμβριο κ τρ παμε με τν 3μηνη παραταση.. 

Αν ειναι ανοιχτη η πλατφόρμα τρ, θα κανεις κανονικά με τν περσινη φορολογική κ θα παρεις το επιδομα μεχρι κ τν Ιουλιο.. 

Οταν ξεκινησε αυτο, επειδη εγιναν καπου Απριλη αν θυμαμαι καλα, δώσανε αναδρομικά κ τους πρώτους μηνες.. Αν ειναι ανοιχτη ομως τρ κ υποβάλλεις αίτηση, θα τα παρεις κανονικα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την περσινή φορολογική δεν το δικαιούμαι, με τη φετινή όμως θα το δικαιούμαι.

Επειδή λογικά θα πρέπει να περιμένω να ανοίξουν οι δηλώσεις, να κάνω τη δική μου μπλα μπλα μπλα, οπότε καλό Απρίλιο-Μάιο με βλέπω.

Γι' αυτό ρωτάω για ποιους μήνες θα επιδοτηθώ, αν π.χ. κάνω την αίτηση το Μάιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, phanispal είπε

Με την περσινή φορολογική δεν το δικαιούμαι, με τη φετινή όμως θα το δικαιούμαι.

Επειδή λογικά θα πρέπει να περιμένω να ανοίξουν οι δηλώσεις, να κάνω τη δική μου μπλα μπλα μπλα, οπότε καλό Απρίλιο-Μάιο με βλέπω.

Γι' αυτό ρωτάω για ποιους μήνες θα επιδοτηθώ, αν π.χ. κάνω την αίτηση το Μάιο.

ΠΑΛΙ 12, θα είναι.

Απλά, Μάιο με Μάιο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΠΑΛΙ 12, θα είναι.

Απλά, Μάιο με Μάιο .

Υπενθυμίζω  όμως ότι το τωρινό μου μισθωτήριο λήγει στις 30/09/2021.

Και δεν είναι σίγουρο ότι θα μπορέσω να το πάω πιο πέρα, γιατί ο ιδιοκτήτης έχει ζητήσει το σπίτι για ιδιοκατοίκηση. 

Βέβαια η τριετία λήγει στις 28/5/2022, οπότε θέλω να πιστεύω ότι δε θα με δυσκολέψει πάρα πολύ αν του ζητήσω να μου το ανανεώσει τουλάχιστον έως 31/5/2022.

Αν δεν έχω μετακομίσει στο ενδιάμεσο βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, phanispal είπε

Υπενθυμίζω  όμως ότι το τωρινό μου μισθωτήριο λήγει στις 30/09/2021.

Και δεν είναι σίγουρο ότι θα μπορέσω να το πάω πιο πέρα, γιατί ο ιδιοκτήτης έχει ζητήσει το σπίτι για ιδιοκατοίκηση. 

Βέβαια η τριετία λήγει στις 28/5/2022, οπότε θέλω να πιστεύω ότι δε θα με δυσκολέψει πάρα πολύ αν του ζητήσω να μου το ανανεώσει τουλάχιστον έως 31/5/2022.

Αν δεν έχω μετακομίσει στο ενδιάμεσο βέβαια.

Αν δν εχεις υπολοιπο τουλάχιστον 6 μηνων στο μισθωτηριο οταν κανεις τν αιτηση, δν θα γινει δεκτη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αυτό λέω.

Άρα κάνω την προσευχή μου να ανοίξουν νωρίς οι δηλώσεις να τελειώνω γρήγορα με αυτά, ουσιαστικά μέχρι 31/3/2021 μπορώ να κάνω με το υπάρχον μισθωτήριο, σωστά;

Αλλιώς πρέπει να του ζητήσω να αλλάξει την ημερομηνία λήξης τουλάχιστον κατά ένα μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, phanispal είπε

Ε αυτό λέω.

Άρα κάνω την προσευχή μου να ανοίξουν νωρίς οι δηλώσεις να τελειώνω γρήγορα με αυτά, ουσιαστικά μέχρι 31/3/2021 μπορώ να κάνω με το υπάρχον μισθωτήριο, σωστά;

Αλλιώς πρέπει να του ζητήσω να αλλάξει την ημερομηνία λήξης τουλάχιστον κατά ένα μήνα.

Όχι. Αργούν να ληφθούν τα δεδομένα από τις νέες φορολογικές δηλώσεις. Τέλη Μαίου λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήσε Μάη μου που λένε.

Αν είναι έτσι πρέπει να του πω να μου κάνει τροποποίηση τουλάχιστον έως 30/11/2021.

Νταξ, αφού θα μπω που θα μπω στη διαδικασία να του το ζητήσω, θα του πω να μου το κάνει έως 31/5/2022 που ούτως ή άλλως λήγει η τριετία.

Το θέμα είναι αν σε αυτή την περίπτωση θα δικαιούμαι 12 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, phanispal είπε

Ζήσε Μάη μου που λένε.

Αν είναι έτσι πρέπει να του πω να μου κάνει τροποποίηση τουλάχιστον έως 30/11/2021.

Νταξ, αφού θα μπω που θα μπω στη διαδικασία να του το ζητήσω, θα του πω να μου το κάνει έως 31/5/2022 που ούτως ή άλλως λήγει η τριετία.

Το θέμα είναι αν σε αυτή την περίπτωση θα δικαιούμαι 12 μήνες.

Ε δεν ξέρουμε πότε θα επικαιροποιήσουν τα στοιχεία στην πλατφόρμα. Μπορεί τα νέα στοιχεία να αντλούνται αρχές Ιουνίου. Κανείς δεν το ξέρει αυτό. 

Το βλέπεις τον Απρίλιο.

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...