Προς το περιεχόμενο

Επιδομα ενοικιου


nik416

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, johnnyman είπε

Καλήμερα. Δήλωση γιατί δεν μπορείς να κάνεις? 

Η συζυγος ειναι απο αλλο κρατος και δεν μπορουν να επιβεβαιωσουν ηλεκτρονικα το διαβατηριο κλπ εγγραφα.

Απο την αρχη μονο μεσω δημου μπορω να κανω την αιτηση εγω, δεν εχει να κανει με covid.

Ελλαδα 2021...

Επεξ/σία από vforvaggelis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 902
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/2/2021 στις 9:36 ΜΜ, christakos07 είπε

Το παίρνεις κανονικά.

Το παίρνεις κανονικά και αν τελικά δεν το δικαιούσαι θα πρέπει να το επιστρέψεις με κάποιο τρόπο ως αχρεωσθήτως καταβληθέν

Εκτος αν έχει προβλέψει κάτι διαφορετικό στον νόμο. Αλλά να κρατήσεις κάτι που δεν το δικαιούσαι είναι δύσκολο.

Επεξ/σία από m3ltd0wn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Το παίρνεις κανονικά και αν τελικά δεν το δικαιούσαι θα πρέπει να το επιστρέψεις με κάποιο τρόπο ως αχρεωσθήτως καταβληθέν

Εκτος αν έχει προβλέψει κάτι διαφορετικό στον νόμο. Αλλά να κρατήσεις κάτι που δεν το δικαιούσαι είναι δύσκολο.

Κοίτα, εφόσον δεν ελέγχονται τα τωρινά εισοδήματα, είναι πρόβλημα του νομοθέτη. Και θα το δικαιολογήσω:

Έστω ότι το φορολογικό έτος 2019 είχα 15000 εισόδημα, οπότε σαν μονοπρόσωπη οντότητα, αποκλειόμουν από το επίδομα.

Έστω ότι το φορολογικό έτος 2020 είχα εισόδημα 5000. Θα μπορούσα να υποβάλλω αίτηση για το επίδομα, τον Ιούνιο του 2021, αφού τότε το σύστημα δέχεται αιτήσεις, βάσει των νέων εισοδημάτων.

Οπότε σε κάθε έτος, υπάρχει ένα χρονικό διάστημα που αποκλείεσαι, είτε είσαι δικαιούχος είτε όχι. Εκτός αν το κράτος του δώσει προκαταβολικά και το πρώτο εξάμηνο, που τον απέκλειε βάσει εισοδημάτων άλλου έτους, ενώ πλέον έχει εντελώς διαφορετικά εισοδήματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, johnnyman είπε

Καλησπέρα παιδιά. Αυτό τον μήνα λήγει το 6μηνο από το επίδομα. 

Θα ανανεωθεί αυτόματα η να κάνω καινούρια αίτηση? 

Εννοείται ότι το συμβόλαιο είναι ανανεωμένο και λήγει τον Σεπτέμβρη του 2023

Κάποιος που να γνωρίζει παιδιά? 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, christakos07 είπε

Κοίτα, εφόσον δεν ελέγχονται τα τωρινά εισοδήματα, είναι πρόβλημα του νομοθέτη. Και θα το δικαιολογήσω:

Έστω ότι το φορολογικό έτος 2019 είχα 15000 εισόδημα, οπότε σαν μονοπρόσωπη οντότητα, αποκλειόμουν από το επίδομα.

Έστω ότι το φορολογικό έτος 2020 είχα εισόδημα 5000. Θα μπορούσα να υποβάλλω αίτηση για το επίδομα, τον Ιούνιο του 2021, αφού τότε το σύστημα δέχεται αιτήσεις, βάσει των νέων εισοδημάτων.

Οπότε σε κάθε έτος, υπάρχει ένα χρονικό διάστημα που αποκλείεσαι, είτε είσαι δικαιούχος είτε όχι. Εκτός αν το κράτος του δώσει προκαταβολικά και το πρώτο εξάμηνο, που τον απέκλειε βάσει εισοδημάτων άλλου έτους, ενώ πλέον έχει εντελώς διαφορετικά εισοδήματα.

 

Σε πολλές περιπτώσεις επιδομάτων (α21 πχ) δίνει τα χρήματα πριν την φορολογική δήλωση και όταν αυτή γίνει επανυπολογιζεται το ποσό και αν είναι το ίδιο (η περισσότερο) ο δικαιούχος στην συνέχεια παίρνει τα ίδια (η και περισσότερα). Αν ειναι λιγότερο το ποσό όμως είτε στην συνέχεια μειώνεται η μηνιαία καταβολή ή σε καλούν να τα επιστρέψεις.

Απλά το επισημαίνω αν κάποιος ξέρει ότι θα πάρει λεφτά που ενδεχομένως δεν τα δικαιούται πλέον, ας τα φυλάξει μέχρι να ξεκαθαρίσει αν τα κρατάει ή πρέπει να τα επιστρέψει.

Επεξ/σία από m3ltd0wn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Σε πολλές περιπτώσεις επιδομάτων (α21 πχ) δίνει τα χρήματα πριν την φορολογική δήλωση και όταν αυτή γίνει επανυπολογιζεται το ποσό και αν είναι το ίδιο (η περισσότερο) ο δικαιούχος στην συνέχεια παίρνει τα ίδια (η και περισσότερα). Αν ειναι λιγότερο το ποσό όμως είτε στην συνέχεια μειώνεται η μηνιαία καταβολή ή σε καλούν να τα επιστρέψεις.

Απλά το επισημαίνω αν κάποιος ξέρει ότι θα πάρει λεφτά που ενδεχομένως δεν τα δικαιούται πλέον, ας τα φυλάξει μέχρι να ξεκαθαρίσει αν τα κρατάει ή πρέπει να τα επιστρέψει.

Ναι οκ. Απλά αυτό απαιτεί από το κράτος να επιδοτεί τους μήνες που πιθανώς κάποιος ήταν δικαιούχος και δεν τα λάμβανε, λόγω παλιάς φορολογικής δήλωσης(το πρώτο 5μηνο χρονικά, του νέου έτους). Εφόσον το κράτος δεν το κάνει αυτό, κλείνει το μάτι σε πολλούς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, christakos07 είπε

Ναι οκ. Απλά αυτό απαιτεί από το κράτος να επιδοτεί τους μήνες που πιθανώς κάποιος ήταν δικαιούχος και δεν τα λάμβανε, λόγω παλιάς φορολογικής δήλωσης(το πρώτο 5μηνο χρονικά, του νέου έτους). Εφόσον το κράτος δεν το κάνει αυτό, κλείνει το μάτι σε πολλούς.

 

Σε πάρα πολλές περιπτώσεις επιδομάτων ισχύει αυτό. Κάνει κάποιος την αίτηση και αυτή υπολογίζεται βάσει περσινής φορολογικης δήλωσης. Μέχρι την νέα φδ η επιδότηση τρέχει με εκείνο το ποσό (στην ουσία προπερσυνο εισόδημα) και μόλις γίνει η δήλωση για πέρισυ είτε κάποιος θα πάρει ότι δεν πήρε, είτε θα συνεχίσει όπως ήταν (συνήθως μισθωτοι κ συνταξιούχοι), είτε θα δώσει πίσω.

Δεν νομίζω ότι το κράτος κλείνει το μάτι σε κανέναν. Μέχρι και χρόνια μετά μπορεί να ζητήσει χρήματα πίσω, τίποτα δεν χαριζεται (ευτυχώς ή δυστυχώς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που γνωρίζει να μας πει τι γίνεται με τις παρατάσεις υπάρχει? 

Εμένα λήγει αυτόν τον μήνα όπως είπα. 

Διαβάζω για 3μηνη παραταση, δηλαδή χαρίζουν 3 μήνες χωρίς να κάνεις αίτηση και μετά κανεις καινούρια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2021 στις 6:38 ΜΜ, johnnyman είπε

Κάποιος που γνωρίζει να μας πει τι γίνεται με τις παρατάσεις υπάρχει? 

Εμένα λήγει αυτόν τον μήνα όπως είπα. 

Διαβάζω για 3μηνη παραταση, δηλαδή χαρίζουν 3 μήνες χωρίς να κάνεις αίτηση και μετά κανεις καινούρια? 

Καλησπερα και παλι!

Καποιος που μπορει να βοηθησει?

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, johnnyman είπε

Καλησπερα και παλι!

Καποιος που μπορει να βοηθησει?

Ευχαριστω πολυ!

image.png.a291fa85c6d769b0468b0bff6f57fad7.png

Πόσο πιο ξεκάθαρο;

Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να υποβάλεις νέα αίτηση, αν το επιθυμείς.

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, christakos07 είπε

image.png.a291fa85c6d769b0468b0bff6f57fad7.png

Πόσο πιο ξεκάθαρο;

Σε κάθε περίπτωση, μπορείς να υποβάλεις νέα αίτηση, αν το επιθυμείς.

Ναι οκ απλά δεν καταλαβαίνω άμα αυτοί οι 3 μήνες είναι εξτρά (σαν δώρο δικαιούσαι δεν δικαιούσαι επίδομα τον επόμενο μήνα) 

Δηλαδή εάν κάποιου λήγει τον Μάρτιο και δεν δικαιούται μετά θα του ανανεωθεί και αυτουνού αυτόματα και θα πάρει άλλους 3 μήνες? 

 

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, johnnyman είπε

Ναι οκ απλά δεν καταλαβαίνω άμα αυτοί οι 3 μήνες είναι εξτρά (σαν δώρο δικαιούσαι δεν δικαιούσαι επίδομα τον επόμενο μήνα) 

Δηλαδή εάν κάποιου λήγει τον Μάρτιο και δεν δικαιούται μετά θα του ανανεωθεί και αυτουνού αυτόματα και θα πάρει άλλους 3 μήνες? 

 

Αυτή είναι μια λεπτή γραμμή ισορροπίας. Υποθετικά ναι. Μπορείς να μην κάνεις τίποτα και να λάβεις την τρίμηνη παράταση.

Τώρα αν το κράτος κάνει ελέγχους κάποια στιγμή, δεν το ξέρω. Η εκτίμηση μου είναι πως όχι, γιατί επέλεξε να το κάνει παράταση για όλους, δικαιούχους ή μη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Αυτή είναι μια λεπτή γραμμή ισορροπίας. Υποθετικά ναι. Μπορείς να μην κάνεις τίποτα και να λάβεις την τρίμηνη παράταση.

Τώρα αν το κράτος κάνει ελέγχους κάποια στιγμή, δεν το ξέρω. Η εκτίμηση μου είναι πως όχι, γιατί επέλεξε να το κάνει παράταση για όλους, δικαιούχους ή μη.

 

Καλημέρα. Πιθανόν να δώσει και τον Μάιο ένα τελευταίο 3μηνο... 

Ε μετά θα είμαι λογικά δικαιούχος εφόσον φαίνομαι άνεργος στην νέα δήλωση. 

Οι δηλώσεις γιατί αργούν μήπως ξέρεις; 

Απρίλιο μου είπε ο λογιστής και αν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Αυτή είναι μια λεπτή γραμμή ισορροπίας. Υποθετικά ναι. Μπορείς να μην κάνεις τίποτα και να λάβεις την τρίμηνη παράταση.

Τώρα αν το κράτος κάνει ελέγχους κάποια στιγμή, δεν το ξέρω. Η εκτίμηση μου είναι πως όχι, γιατί επέλεξε να το κάνει παράταση για όλους, δικαιούχους ή μη.

 

Κάνει το κράτος τέτοια δώρα ?

Από πότε ?

1 λεπτό πριν, Boubis1411 είπε

Καλημέρα. Πιθανόν να δώσει και τον Μάιο ένα τελευταίο 3μηνο... 

Ε μετά θα είμαι λογικά δικαιούχος εφόσον φαίνομαι άνεργος στην νέα δήλωση. 

Οι δηλώσεις γιατί αργούν μήπως ξέρεις; 

Απρίλιο μου είπε ο λογιστής και αν. 

Δεν αργούν.

Πάντα Απρίλιο πηγαίνει και ΑΝ.

Εσύ, βιάζεσαι για το ΚΟΤ η για κάτι άλλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Κάνει το κράτος τέτοια δώρα ?

Από πότε ?

Δεν αργούν.

Πάντα Απρίλιο πηγαίνει και ΑΝ.

Εσύ, βιάζεσαι για το ΚΟΤ η για κάτι άλλο ?

Δεν κάνει; Σκέψου ότι οι αποφάσεις είναι κεντρικά κοστολογημένες.

Επιπλέον, το κράτος έχει αποφασίσει 3μηνες(+ επιπλέον 3 μήνες) παρατάσεις ΚΕΑ, χωρίς να ελέγξει αν όλοι είναι δικαιούχοι. Είπε το εξής απλό: "Όσοι υποβάλλατε αίτηση τότε, δικαιούστε μέχρι τότε. Αν θέλετε μπορείτε να κάνετε νέα αίτηση, αλλιώς παίρνετε παράταση".

Ξέρεις ποιο είναι το κουλό στο παραπάνω; Ότι στην περίπτωση μου, η ενίσχυση ΚΕΑ θα έληγε τον Ιανουάριο. Τη δεδομένη χρονική στιγμή, λαμβάνω την παράταση. Το θέμα είναι ότι πλέον βγάζω αρκετά καλά χρήματα, οπότε το ΚΕΑ, δεν μου είναι αναγκαίο.

Αλλά στον όλο παραλογισμό, δε μου δίνεται επιλογή να ακυρώσω την προηγούμενη αίτηση. Και πες ότι προσπαθώ να υποβάλω νέα αίτηση, ώστε να βγει άκυρη και να σταματήσω να επιδοτούμαι. Ούτε αυτό μπορεί να γίνει, γιατί υπάρχει κώλυμα με την διεύθυνση κατοικίας και πρέπει να πάω στον δήμο.

Οπότε οι αποφάσεις είναι καθολικές, για όλους. Δικαιούχους και μή.

Αν θυμάμαι καλά, υπάρχει δημοσιονομικό περιθώριο για τις περιπτώσεις των κοινωνικών επιδομάτων. Παρότι ο προϋπολογισμός ήταν κλειδωμένος, δεν αξιοποιούνταν όλο το ποσό. Οπότε, βρήκαν την ευκαιρία να δώσουν τα τυράκια.

Μην ξεκινήσουμε τώρα να συζητάμε για το αν πρέπει κάποιος να παίρνει το επίδομα ή όχι. Και εγώ που πλέον ανήκω στους τυχερούς, αν δεν είχα τους γονείς μου, θα έψαχνα στα σκουπίδια.

Επεξ/σία από christakos07
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...