Προς το περιεχόμενο

Low FPS με RTX 2070


Sxemilada

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Γιατί είναι κακός ο συνδυασμός mobo-cpu; Δεν είναι υπεραρκετή η Χ570 για τον 2700Χ;

Όχι τόσο κάτω όμως..

Γιατί με 300 ευρώ μητρική και 200+ που έχει ο 2700x έπαιρνε 3700x ,γι'αυτό είναι κακός.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Γιατί με 300 ευρώ μητρική και 200+ που έχει ο 2700x έπαιρνε 3700x ,γι'αυτό είναι κακός.

Εντάξει σίγουρα. Νόμιζα εννοούσες τεχνικά είναι λάθος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Occultist είπε

Δεν τα έχω τα συγκεκριμένα games...Με την αυτή σύνθεση, σε αυτά τα settings, υποτίθεται ότι πιάνει τόσα; ή μιλάμε για άλλη σύνθεση (πχ. με βγαλμένα τα μάτια στο oc), σε άλλο παιχνίδι ή άλλα settings (πχ. με - χωρίς ΑΑ) κλπ;  Γενικά, "να βγαζει πανω απο 120fps σε 1080p ultra", μια κουβέντα είναι...

Το ίδιο (περίπου) )λέμε. Αν ο cpu δεν ταΐζει καθόλου,  τότε δεν παίζει να δεις τα νουμεράκια που βλέπεις στα bench για τη δεδομένη vga - θα είναι κάτω σε όλα (min-avg-max)...

Με ιδιο cpu και 1080ti σε 1080p ultra settings βγάζουν κάπου στα 140fps Ε κόβω και 20fps λόγω 2070. Δεν έχει πρόβλημα η cpu να τρέξει το παιχνίδι σωστά, έχει θέμα το bios όπως είπαν και τα παιδιά 

43 λεπτά πριν, Sxemilada είπε

Καλημέρα και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Πως εξηγείται το γεγονός ότι με ίδια cpu και gpu, όπως βλέπουμε πχ στο βίντεο, να βγαίνουν παραπάνω fps σε ίδιο game με ίδια settings; 

Μπορώ να καταλάβω ότι είναι bottleneck της cpu αν γινόταν και σε άλλους χρήστες με ίδια specs, παιχνίδι και settings. 

Άρα κατά πάσα πιθανότητα δεν είναι bottleneck της cpu. Θα τσεκάρω usage της cpu, της ram και της gpu όταν μπαίνεις στο παιχνίδι, στο frame drop κλπ και θα επανέλθω. 

Δοκίμασε να περάσεις το παλαιότερο  bios που υπάρχει για την μητρική σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 του μήνα θα βγει καινούργιο AGESA από την AMD. Να δούμε μήπως δουλεύουν καλύτερα οι Χ570 με τους 2000 με αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εντάξει σίγουρα. Νόμιζα εννοούσες τεχνικά είναι λάθος..

Εννοείται είναι κακός συνδυασμός λόγω μπάτζετ; 

Δεν καταλαβαίνω τι άλλο κακό θα μπορούσε να είναι. 

21 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Με ιδιο cpu και 1080ti σε 1080p ultra settings βγάζουν κάπου στα 140fps Ε κόβω και 20fps λόγω 2070. Δεν έχει πρόβλημα η cpu να τρέξει το παιχνίδι σωστά, έχει θέμα το bios όπως είπαν και τα παιδιά 

Δοκίμασε να περάσεις το παλαιότερο  bios που υπάρχει για την μητρική σου.

Θα δοκιμάσω και παλιότερο bios το απόγευμα και θα επανέλθω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sxemilada είπε

Εννοείται είναι κακός συνδυασμός λόγω μπάτζετ; 

Δεν καταλαβαίνω τι άλλο κακό θα μπορούσε να είναι. 

Θα δοκιμάσω και παλιότερο bios το απόγευμα και θα επανέλθω. 

Ότι με τα λεφτά που έδωσες για το combo αυτό θα έπαιρνες 3700x που είναι πολύ ανώτερος και σε gaming και σε οτιδήποτε άλλο από τον 2700x.  Ξεκινά και πέρνα ότι bios υπάρχει για την μητρική σου από το παλαιότερο προς το νεώτερο να δεις μήπως κάποιο δεν έχει το θέμα αυτό. Επίσης δοκίμασε παλιότερους chipset drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πως θα ήταν στα ίδια λεφτά αφού ο 3700 είναι πιο ακριβός; Για να ήταν στα ίδια λεφτά θα έπρεπε να κόψω από κάτι άλλο. Επίσης θα ψάξω για bios και chipset drivers παλιότερους αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν θα βρω κάτι. Το mobo είναι πολύ καινούργιο για να έχουν βγάλει καινούργιο bios κλπ. Αλλά δεν παίρνω και όρκο. Θα το ψάξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sxemilada είπε

Μα πως θα ήταν στα ίδια λεφτά αφού ο 3700 είναι πιο ακριβός; Για να ήταν στα ίδια λεφτά θα έπρεπε να κόψω από κάτι άλλο.

Μητρική πιο φτηνή να έπαιρνες εννοούνε. Τόσες επιλογές υπάρχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο έτσι, ναι. Τόσες επιλογές υπάρχουν. Ναι, παντού όμως. Προφανώς δεν γνώριζα ότι μπορεί να δημιουργήσει θέμα. Πόσο μάλλον θέμα που δεν ξέρω ακόμα αν είναι όντως αυτό. Μέχρι τότε η επιλογή δεν νομίζω να είναι φάουλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, malakudi είπε

Ο @kostas_anes ανέφερε χαμηλά fps με 2700Χ και μητρική με το νέο AGESA που υποστηρίζει τους Zen2, μήπως κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με την συγκεκριμένη Χ570; Δεν είναι απίθανο να μην έχει τεσταριστεί σωστά η X570 με τους παλιότερους Zen, σχεδόν κανείς δεν αγοράζει X570 για παλιούς Zen.

Να αναφερω πως το θεμα ηταν αποκλειστικα σε MSI μητρικη. Αν η μητρικη σου ειναι MSI, τοτε υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ειναι το ιδιο προβλημα που αναφερω. 
Για καποιον λογο, κατι δημιουργει μεγαλο latency μεταξυ CPU και καρτας. Δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι θεμα PCI-E η κατι αλλο ομως, γιατι δεν μπορω να μετρησω το bandwidth.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Να αναφερω πως το θεμα ηταν αποκλειστικα σε MSI μητρικη. Αν η μητρικη σου ειναι MSI, τοτε υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ειναι το ιδιο προβλημα που αναφερω. 
Για καποιον λογο, κατι δημιουργει μεγαλο latency μεταξυ CPU και καρτας. Δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι θεμα PCI-E η κατι αλλο ομως, γιατι δεν μπορω να μετρησω το bandwidth.

Gigabyte X570 είναι η μητρική του αλλά αφού συνέβη σε μία μητρική, μπορεί να συνέβη και σε άλλη. Γενικώς τα έχουν κάνει λίγο σαλάτα με τα BIOS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Να αναφερω πως το θεμα ηταν αποκλειστικα σε MSI μητρικη. Αν η μητρικη σου ειναι MSI, τοτε υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ειναι το ιδιο προβλημα που αναφερω. 
Για καποιον λογο, κατι δημιουργει μεγαλο latency μεταξυ CPU και καρτας. Δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι θεμα PCI-E η κατι αλλο ομως, γιατι δεν μπορω να μετρησω το bandwidth.

Εσύ το έλυσες το πρόβλημα και αν ναι πως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εσύ το έλυσες το πρόβλημα και αν ναι πως?

Δεν το ελυσα, πρωτον γιατι δεν ξερω που βρισκεται, αλλα και να ηξερα δεν νομιζω οτι εχω γνωσεις σε τετοιο επιπεδο :P 
Δεν ειναι θεμα του AGESA παντως, γιατι στην Prime ειναι μια χαρα, μονο στην Carbon το κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostas_anes είπε

Δεν το ελυσα, πρωτον γιατι δεν ξερω που βρισκεται, αλλα και να ηξερα δεν νομιζω οτι εχω γνωσεις σε τετοιο επιπεδο :P 
Δεν ειναι θεμα του AGESA παντως, γιατι στην Prime ειναι μια χαρα, μονο στην Carbon το κανει.

Έχεις επιλογή για pcie gen4 στην carbon?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Να αναφερω πως το θεμα ηταν αποκλειστικα σε MSI μητρικη. Αν η μητρικη σου ειναι MSI, τοτε υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ειναι το ιδιο προβλημα που αναφερω. 
Για καποιον λογο, κατι δημιουργει μεγαλο latency μεταξυ CPU και καρτας. Δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι θεμα PCI-E η κατι αλλο ομως, γιατι δεν μπορω να μετρησω το bandwidth.

Ποια MSI ακριβώς; Αν το chipset είναι διαφορετικό, παίζει να δημιουργείται το ίδιο; 

Το πρόβλημά σου είναι ίδιο με το δικό μου; Κι αν ναι πως το έλυσες αν το έλυσες; 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...