Προς το περιεχόμενο

Low FPS με RTX 2070


Sxemilada

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν δικαιολογείται με τίποτα , κάποια πατάτα έχεις κάνει στο στήσιμο , βγάλε τον CPU και δες από κάτω τα ποδαράκια μήπως έχεις στραβώσει κανένα , τον συγκεκριμένο CPU είχε φίλος πέρσι με μια 1070τι που είναι κατώτερη από 2070 και έπαιζε και του έβγαζε πάνω από 120 fps με mix low kai high setings , πρόβλημα με fps drop είχε και αυτός όσο μίκραινε ο κύκλος και σε mass fights αλλα όχι τόσο μεγάλο που περιγράφεις , και από πέρσι μέχρι τώρα έχει γίνει αρκετά optimized το παιχνίδι ..οποτε με τίποτα δεν δικαιολογείται όπως είπα για αυτό το hardware αυτή η απόδοση , εκτος και αν η GPU αν τις πας διπλα μια μπανάνα πηδήξει να τι πιάσει γιατί παίζουνε και πολλές μαϊμού κάρτες πλέον στο εμπόριο

https://pc-builds.com/calculator/Ryzen_7_2700X/GeForce_RTX_2070/0Qe12x8A/16/

Επεξ/σία από MTX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, intelrisen είπε

μα γιατι γινονται αυτα, αφου με amd εχεις επεκτασιμοτητα και στηνεις οτι θες. :lol:  ετσι δε τους λετε εδω μεσα?

δηλαδη καπου εδω εισαι περιπου....

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Όταν διορθώσει το πρόβλημά του και θα πιάνει τα σωστά fps, όσα δηλαδή πιάνουν άλλοι χρήστες με παρόμοιο hardware, θα γράψεις τίποτα ή θα σφυρίζεις αδιάφορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2019 στις 1:28 ΜΜ, ultraex2003 είπε

μεσα στη σουιτα του  3dmark εχει pci expess bandwidth test  αλλα δε θυμαμαι εαν το δινει στη δωρεαν εκδοση εγω την εχω αγορασει

τρεξτο να δουμε τι τελικο αποτελεσμα σε δινει δεν κραταει πολυ

απο δικο μου  run 

fcgfgfvg.JPG

Mωρε και εγω αγορασμενο το εχω (μεγαλη η χαρη του hwbot), αλλα εμενα δεν το εχει xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Mωρε και εγω αγορασμενο το εχω (μεγαλη η χαρη του hwbot), αλλα εμενα δεν το εχει xD

bro !!! πως γινεται αυτο να μη εχει επιλογη για εγκατασταση σε αγορασμενο ; τι να πω στειλτους ενα μυνηματακι !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

bro !!! πως γινεται αυτο να μη εχει επιλογη για εγκατασταση σε αγορασμενο ; τι να πω στειλτους ενα μυνηματακι !!

Mάλλον κάπως έτσι θα πάει το πράγμα...

image.png.2c3f5ad6621326c05ed3ee6e840ec864.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Mάλλον κάπως έτσι θα πάει το πράγμα...

image.png.2c3f5ad6621326c05ed3ee6e840ec864.png

μηπως ειχες αγορασει προσφορα και οχι το full?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Mάλλον κάπως έτσι θα πάει το πράγμα...

image.png.2c3f5ad6621326c05ed3ee6e840ec864.png

bro !!!! προσεξε το λιγο αυτο  σε μενα  που ειδα μεσα στα option  δε υπαρχει το upgrade key  

 

cvnvbvb.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ultraex2003 είπε

bro !!!! προσεξε το λιγο αυτο  σε μενα  που ειδα μεσα στα option  δε υπαρχει το upgrade key  

cvnvbvb.JPG

To δικο μου το ειχα αγορασει απο Steam και επικοινωνησα μαζι τους να μου μεταφερουν το κλειδι σε κανονικη εκδοση, γιατι τωρα benchmarking με steam ανοιχτο δεν κανεις :P

Οποτε κατι παιζει να παιχτηκε μαλακια. Το συγκεκριμενο δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα γιατι δεν ειναι στο HWBot μεν, αλλα θα επικοινωνησω παλι μαζι τους να βρουμε μια λυση. Δεν γινεται να το εχω αγορασει και να μην μπορω να παρω upgrades.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2019 στις 6:31 ΜΜ, mpokwsths είπε

Άρα λοιπόν τι μας λες τώρα;

Ότι τις μνήμες τις έχεις στα 2133; Λογικό να έχεις χάλια απόδοση.

Ή ότι τις έχεις σε single channel Mode και τρέχουν στα 3200; Πάλι λογικό να έχεις χάλια απόδοση...

Όχι όχι. Καλησπέρα σε όλους καταρχάς. 😋 

Οι μνήμες στην αρχή ήταν σε λάθος θέση. Έτρεχαν μεν στα 3200 (3200 και κάτι για την ακρίβεια) αλλά είχα πολύ low fps. Όταν τις μνήμες τις έβαλα στη σωστή τους θέση, τα fps ανέβηκαν, αλλά οι μνήμες αδυνατούσαν να τρέξουν στα 3200 όταν τις έβαζα στο XMP Profile στο bios. 

Η λύση που έχω κάνει είναι να ανεβάσω το multiplyer των μνημών μόνος, από την επιλογή, χωρίς να τις βάλω XMP. 

Μέχρι και ένα κλικ πριν τα 3200 παίζουν κανονικά με τα επιθυμητά fps στα games. Το χω βάλει δηλαδή στην επιλογή 31.66 multiplyer, δηλαδή στα 3166 το οποίο πάλι δεν είναι ακριβώς τόσα. Είναι 3172. Όπως και όταν το έβαζα στα 3200 με το xmp αλλά στις λάθος θέσεις, έπαιζε στα 3207 από όσο θυμάμαι. 

Η απορία μου είναι η εξής πλέον. Για ποιο λόγο το pc δεν ανοίγει όταν βάζω τις μνήμες να τρέξουν στα 3200 στις σωστές θέσεις; 

Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω. 😋 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Sxemilada είπε

Μέχρι και ένα κλικ πριν τα 3200 παίζουν κανονικά με τα επιθυμητά fps στα games.

Άρα λοιπόν λύθηκε το πρόβλημα σου. Ήταν θέμα κακής τοποθέτησης των μνημών. Ωραία.

14 λεπτά πριν, Sxemilada είπε

Οι μνήμες στην αρχή ήταν σε λάθος θέση. Έτρεχαν μεν στα 3200 (3200 και κάτι για την ακρίβεια) αλλά είχα πολύ low fps.

Άρα λοιπόν, όπως λέω και εδώ και εδώ ΔΕΝ είχες τις μνήμες σε dual channel, εξού και η πολύ χαμηλή απόδοση.

14 λεπτά πριν, Sxemilada είπε

Το χω βάλει δηλαδή στην επιλογή 31.66 multiplyer, δηλαδή στα 3166 το οποίο πάλι δεν είναι ακριβώς τόσα. Είναι 3172. Όπως και όταν το έβαζα στα 3200 με το xmp αλλά στις λάθος θέσεις, έπαιζε στα 3207 από όσο θυμάμαι. 

Ή έχεις πειράξει το Bus clock (bclk) (π.χ. 100,1 αντί 100) ή έχεις ενεργοποiημένο το Spread spectrum στο BIOS. Απενεργοποίησε το.

14 λεπτά πριν, Sxemilada είπε

Η απορία μου είναι η εξής πλέον. Για ποιο λόγο το pc δεν ανοίγει όταν βάζω τις μνήμες να τρέξουν στα 3200 στις σωστές θέσεις; 

Γιατί δε δουλεύουν όλες οι 3200 σε XMP στους Ryzen 2xxx. Είσαι από τους άτυχους. Κάποια ρυθμισούλα θα θέλει πάνω από το XMP για να δουλεύουν όλα ρολόι.

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mpokwsths είπε

Άρα λοιπόν λύθηκε το πρόβλημα σου. Ήταν θέμα κακής τοποθέτησης των μνημών. Ωραία.

Άρα λοιπόν, όπως λέω και εδώ και εδώ ΔΕΝ είχες τις μνήμες σε dual channel, εξού και η πολύ χαμηλή απόδοση.

Ή έχεις πειράξει το Bus clock (bclk) (π.χ. 100,1 αντί 100) ή έχεις ενεργοποiημένο το Spread spectrum στο BIOS. Απενεργοποίησε το.

Γιατί δε δουλεύουν όλες οι 3200 σε XMP στους Ryzen 2xxx. Είσαι από τους άτυχους. Κάποια ρυθμισούλα θα θέλει πάνω από το XMP για να δουλεύουν όλα ρολόι.

Το πρώτο σου quote ήταν επεξεργασία και δεν είδα τι έγραψες να σου πω την αλήθεια. Την δεύτερη φορά, είχε λυθεί το θέμα, κι όπως λες ναι, δεν ήταν σε Dual Channel configuration.
Τώρα, το Bus clock που λες ή για το Spread Spectrum, δεν έχω πειράξει τίποτα από αυτά. Υπάρχει περίπτωση να είναι default έτσι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Λοιπόν έχεις CPU ΤΕΡΑΣ κάρτα τέρας έχεις μνήμες υψηλά χιονισμένες θα έπρεπε σε ultra όλα να έχεις 100 + πάμε πρώτα να δούμε κάτι άλλο Μήπως έχεις κλειδώσει τα Hz της οθόνης στα 70? Check ! Θερμοκρασία δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 70 σε καμία περίπτωση δίοτι μπορεί η συγκεκριμένη κάρτα να ρίχνει την απόδοση της. όταν μια σύνθετη πλακέτα με cpu shift register  πυκνωτές ανεβάζει θερμοκρασία θα έχεις πρόβλημα , προσοχή στο περιβάλλον χώρο αν έχει υγρασία ο αέρας προκαλεί οξείδωση μέσω της υγρασίας στα ηλεκτρονικά κυκλώματα ,κοίτα οπτικά αν έχεις τέτοια ένδειξη γιατι από ότι φαίνεται είναι θέμα κάρτας περίπτωση bottleneck δεν παίζει,τώρα ίσως να φτάιει ένα κακό driver Κάνε delete από το #appdata# ολοκληρωτικά το driver της κάρτας κ μετά ξανά εγκατάσταση... Τέλος μπορεί να είναι πρόβλημα στην κάρτα από το εργοστάσιο εμένα δεν μου τύχανε λίγα.  Ελπίζω να βοήθησα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, thodwrhs1991 είπε

Λοιπόν έχεις CPU ΤΕΡΑΣ κάρτα τέρας έχεις μνήμες υψηλά χιονισμένες θα έπρεπε σε ultra όλα να έχεις 100 + πάμε πρώτα να δούμε κάτι άλλο Μήπως έχεις κλειδώσει τα Hz της οθόνης στα 70? Check ! Θερμοκρασία δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 70 σε καμία περίπτωση δίοτι μπορεί η συγκεκριμένη κάρτα να ρίχνει την απόδοση της. όταν μια σύνθετη πλακέτα με cpu shift register  πυκνωτές ανεβάζει θερμοκρασία θα έχεις πρόβλημα , προσοχή στο περιβάλλον χώρο αν έχει υγρασία ο αέρας προκαλεί οξείδωση μέσω της υγρασίας στα ηλεκτρονικά κυκλώματα ,κοίτα οπτικά αν έχεις τέτοια ένδειξη γιατι από ότι φαίνεται είναι θέμα κάρτας περίπτωση bottleneck δεν παίζει,τώρα ίσως να φτάιει ένα κακό driver Κάνε delete από το #appdata# ολοκληρωτικά το driver της κάρτας κ μετά ξανά εγκατάσταση... Τέλος μπορεί να είναι πρόβλημα στην κάρτα από το εργοστάσιο εμένα δεν μου τύχανε λίγα.  Ελπίζω να βοήθησα. 

Κοιτάμε λίγο τις ημερομηνίες πριν απαντήσουμε, το νήμα ήταν 4 μήνες παλιό και αν το διάβαζες όλο θα είχες δει ότι το πρόβλημα ήταν η σωστή τοποθέτηση - ρύθμιση των μνημών και φυσικά λύθηκε 4 μήνες πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...