Προς το περιεχόμενο

Εγγύηση 130€ στη ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Ather είπε

Αλλαγή ονόματος προς εμένα. Βγαίνει ο τελικός λογαριασμός του προηγούμενου ο οποίος δεν περιλαμβάνει κάποια επιστροφή λόγω εγγύησης. Δεν θα έπρεπε να γίνεται συμψηφισμός;

Δεν έγινε συμψηφισμός με το ποσό της εγγύησης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Ather είπε

Αλλαγή ονόματος προς εμένα. Βγαίνει ο τελικός λογαριασμός του προηγούμενου ο οποίος δεν περιλαμβάνει κάποια επιστροφή λόγω εγγύησης. Δεν θα έπρεπε να γίνεται συμψηφισμός;

Ναι θα έπρεπε, αν και εσένα δεν σε αφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, pitasouvlaki είπε

Γεια σε όλους,

Να παραθέσω και την δική μου περίεργη εμπειρία με την εγγύηση της ΔΕΗ (2020-2021). 

Αρχικά ο λογαριασμός ήταν στο όνομα του ενοικιαστή, καθώς αποχώρησε έκανε διακοπή. Έπειτα στην επανασύνδεση στο όνομα μου αιτήθηκα και ενεργοποίησα ΚΟΤ/Β (κοινωνικό τιμολόγιο), με εγγύηση που ορίζεται στα 20 ευρώ. Μέχρι εδώ όλα καλά... Ύστερα από 1 ή 2 λογαριασμούς, ξαφνικά βλέπω μια χρέωση στην στήλη "Διάφορα" ονόματι Εγγύηση - 110 ευρώ. Σε επικοινωνία με την ΔΕΗ (αρκετή υπομονή εν μέσω κορωναϊού καταλαβαίνετε) και μετά από επίσκεψη σε κατάστημα, πολλά τηλέφωνα, μερικά μηνύματα μέσω ψηφιακής φόρμας, μου είπαν ότι θα πρέπει κάθε χρόνο να ανανεώνεται η καταχώρηση στο ΚΟΤ (Εδώ να επισημάνω πώς δεν πέρασαν 4 μήνες από την επανασύνδεση με ΚΟΤ/Β που έκανα). Πάμε παρακάτω, κάνω εκ νέου την αίτηση και καταχωρούμαι πάλι σε ΚΟΤ/Β που προβλέπει 20 ευρώ εγγύηση, ενημερώνω και την ΔΕΗ, και πριν δύο μέρες έλαβα έναντι λογαρισμό στον οποίο σωστά αναγράφεται "Τιμολόγιο Γ1Ν Οικιακό Τιμ. ΚΟΤ Β", και ακολουθεί το περίεργο... τα 110 ευρώ έχουν μεταφερθεί ως προηγούμενο ανεξόφλητο (είχα πληρώσει την εκκαθάριση εκτός από την χρέωση της εγγύησης 110 ευρώ), και στο ποσό της εγγύησης αναγράφεται "89,14 ευρώ"... Έκανα τα μαθηματικά μου μήπως η πληρωμή μου πήγε στην αποπληρωμή της εγγύησης και μεταφέρθηκε το υπόλοιπο της εγγύησης μαζί με το ποσό της χρήσης ως προηγούμενο ενεξόφλητο, όμως με τίποτα δεν βγαίνει το 89,14 ευρώ...

Στην εξυπηρέτηση της ΔΕΗ φυσικά δεν ξέρουν τι γίνεται (απορώ και αν καταλαβαίνουν τι τους είπα...). Πάντως ως ΚΟΤ/Β τιμολόγιο η εγγύηση είναι 20 ευρώ. Δηλαδή η ΔΕΗ με το έτσι θέλω μεταβάλλει το προφίλ μου σε απλό οικιακό, ζητώντας άμεσα την διαφορά για 130 ευρώ εγγύηση, και με την άμεση καταβολή αίτησης μου πάλι σε ΚΟΤ, επιμένει να εισπράξει το ποσό αυτό... Τελικώς εγώ δεν προτίθομαι να πληρώσω επιπλέον 110 ενώ είμαι νομίμως ενταγμένος στο ΚΟΤ.

Έλεος που ενώ να διευκολύνουν, ταλαιπωρούν τον κόσμο.

δεη1.JPG

δεη2.jpg

Το καλύτερο  είναι  να κλείσεις ένα ραντεβού  στην Δεη..Και να σου πουν από κοντά  το θέμα  με την εγγύηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Ναι θα έπρεπε, αν και εσένα δεν σε αφορά.

1. Σκέφτομαι την περίπτωση να μην είχε καταβληθεί ποτέ εγγύηση. Θα επικοινωνήσω για να μάθω.

2. Για να ξέρω τον λογαριασμό του προηγούμενου μάλλον με αφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Ather είπε

1. Σκέφτομαι την περίπτωση να μην είχε καταβληθεί ποτέ εγγύηση. Θα επικοινωνήσω για να μάθω.

2. Για να ξέρω τον λογαριασμό του προηγούμενου μάλλον με αφορά.

1. Δεν παίζει, τουλάχιστον όχι αν ο πάροχος που είχε επιλέξει ο προηγούμενος ήταν η ΔΕΗ που είναι και το θέμα μας εδώ. Πιο πιθανό το κόβω ο λογαριασμός που είδες να μην ήταν τελικός ή να μην κατάφερες να εντοπίσεις την επιστροφή εγγύησης (μπαίνει μαζί με άλλα στα "διάφορα"), παρά να μην είχε καταβληθεί εγγύηση.

2. Αν πράγματι σε αφορά, τότε ήταν εντελώς άστοχο που ανέφερες ότι γίνεται αλλαγή ονόματος σε σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Στις 8/9/2019 στις 1:52 ΠΜ, Βασίλης_29 είπε

Εμένα το ρολόι είναι στο όνομα του παππού μου, είχε και ίδιο όνομα πατρός όπως εγώ, άρα τα μόνα στοιχεία που φαίνονται διαφορετικά στον λογαριασμό είναι το ΑΦΜ και ο ΑΔΤ. 

Στην εποχή του παππού σου ο λογαριασμός δεν έγραφε ΑΔΤ και δεν υπήρχε ΑΦΜ, άρα είσαι καλυμμένος.

Στις 8/9/2019 στις 12:04 ΠΜ, vasilllis είπε

Αν ο παππους σου ειχε δωσει το '40 1000δρχ(2-3€) εσυ ποσα γλυφιτζουρια θες να παρεις σημερα?Εγγυηση για το ρολοι ειναι οχι αποταμιευτικος λογαριασμος.

Αν ο παππούς μου είχε δώσει 40 δραχμές και εγώ διακόψω την παροχή σήμερα δεν περιμένω επιστροφή 12 λεπτά γιατί αυτό είναι το ισόποσο σε ευρώ αλλά 130 ευρώ γιατί τόσο θα μου ζητήσει σήμερα η ΔΕΗ αν ξανασυνδέσω το ρεύμα. Σε διαφορετική περίπτωση οι 40 δραχμές του παππού μου έχουν καταχραστεί και η ΔΕΗ έχει πλουτίσει παράνομα εις βάρος του παππού μου τον οποίο εκπροσωπώ ως νόμιμος κληρονόμος. 

 

Στις 8/9/2019 στις 1:28 ΠΜ, Inuyasha είπε

Αυτό λέμε, αν ο παππούς σου τότε έδωσε 5000 δραχμές, όταν κάνεις διακοπή θα έχεις περίπου 15 ευρώ, αυτή είναι η αναλογία (1 ευρώ =~341 δραχμές)

Όχι, γιατί σήμερα η εγγύηση ΔΕΝ είναι 15 ευρώ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nirennna είπε

Στην εποχή του παππού σου ο λογαριασμός δεν έγραφε ΑΔΤ και δεν υπήρχε ΑΦΜ, άρα είσαι καλυμμένος.

Αν ο παππούς μου είχε δώσει 40 δραχμές και εγώ διακόψω την παροχή σήμερα δεν περιμένω επιστροφή 12 λεπτά γιατί αυτό είναι το ισόποσο σε ευρώ αλλά 130 ευρώ γιατί τόσο θα μου ζητήσει σήμερα η ΔΕΗ αν ξανασυνδέσω το ρεύμα. Σε διαφορετική περίπτωση οι 40 δραχμές του παππού μου έχουν καταχραστεί και η ΔΕΗ έχει πλουτίσει παράνομα εις βάρος του παππού μου τον οποίο εκπροσωπώ ως νόμιμος κληρονόμος. 

 

Όχι, γιατί σήμερα η εγγύηση ΔΕΝ είναι 15 ευρώ.

Επίκαιρες απαντήσεις 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...