Προς το περιεχόμενο

Εγγύηση 130€ στη ΔΕΗ


GREGORYMO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Βασικά τώρα που το λες, πρέπει να πάω να ζητήσω την αξία που πλήρωσα συν τον πληθωρισμό

Έτσι για το γαμωτο

Ε τότε το πολύ πολύ να σου δείξουν την σύμβαση που είχε υπογραφεί πριν 40 χρόνια, στην οποία αναφέρεται ότι η εγγύηση θα επιστραφεί ατόκως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, runner1960 είπε

Το ξέρω, και θα βάλω σύντομα την πάγια εντολή.

Η πάγια εντολή δεν έχει χρέωση από την τράπεζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι ο λογαριασμός είναι στο όνομα της μητέρας μου και δεν έχω κανένα αποδεικτικό συμβολαίου κλπ.

Αλλιώς το είχα κάνει από πέρυσι που πήγα στο Αέριο Αττικής

Ποιο αποδεικτικο συμβολαιου; Αυτο που ειχε υπογραφει πριν 40 χρονια; Το αεριο Αττικης ειχε συμβολαια σε δραχμες;

6 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Η πάγια εντολή δεν έχει χρέωση από την τράπεζα;

Και να εχει παιρνεις το 5% εκπτωση που ειναι τεραστιο. Δεν νομιζω ομως τιποτα δεκαδικα θα εχει 0.30

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5%?

Στην ΖΕΝΙΘ που θα πάω εγώ,  δεν σου δίνει επιπλέον έκπτωση για την πάγια εντολή. Έχει έκπτωση καλοπληρωτή και επιπλέον έκπτωση αν έχεις συνδυασμό αέριο/ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2019 στις 5:48 ΜΜ, GREGORYMO είπε

Τα 130€ εγγύηση που ζητά η ΔΕΗ είναι standard η παίζει ρολο το προφίλ του πελάτη η πχ αν είναι εταιρεία κτλ.

Ξέρει κανείς ?

Μονοφασική σύνδεση σε ΔΕΗ για ΕΠΕ το 2018 είχε εγγύηση 510€.

Στην ίδια σύνδεση η Volterra είχε (πάλι για ΕΠΕ) τη μισή εγγύηση: 255€ — η οποία επιστράφηκε όταν έβαλε πάγια εντολή πληρωμής η εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, The_Judas είπε

5%?

Στην ΖΕΝΙΘ που θα πάω εγώ,  δεν σου δίνει επιπλέον έκπτωση για την πάγια εντολή. Έχει έκπτωση καλοπληρωτή και επιπλέον έκπτωση αν έχεις συνδυασμό αέριο/ρεύμα.

Η παγια εντολη ειναι εκπτωση καλοπληρωτη. Ειναι το ιδιο πραγμα. και δινει 5% στη δεη.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Ωραια λογικη.... δεν ειναι λογαριασμος αρα χανεις τα χρηματα σου γιατι περασαν χρονια...

την αναλογη αξια σημερα με τοτε, θα ηθελα να παρω. Αυτονοητο ακουγεται

 

10 ώρες πριν, chdeal είπε

Πολύ καλή η λογική σου, με ένα μικρό σφάλμα.

Αυτονόητο θα ήταν η εγγύηση που έχεις πληρώσει να αυξάνεται σταδιακά για να φτάσει στην "ανάλογη αξία" σήμερα. Δεν έγινε και η ΔΕΗ είχε αποδεχθεί να είναι εξασφαλισμένη με "4 γλειφιτζούρια". Εφόσον λοιπόν δεν έγινε με τη ΔΕΗ να παίρνει το ρίσκο, το μόνο αυτονόητο είναι εσύ στη διακοπή να πάρεις πίσω ακριβώς το ποσό που έδωσες στην έναρξη.

Μαλλον δεν εχετε καταλαβει.Δεν αγοραζεται μετοχες της εταιριας.Ενοικιαζεται ενα ρολοι και σας υποχρεωνει (εμμεσα ) να το πληρωσετε.Αυτο το ρολοι σε 50 χρονια τα ιδια λεφτα θα κανει.

Στην τραπεζα αν βαλεις 1.000.000 το 1990 επρεπε να δουλευεις 5 χρονια ,δεν σημαινει ομως οτι αν πας  να σηκωσεις τα χρηματα σημερα θα παρεις 580€*60 μηνες,αλλα το 1.000.000δρχ(σε ευρω)+ καποιους τοκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, vasilllis είπε

Μαλλον δεν εχετε καταλαβει.Δεν αγοραζεται μετοχες της εταιριας.Ενοικιαζεται ενα ρολοι και σας υποχρεωνει (εμμεσα ) να το πληρωσετε.Αυτο το ρολοι σε 50 χρονια τα ιδια λεφτα θα κανει.

Στην τραπεζα αν βαλεις 1.000.000 το 1990 επρεπε να δουλευεις 5 χρονια ,δεν σημαινει ομως οτι αν πας  να σηκωσεις τα χρηματα σημερα θα παρεις 580€*60 μηνες,αλλα το 1.000.000δρχ(σε ευρω)+ καποιους τοκους.

Όχι, εσύ δεν έχεις καταλάβει. Το ρολόι δεν το ενοικιάζει κανείς. Το συνολικό του κόστος το καλύπτει ο ιδιοκτήτης (δηλαδή ουσιαστικά το αγοράζει, παρόλο που τυπικά παραμένει περιουσία της ΔΕΗ), όταν πληρώνει τα έξοδα σύνδεσης (που είναι κανά 400άρι-450άρι) στα οποία συμπεριλαμβάνεται.

Η εγγύηση είναι αυτό που λέει το όνομά της (ΕΓΓΥΗΣΗ). Προστατεύει την εταιρεία από "πιστόλια" στην κατανάλωση, ακριβώς επειδή η εταιρεία πρώτα σου παρέχει την υπηρεσία και μετά την πληρώνεις.

Επεξ/σία από chdeal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν ξέρω εάν έχει αλλάξει τελευταία , αλλά το 2014 που νοίκιασα διαμέρισμα εγγύηση έδωσα 20€ για οικιακό και όταν έγινε δικοπή μετά έγινε συμψηφισμός .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, meletis_m είπε

Δέν ξέρω εάν έχει αλλάξει τελευταία , αλλά το 2014 που νοίκιασα διαμέρισμα εγγύηση έδωσα 20€ για οικιακό και όταν έγινε δικοπή μετά έγινε συμψηφισμός .

Έχει πάει στα 130 ευρώ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Zazula είπε

Μονοφασική σύνδεση σε ΔΕΗ για ΕΠΕ το 2018 είχε εγγύηση 510€.

Στην ίδια σύνδεση η Volterra είχε (πάλι για ΕΠΕ) τη μισή εγγύηση: 255€ — η οποία επιστράφηκε όταν έβαλε πάγια εντολή πληρωμής η εταιρεία.

Παρέλειψα να κάνω την εξής διάκριση: Το στοιχείο που επηρεάζει το ύψος της εγγύησης είναι τελικά το τιμολόγιο (οικιακό ή επαγγελματικό). Η ίδια ΕΠΕ στα οικιακά τιμολόγια (Γ1, Γ1Ν) καλείται να καταβάλει χαμηλότερη εγγύηση — τα 510€ που ανέφερα είναι για Γ21 κτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, chdeal είπε

Όχι, εσύ δεν έχεις καταλάβει. Το ρολόι δεν το ενοικιάζει κανείς. Το συνολικό του κόστος το καλύπτει ο ιδιοκτήτης (δηλαδή ουσιαστικά το αγοράζει, παρόλο που τυπικά παραμένει περιουσία της ΔΕΗ), όταν πληρώνει τα έξοδα σύνδεσης (που είναι κανά 400άρι-450άρι) στα οποία συμπεριλαμβάνεται.

Η εγγύηση είναι αυτό που λέει το όνομά της (ΕΓΓΥΗΣΗ). Προστατεύει την εταιρεία από "πιστόλια" στην κατανάλωση, ακριβώς επειδή η εταιρεία πρώτα σου παρέχει την υπηρεσία και μετά την πληρώνεις.

Εστω,εγγυηση,δεν θα τα χαλασουμε εκει.θεωρεις λοιπον οτι το ποσο εγγυησεως πρεπει να  ειναι με ετησια αναπροσαρμογη ?Γινεται καπου αυτο,περα απο συνταξιοδοτικα προγραμματα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι - από τη στιγμή που δεν έχει ετήσια αναπροσαρμογή - είναι απόλυτα λογικό στο μέλλον να πάρεις ακριβώς το ποσό που πλήρωσες μια φορά και έναν καιρό, ανεξαρτήτως του αν αυτό το ποσό πλέον έχει πολύ μικρότερη αξία.

Εάν κανείς υποχρεωνόταν να πληρώνει αναπροσαρμογές στην εγγύηση θα ήταν προφανές ότι θα έπαιρνε πίσω το τελικό ποσό στο οποίο είχε φτάσει η εγγύηση, το οποίο προφανώς θα είχε αξιόλογη αξία.

Διαφωνώ με τη λογική ότι πληρώθηκε ένα ποσό παλιά, δεν αναπροσαρμόστηκε ποτέ και περιμένουμε να επιστραφεί μεγαλύτερο ποσό, αντίστοιχης αξίας, πολλά χρόνια αργότερα. Η εγγύηση δεν είναι ούτε αποταμίευση ούτε επένδυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Γεια σε όλους,

Να παραθέσω και την δική μου περίεργη εμπειρία με την εγγύηση της ΔΕΗ (2020-2021). 

Αρχικά ο λογαριασμός ήταν στο όνομα του ενοικιαστή, καθώς αποχώρησε έκανε διακοπή. Έπειτα στην επανασύνδεση στο όνομα μου αιτήθηκα και ενεργοποίησα ΚΟΤ/Β (κοινωνικό τιμολόγιο), με εγγύηση που ορίζεται στα 20 ευρώ. Μέχρι εδώ όλα καλά... Ύστερα από 1 ή 2 λογαριασμούς, ξαφνικά βλέπω μια χρέωση στην στήλη "Διάφορα" ονόματι Εγγύηση - 110 ευρώ. Σε επικοινωνία με την ΔΕΗ (αρκετή υπομονή εν μέσω κορωναϊού καταλαβαίνετε) και μετά από επίσκεψη σε κατάστημα, πολλά τηλέφωνα, μερικά μηνύματα μέσω ψηφιακής φόρμας, μου είπαν ότι θα πρέπει κάθε χρόνο να ανανεώνεται η καταχώρηση στο ΚΟΤ (Εδώ να επισημάνω πώς δεν πέρασαν 4 μήνες από την επανασύνδεση με ΚΟΤ/Β που έκανα). Πάμε παρακάτω, κάνω εκ νέου την αίτηση και καταχωρούμαι πάλι σε ΚΟΤ/Β που προβλέπει 20 ευρώ εγγύηση, ενημερώνω και την ΔΕΗ, και πριν δύο μέρες έλαβα έναντι λογαρισμό στον οποίο σωστά αναγράφεται "Τιμολόγιο Γ1Ν Οικιακό Τιμ. ΚΟΤ Β", και ακολουθεί το περίεργο... τα 110 ευρώ έχουν μεταφερθεί ως προηγούμενο ανεξόφλητο (είχα πληρώσει την εκκαθάριση εκτός από την χρέωση της εγγύησης 110 ευρώ), και στο ποσό της εγγύησης αναγράφεται "89,14 ευρώ"... Έκανα τα μαθηματικά μου μήπως η πληρωμή μου πήγε στην αποπληρωμή της εγγύησης και μεταφέρθηκε το υπόλοιπο της εγγύησης μαζί με το ποσό της χρήσης ως προηγούμενο ενεξόφλητο, όμως με τίποτα δεν βγαίνει το 89,14 ευρώ...

Στην εξυπηρέτηση της ΔΕΗ φυσικά δεν ξέρουν τι γίνεται (απορώ και αν καταλαβαίνουν τι τους είπα...). Πάντως ως ΚΟΤ/Β τιμολόγιο η εγγύηση είναι 20 ευρώ. Δηλαδή η ΔΕΗ με το έτσι θέλω μεταβάλλει το προφίλ μου σε απλό οικιακό, ζητώντας άμεσα την διαφορά για 130 ευρώ εγγύηση, και με την άμεση καταβολή αίτησης μου πάλι σε ΚΟΤ, επιμένει να εισπράξει το ποσό αυτό... Τελικώς εγώ δεν προτίθομαι να πληρώσω επιπλέον 110 ενώ είμαι νομίμως ενταγμένος στο ΚΟΤ.

Έλεος που ενώ να διευκολύνουν, ταλαιπωρούν τον κόσμο.

δεη1.JPG

δεη2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλλαγή ονόματος προς εμένα. Βγαίνει ο τελικός λογαριασμός του προηγούμενου ο οποίος δεν περιλαμβάνει κάποια επιστροφή λόγω εγγύησης. Δεν θα έπρεπε να γίνεται συμψηφισμός;

Επεξ/σία από Ather
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...