Προς το περιεχόμενο

Μια σωστή επενδυση


Ioulios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπ'οψιν οτι οι επενδύσεις εκτος απο κερδη(πολλα ή λιγα) μπορει να σου αποφερουν και ζημία. Εγω παντως εαν ειχα 30 χιλιαρικα θα επαιρνα ενα evo 6αρι και τα ρεστα βενζινες😁😁😁

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Gatilaras είπε

Υπ'οψιν οτι οι επενδύσεις εκτος απο κερδη(πολλα ή λιγα) μπορει να σου αποφερουν και ζημία. Εγω παντως εαν ειχα 30 χιλιαρικα θα επαιρνα ενα evo 6αρι και τα ρεστα βενζινες😁😁😁

Λογικο μου φαινεται να ξερεις απο ζημιογονες επενδυσεις αν η δικη σου επενδυση σου θα ηταν σε ενα χρεπι 20ετιας...

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Το χρηματιστηριο δεν είναι για ολο τον κόσμο

Ουτε για μακροχρονια επενδυση, ουτε για ή μεσοπροθεσμη, ούτε για κατι αλλο, μπορει να βγαλεις χρημα σε ενα μηνα και να χασεις μετα 10 χρόνια.

Θελει πολλά κοτσια και πρέπει να είσαι πολύ διαβασμένος

Επίσης τα χρηματα που θα παιξεις εκει πρέπει να τα εχεις για πέταμα-πλεονασμα. αλλιώς θα χάσεις τον ύπνο σου

Με ETFs δε μπορείς να παίξεις, αφού στην ουσία επενδύεις σε "ολόκληρη" την αγορά

Επενδύεις και απλά το ξεχνάς για τα επόμενα 20-30 χρόνια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχα 30000 θα τα επένδυα στην μόρφωση τη δική μου ή των παιδιών μου. Δεν είναι πολλά χρήματα ούτε για ακίνητο (θα πάρεις ένα ψωριασμένο της κακιάς ώρας που ούτε 150 ευρώ δεν θα μπορείς να το νοικιάσεις χωρίς σοβαρή επένδυση για επισκευές-επιπλέον εδώ και 2 χρόνια οι τιμές ανεβαίνουν), ούτε για κάποια επιχείρηση ως αρχικό κεφάλαιο. Βάλε τα κλειστά σε έναν λογαριασμό (όχι επενδυτικό-οι περισσότεροι έχουν καεί με τα επενδυτικά προϊόντα των τραπεζών και φυσάνε και το γιαούρτι...) και όταν τα χρειαστείς, τα τραβάς.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε Έλληνα κατσαπλια, ψάχνεις και εσύ για κορόιδα που θα νοικιάσουν την βρωμουπογα που θα αγοράσεις με 20000€ για 300€ το μήνα, ανοικιαστα να σας μείνουν όλων που νομίζετε ότι θα πουλάτε φύκια για μεταξωτές κορδέλες

  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσο δεν ειναι μεγάλο για σοβαρή επένδυση. Το καλύτερο που μπορείς να κανεις είναι μα τα μοιράσεις. Με τα μισά αναβάθμισε το σπίτι σου ενεργειακά. Με τα υπόλοιπα μπες χρηματιστήριο αν το κατέχεις αλλιώς προθεσμιακή. Βάλε και 5-7 χιλιάρικα σε μπιτκοιν (αν σου βγει σου βγήκε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας παίξω και εγώ το τζόκερ μου. Αν ήταν να κάνω κάτι τώρα και για τα επόμενα 2 χρόνια τότε θα επέλεγα.

  1. Αγορά 10ετών και βάλε Αμερικανικών ομολόγων
  2. Σορτάρισμα σε ευρωπαϊκές τράπεζες που έχουν πάθει ζημιά από τοξικά παράγωγα και τα αρνητικά επιτόκια
  3. Αναμονή για να ξεπουληθούν τα κόκκινα δάνεια και αγορά καινούριου σπιτιού σε χαμηλή τιμή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον σού περισσεύουν φαντάζομαι έχεις ήδη κάνει ασφάλεια υγείας, αυτοκινήτου και σπιτιού. 

Μπορείς απλά να σπάσεις το ποσό σε χρυσό, ομόλογα, μετοχές, κατάθεση στην τράπεζα οπότε να είσαι καλυμμένος 

Από εκεί και πέρα είναι όλα τζόγος είτε με χαμηλό είτε υψηλό ρίσκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Λογικο μου φαινεται να ξερεις απο ζημιογονες επενδυσεις αν η δικη σου επενδυση σου θα ηταν σε ενα χρεπι 20ετιας...

Ναι οκ,χρεπι. Παντως απο τα 5-7ετιας που βλεπω φορτωμενα σε οδικες γυαλιστερα και ακριβοπληρωμένα μπορει πιστεύω να μου χαρισει πολυ πιο ευχάριστες στιγμες. To become serious π λεν και στο χουριο μ, θα επενδυα σε ακινητο σε καμια μικρότερη πολη που εχει σχολη,αγορα καποιου ακινητου σε πλειστηριασμό ή αγορα κάποιου ποσοστου σε κάποιο μαγαζι σχετικο με την εστιαση. Δεν εχω ασχοληθει ποτε,μην παρεξηγηθω,απλα μια γρήγορη σκέψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, *nenya* είπε

Αγορασε χωραφι με ελιες. Θα ξεκινησεις να πουλας το λαδι, μετα θα αγορασεις και το διπλανό χωραφι κλπ κλπ.

Kαι μετα ενα evo 6 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gianniskou είπε

Επένδυσε τα σε ομόλογα του ελληνικού δημοσίου 😂🤣

Τα ομόλογα που γελάς, έχουν 70% αύξηση τους τελευταίους 6 μήνες. Με λίγα λόγια αν έβαζε ο φίλος μας τα 30Κ του, τώρα θα είχε 51Κ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδεα της στιγμης. Τα κρατας και σε 3-4-5-6 χρονια οποτε γινουν εκλογες τα χωνεις προεκλογικά για την καρέκλα και αν σου κατσει τα 10πλασιαζεις αμεσα. Αν δεν σου κατσει ειναι αλλο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...