Προς το περιεχόμενο

Μια σωστή επενδυση


Ioulios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 186
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, dancer said:

το να μιλαμε με επιχειρηματα δεν ειναι κανενα τεστ ηθικης, αλλα το να κανουμε την εξαιρεση κανονα στο ελλαδισταν ειναι αυτο που θα πρεπει να μας απασχολει.

πχ ποσοι απο οσους γραφουν για επενδυση αγορας σπιτιου εχουν αγορασει προσφατα σπιτι και εκμισθωνουν σπιτι? επισης ποσοι εχουν προχωρησει σε πραγματικη ανακαινηση με σωστους μαστορες και οχι αρπακολατζιδικη με 5000ευρω?επισης ποσοι μπορουν να δικαιολογησουν στην εφορια αγορα σπιτιου στα λεφτα που θελει να επενδυσει ο φιλος? ας μιλαμε ουσιαστικα και οχι με οτι νομιζει ο καθενας και οτι ακουσε απο αριστερα δεξια

Θεωρούμε δεδομένο πως τα χρήματα είναι δηλωμένα, δεν κάνουμε προτάσεις για "μαύρη" επένδυση εδώ (έτσι θεωρώ εγώ τουλάχιστον). Κάθε επένδυση έχει μια κατηγορία κόστους και ποιότητας. Προφανώς για φοιτητικό σπίτι δε θα κάνεις επένδυση σε πανάκριβα υλικά που θα φθαρουν μετά τους πρώτους 2 ενοικιαστες, αλλά δε μιλάμε και για ερείπια. Μια μέση κατάσταση. Οικονομικά αξιοπρεπή υλικά, σε ένα απλό περιποιημένο σπίτι. Ούτε πολυτέλεια ούτε τίποτα άλλο. Όσον αφορά τις τιμές: τις ρυθμίζει η αγορά ξεκάθαρα. Αν η ζητηση/προσφορά ισορροπεί σε πολύ υψηλές τιμες, έτσι είναι η ζωή.

 

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον το τοπικό γιατί και εγώ έχω ένα μικρό ποσό για επένδυση και δε μπορώ να σκεφτώ κάτι.

Δε νομίζω όμως ότι η αγορά ενός σπιτιού (και μάλιστα τέτοιου ποσού) αποτελεί επένδυση καθώς για να κάνεις απόσβεση μπορεί να περάσουν και 20 χρόνια. Αν δε θες να τα έχεις στην τράπεζα βέβαια, καλώς θα τα ρίξεις σε ένα σπίτι ή αν έχεις πάρα πολλά και θέλεις να τα "σπάσεις" τότε ένα μέρος τους μπορείς να το "αποθηκεύσεις" με τη μορφή σπιτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Iliaskrs είπε

Πάρε το insomnia

Προσωπικά και γνωρίζοντας την αγορά από άλλες ιστοσελίδες (που ουσιαστικά δεν είναι απλά ιστοσελίδες αλλά εταιρίες) θεωρώ ότι το insomnia δεν πωλείται ούτε για 50.000€. 

Μπορεί να κάνω και λάθος.. αλλά διαχειρίζομαι εμπορικά λογαριασμούς (διαφημίσεων και στατιστικών) ιστοσελίδων πολύ μικρότερης επισκεψιμότητας και έχω κάποια εικόνα εσόδων εξόδων και προσωπικά μακάρι να μπορούσα να αγοράσω εγώ το Χ insomnia με 20-30.000 € αλλά ούτε τα χρήματα έχω, ούτε οι ιδιοκτήτες τους τα πουλάνε... 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, polaki είπε

Προσωπικά και γνωρίζοντας την αγορά από άλλες ιστοσελίδες (που ουσιαστικά δεν είναι απλά ιστοσελίδες αλλά εταιρίες) θεωρώ ότι το insomnia δεν πωλείται ούτε για 50.000€. 

Μπορεί να κάνω και λάθος.. αλλά διαχειρίζομαι εμπορικά λογαριασμούς (διαφημίσεων και στατιστικών) ιστοσελίδων πολύ μικρότερης επισκεψιμότητας και έχω κάποια εικόνα εσόδων εξόδων και προσωπικά μακάρι να μπορούσα να αγοράσω εγώ το Χ insomnia με 20-30.000 € αλλά ούτε τα χρήματα έχω, ούτε οι ιδιοκτήτες τους τα πουλάνε... 

Ε λογικά κοντα στο 1εκ ευρω εχει το insomnia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DrFreeman είπε

Γενικά στην Ελλάδα υπάρχει μίσος για οτιδήποτε αποφέρει το επάρατο "κέρδος", ακόμη κι αν είναι 100% σύννομο. Δεν αρκεί αυτο: πρέπει να περάσεις και το τεστ ΗΘΙΚΗΣ του εκάστοτε ιεροεξεταστή.

Αν είσαι ήδη επιχειρηματίας θα συμφωνήσω. Ωστόσο για όσους δεν ειναι και δε διαθέτουν τα μεγάλα κεφάλαια που απαιτεί η δημιουργια μιας επιχείρησης, θεωρώ καλύτερη επένδυση αυτήν στον εαυτό τους: εκπαίδευση, τυπικά προσόντα, εξειδικεύσεις.

΄Διαφωνώ , πες ότι είσαι βοηθός ψυκτικός ή υδραυλικός που τα τυπικά προσόντα είναι χαμηλά. Μπορείς να αγοράσεις σοβαρό-ακριβό εξοπλισμό και να γίνεις ο περιζήτητος της περιοχής σου βγάζοντας πολλά-πολλά χιλιάρικα κάθε χρόνο.

Τώρα αν θες να φτιάξεις μαγαζί λιανικής συμφωνώ , θες μεγάλο κεφάλαιο - να μελετήσεις τον ανταγωνισμό και να φτιάξεις κάτι καλύτερο από τους άλλους.

Σε κλάδους με υψηλά τυπικά προσόντα ή εξειδίκευση πράγματι η συζήτηση είναι διαφορετική. Αλλά μάλλον ο TS δεν έχει τα πτυχία ουρά και δεν τον ζητάνε οι πολυεθνικές για ακριβοπληρωμένο υπάλληλο.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Ε λογικά κοντα στο 1εκ ευρω εχει το insomnia.

Επειδή είσαι από τους έξυπνους, πήγαινε στην αρχική και δες αυτό το νούμερο εδώ

9VsSex.jpg

και μετά πήγαινε και δες τα pricing model της πλατφόρμας του insomnia και ξαναμιλάμε. 

Και επειδή σίγουρα μιλάμε για on premise εγκαταστάσεις δηλαδή σε δικό τους server, να σου πω απλά ότι σχετικά άγνωστο δημοσιογραφικό site φιλο-παναθηναϊκών αισθημάτων που φιλοξενούμε στην εταιρία μας το κόστος για ΕΜΑΣ (όχι για τον πελάτη) είναι 279€ x 2 (2 server των 279€ ο καθένας) + ένας loadbalancer των 50€ για live ταυτόχρονους 3000 χρήστες σε burst στιγμές (πχ όταν γίνεται κάποιο share για αποτέλεσμα αγώνα ή μεταγραφή κλπ στα social media). Τιμές από Hetzner, που αν ψάξεις θα δεις ότι είναι από τις πολύ οικονομικές εταιρίες του χώρου.

Όταν λοιπόν ο πελάτης πληρώνει 700€ το μήνα ΜΟΝΟ για τους server, πρόσθεσε και τους δημοσιογράφους που γράφουν, έλα και πες μου εσύ πόσο θα κοστολογούσες την επιχείρηση αυτή. Βάλε και αρκετά παραπάνω κόστη το μήνα για το insomnia λόγω ΚΑΙ παραπάνω ταυτόχρονων χρηστών αλλά ΚΑΙ τα κόστη της πλατφόρμας, και ξανασκέψου την εξυπνάδα σου.

 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Ε λογικά κοντα στο 1εκ ευρω εχει το insomnia.

Η  κατηγορία "Μπλά-Μπλά" είναι ανεκτίμητη ... 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, jgeorgiou said:

΄Διαφωνώ , πες ότι είσαι βοηθός ψυκτικός ή υδραυλικός που τα τυπικά προσόντα είναι χαμηλά. Μπορείς να αγοράσεις σοβαρό-ακριβό εξοπλισμό και να γίνεις ο περιζήτητος της περιοχής σου βγάζοντας πολλά-πολλά χιλιάρικα κάθε χρόνο.

Τώρα αν θες να φτιάξεις μαγαζί λιανικής συμφωνώ , θες μεγάλο κεφάλαιο - να μελετήσεις τον ανταγωνισμό και να φτιάξεις κάτι καλύτερο από τους άλλους.

Σε κλάδους με υψηλά τυπικά προσόντα ή εξειδίκευση πράγματι η συζήτηση είναι διαφορετική. Αλλά μάλλον ο TS δεν έχει τα πτυχία ουρά και δεν τον ζητάνε οι πολυεθνικές για ακριβοπληρωμένο υπάλληλο.

Ενδεχομένως να έχεις δίκιο για τις ειδικότητες στις οποίες αναφέρεσαι, δεν θα ήθελα να μπω σε μια αντιπαράθεση χωρίς νόημα - αν και θα με ενδιέφερε πραγματικά να μάθω τι εννοείς σοβαρό εξοπλισμό για έναν υδραυλικό ή ψυκτικό (πέρα από το να εμπορεύεται αντίστοιχο εξοπλισμό σε κατάστημα λιανικής για το αντικείμενο του).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Ενδεχομένως να έχεις δίκιο για τις ειδικότητες στις οποίες αναφέρεσαι, δεν θα ήθελα να μπω σε μια αντιπαράθεση χωρίς νόημα - αν και θα με ενδιέφερε πραγματικά να μάθω τι εννοείς σοβαρό εξοπλισμό για έναν υδραυλικό ή ψυκτικό (πέρα από το να εμπορεύεται αντίστοιχο εξοπλισμό σε κατάστημα λιανικής για το αντικείμενο του).

Ηρθε ένας "παλιός" ψυκτικός να μου φτιάξει ένα ψυγείο (ακριβό-ποιοτικό) δεκαετίας. Δεν ήξερε πόσο ακριβώς ψυκτικό υγρό να συμπληρώσει. Ενας άλλος ψυκτικός μπορεί μέσω ίντερνετ ή σοβαρού εργαλείου να βάλει κατευθείαν την σωστή ποσότητα χωρίς να φάει 3 ώρες δοκιμάζοντας.

Ειχαμε ένα πρόβλημα στο αποχετευτικό , ένας κλασσικός υδραυλικός έχωνε τα χέρια του στις σωληνώσεις , και γύριζε την "μανιβέλα" με το ειδικό συρματόσκοινο ψάχνοντας να δει που είναι το πρόβλημα. Ενας άλλος υδραυλικός βάζει μικροκάμερες  εντός των σωληνώσεων βλέπει το πρόβλημα και βάζει ηλεκτρικό μηχάνημα ξεβουλώματος  , επίσης μετράει την ποιότητα/αντοχή των σωληνώσεων με υπερήχους και σου λέει πόσα χρόνια περίπου θα αντέξουν κτλ.

 

Επίσης οι κατασκευαστές οικοδομών (λίγες αλλά υπάρχουν και στο μέλλον θα υπάρχουν περισσότερες) θέλουν ΣΟΒΑΡΟΥΣ υπεργολάβους με ΣΟΒΑΡΟ εξοπλισμό να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο. Γενικά η σύγχρονη τεχνολογία έχει δώσει πολύ σοβαρά εργαλεία σε τιμή εντός εμβέλειας των ελ.επαγγελματιών. (π.χ. καμερες/ντρον 4Κ με ποιοτικούς φακούς σε φωτογράφους etc). Ενας μάστορας από τις δεκάδες ειδικότητες επιπέδου ΙΕΚ αν αγοράσει σοβαρό εξοπλισμό και έχει όρεξη για δουλειά μπορεί να βγάζει 10 βασικούς μισθούς το μήνα (δεν είναι υπερβολή) ακόμη και στην σημερινή Ελλάδα της κρίσης. 

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, jgeorgiou said:

Ηρθε ένας "παλιός" ψυκτικός να μου φτιάξει ένα ψυγείο (ακριβό-ποιοτικό) δεκαετίας. Δεν ήξερε πόσο ακριβώς ψυκτικό υγρό να συμπληρώσει. Ενας άλλος ψυκτικός μπορεί μέσω ίντερνετ ή σοβαρού εργαλείου να βάλει κατευθείαν την σωστή ποσότητα χωρίς να φάει 3 ώρες δοκιμάζοντας.

Ειχαμε ένα πρόβλημα στο αποχετευτικό , ένας κλασσικός υδραυλικός έχωνε τα χέρια του στις σωληνώσεις , και γύριζε την "μανιβέλα" με το ειδικό συρματόσκοινο ψάχνοντας να δει που είναι το πρόβλημα. Ενας άλλος υδραυλικός βάζει μικροκάμερες  εντός των σωληνώσεων βλέπει το πρόβλημα και βάζει ηλεκτρικό μηχάνημα ξεβουλώματος  , επίσης μετράει την ποιότητα/αντοχή των σωληνώσεων με υπερήχους και σου λέει πόσα χρόνια περίπου θα αντέξουν κτλ.

Επίσης οι κατασκευαστές οικοδομών (λίγες αλλά υπάρχουν και στο μέλλον θα υπάρχουν περισσότερες) θέλουν ΣΟΒΑΡΟΥΣ υπεργολάβους με ΣΟΒΑΡΟ εξοπλισμό να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο. Γενικά η σύγχρονη τεχνολογία έχει δώσει πολύ σοβαρά εργαλεία σε τιμή εντός εμβέλειας των ελ.επαγγελματιών. (π.χ. καμερες/ντρον 4Κ με ποιοτικούς φακούς σε φωτογράφους etc). Ενας μάστορας από τις δεκάδες ειδικότητες επιπέδου ΙΕΚ αν αγοράσει σοβαρό εξοπλισμό και έχει όρεξη για δουλειά μπορεί να βγάζει 10 βασικούς μισθούς το μήνα (δεν είναι υπερβολή) ακόμη και στην σημερινή Ελλάδα της κρίσης. 

Πολύ ωραίες ιδέες. Αν λοιπόν κάποιος έχει εμπειρία σε τέτοιες ειδικότητες, έχει μαθητεύσει κοντά σε επαγγελματία ή έχει τελειώσει αντίστοιχη σχολή, μπορεί να κάνει πολύ αποδοτικά πράγματα με την αντίστοιχη επένδυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα μια ιδέα είναι να ψαχτείες με το λεγόμενο passive investing όπου επενδύεις σε ένα ταμείο και αυτο με τι σειρά του αγοράζει assets (stocks and bonds) από τις τοπ-100, 200, 500 εταιρείες και κρατικά ομόλογα. Ουσιαστικά αντί να αγοράζεις πολλές μετοχές από μια εταιρια, αγοράζεις λίγες από πολλές ξεχωριστά καθώς και κρατικά ομόλογα χωρών, η ίδεα είναι να έχεις asset diversity. Ετσι όσο η αγορά ανεβαίνει συνολικά (αθροιστικά) εσύ κερδίζεις ακομα και αν κάποιες μετοχές πέφτουν, καθώς άλλες που ανεβαίνουν θα απορροφήσουν την απώλεια και τούμπαλιν.

Διάβασε να δεις πως λειτρουργεί  :

https://en.wikipedia.org/wiki/Passive_management https://www.investopedia.com/terms/p/passiveinvesting.asp .

Υπάρχουν αρκετές εταιρίες που ασχολόυνται με αυτό το τύπο επένδυσεις πχ Vanguard η Fidelity που χρησιμοποιώ εδώ στο Αμέρικα (https://investor.vanguard.com/home/ , https://eresearch.fidelity.com/eresearch/markets_sectors/global/country.jhtml?overviewType=EMEA&countryCode=GR&symbol=.GRDOW).  Για Ελλάδα δεν γνωρίζω τι παίζει ακριβώς καθώς κατοικώ και εργάζομαι Αμερική.  My two cents.

Γενικά καλός κανόνας είναι να έχεις λεφτά στην αρκή για ώρα ανάγκης και τα υπόιλοπα καλό ειναι να επενδύεις σε δίαφορα assets, καλύτερα πολλά και μικρά αυγά παρά ένα μεγάλο. 

 

Επεξ/σία από dr_frozenarm
Ορθογραφία
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, polaki είπε

Επειδή είσαι από τους έξυπνους, πήγαινε στην αρχική και δες αυτό το νούμερο εδώ

9VsSex.jpg

 

κανε λοιπον και μια αφαιρεση των διπλοεγεγραμενων κι επισης ας μας πει και καποιος τι εννουμε χρηστες online γτ αμα κραταει 1 ωρα ο μετρητης ενω εγω εχω μπει 5 λεπτα το νουμερο ειναι περα για περα ουτοπικο και θα βρεις τι και ποσο αξιζει...

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

Ηρθε ένας "παλιός" ψυκτικός να μου φτιάξει ένα ψυγείο (ακριβό-ποιοτικό) δεκαετίας. Δεν ήξερε πόσο ακριβώς ψυκτικό υγρό να συμπληρώσει. Ενας άλλος ψυκτικός μπορεί μέσω ίντερνετ ή σοβαρού εργαλείου να βάλει κατευθείαν την σωστή ποσότητα χωρίς να φάει 3 ώρες δοκιμάζοντας.

Ειχαμε ένα πρόβλημα στο αποχετευτικό , ένας κλασσικός υδραυλικός έχωνε τα χέρια του στις σωληνώσεις , και γύριζε την "μανιβέλα" με το ειδικό συρματόσκοινο ψάχνοντας να δει που είναι το πρόβλημα. Ενας άλλος υδραυλικός βάζει μικροκάμερες  εντός των σωληνώσεων βλέπει το πρόβλημα και βάζει ηλεκτρικό μηχάνημα ξεβουλώματος  , επίσης μετράει την ποιότητα/αντοχή των σωληνώσεων με υπερήχους και σου λέει πόσα χρόνια περίπου θα αντέξουν κτλ.

Επίσης οι κατασκευαστές οικοδομών (λίγες αλλά υπάρχουν και στο μέλλον θα υπάρχουν περισσότερες) θέλουν ΣΟΒΑΡΟΥΣ υπεργολάβους με ΣΟΒΑΡΟ εξοπλισμό να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο. Γενικά η σύγχρονη τεχνολογία έχει δώσει πολύ σοβαρά εργαλεία σε τιμή εντός εμβέλειας των ελ.επαγγελματιών. (π.χ. καμερες/ντρον 4Κ με ποιοτικούς φακούς σε φωτογράφους etc). Ενας μάστορας από τις δεκάδες ειδικότητες επιπέδου ΙΕΚ αν αγοράσει σοβαρό εξοπλισμό και έχει όρεξη για δουλειά μπορεί να βγάζει 10 βασικούς μισθούς το μήνα (δεν είναι υπερβολή) ακόμη και στην σημερινή Ελλάδα της κρίσης. 

απο τα πιο ουσιαστικα ποστ, οι τεχνικες εργασιες παγκοσμια εχουν παντα ανοδο ειτε σε περιοδους κρισης ειτε αναπτυξης, οι τεμπελιδες τεχνιτες παντα θα μυξοκλαιγονται που δεν εχουν δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dancer είπε

κανε λοιπον και μια αφαιρεση των διπλοεγεγραμενων κι επισης ας μας πει και καποιος τι εννουμε χρηστες online γτ αμα κραταει 1 ωρα ο μετρητης ενω εγω εχω μπει 5 λεπτα το νουμερο ειναι περα για περα ουτοπικο και θα βρεις τι και ποσο αξιζει...

Δεν έχω να κάνω καμία αφαίρεση, η πλατφόρμα χρεώνει ότι είναι να χρεώσει βασισμένη στους όρους που υπάρχουν στο site της. Τα session μετράνε μέχρι και 15 λεπτά αφού κάνεις έξοδο, και επίσης τα νούμερα που λέει ότι σε χρεώνει ανάλογα με τους ταυτόχρονους online είναι μέσος όρος 48 ωρών. Που σημαίνει ότι όταν βγει το νέο iPhone και το νέο Samsung και μπουν τα trolls μαζικά, αυτό διαιρείται /48 ώρες. Άρα μέσα σε 48 ωρες πρέπει να έχεις πάνω από 750 χρήστες ταυτόχρονους, για να πληρώνεις 590$ ΤΟ ΜΗΝΑ. https://invisioncommunity.com/buy 

Το δε insomnia με κάποιες χιλιάδες χρήστες, δεν έχει καμία αξία να παίζει σε cloud της εταιρίας, σαφώς και παίζει σε δικό του (δικούς του) servers, για να υποστηριχθεί τέτοιος αριθμός χρηστών όμως θα μου έκανε μεγάλη εντύπωση αν το μηνιαίο κόστος ήταν κάτω από 500€, φυσικά υπάρχουν και οι admins του server σε 24ωρη βάση κλπ. 

Τώρα με τόσους χρήστες, με τόσες διαφημίσεις adwords αλλά και απευθείας πληρωμένες (απευθείας συνεργασίες με χορηγούς) ο κάθε άσχετος μπορεί να νομίζει ότι το insomnia το τρέχει κανένα παιδαρέλι που δεν έχει τί άλλο να κάνει στο χρόνο του. Είναι μάλλον ο ίδιος που πιστεύει ότι το Skroutz θα τρέχει από 5-10 άτομα, και πολλά λέω... (για να μην ψάχνετε, 170+ εργαζόμενους έχει https://www.fortunegreece.com/article/ti-dilonoun-i-idrites-tou-skroutz-gr-meta-ti-exagora-ton-10-ekat-evro/

Όπως και να έχει, το νόημα είναι ότι αν κάποιος έχει την ψευδαίσθηση ότι το insomnia αξίζει και πουλιέται με μόλις 20.000€ ειλικρινά είναι πολύ βαθιά νυχτωμένος και καλύτερα ας μιλήσει για το πώς αναπαράγονται οι πιγκουίνοι, πιο σχετικός θα είναι με το θέμα. Τα 20k δεν είναι ΟΥΤΕ στραγάλια για ιστοσελίδες σαν το insomnia. 

Επεξ/σία από polaki
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...