Προς το περιεχόμενο

Οπτικες ινες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω κανει αιτηση πριν 6 μηνες στην hcn για να βαλουν οπτικη ινα και δεν εχουν βαλει ακομα επειδη περιμενουν αδεια απο το δημο για ανασκαφες. Η cosmote vodafone wind κανουν ανασκαφες σε ολους τους δρομους χωρις καν να εχουν ζητησει οπτικη απο αυτους. Η ερωτηση μου ειναι γιατι αργουν τοσο πολυ να κανουν ανασκαφες η hcn ενω οι υπολοιπες τρεις εταιριες βαλανε λες και δεν πηραν καν αδεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Figantu είπε

Εχω κανει αιτηση πριν 6 μηνες στην hcn για να βαλουν οπτικη ινα και δεν εχουν βαλει ακομα επειδη περιμενουν αδεια απο το δημο για ανασκαφες. Η cosmote vodafone wind κανουν ανασκαφες σε ολους τους δρομους χωρις καν να εχουν ζητησει οπτικη απο αυτους. Η ερωτηση μου ειναι γιατι αργουν τοσο πολυ να κανουν ανασκαφες η hcn ενω οι υπολοιπες τρεις εταιριες βαλανε λες και δεν πηραν καν αδεια

H hcn σου φέρνει την οπτική ίνα στο σπίτι και αυτο απαιτεί επιπλέον άδεια απο τον δήμο. Η hcn προσφέρει ftth (fiber to the home) ενώ οι υπόλοιπες fttc(fiber to the cabinet δηλαδή μέχρι το καφάο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, dimitrisg55 said:

H hcn σου φέρνει την οπτική ίνα στο σπίτι και αυτο απαιτεί επιπλέον άδεια απο τον δήμο. Η hcn προσφέρει ftth (fiber to the home) ενώ οι υπόλοιπες fttc(fiber to the cabinet δηλαδή μέχρι το καφάο).

Δίνουν και FTTH και οι υπόλοιποι σε ορισμένες περιοχές. Και μάλιστα σκάβουν προς όλα τα σπίτια πριν καν κάνει κάποιος αίτηση για FTTH.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κανει εντυπωση επειδη σε οσες πολυκατοικιες εχω περασει το καλωδιο της οπτικης ινας ειναι εξω αλλα δεν ειναι συνδεδεμενο πουθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα κάνει αίτηση πριν 9 μήνες 

Μου τηλεφώνησαν στο 6 μήνο ότι θα σταματήσουν να σκάβουν προς το παρόν στην περιοχή της Καλαμαριας και θα ειδοποιήσουν οταν θα ξανά αρχησουν. 

Ξέρω ότι η Cosmote τους έκανε το έργο δυσκολότερο με τις νέες εκσκαφές οπτικών ινών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, TariffGr είπε

Εγώ είχα κάνει αίτηση πριν 9 μήνες 

Μου τηλεφώνησαν στο 6 μήνο ότι θα σταματήσουν να σκάβουν προς το παρόν στην περιοχή της Καλαμαριας και θα ειδοποιήσουν οταν θα ξανά αρχησουν. 

Ξέρω ότι η Cosmote τους έκανε το έργο δυσκολότερο με τις νέες εκσκαφές οπτικών ινών. 

Τι εννοεις τους εκανε το εργο δυσκολοτερο; Σαφως και αν σκαβει ηδη μια εταιρεια δεν μπορει να σκαψει και αλλη. Φαντασου τι θα γινοταν αν εβγαιναν καμια 10αρια συνεργεια για να σκαψουν στις ιδιες περιοχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, TariffGr είπε

Εγώ είχα κάνει αίτηση πριν 9 μήνες 

Μου τηλεφώνησαν στο 6 μήνο ότι θα σταματήσουν να σκάβουν προς το παρόν στην περιοχή της Καλαμαριας και θα ειδοποιήσουν οταν θα ξανά αρχησουν. 

Ξέρω ότι η Cosmote τους έκανε το έργο δυσκολότερο με τις νέες εκσκαφές οπτικών ινών. 

Αυτο με εκνευριζει. Κανενας δεν ζητησε οπτικη ινα απο την κοσμοτε αλλα σκαβουν παρολα αυτα ενω στην hcn ζητησαν παρα πολυ δεν σκαβει λογω της γ*μημενης αδειας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχετε μπερδέψει λίγο στο μυαλό σας ...

FTTH βάζει σε μια περιοχή αυτός που έχει την υποδομή για αυτήν σύμφωνα με την EETT όπου έχουν γίνει οι αναθέσεις αυτός θα πάρει τις απαραίτητες άδειες για δρόμους/πεζοδρόμια/κτλ από τον εκάστοτε δήμο

οι άλλοι θα ενοικιάσουν αυτή την υποδομήΚαταρχήν υπάρχει η γνωστή δράση (SuperFast BroadBand sfbb.gr η οποία επιχορηγεί εργασίες για σύνδεση FTTH σε διάφορες περιοχές του λεκανοπεδίου της αττικής

εκεί αρκεί ο πάροχος που έχει αναλάβει την υποδομή της περιοχής να κάνει τις απαραίτητες εργασίες πέρασμα καλωδίων οπτικών ινών - φρεάτια - καμπίνες

ώστε μετά να σκάψει και να βάλει τα καλώδια οπτικών ινών μέσα στο ακίνητο σε κεντρικό κατανεμητή και από εκεί σε κατανεμητές κάθε όροφο ξεχωριστά και στα διαμερίσματα του ακινήτου

επίσης FTTH συνήθως μπαίνει σε περιοχές που υπάρχουν ναι μεν νέες καμπίνες VDSL αλλά υπάρχουν και καμπίνες που δεν θα αναβαθμιστούν για διάφορους λόγους (εκεί υπάρχει η πιθανότητα να μπει FTTH).

αυτά τα λέω καθώς είμαι κάτοικος της περιοχής που ανήκει στον δήμο βύρωνα

η καμπίνα στην οποία ήμουν συνδεμένος για υπηρεσία ADSL/VDSL δεν θα αναβαθμιστεί λόγω μικρής απόστασης από το Α/Κ

έτσι μόλις είδα ότι η VODAFONE που έχει την υποδομή έκανε εργασίες για FTTH έκανα αίτηση στην δράση sfbb.gr βγήκε το κουπόνι και αφού συνεννοήθηκαν μεταξύ τους ήρθαν στο ακίνητο όπου εκτός από ιδιοκτήτης είμαι και διαχειριστής και έβαλαν υποδομή FTTH όπου πλέον απολαμβάνω τις υπηρεσίες της COSMOTE FTTH (100/10)

3 ώρες πριν, Figantu είπε

Αυτο με εκνευριζει. Κανενας δεν ζητησε οπτικη ινα απο την κοσμοτε αλλα σκαβουν παρολα αυτα ενω στην hcn ζητησαν παρα πολυ δεν σκαβει λογω της γ*μημενης αδειας

δυστυχώς δεν μπορείς να ξέρεις τι ζήτησε ο αντίστοιχος δήμος από την εταιρεία HCN (Θεσσαλονίκη) καθώς τα αντίστοιχα προβλήματα συμβαίνουν και με την INALAN (Αθήνα)

είναι μικρού οικονομικού μεγέθους εταιρείες και σίγουρα δεν μπορούν να ανταγωνιστούν εταιρείες όπως η VODAFONE/COSMOTE/WIND που τις άδειες εννοείται ότι τις παίρνουν για πλάκα από τον εκάστοτε δήμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα η cosmote wind vodafone θα δινουν οση ταχυτητα λενε ή θα ειναι εως οπως γινεται με τα adsl. Στην διαφημιση της nova εγραφε εως 100mbps αλλα εννοει τοσο ή λιγοτερο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Figantu είπε

Τωρα η cosmote wind vodafone θα δινουν οση ταχυτητα λενε ή θα ειναι εως οπως γινεται με τα adsl. Στην διαφημιση της nova εγραφε εως 100mbps αλλα εννοει τοσο ή λιγοτερο?

την απάντηση την έδωσες μόνος σου για την NOVA "ΕΩΣ" 100

αυτή την στιγμή οι εργασίες που γίνονται είναι κυρίως για VDSL καθώς στη ουσία είναι (FTTC) αλλά και για FTTH

αν εννοείς το VDSL (μην σε μπερδεύουν οι ονομασίες Fiber...) εξαρτάται από που παίρνεις

αν παίρνεις από Α/Κ ή από ΚΑΜΠΙΝΑ

τότε θα πάρεις ανάλογα έως 30 - 50 -100 - 200

αν εννοείς το FTTH επειδή ο εξοπλισμός μπαίνει στο ακίνητο και η οπτική ίνα καταλήγει στο διαμέρισμα του πελάτη

εκεί έχεις 100 - 200 -1000 ανάλογα τι σύνδεση πληρώνεις

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το FTTH δεν χρειάζεται κανένα αίτημα και καμία έγκριση από την ΕΕΤΤ. Αυτά ισχύουν μόνο για τις καμπίνες του VDSL Vectoring. Σε FTTH όπου θέλει ο καθένας πάροχος κάνει επενδύσεις και ανάπτυξη του δικτύου του, απλά υποχρεούται να δίνει και στην χοντρική. Ωστόσο μέχρι σήμερα δεν έχει υπάρξει περίπτωση που 2 πάροχοι έχουν αναπτύξει αντίστοιχο δίκτυο στην ίδια περιοχή, αλλά αυτό δεν απαγορεύεται και στο μέλλον θα το δούμε να γίνεται.

Τέλος δεν υπάρχει καμία σύγκριση μεταξύ των παραδοσιακών παρόχων και των μικρών όπως η Inalan και η HCN. Οι πρώτοι έχουν οικονομική δυνατότητα και ικανή βάση πελατών ώστε να γνωρίζουν και να σχεδιάζουν αναβάθμιση του δικτύου τους, ενώ οι δεύτεροι πρώτα κάνουν διερευνητικές επαφές και προχωρούν ανάλογα το ενδιαφέρον και τα οικονομικά τους. Για όλους ωστόσο απαιτούνται οι ίδιες άδειες από δήμους και κρατικούς φορείς για τις εργασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ikorolis είπε

Τα έχετε μπερδέψει λίγο στο μυαλό σας ...

FTTH βάζει σε μια περιοχή αυτός που έχει την υποδομή για αυτήν σύμφωνα με την EETT όπου έχουν γίνει οι αναθέσεις αυτός θα πάρει τις απαραίτητες άδειες για δρόμους/πεζοδρόμια/κτλ από τον εκάστοτε δήμο

οι άλλοι θα ενοικιάσουν αυτή την υποδομήΚαταρχήν υπάρχει η γνωστή δράση (SuperFast BroadBand sfbb.gr η οποία επιχορηγεί εργασίες για σύνδεση FTTH σε διάφορες περιοχές του λεκανοπεδίου της αττικής

εκεί αρκεί ο πάροχος που έχει αναλάβει την υποδομή της περιοχής να κάνει τις απαραίτητες εργασίες πέρασμα καλωδίων οπτικών ινών - φρεάτια - καμπίνες

ώστε μετά να σκάψει και να βάλει τα καλώδια οπτικών ινών μέσα στο ακίνητο σε κεντρικό κατανεμητή και από εκεί σε κατανεμητές κάθε όροφο ξεχωριστά και στα διαμερίσματα του ακινήτου

επίσης FTTH συνήθως μπαίνει σε περιοχές που υπάρχουν ναι μεν νέες καμπίνες VDSL αλλά υπάρχουν και καμπίνες που δεν θα αναβαθμιστούν για διάφορους λόγους (εκεί υπάρχει η πιθανότητα να μπει FTTH).

αυτά τα λέω καθώς είμαι κάτοικος της περιοχής που ανήκει στον δήμο βύρωνα

η καμπίνα στην οποία ήμουν συνδεμένος για υπηρεσία ADSL/VDSL δεν θα αναβαθμιστεί λόγω μικρής απόστασης από το Α/Κ

έτσι μόλις είδα ότι η VODAFONE που έχει την υποδομή έκανε εργασίες για FTTH έκανα αίτηση στην δράση sfbb.gr βγήκε το κουπόνι και αφού συνεννοήθηκαν μεταξύ τους ήρθαν στο ακίνητο όπου εκτός από ιδιοκτήτης είμαι και διαχειριστής και έβαλαν υποδομή FTTH όπου πλέον απολαμβάνω τις υπηρεσίες της COSMOTE FTTH (100/10)

δυστυχώς δεν μπορείς να ξέρεις τι ζήτησε ο αντίστοιχος δήμος από την εταιρεία HCN (Θεσσαλονίκη) καθώς τα αντίστοιχα προβλήματα συμβαίνουν και με την INALAN (Αθήνα)

είναι μικρού οικονομικού μεγέθους εταιρείες και σίγουρα δεν μπορούν να ανταγωνιστούν εταιρείες όπως η VODAFONE/COSMOTE/WIND που τις άδειες εννοείται ότι τις παίρνουν για πλάκα από τον εκάστοτε δήμο.

Η hcn δεν είναι στο πρόγραμμα επιδότησης sfbb διότι στις προυποθέσεις έχει έναν όρο να ενοικιάζεις υποχρεαωτικά το δίκτυο των οπτικών ινών σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, dimitrisg55 είπε

Η hcn δεν είναι στο πρόγραμμα επιδότησης sfbb διότι στις προυποθέσεις έχει έναν όρο να ενοικιάζεις υποχρεαωτικά το δίκτυο των οπτικών ινών σου.

ναι πολύ σωστή η παρατήρηση σου

δεν είναι η HCN (Θεσσαλονίκη) ούτε η INALAN (Αθήνα) στην δράση SuperFast BroadBand (sfbb.gr) έτσι δεν υπάρχει επιδότηση

δεν ξέρω τους λόγους υποθέτω ότι ίσως είναι αυτό που αναφέρεις περί της ενοικίασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...