Προς το περιεχόμενο

Ισχυρή ταυτοποίηση για online αγορές απο αυριο;


3oxic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αυτος ο μηχανισμός ταυτοποίησης υπάρχει καιρό τώρα, απλά ενεργοποιούνταν μόνο  σε πληρωμές που η τράπεζα θεωρεί υποπτες. Από εδώ και πέρα, ειναι υποχρεωτική η χρήση αυτού του μηχανισμου για κάθε πληρωμή, πράγμα καλό, γιατί θα μειωθούν πολύ οι απάτες με τις κάρτες.

1 λεπτό πριν, AllNatural είπε

Η αλφα παντως για αποστολη sms μεχρι τωρα ηθελε 1 ή 2 ευρω τον μηνα.

Αυτό που λες ειναι τα μηνύματα που στέλνει η alpha για να σε ενημερώσει πως εγινε μια πληρωμή με την κάρτα σου. Τα μηνύματα που λέμε ειναι μηνύματα που περιέχουν εναν μοναδικό κωδικό και θα μπαίνει κατά την πληρωμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι γινεται με τη piraios και τις αλλες απ εξω στο app και κανεις εγκριση βαζοντας το κωδικο που σου στελνουν .Σιγα τα λαχανα δηλαδη 2 step authenticator ειχαμε και στο wow και στο steam και στο psn και στο live και στο paypal και τσιου παντου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρκεί να μην αρχίσουν να μας τα χρεώνουν τα sms αυτά μετά από λίγο καιρό, όπως έγινε με τις κάρτες που έγινε τόσος ντόρος να χρησιμοποιούνται παντού και μετά...τσακ φάτε και μια χρέωση για οποιοδήποτε είδος αντικατάστασης της.

Επεξ/σία από Alxnks
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο αργά το θυμήθηκαν αφού είχαν γίνει χιλιάδες παράνομες συναλλαγές με τα στοιχεία των καρτών μας που μπορούσε πανεύκολα να βρει κάποιος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgeadams είπε

Εννοεί, πως αν δεν έχεις μαζί σου το κινητό σου (το ξέχασες, στο έκλεψαν, κόλλησε malware, έπεσε στο νρεό), δεν θα μπορείς να πληρώσεις με κάρτα.

Ισχύει αυτό, αλλά μεταξύ δύο κακών, διαλέγουμε το μικρότερο. Καλύτερα να μη μπορείς να πληρώσεις με κάρτα στο internet για 2- 3 μέρες εάν δεν έχεις πρόσβαση στο κινητό, παρά να σου κλέβουν τα στοιχεία της κάρτας και να κάνουν συναλλαγές αβέρτα.

Άλλωστε το μέτρο αφορά τις online συναλλαγές -- όχι τις "κλασικές" στο POS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγε μια συνάδελφος 60+ να πληρώσει τη ΔΕΗ χθες και μου λέει έλα λίγο να βοηθήσεις, δε μου βγάζει απόδειξη. Της έλεγε να επιλέξει μεταξύ αποστολής κωδικού με SMS και με e-mail. Τελικά μου είπε να ακυρώσω τη συναλλαγή. Γουατέβα... Μπορεί να ήταν του άντρα της.😁

Επεξ/σία από Miracle Worker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Πήγε μια συνάδελφος 60+ να πληρώσει τη ΔΕΗ χθες και μου λέει έλα λίγο να βοηθήσεις, δε μου βγάζει απόδειξη. Της έλεγε να επιλέξει μεταξύ αποστολής κωδικού με SMS και με e-mail. Τελικά μου είπε να ακυρώσω τη συναλλαγή. Γουατέβα... Μπορεί να ήταν του άντρα της.😁

Πως πηγε να πληρωσει;Απο το  site της ΔΕΗ? 

 

Π

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, paredwse είπε

Γιατί πρέπει να έχω smartphone για να εγκαταστήσω την εκάστοτε εφαρμογή της τράπεζας;

 

μα φυσικα για καλυτερη παρακολουθηση πολιτων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stefanos_th είπε

μα φυσικα για καλυτερη παρακολουθηση πολιτων .

Μα φυσικα, εγω χρησιμοποιώ το smartphone μονο για να με παρακολουθουν. 

 

Στο θεμα μας τωρα, για τις online αγορες στην Ολλανδία εχουν το iDeal, ωπου επιλέγεις να πληρώσεις με iDeal και επιλέγεις την τραπεζα σου και μεταφερεσε σε σελίδα (μαλλον της τράπεζας σου, δε θυμάμαι) και ειτε σκαναρεις ενα qr code με την εφαρμογή του κινητού σου (αρα εκανες login κάπου)  ειτε κανεις login στο webbanking σου. 

Διαβασα καπου νομίζω οτι θα κάνει και η άλφα κατι τετοιο και θα σκαναρεις με το κινητό σου. Μιλαμε για μεγαλη ευκολία. Λεφτα να εχουμε να χαλαμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...