Προς το περιεχόμενο

i3 2100 - αναπαραγωγή 4κ υλικου


Silenzio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα,

χτες πάω να βάλω το dark night rises (70 gb mkv, δε ξέρω τι άλλο χαρακτηριστικό χρειάζεται από τον τύπο του video να γράψω) σε ένα pc που το έχω για κατεβασμα και διαμοιαρσμό αρχείων μέσω win 10.

To pc αυτό είναι με τον ι3 2100 - 8 gb ddr3 και amd 5450 (για χαμηλή κατανάλωση) και στο συγκεκριμένο αρχείο είδα μέσω task manager 100% χρήση και το έπαιζε αλλά κόλλαγε οπότε αναγκάστηκα να τη βάλω τη ταινία στο βασικό pc με r5 1600 - 1050 ti (εκεί ο ryzen ήταν στο 4%).

Το ερώτημα είναι αν το pc χρειάζεται καλύτερο cpu ή gpu ? να ψάξω εναν ι5 2400 ? αν χρειάζεται κάρτα όμως θα ήθελα με την ελάχιστη δυνατή κατανάλωση. (μητρική έχω μια σαπια foxconn h61)

ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πιθανοτατα θελεις αλλη GPU, με δεδομενο οτι, επεξεργαστες φορητων, στα ιδια ~
πανω - κατω (δηλαδη 3αρα στο Cinebench 11.5) με τον i3, μπορουν να το κανουν!🤓
Αλλα ασχετως αυτου, ειναι ψιλοφρενο γενικοτερα, να μεινεις στο συγκεκριμενο i3..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από ότι ψιλιάζομαι η κάρτα γραφικών σου δεν έχει video decoder. πάρει μια φτηνή που να έχει έναν ενσωματωμένο και είσαι κύριος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, headbanger είπε

από ότι ψιλιάζομαι η κάρτα γραφικών σου δεν έχει video decoder. πάρει μια φτηνή που να έχει έναν ενσωματωμένο και είσαι κύριος

μήπως έχεις κάποια συγκεκριμένη να μου προτείνεις ?

π.χ. να ψάξω στα μεταχειρισμένα για καμμια rx 460 ή rx 550 γύρω στα 50-60 € ? από nvidia η 1030 να είναι αρκετή ?

σε ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Silenzio είπε

μήπως έχεις κάποια συγκεκριμένη να μου προτείνεις ?

π.χ. να ψάξω στα μεταχειρισμένα για καμμια rx 460 ή rx 550 γύρω στα 50-60 € ? από nvidia η 1030 να είναι αρκετή ?

σε ευχαριστώ !

Προσωπικά αντί να αλλάξω GPU θα αγόραζα μητρική με τον AMD Ryzen 3 3200G ή Intel Pentium Dual Core Gold G5600 ανάλογα με τα γούστα σου.

Σε αυτή την περίπτωση την vga που έχεις θα την αποσύρεις.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jgeorgiou είπε

Προσωπικά αντί να αλλάξω GPU θα αγόραζα μητρική με τον AMD Ryzen 3 3200G ή Intel Pentium Dual Core Gold G5600 ανάλογα με τα γούστα σου.

θα μπει στο budget όμως και άλλη ραμ. Με τον 3200g θα είμαι καλυμμένος με την απόδοση της ενσωματωμένης κάρτας ?

Θα κοιτάω στα μεταχειρισμένα μήπως βρω κανα καλύτερο σετακι, τον 3200g δύσκολο, αν με κάλυπτε ο 2200g έχω δει να τον δίνουν γυρω στα 60.

ο g5600 που προτείνεις χρειάζεται και κάρτα ? ή με την ισχύ του και σε συνδυασμό με την 5450 που έχω θα με καλύψει?

επίσης, του έχω 2 χ 3 tb εσωτερικούς και πρόσφατα έβαλα και έναν εξωτερικό 6 tb και ζορίζεται αρκετά.

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

HEVC decoder έχουν οι σχετικά πρόσφατες (~5ετίας) κάρτες γραφικών. Η HD5450 είναι του 2013, δεν έχει.

Πρόσεξε μήπως το αρχείο που θες να δεις είναι HEVC10 ή HDR10 (10bit δηλαδή), εκεί δεν παίζουν ούτε οι κάρτες γραφικών 5ετίας. Θέλεις μια GT1030 ή RX550 τουλάχιστον για να κάνει hardware decode (ή Intel HD gen 9.5 και πάνω). Την είχα πατήσει έτσι σε laptop 3ετίας των 1500€ όπου ο i7 του δεν μπορούσε να κάνει ούτε software ούτε hardware decode.

Ή απλά βάζε απλά mkv των 4-5-10GB όπου η HD5450 μπορεί να αποκωδικοποιήσει.

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι ο g5600 θα παίζει το 4Κ περιεχόμενο στο "ρελαντί" με την ενσωματωμένη.

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/129945/intel-pentium-gold-g5600-processor-4m-cache-3-90-ghz.html

 

 

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Είναι όλα θέμα budget. Μπορείς να κάνεις δουλειά και με μία GT1030 των 40-50€ από τα μεταχειρισμένα, μπορείς ασφαλώς και με combo 3200G/8-16GB DDR4/B450 ή H310/G5600/8-16GB DDR4 με αρκετά πάνω από 100€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παιδιά απο πάνω σε κάλυψαν. δεν γνωρίζω το πόσα χρήματα θα θέλεις να ξοδέψεις. για εναν απλό Player θα την έβγαζα όσο πιο φθηνά μπορούσα με μια μικρή, σχετικά πρόσφατη κάρτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
42 minutes ago, spy94 said:

Θεωρητικά δεν μπορεί να κάνει δουλειά με 4ης γενιάς haswell?

Αν ναι τότε γλυτώνει την ραμ και του έρχεται τζάμπα

Όχι, hevc δεν αποκωδικοποιεί εύκολα cpu χωρίς λάγκα. Τσάμπα πώς θα του έρθει ο haswell? Αφού θέλει και μητρική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Όχι, hevc δεν αποκωδικοποιεί εύκολα cpu χωρίς λάγκα. Τσάμπα πώς θα του έρθει ο haswell? Αφού θέλει και μητρική.

Τζάμπα θα του έρθει μόλις πουλήσει το σετάκι του μιας και λόγω σπανιότητας 1155 μητρικών πιάνουν καλά ακόμη.Βέβαια αφού δεν του κάνει τζάμπα το συζητάμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2019 στις 9:24 ΠΜ, Silenzio είπε

καλημέρα,

χτες πάω να βάλω το dark night rises (70 gb mkv, δε ξέρω τι άλλο χαρακτηριστικό χρειάζεται από τον τύπο του video να γράψω) σε ένα pc που το έχω για κατεβασμα και διαμοιαρσμό αρχείων μέσω win 10.

To pc αυτό είναι με τον ι3 2100 - 8 gb ddr3 και amd 5450 (για χαμηλή κατανάλωση) και στο συγκεκριμένο αρχείο είδα μέσω task manager 100% χρήση και το έπαιζε αλλά κόλλαγε οπότε αναγκάστηκα να τη βάλω τη ταινία στο βασικό pc με r5 1600 - 1050 ti (εκεί ο ryzen ήταν στο 4%).

Το ερώτημα είναι αν το pc χρειάζεται καλύτερο cpu ή gpu ? να ψάξω εναν ι5 2400 ? αν χρειάζεται κάρτα όμως θα ήθελα με την ελάχιστη δυνατή κατανάλωση. (μητρική έχω μια σαπια foxconn h61)

ευχαριστώ.

Πάρε έναν 2400G  ή και 2200G να λύσεις το πρόβλημά σου.

Εχει σε κόστος όσο μια GPU που χρειάζεται το σύστημα , αλλά παίρνεις δώρο και CPU στην τιμή.

 

Πούλησε τα παλαιά για την μητρική και τις μνήμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ όλους για τη βοήθεια, θα κοιτάω στα μεταχειρισμένα είτε για σετ ειτε για κάρτα μόνο (δε βιάζομαι).

Πήρα πρόσφατα την samsung UE55NU7093 της προσφοράς και ήθελα να δοκιμάσω σε 4κ τι λέει, ούτε που θα μπορούσα να φανταστώ οτι για να δεις ταινία χρειάζεται νέο hardware.

με το i3 σετ σε 1080p δεν έχω κανένα θέμα.

1. σε ταινία 1080p 10gb, H264 total bitrate 10516 kbps --> cpu 15-25% kai gpu 56%

2. 1080p 29 gb, H264 total bitrate 25487kbps --> cpu 15-20% kai gpu 80-83%

3. 4k 69,7gb, HEVC (H265 main 10) total bitrate 60655 kbps --> cpu 100% kai gpu 99-100% unplayable

5 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Πάρε έναν 2400G  ή και 2200G να λύσεις το πρόβλημά σου.

Εχει σε κόστος όσο μια GPU που χρειάζεται το σύστημα , αλλά παίρνεις δώρο και CPU στην τιμή.

Πούλησε τα παλαιά για την μητρική και τις μνήμες.

για micro μητρική έχεις να προτείνεις κάποια για να κοιτάω ? για τις asrock ab350 pro δε διαβάζω καλά λόγια, για τις msi πάλι βλέπω καλά σχόλια στο am4..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...