Προς το περιεχόμενο

Κουτι Υπολογιστη.....Χειροποιητο!


dalain

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παίδες τελικα αποφάσισα να μην προχωρησω σε custom λυση για διάφορους λόγους.Στην απόφαση αυτη βοηθησε το γεγονός οτι με ενημερωσαν απο το κατάστημα οτι μπορω να έχω την enermax aquafusion ,η οποία ηταν και η πρώτη μου επιλογή,μεχρι την Παρασκευή.Ευχαριστω που ασχοληθηκατε και σίγουρα στο μέλλον θα παιξω και σε custom ψύξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο αφορά την custom υδροψυξη (και επειδή ξεκίνησες ότι ξεκίνησες), ή θα το κάνεις σωστά και ταιριαστά (hard tubing) ή κάνε ότι θεωρείς πιο εύκολο. 

Κοίτα... προσωπικά δεν θα σου πρότεινα custom ΑΝ δεν είσαι άνετος οικονομικά (σε άλλη περίπτωση δεν θα σου αποφέρει κάτι) και δεν έχεις και την υπομονή/χρόνο για αυτό. Θα πρέπει να αγοράσεις έξτρα υλικό για να πειραματιστείς και να μαθεις. Αν είναι βάλε μια καλή AIO και call it a day.

Υ.Γ.: Ευτυχώς που ακύρωσες enermax (δεν ήθελα να πω κάτι νωρίτερα που την περίμενες πως και πως). Για το ψυγείο δεν ξέρω αλλά οι ανεμιστήρες και τα led τους είναι απλά κινεζιές.

edit: όσο έγραφα είπες πάλι για enermax... Super! Προχώρα :)

Επεξ/σία από Stamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν εχω υπομονή και χρόνο να ασχοληθώ με custom νομιζω η aio ειναι μονόδρομος.Βεβαια ειναι κ το οικονομικό στη μεση,που δεν θελω να επενδυσω εκει την δεδομένη χρονική στιγμη.

Οσο για τα enermax  από ανεμιστηρια που ειχα εμεινα ευχαριστημένος...Θα δείξει....Προχωραμε ετσι λοιπόν!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/9/2019 στις 10:26 ΠΜ, dalain είπε

Θα παω σε υδρόψυξη...Μαλλον σε aio γιατι για custom δεν με βλεπω

Φαντασου το κουτί θα είναι ολο ανοιχτο εκτός απο μπροστά.Περιπου σαν τα thermaltake core

Κατ' αρχας μπραβο για την ιδεα σου και το κουραγιο σου να την πραγματοποιησεις. 

 

ΟΜΩΣ, οταν βλεπω υδραυλικο και να κολωνει στην custom αντι ΑΙΟ υδροψυξης, εμεις οι υπολοιποι που δεν εχουμε ιδεα απο νερα, τι να πουμε..........???????????    θεωρω οτι για σενα, θα ειναι ακομα πιο ευκολο να στησεις μια custom υδροψυξη που να ταιριαζει και απολυτα στο build.   

 

αν δεν μπορεις εσυ, σαν υδραυλικος,  να συνδεσεις νερα, ποιος μπορει.......?????????:o:o:o:o

 

 

ΕΔΙΤ.  τωρα ειδα το ποστ για το κοστος της Custom made υδροψυξης. οποτε αφου δεν θες να ριξεις πολλα χρηματα εκει..... παω πασο......!!! 

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cabdik είπε

Κατ' αρχας μπραβο για την ιδεα σου και το κουραγιο σου να την πραγματοποιησεις. 

ΟΜΩΣ, οταν βλεπω υδραυλικο και να κολωνει στην custom αντι ΑΙΟ υδροψυξης, εμεις οι υπολοιποι που δεν εχουμε ιδεα απο νερα, τι να πουμε..........???????????    θεωρω οτι για σενα, θα ειναι ακομα πιο ευκολο να στησεις μια custom υδροψυξη που να ταιριαζει και απολυτα στο build.   

αν δεν μπορεις εσυ, σαν υδραυλικος,  να συνδεσεις νερα, ποιος μπορει.......?????????:o:o:o:o

ΕΔΙΤ.  τωρα ειδα το ποστ για το κοστος της Custom made υδροψυξης. οποτε αφου δεν θες να ριξεις πολλα χρηματα εκει..... παω πασο......!!! 

Δεν φοβάμαι σε καμια περίπτωση οτι δεν θα τα καταφερω....Αλλα δεν θελω να ξεφυγω οικονομικα για κατι που θα είναι υπερβολή και δεν εχω τον χρόνο να ασχοληθώ τόσο με τον υπολογιστή.

Και οπως λεει κ ο @Sheogorath μπορεί να μου προτεινε καποια εξαρτήματα οικονομικά αλλα δεν ειναι και τα καλύτερα και χρειάζονται και άλλα. 

Καποια στιγμη σε αλλη κατασκευή μου σίγουρα θα γίνει καστομια!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, dalain είπε

Δεν φοβάμαι σε καμια περίπτωση οτι δεν θα τα καταφερω....Αλλα δεν θελω να ξεφυγω οικονομικα για κατι που θα είναι υπερβολή και δεν εχω τον χρόνο να ασχοληθώ τόσο με τον υπολογιστή.

Και οπως λεει κ ο @Sheogorath μπορεί να μου προτεινε καποια εξαρτήματα οικονομικά αλλα δεν ειναι και τα καλύτερα και χρειάζονται και άλλα. 

Καποια στιγμη σε αλλη κατασκευή μου σίγουρα θα γίνει καστομια!!!

Τα έξτρα που χρειάζονται είναι ψιλολογια, άντε 5 ευρώ μλκιουλες, και άλλο ένα τάληρο οι σωληνες. Δεν έχουν κόστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Τα έξτρα που χρειάζονται είναι ψιλολογια, άντε 5 ευρώ μλκιουλες, και άλλο ένα τάληρο οι σωληνες. Δεν έχουν κόστος.

Ναι αλλά όπως είπες σύνθεση της πλάκας....χεχεχε....Σιγουρα δεν ξερω τι θα μου βγει κ η enermax αλλα ας πούμε ότι την εμπιστεύομαι λίγο παραπάνω.Οπως κ να έχει ευχαριστώ για το ενδιαφέρων  κ σιγορα στο μελλον θα χρειαστώ την συμβουλή σου για custom...Μεχρι τότε κάθε άποψη δεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, dalain είπε

Δεν φοβάμαι σε καμια περίπτωση οτι δεν θα τα καταφερω....Αλλα δεν θελω να ξεφυγω οικονομικα για κατι που θα είναι υπερβολή και δεν εχω τον χρόνο να ασχοληθώ τόσο με τον υπολογιστή.

Και οπως λεει κ ο @Sheogorath μπορεί να μου προτεινε καποια εξαρτήματα οικονομικά αλλα δεν ειναι και τα καλύτερα και χρειάζονται και άλλα. 

Καποια στιγμη σε αλλη κατασκευή μου σίγουρα θα γίνει καστομια!!!

κι εγω παντως, για να ειμαι ειλικρινης, ποτε δεν ημουν φαν των υδροψυξεων. 

 

θες γιατι το κοστος των καλων υδροψυξεων ειναι υψηλο? 

θες γιατι ψιλοφοβαμαι τα νερα μεσα σε ηλεκτρονικα κυκλωματα...? 

θες γιατι παντα ειχα -και εχω- την αποψη οτι μια καλη υδροψυξη, αξιζε στις παλιοτερες γενιες επεξεργαστων, οπου προσπαθουσαν να φτασουν οσο ψηλα γινετε, λογω ρεαλιστικα καλυτερης ψυξης...?  

 

παντως εγω σε συστηματα οπου δεν προκειται να γινει extreme OC, προτεινα παντα μια βαρβατη αεροψυκτρα.    τωρα αν καποια στιγμη για το LOOK, θελησεις να στησεις μια custom Watercooled ψυξη.......ΟΚ..!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cabdik είπε

κι εγω παντως, για να ειμαι ειλικρινης, ποτε δεν ημουν φαν των υδροψυξεων. 

θες γιατι το κοστος των καλων υδροψυξεων ειναι υψηλο? 

θες γιατι ψιλοφοβαμαι τα νερα μεσα σε ηλεκτρονικα κυκλωματα...? 

θες γιατι παντα ειχα -και εχω- την αποψη οτι μια καλη υδροψυξη, αξιζε στις παλιοτερες γενιες επεξεργαστων, οπου προσπαθουσαν να φτασουν οσο ψηλα γινετε, λογω ρεαλιστικα καλυτερης ψυξης...?  

παντως εγω σε συστηματα οπου δεν προκειται να γινει extreme OC, προτεινα παντα μια βαρβατη αεροψυκτρα.    τωρα αν καποια στιγμη για το LOOK, θελησεις να στησεις μια custom Watercooled ψυξη.......ΟΚ..!! 

Όταν βαλεις σε κάρτα γραφικών υδροψυξη και δεις full load αθόρυβα μαξ 43 βαθμούς, μετα ξεχνάς την αεροψυξη. Στον επεξεργαστή μπορείς να βάλεις καλή ψυκτρα, στην κάρτα, ακομα και τα τέρατα, δύσκολα κάτω από 50 βαθμούς.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Όταν βαλεις σε κάρτα γραφικών υδροψυξη και δεις full load αθόρυβα μαξ 43 βαθμούς, μετα ξεχνάς την αεροψυξη. Στον επεξεργαστή μπορείς να βάλεις καλή ψυκτρα, στην κάρτα, ακομα και τα τέρατα, δύσκολα κάτω από 50 βαθμούς.

διευκρινησα......, εκτος απο extreme OC, και οι καλες αεροψυκτρες κρατανε σε πολυ χαμηλα επιπεδα τους επεξεργαστες, αλλα και πολλες Custom VGA αεροψυκτρες ειναι πολυ καλες...! 

 

αν θες το απολυτο..., ναι, θα παει σε Watercooling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...