Προς το περιεχόμενο

Η κυκλοφορία του 32-core AMD Threadripper 3ης γενιάς φέρνει και άλλα άσχημα νέα για την Intel


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η AMD κοιταει μπροστα και πονταρει στο multithreading και αυτο σε γενικες γραμμες ειναι καλο ΩΣ ΕΝΑ ΒΑΘΜΟ.

Το να κανεις bruteforce πυρηνες και να μενεις πίσω στο ipc ειναι το ίδιο ακριβώς λαθος με το να κανεις bruteforce τα gigahertz με ελαχιστους πυρήνες.

Νικανε παντα οι ισορροπημένες αρχιτεκτονικες, ενα μαθημα που πηρε και η nVidia στις καρτες γραφικών πριν λιγα χρονια οταν καταλαβε οτι τσαμπα εκανε bruteforce στα cuda cores κατα χιλιαδες και με την maxwell αρχιτεκτονικη εκανε ενα βημα πισω και ηταν massive success.

Μιλαμε για ενα μεσο μικτο workload.

Σιγουρα υπαρχουν χρήσεις που εκαστη ακραια επιλογη θα εχει καλα αποτελέσματα αλλα αυτη τη στιγμη θελουν προϊόντα που να καλύπτουν το μεγιστο μερίδιο της αγορας, ειδικα η AMD που τωρα αναρρώνει οικονομικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leonproniknidis είπε

Και πάλι Intel θα επιλέξουμε. 

Μόνο αν έχει 5χ τις επιδόσεις του 9900k και μόνο αν κοστίζει τα ΜΙΣΑ λεφτά από αυτόν θα πάρουμε το ΡΙΣΚΟ να αγοράσουμε AMD.

Το  ΡΙΣΚΟ είναι με τους Intel με το meltdown και το spectre και κάποια καινούργια κενά που εχουν βρει.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Kleathhs είπε

Το  ΡΙΣΚΟ είναι με τους Intel με το meltdown και το spectre και κάποια καινούργια κενά που εχουν βρει.

ότι και να βρούνε όλα είναι άψογα με τους Intel. Από τις πρώτες γενιές μέχρι τώρα όλα δουλεύουν όπως πρέπει. Με την AMD Ποτέ δεν ξέρεις τι θα σε βρει. 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρθρο ειναι κακογραμμενο. Δεν ειναι δυνατον να αναφερεις "κακα νεα για την Ιντελ" λογω του ερχομου των Threadripper και να μην εξηγεις το γιατι. Η μαλλον να το εξηγεις συγκρινοντας με τον 9900Κ. Τι δουλεια εχει ενα HEDT CPU με ενα Mainstream?

Αντι λοιπον να αναφερει και να συγκρινει τους νεους Threadripper με τους υπαρχοντες πχ i9-9980xe, που πλεον θα ειναι στα ιδια επιπεδα σε single και θα τους διαλυουν σε multicore  σεναρια και να προσθεσει οτι δεν θα υπαρχει απαντηση απο οτι φαινεται πριν το τελος του 2020, εστιαζει σε ακυρες συγκρισεις και γενικολογιες.

Οι νεοι Threadripper θα ειναι η συνεχεια της επαναστασης που ξεκινησε η AMD πριν 2-3 χρονια, δινοντας επιτελους σε ολο το φασμα της αγορας (ιδιωτες & επιχειρησεις) αποδοση σε κοστος χαμηλοτερο. Το γεγονος οτι αυτη η προοδος εστιαζει σε πολλους πυρηνες ηταν αναποφευκτο καθως οσο πεφτουν τα νανομετρα τοσο πιο δυσκολο ειναι να εχεις ipc gains που ειχες παλιοτερα και χωρις αυτη την επανασταση θα ειμασταν stagnated για μια ακομα δεκαετια απο την Ιντελα.

Η οποια οντας τελειως απροετοιμαστη για σοβαρο ανταγωνισμο και καθισμενη στα αυγα της κανοντας milking 10 χρονια, ξαφνικα βρεθηκε τοσο πισω που ουτε η ιδια υπολογιζε. Σιγουρα η δεδομενη αποτυχια των 10nm της επαιξε ρολο και για αυτο με βαση τα roadmaps θα παει για desktop & HEDT CPU σε 10+ ισως και 7nm κατευθειαν κρατοντας τα 10αρια για Mobile CPU με χαμηλα ρολογια και καταναλωση.

Το οτι η Ιντελ ειναι χεσμενη ειναι δεδομενο, οχι γιατι εγω θα παρω Ryzen 3600x αντι για Intel 9600k, ουτε γιατι ο youtuber θα επιλεξει Threadripper. Αλλα γιατι η εταιρεια μου εστησε δοκιμαστικα servers με Naples και πλεον εξεταζει να μεταφερει ολες τις υποδομες στους Rome αφηνοντας πισω τους Xeon. Αν δεν υπηρχαν και μερικα early adopters compatibility issues που φτιαχνονται καθημερινα το transition θα ειχε ηδη πραγματοποιηθει. Παρεπιπτοντως μιλαμε για μια υποδομη  σε 3 πολεις τις Ελλαδας και 19 του εξωτερικου σε 8 διαφορετικες χωρες και οχι κανα καφενειο. Το ιδιο ακουω γυρω τριγυρω στην αγορα απο IT Depts.

Κουρασε πολυ η Ιντελα και πλεον περαν ελαχιστων συγκεκριμενων workloads δεν εχει κανενα απολυτως νοημα να στησεις οτιδηποτε πανω στις πλατφορμες της. Ειναι πιο ενεργοβοροι, πιο ακριβοι, το price/performance ειναι στον Θεο και ειναι γεματοι security holes. Ο κοσμος απο την αλλη δοκιμασε, ικανοποιηθηκε και αρχιζει να εμπιστευεται.

Επειδη ομως μιλαμε για την Ιντελ και οχι για το καφενειο του Αλεξη παραδιπλα, θα υπαρχει δυνατο comeback. Τετοιοι κολοσσοι ειναι φτιαγμενοι για επαναφορες. Οσο πιο μεγαλος ο κολοσσος, τοσο μεγαλυτερο το διαστημα που απαιτειται για την επαναφορα διοτι ειναι και αργοκινητα καραβια. Της AMD της πηρε σχεδον 8 χρονια να ξαναγινει ανταγωνιστικη. Απο την αλλη ομως και τοσο πιο δυνατο θα ειναι το comeback και παρακαλατε προς οφελος ολων μας να ειναι μεγαλο.

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GoMaR είπε

μισο δε καταλαβα..
Τα ασχημα νεα ποια ειναι που λεει το αρθρο;; το οτι μου συγκρινει 32 πυρηνες με 8 της ιντελ;
 

συγκρίνει αυτό που έχει μέχρι σήμερα η Intel... Tο ίδιο προϊόν ο ένας το έχει με 32 πυρήνες και ο άλλος με 8... τι δεν κατάλαβες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

ότι και να βρούνε όλα είναι άψογα με τους Intel. Από τις πρώτες γενιές μέχρι τώρα όλα δουλεύουν όπως πρέπει. Με την AMD Ποτέ δεν ξέρεις τι θα σε βρει. 

 

Φανταζομαι τρολαρεις, διοτι διαφορετικα δεν εχεις ιδεα σε τι αναφερεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Crus είπε

Φανταζομαι τρολαρεις, διοτι διαφορετικα δεν εχεις ιδεα σε τι αναφερεσαι.

Δεν κάνω τίποτε. Απλά λέω την γνώμη μου. Έχω καεί με την AMD και λέω την γνώμη μου.

1 ώρα πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

Για πες μας ρε τσακαλε, τι τρομερο νεο προιον φερνει η Ιντελ που μας κανει να χανουμε τον υπνο μας? 9900ks που θα θελει Formula για να μην παρει φωτια οταν πιανει τα 5ghz, refresh του refresh του refresh που λεγεται 10980XE ή μηπως ο κολλημενος με UHU (καπου επρεπε να παει αυτο το εκτρομα που εβαζαν μεχρι την 8η γενια στους icore αντι για solder) xeon platinum που θελει παρεα και μια γεννήτρια καθως και ενα chiller? Δεν λεω, αν ο στοχος της Intel ειναι να μας παρεχει επεξεργαστη και θερμαστρα 2σε1 πακετο, τοτε συμφωνω η AMD θα πρεπει να ξαναβγαλει τους FX για να την ανταγωνιστει...

Εσύ αγοράζεις ότι βγάζει η κάθε εταιρία και κόπτεσαι? Περίεργα πράγματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, leonproniknidis said:

Δεν κάνω τίποτε. Απλά λέω την γνώμη μου. Έχω καεί με την AMD και λέω την γνώμη μου.

Εσύ αγοράζεις ότι βγάζει η κάθε εταιρία και κόπτεσαι? Περίεργα πράγματα....

Γιατι εσυ εχεις μετοχες στην Intel και κανεις ετσι? Γιατι αν εχεις, παω πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leonproniknidis είπε

Δεν κάνω τίποτε. Απλά λέω την γνώμη μου. Έχω καεί με την AMD και λέω την γνώμη μου.

Ναι οι προσωπικες γνωμες παντα σεβαστες αλλα η πλειοψηφια των προβληματων ξεκινανε απο τους χρηστες και οχι το hardware.

Ανεξαρτητως αυτου, το σχολιο μου πηγε στην γενικολογια "καθε τι καινουριο intel δουλευει τελεια, καθε τι καινουριο amd οχι".

Εχω δουλεψει στη ζωη μου με 4 γεννιες Intel και 3 AMD σε CPU & 3 γεννιες Nvidia & 4 AMD. Αν εισαι early adopter σχεδον παντα οι πρωτοι μηνες ηταν δυσκολοι σε σημειο να θες να το πεταξεις απο το παραθυρο. Για αυτο και αν θες ησυχο το κεφαλι σου, αγοραζει τουλαχιστον 6 μηνες μετα τα launch. Πολλες φορες τα προβληματα δεν διορθωθηκαν ΠΟΤΕ.

Να σου πω ιστοριες απο τους πρωτους Pentium Netburst (4, D, κλπ) που αποδειχθηκαν ισως η χειροτερη γεννια που βγηκε ποτε στην ιστορια? Ναι χειροτεροι και απο τους FX της AMD. Κυριολεκτικα χειροτεροι σε αποδοση απο Pentium 3, θερμοκρασιες & καταναλωσεις στο Θεο, καμμενα τσιπακια, SMT που δεν δουλευε σωστα και ενα τονο compatibility issues. Πολλες φορες δεν εφταιγε καν αποκλειστικα το νεο CPU αλλα τα chipsets ή/και οι νεες τεχνολογιες που ενσωματωναν (π.χ. usb, sata, DDR).

Για αυτο καλο θα ειναι να μην γενικολογειτε και μην κρινεται εξ ιδιων τα αλλοτρια.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leonproniknidis είπε

Και πάλι Intel θα επιλέξουμε. 

Μόνο αν έχει 5χ τις επιδόσεις του 9900k και μόνο αν κοστίζει τα ΜΙΣΑ λεφτά από αυτόν θα πάρουμε το ΡΙΣΚΟ να αγοράσουμε AMD.

ΡΙΣΚΟ ειναι μονο για τα μαλλια μας να διαβαζουμε καποια ποστς εδω μεσα.... Δειξε λιγη κατανοηση σε παρακαλω κ απεφευγε τους περαιτερω σχολιασμους, γιατι, ασχετα με το τι διαφημιζεται, φαρμακο για την φαλακρα δεν εχει βρεθει ακομα. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SilverMachine είπε

ΡΙΣΚΟ ειναι μονο για τα μαλλια μας να διαβαζουμε καποια ποστς εδω μεσα.... Δειξε λιγη κατανοηση σε παρακαλω κ απεφευγε τους περαιτερω σχολιασμους, γιατι, ασχετα με το τι διαφημιζεται, φαρμακο για την φαλακρα δεν εχει βρεθει ακομα. 

τώρα μόνος σου το σκέφτηκες αυτό, η από κάπου το διάβασες (αμφιβάλω γιατί δεν βγαίνει νόημα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Crus είπε

Ναι οι προσωπικες γνωμες παντα σεβαστες αλλα η πλειοψηφια των προβληματων ξεκινανε απο τους χρηστες και οχι το hardware.

Ανεξαρτητως αυτου, το σχολιο μου πηγε στην γενικολογια "καθε τι καινουριο intel δουλευει τελεια, καθε τι καινουριο amd οχι".

..........................

Για αυτο καλο θα ειναι να μην γενικολογειτε και μην κρινεται εξ ιδιων τα αλλοτρια.

Αστον φιλε μου. Η κωμωδια κανει καλο στην υγεια. Ενα γελιο την ημερα κανει τον γιατρο περα. Ολα τα intel καλα? Ναι φιλε μου ναι.... Ολα τα amd κακα? Ναι φιλε μου ναι.... Τι ελεγε ο Αινσταιν? Κατι περι απειροτητας του συμπαντος....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, nhzt είπε

συγκρίνει αυτό που έχει μέχρι σήμερα η Intel... Tο ίδιο προϊόν ο ένας το έχει με 32 πυρήνες και ο άλλος με 8... τι δεν κατάλαβες;

Έχει αναφερθεί Γιατί είναι  λάθος  η σύγκριση απο πολλούς εδώ μέσα.  Το Γιατί δε μπορείς να καταλάβεις είναι δικό σου θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leonproniknidis είπε

τώρα μόνος σου το σκέφτηκες αυτό, η από κάπου το διάβασες (αμφιβάλω γιατί δεν βγαίνει νόημα). 

Ναι φιλε μου ναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...