Προς το περιεχόμενο

Η κυκλοφορία του 32-core AMD Threadripper 3ης γενιάς φέρνει και άλλα άσχημα νέα για την Intel


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, GoMaR είπε

Έχει αναφερθεί Γιατί είναι  λάθος  η σύγκριση απο πολλούς εδώ μέσα.  Το Γιατί δε μπορείς να καταλάβεις είναι δικό σου θέμα.

Δεν υπαρχει τεχνικος λογος που γινεται αυτη η συγκριση. Τον τελευταιο καιρο η ιντελα εχει ξεκινησει διαφημιστικη καμπανια για τον 9900Κ κ οπου κ να σταθεις τον βλεπεις μπροστα σου. Εκμεταλευεται το γεγονος η amd κ κοντραρει το καινουργιο προιον της με το ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΜΕΝΟ της ιντελας. Καμια σχεση με πυρηνες, τιμη, ρολογια, η αλλο χαρακτηριστικο. Μαρκετινγκ εναντιον μαρκετινγκ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, SilverMachine είπε

Ναι φιλε μου ναι....

το ναι φίλε μου που πάει ότι είναι δικιά σου ατάκα η κάπου την διάβασες? 

Όπως και να έχει. Πρέπει να το κοιτάξεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Crus είπε

καμμενα τσιπακια

Καμμένα τσιπάκια σε intel με default settings , δεν υπήρξαν ποτέ. Ποτέ, πουθενά. 

 

Από την άλλη ... να πούμε για τους palomino ;;; που ήταν συμβατοί με παλιότερες γενιές μητρικ΄βν  ;;; ήταν ... απλά είχαν 75 C σε desktop , απλή χρήση όπως σερφάρισμα ... και αν ξεκίναγες κανένα game ...  πήγαινες προς τα 100 και καιγόσουν ...  να πούμε για όσους έβαλαν 8 πύρηνους fx σε παλιότερες μητρικές που τους υποστήριζαν ;;; και έγινε ολοκαύτωμα σαν το αρκάδι ή το κούγκι ;;;;

 

Να διαβάσουμε τι περιγράφουν εδώ, τώρα , στο  θέμα για τις X570 μητρικές και τους 3ης γενιάς ryzen ;;;

Πόσα settings αλλάζουν την ημέρα τα άτομα ;;;

Πόσα bios ;

Προλαβαίνουν να κάνουν τίποτε άλλο ;;;

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να σας πω και εγω που εχω αλλάξει σχεδον τα παντα εως το 2013 μετα το άφησα το σπορ !! απλα αγορασα λαπ τοπ και τα λεφτα που περίσσευαν καθε χρόνο αγόρασα σπιτι !! τα ποιο ενδιαφερον κοματια και απο της 2 εταιρειες ηταν ..απο την amd ενας Phenom II  τον αγοραζες 3 πυρηνο ξεκλειδώνει σε 4 πυρηνο και μπορούσες να του κανεις Overclocking στο θεο !!! κατα την γνώμη μου ηταν το καλύτερο amd και απο την intel core 2 duo e8500 και αυτος εκανε τρομερό overclocking   και ο q9300 !!απο οτι βλέπω η τεχνολογία εχει προχωρήσει πολύ , αλλά πιστεύω πως και απο της  2 οτι και να αγοράσεις δεν θα απογοητευτείς  !!

 

 

Επεξ/σία από nikos1965ny5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikos1965ny5 είπε

να σας πω και εγω που εχω αλλάξει σχεδον τα παντα εως το 2013 μετα το άφησα το σπορ !! απλα αγορασα λαπ τοπ και τα λεφτα που περίσσευαν καθε χρόνο αγόρασα σπιτι !! τα ποιο ενδιαφερον κοματια και απο της 2 εταιρειες ηταν ..απο την amd ενας Phenom II  τον αγοραζες 3 πυρηνο ξεκλειδώνει σε 4 πυρηνο και μπορούσες να του κανεις Overclocking στο θεο !!! κατα την γνώμη μου ηταν το καλύτερο amd και απο την intel core 2 duo e8500 και αυτος εκανε τρομερό overclocking   και ο q9300 !!απο οτι βλέπω η τεχνολογία εχει προχωρήσει πολύ , αλλά πιστεύω πως και απο της  2 οτι και να αγοράσεις δεν θα απογοητευτείς  !!

 

 

Ο 3πυρηνος που ξεκλειδώνει σε 4πύρηνο είναι ο x3 720. Το σκυλί ακόμη δουλεύει στον υπολογιστή των γονιών μου. Ο ανεμιστήρας του ξεσηκώνει κόσμο, θέλει αλλαγή αλλά τσέκαρε τι έγινε σε αυτόν... Τον ξεκλείδωσα σε 4πυρηνο, τον είδαν κανονικά τα Windows με 4 πυρήνες, έπαιζε για καιρό, πάνω από 2 μήνες ως τετραπύρηνο και ξαφνικά μια μέρα γύρισε σε 3πύρηνο!!! 🤣 Κουφάθηκα δεν ασχολήθηκα να τον ψάξω πάλι, ίσως γύρισε default settings το bios μετά από κάποιο αποτυχημένο post;;; Ιδέα δεν έχω. Θα τον ξαναδοκιμάσω πάντως. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκάθαρα μάρκετινγκ η φάση. Μακάρι να διαλύσει η amd τον 9900, μετά η ιντελ τον 3950 και μετά ξανά η amd. 

Και μετά να πάρω τον 9900 150€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Καμμένα τσιπάκια σε intel με default settings , δεν υπήρξαν ποτέ. Ποτέ, πουθενά. 

 

Από την άλλη ... να πούμε για τους palomino ;;; που ήταν συμβατοί με παλιότερες γενιές μητρικ΄βν  ;;; ήταν ... απλά είχαν 75 C σε desktop , απλή χρήση όπως σερφάρισμα ... και αν ξεκίναγες κανένα game ...  πήγαινες προς τα 100 και καιγόσουν ...  να πούμε για όσους έβαλαν 8 πύρηνους fx σε παλιότερες μητρικές που τους υποστήριζαν ;;; και έγινε ολοκαύτωμα σαν το αρκάδι ή το κούγκι ;;;;

 

Να διαβάσουμε τι περιγράφουν εδώ, τώρα , στο  θέμα για τις X570 μητρικές και τους 3ης γενιάς ryzen ;;;

Πόσα settings αλλάζουν την ημέρα τα άτομα ;;;

Πόσα bios ;

Προλαβαίνουν να κάνουν τίποτε άλλο ;;;

Οτι πληρωνεις περνεις...

Ειχα FX και οτι κερδισα απο χρηματα το επενδυσα σε γνωση για oc, μια καλη μητρικη, ενα σουπερ θερμο pc που ηθελε αλλα τοσα σε υδροψυξη για να δουλευει σωστα, και καμια 10ρια φανς...στη τελικη ποιο πολλα εδωσα απο το να ειχα ιντελ, ποιο ζεστο πισι ειχα, χειροτερο single core και πολυ φασαρια στο δωματιο χωρις λογο...κερδισα (αχρηστο) multi core perf, γνωση και εμπειρια ...Οκ καλα ηταν για λιγο καιρο, αλλα τωρα που δεν εχω χρονο να ασχοληθω δε παιζει να ξαναγορασω amd...

Επεξ/σία από cpgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 ώρες πριν, noo_mercy είπε

Υπάρχουν και καταναλωτές σαν εσένα που τοστάκι με κασέρι και κέτσαπ να τους πωλήσουν σαν Ίντελ τσιπ, θα το μοσχοπληρώσουν, δεν μπορεί κανένας να κάνει κάτι για αυτό...

Σχετικά με την είδηση, είναι τουλάχιστον άκυρη η σύγκριση από όποια λογική και να το κοιτάξεις

δεν μπορω να καταλαβω γιατι ολοι εσεισ οι αμδ φαν μποις ειστε τοσο φανατικοι που με το παραμικρο θίγεστε και επιτιθεστε σε οπιον δεν γουσταρει η κραζη  αμδ. καλυτερα να παρω τοστακι παρα λιγμενο γαλα με σκουλικια  που σου δινει η αμδ

4 ώρες πριν, busellatos είπε

Και να το παρεις τσαμπα και να το πουλησεις ;;   Εισαι ωραιος !!   Αλα Intel τεχνικη και ετσι " φτιαχνω 4 core τσαμπα και πουλω ακριβα επειδη το ειπα εγω και συμφερει.  Στις αγγελιες διπλα στο " χαριζονται  κουταβια" κοιτα.

νοημα απο το παραληρημα σου δεν εβγαλα να κσερσ.

ουγκ ουγκ μονο μπορω να σ απαντησω χΔ

 

4 ώρες πριν, Kleathhs είπε

Τα άσχημα νέα είναι ότι ο Intel Core i9-9900K έχει μείνει πίσω σε επιδόσεις 

Τέτοιους καταναλωτές ψάχνουν όλες οι εταιρείες .περιζήτητος είσαι 

δυστηχως για σενα δεν ειμαι καταναλωτης.

 

 

Ο σιλβερμασιν πως και δεν με σχολιασε ακομα.... μου λειπεις φιλε να ξερεις >_<

Επεξ/σία από songokuy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλη μια φορά κουλουβάχατα συγκρίσεις HDET με Mainstream για να πούμε απλά κάτι με βαθειά οπαδικη σκέψη..

Όλοι εμείς που έχουμε μηχανήματα Intel και δουλεύουμε χρόνια τώρα δεν είδαμε άσχημα νέα,αντιθέτως είδαμε μια αυτοκαταστροφική τάση της AMD να βγάζει ναι μεν ανταγωνιστικά προϊόντα αλλά ακόμα μια φορά να μην έχει λύσει τα προβλήματα της με τα AGESA,Bios, και boost,ετσι το παραπάνω μερίδιο αγοράς που απέκτησε θα γυρίσει πάλι μπούμερανγκ (όπως παλιά) και κανείς επαγγελματίας δεν θα την εμπιστεύεται..  Βλέπεις όλοι εμείς έχουμε συνηθίσει αλλά και την απαίτηση να δουλεύει το μηχάνημα Day 0 και όχι όποτε..

Any Way.. ας συνεχίσει η AMD τα "άσχημα νέα" αφού όλοι εμείς θα απολαμβάνουμε συγκρατημένα τιμολογιακά προϊόντα.. και αν είναι εύκολο να τα κάνει ακόμα χειρότερα,ώστε να είναι ακόμα καλύτερα για εμάς αλλά δεν το βλεπω.. πυροβολεί τα πόδια της κυνηγώντας την Intel και μην δίνοντας βάση στην λεπτομέρεια που κάνει και την διαφορα όπως έκανε άλλωστε πάντα..

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, MoviemakerGr είπε

Άλλη μια φορά κουλουβάχατα συγκρίσεις HTED με Mainstream για να πούμε απλά κάτι με βαθειά οπαδικη σκέψη..

Όλοι εμείς που έχουμε μηχανήματα Intel και δουλεύουμε χρόνια τώρα δεν είδαμε άσχημα νέα,αντιθέτως είδαμε μια αυτοκαταστροφική τάση της AMD να βγάζει ναι μεν ανταγωνιστικά προϊόντα αλλά ακόμα μια φορά να μην έχει λύσει τα προβλήματα της με τα AGESA,Bios, και boost,ετσι το παραπάνω μερίδιο αγοράς που απέκτησε θα γυρίσει πάλι μπούμερανγκ (όπως παλιά) και κανείς επαγγελματίας δεν θα την εμπιστεύεται..  Βλέπεις όλοι εμείς έχουμε συνηθίσει αλλά και την απαίτηση να δουλεύει το μηχάνημα Day 0 και όχι όποτε..

Any Way.. ας συνεχίσει η AMD τα "άσχημα νέα" αφού όλοι εμείς θα απολαμβάνουμε συγκρατημένα τιμολογιακά προϊόντα.. και αν είναι εύκολο να τα κάνει ακόμα χειρότερα,ώστε να είναι ακόμα καλύτερα για εμάς αλλά δεν το βλεπω.. πυροβολεί τα πόδια της κυνηγώντας την Intel και μην δίνοντας βάση στην λεπτομέρεια που κάνει και την διαφορα όπως έκανε άλλωστε πάντα..

Δεν παιρνω μερος αλλα και συ μπερδευεις τα μπουτια σου τωρα. Τα προβληματα που λες οντως υπαρχουν στην mainstream αλλα η hedt δεν εχει βγει ακομα για να ξερεις εκ των προτερων τι θα γινει και ΑΝ θα εχει ή οχι προβληματα. Κατα ταλλα σαφως και εναν επαγγελματια τον νοιαζει η σταθεροτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Acrobatis7 είπε

Τα αχημα νεα ειναι οτι μεχρι τωρα η Ιντελ ηταν Maserati και η AMD zastava και ξαφνικα το zastava εγινε Ferrari..

Και ολα αυτα ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ Η ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΧΡΗΜΑΤΑ!!!

Πότε θα καταλάβετε ότι η τιμή του επεξεργαστή δεν έχει ιδιαίτερη σημασία στη συγκριση, μιας και ότι γλιτώνεις σε AMD επεξεργαστή τα πληρώνεις σε μητρική!
ακόμα και προηγούμενη γενιά να πάρεις πάλι είναι υπερτιμημένες οι μητρικές της AMD!!!

P.S.
Μη μου πει κανείς ότι θα πάρει 500 ή 750ευρώ AMD CPU με 24 ή 32 threads για να το βάλει σε b350 μητρική... μαλακίες αλλού!

Επεξ/σία από allen19m
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, GoMaR είπε

μισο δε καταλαβα..
Τα ασχημα νεα ποια ειναι που λεει το αρθρο;; το οτι μου συγκρινει 32 πυρηνες με 8 της ιντελ;
 

Όχι, ότι η Intel έχει κολλήσει στο 8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, allen19m said:

Πότε θα καταλάβετε ότι η τιμή του επεξεργαστή δεν έχει ιδιαίτερη σημασία στη συγκριση, μιας και ότι γλιτώνεις σε AMD επεξεργαστή τα πληρώνεις σε μητρική!
ακόμα και προηγούμενη γενιά να πάρεις πάλι είναι υπερτιμημένες οι μητρικές της AMD!!!

P.S.
Μη μου πει κανείς ότι θα πάρει 500 ή 750ευρώ AMD CPU με 24 ή 32 threads για να το βάλει σε b350 μητρική... μαλακίες αλλού!

Άρα ή B350 ή αναγκαστικά μητρικες των 300-400 euro? Δεν παίζει τπτ ενδιάμεσα?

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, allen19m είπε

Πότε θα καταλάβετε ότι η τιμή του επεξεργαστή δεν έχει ιδιαίτερη σημασία στη συγκριση, μιας και ότι γλιτώνεις σε AMD επεξεργαστή τα πληρώνεις σε μητρική!
ακόμα και προηγούμενη γενιά να πάρεις πάλι είναι υπερτιμημένες οι μητρικές της AMD!!!

P.S.
Μη μου πει κανείς ότι θα πάρει 500 ή 750ευρώ AMD CPU με 24 ή 32 threads για να το βάλει σε b350 μητρική... μαλακίες αλλού!

Με τη μονη διαφορα οτι δεν χρειαζεται διαφορετικες μητρικες σε καθε καινουριο CPU που βγαζει η ιντελ... Παιρνεις ενα ΑΜ4 και εισαι καλυμμενος εδω και 3 γενιες Ryzen. Και κατα πασα πιθανοτητα ετσι οπως το παει και για ακομα 2-3 γενιες γιατι η AMD εχει καταλαβει πολυ καλα το λογω που ο κοσμος μισει την Ιντελ και μαλλον δεν ειναι ακομα διατεθειμενη να κανει τα ιδια λαθη.

Επεξ/σία από Acrobatis7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...