Προς το περιεχόμενο

Μεγάλη προσοχή στις συναλλαγές σας με κάρτες


dinma440

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, christakos07 είπε

Αυτόματα θα γίνει ο αντιλογισμός. Ζούμε ευτυχώς(ή δυστυχώς) στην εποχή των πληροφοριακών συστημάτων.

Επίσης ζούμε ευτυχώς (αλλά κυρίως δυστυχώς) στην Αθάνατη Ελλάδα, οπότε καλό είναι να κάνουμε όλοι έναν έλεγχο για επιβεβαίωση 😁 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις μου επιστράφησαν τα χρήματα στην Πειραιώς(e-banking). Δεν πρόλαβα καν να πάρω τηλέφωνο, εχθές διαπίστωσα την διπλοχρέωση στο e-banking .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα οπως μου ειπε η Alpha, ήταν της Mastercard, καμμίας τράπεζας

Εγώ έχω 2 περιστατικά, από την προηγούμενη Πέμπτη, χρήματα ακόμα δεν έχω δει να επιστρέφονται (edit : μολις μπηκαν)

Περιστατικό 1ο

Πληρώνω κάτι 24 ευρώ. Μου έρχεται επιτόπου alert ότι πλήρωσα 24 ευρώ. Όλα καλα. 

Βλέπει η γυναικα μου στην δικη της κάρτα, κίνηση 18 ευρώ σε POS καταστήματος, χωρίς φυσικά να την έχει κάνει. Κοιτάει και την είχαν ξαναχρεώσει για μία κίνηση που είχε κάνει πριν 6 ημέρες.

Κοιτάω και εγώ, και συνειδητοποιώ, οτι ορθά ήρθε το αλερτ, αλλά αντί να αφαιρεθούν από το συνολικό μου υπόλοιπο 24 ευρώ, είχαν αφαιρεθεί 48!

Έτσι πηρα την τραπεζα και με ενημέρωσαν οτι ειναι γενικο προβλημα της Mastercard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα καλά;

 

Αν μπεις στο ιστορικό των κινήσεων σου στο application δεν θα δεις την ίδια κίνηση, την ίδια ώρα, δυο φορές δρομολογημένη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/9/2019 στις 10:07 ΜΜ, alada4 είπε

Την πάτησα και εγώ με διπλό χρέωση .έκανα ανανέωση στην κάρτα κινητής μέσω web banking και η Πειραιώς με χρέωσε 2 φορές .μετά από πολύ αναμονή στο τηλέφωνο ,με ενημέρωσε η τράπεζα ότι έχουν θέμα και τις επόμενες ημέρες θα επιστραφούν.

Είχα και γω ακριβώς το ίδιο θέμα, δεν είχα πάρει χαμπάρι. Το ανακάλυψα σήμερα, αλλά έχει γίνει αντιλογισμός ήδη.

Το θέμα είναι πως σήμερα παώ σε κατάστημα να πληρώσω και μου έβγαζε το μηχάνημα οτι η κάρτα μου απορρίφθηκε. Δοκιμάσαμε 3 φορε΄ς με αυτή την κάρτα. Δίνω άλλη, τα ίδια. Δίνω άλλη, άλλης τράπεζας, πάλι απόρριψη. Μετά από λίγο βλέπω μηνύματα στοτο κινητό, 5 χρεώσεις το ίδιο ποσό. Ο καταστηματάρχης μου έδωσε πίσω τα χρήματα. Το θέμα είναι πως τώρα μου λέει πως μίλησε με την εταιρεία που του έδωσε το μηχάνημα και του είπανε πως δεν έχουν γίνει χρεώσεις από τη στιγμή που δε βγήκε απόδειξη και λέει πως η κάρτα είχε θέμα. Τα χρήματα μου φαίνονται δεσμευμένα. Να του δώσω πίσω τα χρήματα ή να περιμένω;

Οι κάρτες προφανώς και δεν είχαν κανένα θέμα - δούλεψε μια χαρά σε άλλο μηχάνημα άλλου μαγαζιού μια που δοκίμασα.

Επεξ/σία από djcat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά να ξέρετε ότι δεν χρειάζεται να ταλαιπωρείστε με τέτοιες περιπτώσεις. Το μόνο που θα κάνετε είναι ενα email προς την τράπεζα σας με τις διπλοχρεώσεις. 

Αυτοί πρέπει να κάνουν όλη την δουλειά και να σας επιστρέψουν τα χρήματα. Εγω χρησιμοποιώ την N26 για αγορές με POS γιατί θέλω να έχω τον έλεγχο σε τέτοιες φάσεις. 

Έτσι λοιπόν το έχω πάθει και εγώ δύο φορές. Αυτό που έκανα ήταν να επικοινωνήσω μαζί τους μέσω τσάτ μέσα στην εφαρμογή. Μετά από 2 μέρες έγινε επιστροφή των χρημάτων.

Επεξ/σία από cuberkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερα με πεθανανε 10 διπλοχρεωσεις απο mastercard της Εθνικης δεν εχω σαλιο δε μπορω να βγαλω το αμαξι απο το parking. Η τριτη φορα που γινετε αυτο αλλα τωρα το ξεφτιλισαν-

31 λεπτά πριν, tiganitos είπε

Σημερα με πεθανανε 10 διπλοχρεωσεις απο mastercard της Εθνικης δεν εχω σαλιο δε μπορω να βγαλω το αμαξι απο το parking. Η τριτη φορα που γινετε αυτο αλλα τωρα το ξεφτιλισαν-κοιταξτε τα pdf που επισυναπτω 1 ωρα αναμονη στο τηλεφωνο ....ωραια φαση

 

2.pdf

1.pdf

Επεξ/σία από tiganitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα καταλαβα ..... για αυτο μια ωρα αναμονη στο 181818 ετσι δικαιολογειται! εμενα μεχρι στιγμης μου φαγανε 70ε και βλεπω εχει και συνεχεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα κοντα 90 ευρω μου φαγανε..αλλα αυτο με τις διπλοσυναλλαγες πως το καταλαβατε?εμενα ακομα στις δεσμευσεις ειναι τα ποσα ουτε που ξερω σε τι μου τα χρεωσανε...τι μπουρδ ειναι ρε..

34 λεπτά πριν, tiganitos είπε

Σημερα με πεθανανε 10 διπλοχρεωσεις απο mastercard της Εθνικης δεν εχω σαλιο δε μπορω να βγαλω το αμαξι απο το parking. Η τριτη φορα που γινετε αυτο αλλα τωρα το ξεφτιλισαν-

1.pdfUnavailable 2.pdf 59 kB · 3 downloads

που μπορω να βρω τις συναλλαγες ετσι συγκεντρωμενες μεσω ebanking?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

εμενα κοντα 90 ευρω μου φαγανε..αλλα αυτο με τις διπλοσυναλλαγες πως το καταλαβατε?εμενα ακομα στις δεσμευσεις ειναι τα ποσα ουτε που ξερω σε τι μου τα χρεωσανε...τι μπουρδ ειναι ρε..

εχει το tab της καρτας και το tab της αρχικης που δειχνει συναλλαγες απο διαφορετικες ημερομηνιες δε ξερω γιατι γινετε αυτο ........τρέλα πανε τα λεφτα προς το παρον.....και μολις επεσε η γραμμη μετα απο μια ωρα αναμονης.......μπαινεις ibank απο το pc και κατεβαζεις τα συγκεντρωτικα  statements απο αυτα τα  2 tabs τις καρτελες.

Επεξ/σία από tiganitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/10/2019 στις 12:33 ΜΜ, cuberkill είπε

Παιδιά να ξέρετε ότι δεν χρειάζεται να ταλαιπωρείστε με τέτοιες περιπτώσεις. Το μόνο που θα κάνετε είναι ενα email προς την τράπεζα σας με τις διπλοχρεώσεις. 

Αυτοί πρέπει να κάνουν όλη την δουλειά και να σας επιστρέψουν τα χρήματα.

Δεν κανει τιποτα η τραπεζα. Σε παραπεμπει στη mellon ή σε οποια αλλη εταιρια ελεγχει τα pos.

 

Στις 27/9/2019 στις 12:13 ΠΜ, djcat είπε

Να του δώσω πίσω τα χρήματα ή να περιμένω;

Θα σου τα βαλουν τα χρηματα πισω, σε χρεωσαν 5 φορες αλλα ειναι μονο 1 η αποδειξη οποτε θα σου επιστραφουν οι 4. Κανει καναδυο βδομαδες.

Επεξ/σία από ritchie77
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα και γω δεν ειχα χρηματα στον λογαριασμό μου, παρα μονο 1.32€. 

Πριν καμια εβδομαδα ειχα κανει καποιες αγορες, οπου πληρωσα με κάρτα παντου.

Σήμερα μου βαζουν 208€, με έρχεται ειδοποιηση οτι εχω αυτό το ποσο. Μπαίνω τωρα το βραδυ και βλέπω οτι σήμερα πραγματοποιήθηκαν οι αγορές τις προηγούμενης εβδομαδας, μου εφαγε ενα ποσο 7,6€ ενω το είχα πληρώσει και εχω λογιστικο υπόλοιπο 31.59 κάπου. 

Τι συμβαίνει; Παιζει να μου τραβηξουν κι αλλα; Απο την στιγμη που οταν κανεις μια συναλλαγη και χρεωνεσαι απευθείας, πως ξαναχρεωνεσαι χωρις να περάσει η καρτα; Μήπως παιζει κατι πιο σημαντικό και δεν το λενε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Σημερα και γω δεν ειχα χρηματα στον λογαριασμό μου, παρα μονο 1.32€. 

Πριν καμια εβδομαδα ειχα κανει καποιες αγορες, οπου πληρωσα με κάρτα παντου.

Σήμερα μου βαζουν 208€, με έρχεται ειδοποιηση οτι εχω αυτό το ποσο. Μπαίνω τωρα το βραδυ και βλέπω οτι σήμερα πραγματοποιήθηκαν οι αγορές τις προηγούμενης εβδομαδας, μου εφαγε ενα ποσο 7,6€ ενω το είχα πληρώσει και εχω λογιστικο υπόλοιπο 31.59 κάπου. 

Τι συμβαίνει; Παιζει να μου τραβηξουν κι αλλα; Απο την στιγμη που οταν κανεις μια συναλλαγη και χρεωνεσαι απευθείας, πως ξαναχρεωνεσαι χωρις να περάσει η καρτα; Μήπως παιζει κατι πιο σημαντικό και δεν το λενε;

Και να ήσουν μόνο εσύ. Το πιο δημόσιο από το δημόσιο, η εθνική τράπεζα δηλαδή τα έκανε σκατα σαν τα μούτρα της. Πιθανότατα πρόκειται για διπλό χρεώσεις αφού σε καθέναν από εμάς έφαγε και διαφορετικό πόσο. Έχω είχα 2-3 ευρώ μέσα και πάρα πολλές αγορές από τα Χριστούγεννα και μετα όπου τα ποσά φαίνονταν σε δέσμευση όπως γίνεται πάντα. Τώρα πήρε πολύ παραπάνω από το αναμενόμενο(από εκεί βρωμαγε η δουλειά). Σήμερα το μεσημέρι είχα - 80-85 κάπου εκεί. Αν πήγαινα δηλαδή να καταθέσω ένα 20ρικο στο ΑΤΜ θα το αφαιρούσε από το Χρεος(!!!!) μου και θα Ειχα - 65 ευρώ. Μιλάμε για ατελείωτα ρδελαμπου και αν δεν διορθωθεί αυτόματα το πράγμα όπως με το bug της Πειραιώς είναι για φάπες. Μαρεσει που κάποιες υπηρεσίες όπως ο οαεδ δέχονται μόνο λογαριασμό αυτού του κωλοχανειου.

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ οι αγορες φαινονται σε 2 μερες στο site της εθνικης οχι αμεσα ; Απο προηγουμενη βδομαδα οτι ξανα τραβανε τωρα πρεπει να ειναι διπλη χρεωση ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...