Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε η σαρκοφάγος της Ολυμπιάδας ;


Stavros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι έλεγα τι μου θυμίζει... Έψαξα περισσότερο την παράσταση που απεικονίζεται στο βίντεο, και βρίσκεται αυτούσια πάνω στον περίφημο Ara Pacis (Βωμός της Ειρήνης) στη Ρώμη. Ημερομηνία κατασκευής του: επακριβώς 4 Ιουλίου του 13 προ Χριστού.


Tellus_-_Ara_Pacis.jpg

Αυτό που βλέπουμε στο βίντεο είναι το πιθανότερο κάποιο CGI κατασκεύασμα - πράγμα που θα εξηγούσε τη σκιά του κινητού που φαίνεται διαρκώς στο βίντεο λες και κάποιος τραβάει βιντεάκι μπροστά από μία οθόνη ή πανί προβολής.

Λυπούμαι, κυρίες και κύριοι, αλλά δυστυχώς δεν πρόκειται (ούτε αυτή τη φορά) για κάποια ύπουλη συγκάληψη των εβραιόπληκτων αρχαιολόγων και του Σόρος που επιθυμούν να εμποδίσουν την Έγερση των Ελληνόψυχων Μακεδόνων. Next time, ίσως.

12 ώρες πριν, sensai είπε

συμμετειχες στις ανασκαφες της αμφιπολης;


Εγώ ο ίδιος όχι. Αλλά γνωρίζω τους αρχαιολόγους που συμμετείχαν, και έχω παρακολουθήσει όλες τις διαλέξεις που έχουν γίνει σχετικά με τα ευρήματα στον Τύμβο και σχετικά με την ελαφρώς αντιεπιστημονική ανασκαφή που συντελέστηκε εκεί το 2014.

Επεξ/σία από HellionKal
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HellionKal είπε

Εγώ ο ίδιος όχι. Αλλά γνωρίζω τους αρχαιολόγους που συμμετείχαν, και έχω παρακολουθήσει όλες τις διαλέξεις που έχουν γίνει σχετικά με τα ευρήματα στον Τύμβο και σχετικά με την ελαφρώς αντιεπιστημονική ανασκαφή που συντελέστηκε εκεί το 2014.

Γιατί αντιεπιστημονική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρείται γενικά πως η ανασκαφή το 2014 έγινε υπερβολικά βιαστικά, χωρίς να εφαρμοστούν όλες οι προβλεπόμενες ενέργειες καταγραφής τεκμηρίωσης και μελέτης των ευρημάτων και του υπόλοιπου αρχαιολογικού υλικού (οστά κτλ) αλλά και προστασίας του ίδιου του μνημείου, επειδή κατ' εντολήν της τότε κυβέρνησης Σαμαρά οι εργασίες έπρεπε να προχωρήσουν το ταχύτερο δυνατό για να "βγαίνουν ωραία πράγματα" και να μπορούν να γίνουν αντικείμενο πολιτικής εκμετάλλευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας μεινουμε στο θέμα και ας αφησουμε τη πολιτική να μη κλειδωθεί.

Αν το βίντεο ειναι αληθινό, αυτο που βρήκαν, όπου το βρηκαν, δείχνει πολύ ωραίο.

1.Το να υπάρχει "υπογραφή" του Μ. Αλέξανδρου, φαντάζει όντως αστείο.

2. O τύπος (ts το ίδιο άτομο εισαι;) που το ανέβασε, στη περιγραφή του λέει οτι "βρήκαν τα ερείπια, μιας γυναίκας" βάσει της ανακοινωσης του υπουργειο πολιτισμου.

Μονο που το υπουργειο πολιτισμου ειχε πει οτι βρέθηκαν 5 άτομα, μεταξύ των οποίων ΚΑΙ μια γυναίκα

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, HellionKal είπε

Είμαι αρχαιολόγος, και μπορώ να σας πω με 101% βεβαιότητα πως αυτό το πράγμα που φαίνεται στο βίντεο δεν υπάρχει μέσα στον Τύμβο Καστά.

Η δε περιγραφή του βίντεο πως "μέσα βρέθηκε Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ" είναι ότι πιο γελοίο έχω διαβάσει τις τελευταίες 2μιση μέρες.

Το ίδιο ισχύει και για τις απόψεις "ΤΟ ΒΡΗΚΑΝ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΤΟ ΚΡΥΒΟΥΝ!!!1!ένα". Καλές οι θεωρίες συνομωσίας, προκαλούν τζερτζελέ και εξάπτουν την φαντασία, αλλά συνειδητοποιήστε πως στα πλαίσια της επιστήμης δεν μένει τίποτα κρυφό πλέον, και να θέλει κάποιος.

Οδηγός εκσκαφέα στα έργα κατασκευής της εγνατίας τυχαία ξέθαψε τάφο με τεράστια ποσότητα χρυσού,το βίντεο που τράβηξε ως απόδειξη εξαγοράστηκε ως αποπληρωμή δανείου του.

Ούτε αρχαιολόγοι ούτε τίποτα τα φόρτωσαν νύχτα και έφυγαν (δε μπαίνω σε λεπτομέρειες αφού δε μπορώ να το αποδείξω αν και γνωρίζω με ποιόν διαπραγματεύτηκε τη σιωπή του)  ,την ιστορία του δε θα τη πιστέψει σχεδόν κανείς χωρίς αποδείξεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Press X to doubt"

Εκτός του ότι είναι πρακτικά αδύνατον από μόνο του το να βρέθηκε "τάφος με τεράστια ποσότητα χρυσού" στη μέση του πουθενά και σε επίπεδο εδάφους κατάλληλο για κατασκευή δρόμου (εδώ ο τάφος του Φιλίππου στη Βεργίνα και είχε σχετικά μικρή ποσότητα χρυσών αντικειμένων μέσα, και μιλάμε για τον Φίλιππο έτσι, τον πιο ισχυρό άνθρωπο του κόσμου στην εποχή του), στα έργα κατασκευής της Εγνατίας δούλευαν ανά πάσα στιγμή 50-100 άτομα ταυτόχρονα στο ίδιο εργοτάξιο (στις δε σωστικές ανασκαφές 400, αρχαιολόγοι και εργάτες). Ένα τέτοιο εύρημα δεν γίνεται να συγκαλυφθεί, όσες συμβάσεις και να επιβάλλει κανένας για την οικονομία της συζήτησης (το κράτησαν κρυφό, τα μάζεψαν το βράδυ και έφυγαν, ή οτιδήποτε άλλο).

Γενικά όλοι έχουν από μία τέτοια ιστορία. Όσο ήμουν στο στρατό και έκανα πύλη μαζί με έναν ΕΠΟΠ, με είχε ταράξει με μια ιστορία σχετικά με το πώς ένας γνωστός του είχε βρει στο χωράφι του ένα "ΧΡΥΣΟ ΑΓΑΛΜΑ" και φώναξε το βράδυ ελικόπτερο για να το σηκώσουν και να το πάνε για λιώσιμο.

Επεξ/σία από HellionKal
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, HellionKal είπε

"Press X to doubt"

Εκτός του ότι είναι πρακτικά αδύνατον από μόνο του το να βρέθηκε "τάφος με τεράστια ποσότητα χρυσού" στη μέση του πουθενά και σε επίπεδο εδάφους κατάλληλο για κατασκευή δρόμου (εδώ ο τάφος του Φιλίππου στη Βεργίνα και είχε σχετικά μικρή ποσότητα χρυσών αντικειμένων μέσα, και μιλάμε για τον Φίλιππο έτσι, τον πιο ισχυρό άνθρωπο του κόσμου στην εποχή του), στα έργα κατασκευής της Εγνατίας δούλευαν ανά πάσα στιγμή 50-100 άτομα ταυτόχρονα στο ίδιο εργοτάξιο (στις δε σωστικές ανασκαφές 400, αρχαιολόγοι και εργάτες). Ένα τέτοιο εύρημα δεν γίνεται να συγκαλυφθεί, όσες συμβάσεις και να επιβάλλει κανένας για την οικονομία της συζήτησης (το κράτησαν κρυφό, τα μάζεψαν το βράδυ και έφυγαν, ή οτιδήποτε άλλο).

Γενικά όλοι έχουν από μία τέτοια ιστορία. Όσο ήμουν στο στρατό και έκανα πύλη μαζί με έναν ΕΠΟΠ, με είχε ταράξει με μια ιστορία σχετικά με το πώς ένας γνωστός του είχε βρει στο χωράφι του ένα "ΧΡΥΣΟ ΑΓΑΛΜΑ" και φώναξε το βράδυ ελικόπτερο για να το σηκώσουν και να το πάνε για λιώσιμο.

Μάλλον δεν έχεις ταξιδέψει στην Εγνατία  (με 10δες χιλιόμετρα σήραγγας) για να μιλάς για επίπεδο έδαφος, στην Ελλάδα το να μιλάς για επίπεδο έδαφος είναι μάλλον ανεδαφικό για να κάνω λογοπαίγνιο, με τόσα βουνά ειδικά στη Μακεδονία και τη Πίνδο.

Και όπως έγραψα γνωρίζω λεπτομέρειες που όπως εξήγησα δεν έχει νόημα να αναφέρω γιατί λίγοι θα τα το πιστέψουν και εσύ δεν είσαι ένας από αυτούς.

Συγκάλυψη γίνεται μια χαρά αν γίνει σωστή διαχείρηση και όλοι μείνουν ευχαριστημένοι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, opera είπε

Μάλλον δεν έχεις ταξιδέψει στην Εγνατία  (με 10δες χιλιόμετρα σήραγγας) για να μιλάς για επίπεδο έδαφος, στην Ελλάδα το να μιλάς για επίπεδο έδαφος είναι μάλλον ανεδαφικό για να κάνω λογοπαίγνιο, με τόσα βουνά ειδικά στη Μακεδονία και τη Πίνδο.

Και όπως έγραψα γνωρίζω λεπτομέρειες που όπως εξήγησα δεν έχει νόημα να αναφέρω γιατί λίγοι θα τα το πιστέψουν και εσύ δεν είσαι ένας από αυτούς.

Συγκάλυψη γίνεται μια χαρά αν γίνει σωστή διαχείρηση και όλοι μείνουν ευχαριστημένοι.

Μου κάνει εντύπωση που μπερδεύεις αρχαιοκάπηλους που βρίσκουν κάτι κοινό, μιας και όπου και να σκάψεις όλο και κάτι θα βρεις, με σημαντικά ευρήματα σε ανασκαφές τόσο αρχαιολογικής όσο και χρηματικής αξίας...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντομεταξύ, το βιντεο, δειχνει μια πολυτελέστατη σαρκοφάγο.

Ιστορικά και μονο αν το δει κανείς, θα ηταν πιο κοντά το να πουμε οτι η Ολυμπιάδα ηταν η μία γυναικα που υπολείμματα του σκελετού της βρέθηκαν στην Αμφίπολη, παρά το να έχει φτιαχτεί και σαρκοφάγος για αυτήν. Αφού λέει την άφησαν άταφη μέχρι να σαπίσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, opera είπε

Μάλλον δεν έχεις ταξιδέψει στην Εγνατία  (με 10δες χιλιόμετρα σήραγγας) για να μιλάς για επίπεδο έδαφος, στην Ελλάδα το να μιλάς για επίπεδο έδαφος είναι μάλλον ανεδαφικό για να κάνω λογοπαίγνιο, με τόσα βουνά ειδικά στη Μακεδονία και τη Πίνδο.

Δεν μίλησα για "επίπεδο έδαφος" αλλά για "το επίπεδο του εδάφους" βασικά, ground level, πώς το λένε :Ρ Την Εγνατία την έχω φάει με το κουτάλι τα τελευταία 20 χρόνια.

Και, έχοντας δουλέψει σε εφορείες αρχαιοτήτων της Μακεδονίας, μπορώ να ξέρω πως σε όλη την πορεία της κατασκευής της οδού (και οποιουδήποτε άλλου μεγάλου έργου βασικά) υπήρχαν πάντα επιβλέποντες αρχαιολόγοι οι οποίοι για πολλούς και διάφορους γραφειοκρατικούς λόγους είναι 100% αδύνατον να συγκάλυψαν κάτι τέτοιο. Δεν είναι το πράμα τόσο απλό όσο "έλα εσύ Μήτσο αρχαιολόγε και τσίμπα 2 χρυσά βραχιόλια για να κάνεις μόκο μπροστά σε αυτό το θησαυρό που βρήκαμε". Αλλά ένηγουεη, έκαστος ας πιστεύει ότι θέλει.

Οι μόνες περιπτώσεις στος οποίες δέχομαι πως ίσως μία στις 500 ιστορίες να είναι αλήθινή, είναι για λίρες στα βουνά. Αλλά και πάλι, κάθε χωριό της Ελλάδος έχει 100 άτομα που ισχυρίζονται πως ξέρουν κάποιον που βρήκε χρυσές λίρες στο δάσος, ο παπάς που πουλιέται με αυτά τα θέματα είναι μυθικών διαστάσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AtiX είπε

Μου κάνει εντύπωση που μπερδεύεις αρχαιοκάπηλους που βρίσκουν κάτι κοινό, μιας και όπου και να σκάψεις όλο και κάτι θα βρεις, με σημαντικά ευρήματα σε ανασκαφές τόσο αρχαιολογικής όσο και χρηματικής αξίας...

Δε μπερδεύω τίποτα,μεταφέρω ένα συμβάν όπως μου το διηγήθηκε ένας φίλος και δεν έχω λόγο να μην το πιστέψω στη χώρα που συνέβησαν τα απίστευτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, opera είπε

Δε μπερδεύω τίποτα,μεταφέρω ένα συμβάν όπως μου το διηγήθηκε ένας φίλος και δεν έχω λόγο να μην το πιστέψω στη χώρα που συνέβησαν τα απίστευτα.

Δηλαδή επειδή είσαι σε μια χώρα με τα στραβά και τα κακά της κάθε ιστορία που θα ακούς θα πρέπει να την πιστεύεις...?

Δηλαδή αν αύριο σου πουν ότι βρήκανε τον τάφο του μέγα Αλέξανδρου σε χωράφι με βαμβάκι έξω από τις Σέρρες αλλά το μπαζώσανε και βάλαμε τριφύλλι, θα τους πιστέψεις??? 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Δηλαδή επειδή είσαι σε μια χώρα με τα στραβά και τα κακά της κάθε ιστορία που θα ακούς θα πρέπει να την πιστεύεις...?

Δηλαδή αν αύριο σου πουν ότι βρήκανε τον τάφο του μέγα Αλέξανδρου σε χωράφι με βαμβάκι έξω από τις Σέρρες αλλά το μπαζώσανε και βάλαμε τριφύλλι, θα τους πιστέψεις??? 

Αν μου το πει το φιλαρακι και οχι ο οποιοσδηποτε, ναι θα τον πιστεψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...