Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε η σαρκοφάγος της Ολυμπιάδας ;


Stavros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και κάποιο καιρό κυκλοφορεί από κινητό σε κινητό ένα βίντεο το οποίο λέγεται πως είναι από τον τάφο στην Αμφίπολη, και δείχνει τη σαρκοφάγο της Ολυμπιάδας, μητέρας του Αλέξανδρου Γ'.

Έτσι έφτασε και σε μένα, και είμαι ο πρώτος ο οποίος το ανέβασε στο youtube. Το μοιράζομαι τώρα εδώ με κάθε επιφύλαξη.

Παρακαλώ έχετε υπ' όψιν:

1) Δεν είμαι αρχαιολόγος.

2) Το βίντεο δεν το τράβηξα εγώ.

3) Δεν ξέρω ποιος το τράβηξε και αν είναι γνήσιο ή fake κατά κάποιο τρόπο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά το πράγμα. Όλες οι αποθήκες μεγάλων μουσείων στην Ελλάδα, γεμάτες τέτοια είναι.

Αν δεν έχει ανακοινωθεί κάτι, είναι γιατί μάλλον πρόκειται για ασήμαντου βάρους εύρημα από αρχαιολογικής σκοπιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ'όλα, συνεχίζονται οι ανασκαφές στην Αμφίπολη? Νόμιζα πως είχαν παγώσει για πολύ καιρό. Αν ναι, δεν θα το είχαμε μάθει και ειδικά άμα είχαν βρει νέο δωμάτιο δεν θα είχε βγει είδηση viral?

Καθαρά από διαίσθηση θεωρώ πως δύσκολα το βίντεο να είναι αληθινό και όντως να βρέθηκε ο τάφος της Ολυμπιάδας.

Αν είχε βρεθεί θα ήταν τεράστιο εύρημα και όχι κάτι που θα πέρναγε στα ψιλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο τίτλος χρειάζεται ερωτηματικό στο τέλος, καλύτερα να μην το δημοσιεύεις καθόλου.

Αν κυκλοφορούσε βιντεάκι με νεκρό που γίνεται ζόμπι θα έβαζες τίτλο "Ανάσταση;;;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Πως μπορείς να ξέρεις αν είναι όντως απο εκεί και όχι απο άλλου;

Δεν το ξέρω. Για το βίντεο έγραψα ότι νοιάζει αληθινό, δεν ξέρω που τραβήχτηκε όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vrwmiaris είπε

Εφόσον δεν έχεις απτές αποδείξεις περί γνησιότητας του αρχείου τι μας το δείχνεις α;

Και εσένα τι ακριβώς σε πειράζει, α; 

Επεξ/σία από telis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι αρχαιολόγος, και μπορώ να σας πω με 101% βεβαιότητα πως αυτό το πράγμα που φαίνεται στο βίντεο δεν υπάρχει μέσα στον Τύμβο Καστά.

Η δε περιγραφή του βίντεο πως "μέσα βρέθηκε Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ" είναι ότι πιο γελοίο έχω διαβάσει τις τελευταίες 2μιση μέρες.

Το ίδιο ισχύει και για τις απόψεις "ΤΟ ΒΡΗΚΑΝ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΤΟ ΚΡΥΒΟΥΝ!!!1!ένα". Καλές οι θεωρίες συνομωσίας, προκαλούν τζερτζελέ και εξάπτουν την φαντασία, αλλά συνειδητοποιήστε πως στα πλαίσια της επιστήμης δεν μένει τίποτα κρυφό πλέον, και να θέλει κάποιος.

Επεξ/σία από HellionKal
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Stavros Delta είπε

1) Δεν είμαι αρχαιολόγος.

2) Το βίντεο δεν το τράβηξα εγώ.

3) Δεν ξέρω ποιος το τράβηξε και αν είναι γνήσιο ή fake κατά κάποιο τρόπο.

και παρ' ολα αυτα ο τιτλος του βιντεο pure clickbait

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, HellionKal είπε

Είμαι αρχαιολόγος, και μπορώ να σας πω με 101% βεβαιότητα πως αυτό το πράγμα που φαίνεται στο βίντεο δεν υπάρχει μέσα στον Τύμβο Καστά.

Η δε περιγραφή του βίντεο πως "μέσα βρέθηκε Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ" είναι ότι πιο γελοίο έχω διαβάσει τις τελευταίες 2μιση μέρες.

Το ίδιο ισχύει και για τις απόψεις "ΤΟ ΒΡΗΚΑΝ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΤΟ ΚΡΥΒΟΥΝ!!!1!ένα". Καλές οι θεωρίες συνομωσίας, προκαλούν τζερτζελέ και εξάπτουν την φαντασία, αλλά συνειδητοποιήστε πως στα πλαίσια της επιστήμης δεν μένει τίποτα κρυφό πλέον, και να θέλει κάποιος.

συμμετειχες στις ανασκαφες της αμφιπολης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...