Προς το περιεχόμενο

Diesel VS Petrol


mak3don

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Μήπως είχαν κάνει καμιά μόντα εκείνη την περίοδο με τον φόρο κατανάλωσης (επειδή βάζανε αβέρτα θέρμανσης στα αυτοκίνητα) και προσπαθούσαν να βγάλουν τα σπασμένα;

Μπορεί, άλλωστε για το ελληνικο κρατος μιλάμε, για κάτι τέτοια αρπακολλατζιδικα ψοφάμε.

Γι'αυτο μου κανει εντυπωση με την μεγαλη ανοδο στις πωλησεις πετρελαιοκινητων πως και δεν εχουν προσπαθησει να τα αρμεξουν εως τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 218
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Μπορεί, άλλωστε για το ελληνικο κρατος μιλάμε, για κάτι τέτοια αρπακολλατζιδικα ψοφάμε.

Γι'αυτο μου κανει εντυπωση με την μεγαλη ανοδο στις πωλησεις πετρελαιοκινητων πως και δεν εχουν προσπαθησει να τα αρμεξουν εως τωρα

Γιατί αύξηση στο πετρέλαιο κίνησης θα σημαίνει αυτόματα αύξηση στις τιμές όλων των προιόντων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βλεπεις το αυτοκινητο ως ενα κουτί που σε πάει απο το Α στο Β, ψάχνεις ποιο καιει ένα λίτρο λιγότερο, ποιο είναι πιο αξιόπιστο κλπ. 

Αν βλέπεις το αυτοκίνητο ως ευχάριστη ενασχόληση, τότε παίρνεις όποιο γουστάρεις. Υπάρχει κόσμος που ξεκινάει ταξίδι και μέρος της "χαράς" είναι οτι θα οδηγησει το αμαξι του για 600χλμ π.χ. Αν είσαι σε αυτή την κατηγορία δεν ψειρίζεις πολύ τις καταναλώσεις, το κόστος σέρβις ή τα τελη κυκλοφορίας. 

Εδώ πάντως έχουμε κι απο τις δύο κατηγορίες. Έχουμε κι αυτούς που βλέπουν το αυτοκίνητο με θετικό μάτι έχουμε κι αυτους που θεωρούν οτι μια Σειρα 5 είναι περιττά έξοδα αφού και το Yaris Hybrid θα σε πάει στον προορισμό σου. 

Στο δίλημμα βενζίνη ή πετρέλαιο ψηφίζω λευκό. Η βενζίνη έχει πολύ πιο πολιτισμένη λειτουργία σε μικρούς κινητήρες που κινούνται σε αστικό περιβάλλον, το πετρέλαιο είναι άπαιχτο σε μεγάλους και σε αυτοκίνητα που καταπίνουν χιλιόμετρα στον αυτοκινητόδρομο. Αν ένα σπίτι μπορεί να αντέξει δύο αυτοκίνητα, ένα μικρό βενζίνη για σβούρα στην πόλη κι ένα μεγάλο πετρέλαιο (2λιτρό μινιμουμ) για μεγάλες αποστάσεις. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2019 στις 11:28 ΠΜ, dimitridegrecia είπε

1. Χωράει το καρότσι

2. Είπα για κάποιον νέο με έως ένα παιδί (όπως εγώ).

3. Για το καγιέν μίλησα που το παίρνουν για να το παίξουν λεφτάδες, το οκτάβια είναι τιμιότατο αμάξι.

4. Αν δεν ξέρεις τι σημαίνει να σου αρέσει η οδήγηση, κλείσε ένα τεστ ντράιβ το ΣΤ στην Car Center και δοκίμασέ το, αν πάλι δεν έχεις καθόλου ιδέα τι σημαίνει αυτό (συμμετοχικότητα, ακρίβεια τιμονιού, φρένα, γνώση του που είναι κάθε ρόδα του αμαξιού σε κάθε στροφή, ) τότε μάλλον δεν σε ενδιαφέρει το θέμα οπότε ας το λήξουμε εδώ. Μερικοί από εμάς ψάχνουμε και την απόλαυση στην οδήγηση εκτός από τα λίτρα πορτμπαγκάζ και μέση κατανάλωση, τι να κάνουμε τώρα...παίρνουμε τα βουνά κυριακή ξημερώματα και απολαμβάνουμε τη βόλτα.

1. εντάξει υπάρχουν καρότσια και καρότσια. εδώ στα 410 λίτρα που έχω τώρα το βάζω και σχεδόν γέμισε. δεν θα γεμίσει το φιεστα με τα μισά;

2. οκ

3. οκ

4. Κάποτε ( 20-25) μου άρεσε η οδήγηση ( εργένης, λιγότερο μυαλό) και είχα και τίμιο αμάξι που πίστεψε με είχε τιμόνι, 170 άλογα, 18άρες , τετραπίστονα μπρέμπο και έμπαινα και μέγαρα μια φορά το χρόνο με το club. Για να ευχαριστηθείς οδήγηση θα πρέπει να μπεις σε μια πίστα. Ευχαρίστηση με ΝΟΜΙΜΗ οδήγηση στην ΕΛΛΑΔΑ δεν υπάρχει. Προσωπικά δεν βρίσκω κάτι ευχάριστο στο να πηγαίνω με 140 σε μια ευθεία. Δεν βρίσκω κάτι ευχάριστο  στον να πηγαίνω με 90 στην Πατρών πύργου και να τρέμω το κάθε τρακτέρ ή τον κάθε ρομά με το accent. Δεν βρίσκω κάτι ευχάριστο να κολλήσω στην Κηφισιάς και ας έχω το ωραιότερο σαλόνι και ένα τέλειο ηχοσύστημα. 

Χαίρομαι που παίρνεις τα βουνά και το καταλαβαίνω απόλυτα. Εκεί που είσαι ήμουν πριν 20 χρόνια , ανέβαινα Μπράλο για να πάω Λάρισα στις 5 το πρωί και κάθε στροφή ήταν λίγο πριν το " έλα Γιώργηηηηη" 😀

Με το που μπήκε δεύτερο άτομο στο αμάξι ( η γυναίκα μου) επέλεξα να οδηγώ πολύ πιο συνετά και ασφαλή.  Για μένα πια η οδήγηση είναι μια αγγαρεία ( μετά από 400.000 χιλιόμετρα) που προσπαθώ να την κάνω όσο πιο ασφαλή γίνεται για την οικογένεια μου. 

:)

 

IMG-0a57e0605a8ab28f2cf137e568ba09ed-V.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, karaLRS είπε

1. εντάξει υπάρχουν καρότσια και καρότσια. εδώ στα 410 λίτρα που έχω τώρα το βάζω και σχεδόν γέμισε. δεν θα γεμίσει το φιεστα με τα μισά;

2. οκ

3. οκ

4. Κάποτε ( 20-25) μου άρεσε η οδήγηση ( εργένης, λιγότερο μυαλό) και είχα και τίμιο αμάξι που πίστεψε με είχε τιμόνι, 170 άλογα, 18άρες , τετραπίστονα μπρέμπο και έμπαινα και μέγαρα μια φορά το χρόνο με το club. Για να ευχαριστηθείς οδήγηση θα πρέπει να μπεις σε μια πίστα. Ευχαρίστηση με ΝΟΜΙΜΗ οδήγηση στην ΕΛΛΑΔΑ δεν υπάρχει. Προσωπικά δεν βρίσκω κάτι ευχάριστο στο να πηγαίνω με 140 σε μια ευθεία. Δεν βρίσκω κάτι ευχάριστο  στον να πηγαίνω με 90 στην Πατρών πύργου και να τρέμω το κάθε τρακτέρ ή τον κάθε ρομά με το accent. Δεν βρίσκω κάτι ευχάριστο να κολλήσω στην Κηφισιάς και ας έχω το ωραιότερο σαλόνι και ένα τέλειο ηχοσύστημα. 

Χαίρομαι που παίρνεις τα βουνά και το καταλαβαίνω απόλυτα. Εκεί που είσαι ήμουν πριν 20 χρόνια , ανέβαινα Μπράλο για να πάω Λάρισα στις 5 το πρωί και κάθε στροφή ήταν λίγο πριν το " έλα Γιώργηηηηη" 😀

Με το που μπήκε δεύτερο άτομο στο αμάξι ( η γυναίκα μου) επέλεξα να οδηγώ πολύ πιο συνετά και ασφαλή.  Για μένα πια η οδήγηση είναι μια αγγαρεία ( μετά από 400.000 χιλιόμετρα) που προσπαθώ να την κάνω όσο πιο ασφαλή γίνεται για την οικογένεια μου. 

:)

IMG-0a57e0605a8ab28f2cf137e568ba09ed-V.jpg

Φίλε μου σε παρεξήγησα! Alfisti απο τα γεννοφάσκια μου με Giulia Nuova του πατέρα μου, 2 33ρες (original και facelift), 146 και μετέπειτα 166  facelift (ανεβήκαμε κατηγορία χαχα), έμαθα να οδηγώ με αυτά τα τιμόνια...σαν την άλφα δεν έχει...Αν είχα τα λεφτά η τζουλιέττα ήταν πρώτη στη λίστα μου...μην νομίζεις κι εγώ πλέον με γυναίκα και παιδί (αν και μικρός) σαν γριούλα οδηγάω στην καθημερινότητά μου (κράζει και η γυναίκα άμα πατήσουμε πάνω από 25% το γκάζι) - η ιεροτελεστία της ανατολής του ήλιου κυριακή πρωί όμως με σβέλτη βόλτα με το αμάξι και μετά πλύσιμο ανάλογα την πρόβλεψη καιρού παραμένει! Αν δεν είχα κι αυτό δεν θα την πάλευα! 

Υ.Γ. Η ευθεία κι εμένα με ξενερώνει...

Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα εύχομαι! Και μακάρι να μπορέσουμε κάποτε να έχουμε ένα δεύτερο weekend car να μπορούμε να θυμηθούμε τα νιάτα μας! Ίσως και να έχουμε συναντηθεί Λυκαβηττό ή Αφίδνες με το κλαμπ (ερχόμουν καμιά φορά με την 166) και να γνωριζόμαστε φατσικά! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 2/10/2019 στις 11:37 ΜΜ, karaLRS είπε

1. εντάξει υπάρχουν καρότσια και καρότσια. εδώ στα 410 λίτρα που έχω τώρα το βάζω και σχεδόν γέμισε. δεν θα γεμίσει το φιεστα με τα μισά;

2. οκ

3. οκ

4. Κάποτε ( 20-25) μου άρεσε η οδήγηση ( εργένης, λιγότερο μυαλό) και είχα και τίμιο αμάξι που πίστεψε με είχε τιμόνι, 170 άλογα, 18άρες , τετραπίστονα μπρέμπο και έμπαινα και μέγαρα μια φορά το χρόνο με το club. Για να ευχαριστηθείς οδήγηση θα πρέπει να μπεις σε μια πίστα. Ευχαρίστηση με ΝΟΜΙΜΗ οδήγηση στην ΕΛΛΑΔΑ δεν υπάρχει. Προσωπικά δεν βρίσκω κάτι ευχάριστο στο να πηγαίνω με 140 σε μια ευθεία. Δεν βρίσκω κάτι ευχάριστο  στον να πηγαίνω με 90 στην Πατρών πύργου και να τρέμω το κάθε τρακτέρ ή τον κάθε ρομά με το accent. Δεν βρίσκω κάτι ευχάριστο να κολλήσω στην Κηφισιάς και ας έχω το ωραιότερο σαλόνι και ένα τέλειο ηχοσύστημα. 

Χαίρομαι που παίρνεις τα βουνά και το καταλαβαίνω απόλυτα. Εκεί που είσαι ήμουν πριν 20 χρόνια , ανέβαινα Μπράλο για να πάω Λάρισα στις 5 το πρωί και κάθε στροφή ήταν λίγο πριν το " έλα Γιώργηηηηη" 😀

Με το που μπήκε δεύτερο άτομο στο αμάξι ( η γυναίκα μου) επέλεξα να οδηγώ πολύ πιο συνετά και ασφαλή.  Για μένα πια η οδήγηση είναι μια αγγαρεία ( μετά από 400.000 χιλιόμετρα) που προσπαθώ να την κάνω όσο πιο ασφαλή γίνεται για την οικογένεια μου. 

:)

IMG-0a57e0605a8ab28f2cf137e568ba09ed-V.jpg

Αντε και εχω ακόμα 1,5 μήνα να παραλάβω την δικιά μου! μην με καις, έχω χάσει τον ύπνο μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...