Προς το περιεχόμενο

eBay 2 κουπόνια 10% και 20% [ΤΕΛΟΣ]


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μισο λεπτό βρε παιδιά, με ποια λογική δε λαμβάνουν υπόψην τους το κουπόνι; Δηλαδή αν αγοράσω κάτι από gearbest που βάζουν εικονικές τιμές πχ. 40-50€ σε προιόντα που με κουπόνι τα βρίσκεις σύχνα στα 20€, θα μου το φορολογήσουν λες και κάνει 40€; Δε μου στέκει αυτό. Μήπως έκανε του κεφαλιού του ο τελωνειακός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, carolosjk είπε

Μισο λεπτό βρε παιδιά, με ποια λογική δε λαμβάνουν υπόψην τους το κουπόνι; Δηλαδή αν αγοράσω κάτι από gearbest που βάζουν εικονικές τιμές πχ. 40-50€ σε προιόντα που με κουπόνι τα βρίσκεις σύχνα στα 20€, θα μου το φορολογήσουν λες και κάνει 40€; Δε μου στέκει αυτό. Μήπως έκανε του κεφαλιού του ο τελωνειακός;

Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ τέτοια θέματα. Η CIF αξία είναι που περνάει τελωνείο. Δεν μπορεί να σου πει κανένας το αντίθετο.
image.png.bbe1e0e8c6cb725c7b86dff0cc0ff7e3.png

Το να λέει κάποιος , "εγώ κάνω πολλές παραγγελίες και θα το δείτε και εσείς" δεν μου λέει κάτι. (χωρίς παρεξήγηση @makhs5 γιατί δεν ξέρεις οι άλλοι τι εμπειρία έχουν στο θέμα)
Πρόβλημα υπάρχει με το λεγόμενο πιστωτικό που αλλάζει πλασματικά το συνολικό ποσό της παραγγελίας. Το κουπόνι τοποθετείται στο πραγματικό κόστος του αντικειμένου και διαμορφώνει την τελική τιμή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Billator είπε

Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ τέτοια θέματα. Η CIF αξία είναι που περνάει τελωνείο. Δεν μπορεί να σου πει κανένας το αντίθετο.
image.png.bbe1e0e8c6cb725c7b86dff0cc0ff7e3.png

Το να λέει κάποιος , "εγώ κάνω πολλές παραγγελίες και θα το δείτε και εσείς" δεν μου λέει κάτι. (χωρίς παρεξήγηση @makhs5 γιατί δεν ξέρεις οι άλλοι τι εμπειρία έχουν στο θέμα)
Πρόβλημα υπάρχει με το λεγόμενο πιστωτικό που αλλάζει πλασματικά το συνολικό ποσό της παραγγελίας. Το κουπόνι τοποθετείται στο πραγματικό κόστος του αντικειμένου και διαμορφώνει την τελική τιμή του.

Κι εγω θα σου πω εννοειτε χωρις παρεξυγηση, οτι αυτο το ειπα σαν απαντηση επειδη ειχες πει πριν μηπως ηταν δικο μου λαθος, δηλαδη το πως επικοινωνησα εγω με το τελωνειο, και σου απαντω πιο αναλυτικα, εστειλα το pdf απο το paypal, και την κινηση της καρτας μου, και μου ηρθε την επομενη μερα email απο το τελωνειο οτι,δεν φτανουν αυτα και σας παρακαλουμε να μας αποστειλετε και την σελιδα του ebay που αναγραφει ORDER DETAIL.  Το οτι εχω κανει πολλες αγορες ηταν απλα η απαντηση μου στο "οτι ξερω πως να συμπεριφερθω στο τελωνειο" , δεν το ειπα απλα για να καυχηθω, δεν ειμαι παιδι για κατι τετοιο, φιλικα παντα ολα αυτα, και προς εξυγηση

Και προσθετω ξανα: Το κουπονι δεν το δεχτηκαν, και προς επικοινωνια μετεπειτα τηλεφωνικη μαζι τους, μου ειπαν ειναι ευρωπαικη οδηγια τα κουπονια να μην συμπεριλαμβανονται στο τελικο ποσο. Δηλ ειπαν ειναι σαν να μην εχουμε κουπονι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Κι εγω θα σου πω εννοειτε χωρις παρεξυγηση, οτι αυτο το ειπα σαν απαντηση επειδη ειχες πει πριν μηπως ηταν δικο μου λαθος, δηλαδη το πως επικοινωνησα εγω με το τελωνειο, και σου απαντω πιο αναλυτικα, εστειλα το pdf απο το paypal, και την κινηση της καρτας μου, και μου ηρθε την επομενη μερα email απο το τελωνειο οτι,δεν φτανουν αυτα και σας παρακαλουμε να μας αποστειλετε και την σελιδα του ebay που αναγραφει ORDER DETAIL.  Το οτι εχω κανει πολλες αγορες ηταν απλα η απαντηση μου στο "οτι ξερω πως να συμπεριφερθω στο τελωνειο" , δεν το ειπα απλα για να καυχηθω, δεν ειμαι παιδι για κατι τετοιο, φιλικα παντα ολα αυτα, και προς εξυγηση

Το ζήτημα ξεκίνησε από την υπόθεση ότι δεν δέχονται να κουπόνια. Σου απαντάω πιο πάνω τι συμβαίνει σχετικά με αυτό.

Επίσης πάντα στέλνουμε screenshot από την παραγγελία μας (δεν χρειάζεται να φαίνεται αναλυτικά κουπόνια κλπ) αρκεί να φαίνεται το title , ο κωδικός αναζήτησης , η ημερομηνία αγοράς και το τελικό ποσό πληρωμής. Επίσης μία κίνηση της κάρτα που επιβεβαιώνει το ποσό της παραγγελίας (και την ημερομηνία) είναι αρκετό για να σου τα δέχονται κάθε φορά.

Οπότε αν απλά εσύ έστελνες την κίνηση από Paypal/κάρτα μόνο χωρίς αποδεικτικό από την παραγγελία από το site απλά είσαι τυχερός που δεν στο ζήτησαν νωρίτερα.

Επεξ/σία από Billator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Billator είπε

Το ζήτημα ξεκίνησε από την υπόθεση ότι δεν δέχονται να κουπόνια. Σου απαντάω πιο πάνω τι συμβαίνει σχετικά με αυτό.

Επίσης πάντα στέλνουμε screenshot από την παραγγελία μας (δεν χρειάζεται να φαίνεται αναλυτικά κουπόνια κλπ) αρκεί να φαίνεται το title , ο κωδικός αναζήτησης και η ημερομηνία αγοράς.
Επίσης μία κίνηση της κάρτα που επιβεβαιώνει το ποσό της παραγγελίας (και την ημερομηνία) είναι αρκετό για να σου τα δέχονται κάθε φορά. Οπότε αν απλά εσύ έστελνες την κίνηση από Paypal/κάρτα μόνο χωρίς αποδεικτικό από την παραγγελία από το site απλά είσαι τυχερός που δεν στο ζήτησαν νωρίτερα.

Εστειλα οτι εστελνα παντα εδω και χρονια, την κινηση απο την καρτα και την κινηση απο το paypal, εδω και χρονια ετσι το εκανα και ποτε δεν ειχα προβλημα, το επαναλαμβανω, εχουν αλλαξει πραγματα. Τα κουπονια μου ειπαν δεν τα δεχονται σαν εκπτωση, και γι αυτο το πιθανοτερο ζητανε παραπανω στοιχεια απ οτι ζητουσαν πριν. Μπορει να επεσα σε ιδιοτροπο? Μπορει, δεν ξερω. Αλλα απο δω και περα μετα απο αυτο με το κουπονι θα προσεχω πολυ σε τι αγορα θα προβω.

14 λεπτά πριν, vasilisx είπε

Το δοκίμασα σε 3 προϊόντα αλλά δεν..

Screenshot_2019-09-23-23-40-26-364_com.ebay.mobile.png

Το κουπονι το συγκεκριμενο, και γενικα οσα δινει το ebay, δεν ειναι για ολους, δινεται σε συγκεκριμενα ατομα, κατ επιλογη του ebay, αν το δικαιουσαι θα πρεπει να στο εχει βαλει διπλα απο το Help & Contact στο πανω μερος της σελιδας, οπως το βλεπουμε απο υπολογιστη. Αν δεν το εχει εκει που σου εγραψα, τοτε δεν συμπεριλαμβανεσαι εσυ σε αυτα τα ατομα που το στελνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, makhs5 είπε

Το κουπονι το συγκεκριμενο, και γενικα οσα δινει το ebay, δεν ειναι για ολους, δινεται σε συγκεκριμενα ατομα, κατ επιλογη του ebay, αν το δικαιουσαι θα πρεπει να στο εχει βαλει διπλα απο το Help & Contact στο πανω μερος της σελιδας, οπως το βλεπουμε απο υπολογιστη. Αν δεν το εχει εκει που σου εγραψα, τοτε δεν συμπεριλαμβανεσαι εσυ σε αυτα τα ατομα που το στελνει

Και εμένα το εμφανίζει κανονικά στην σελίδα στο ebay (το Ring! We got 2 coupons for you) αλλά σε ότι προϊόν δοκίμασα να το ενεργοποιήσω έφαγα άκυρο ακριβώς με το παραπάνω μήνυμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kostas123pao είπε

Στα 173€ βγαίνει ο ryzen 3600 από πωλητή στην Γερμανια με αγορά από το app.  Στο skroutz βγαίνει στα 311€.

https://www.ebay.com/itm/AMD-Ryzen-5-3600-CPU-6x-3-60GHz-Sockel-AM4-Prozessor-mit-Kuhler/401842433055

Και εγω αυτο εβλεπα αξιζει ομως γιατι μετα εχεις εγγυηση μηδεν.... ☹

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παρηγγειλα χθες προιον, αλλα σημερα ο πωλητης μου εστειλε μηνυμα "συγνωμη λαθος" κλπ και οτι δεν μπορει να το στειλει Ελλαδα και τα γνωστα και με ρωταει αν θελω να μου επιστρεψει τα λεφτα! ΛΟΛ δηλαδη. Χασαμε το κουπονακι θα κρατουσε/κρατησει και τα λεφτα που πληρωσαμε;

Εχει καταντησει αηδια το ebay... Χασιμο χρονου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Παρηγγειλα χθες προιον, αλλα σημερα ο πωλητης μου εστειλε μηνυμα "συγνωμη λαθος" κλπ και οτι δεν μπορει να το στειλει Ελλαδα και τα γνωστα και με ρωταει αν θελω να μου επιστρεψει τα λεφτα! ΛΟΛ δηλαδη. Χασαμε το κουπονακι θα κρατουσε/κρατησει και τα λεφτα που πληρωσαμε;

Εχει καταντησει αηδια το ebay... Χασιμο χρονου!

Φιλε matrixxx ακριβως αυτο γραφω λιγο πιο πανω εγω. 2 παραγγελιες και μου τις ακυρωσε μετα απο πολυ φασαρια γιατι δεν τις εστελνε. Τελος το ebay για μενα. Ολοι οι απατεωνες μαζευτηκαν εκει. Ασε που υποψιαζομαι και κατι αλλο. Οτι εσκεμμενα δεν τα στελνουν και μπορει να εχει βαλει και το χερακι του και το ebay σ αυτο με τα και καλα εν λογω κουπονια. Ο νοων νοειτω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι τοσο χαλι ρε παιδια ? εχω κανει 10 παραγγελιες εδω και 1 μηνα και ολα καλα. και σημερα πηρα ενα αρκετα ακριβο αντικειμενο χωρις κανενα θεμα . δεν ελεγχετε καθολου τους πωλητες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Theofi είπε

γιατι τοσο χαλι ρε παιδια ? εχω κανει 10 παραγγελιες εδω και 1 μηνα και ολα καλα. και σημερα πηρα ενα αρκετα ακριβο αντικειμενο χωρις κανενα θεμα . δεν ελεγχετε καθολου τους πωλητες ?

Δεν ελεγχουμε τους πωλητες? Δες εδω : https://www.ebay.com/usr/2013bestbuybest? Και εδω : https://www.ebay.com/usr/sold-eassy? . Σου δειχνει εσενα για απατεωνας με τετοιο ποσοστο ? Μην τρελαθουμε κι ολας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Φιλε matrixxx ακριβως αυτο γραφω λιγο πιο πανω εγω. 2 παραγγελιες και μου τις ακυρωσε μετα απο πολυ φασαρια γιατι δεν τις εστελνε. Τελος το ebay για μενα. Ολοι οι απατεωνες μαζευτηκαν εκει. Ασε που υποψιαζομαι και κατι αλλο. Οτι εσκεμμενα δεν τα στελνουν και μπορει να εχει βαλει και το χερακι του και το ebay σ αυτο με τα και καλα εν λογω κουπονια. Ο νοων νοειτω. 

Ειναι κατι περισσοτερο απο προφανες οτι αυτη η ιστορια με τα κουπονια εχει καποια σχεση με τις ακυρωσεις με τον εναν η αλλο τροπο.

Ο μονος που κερδισε ειναι το ebay που ενω δεν θα περνουσα ποτε την εφαρμογη στο κινητο μου με τις οποιες αδειες εχει και τα οποια (ακριβα στην εποχη μας) δεδομενα τσιμπησε, μου εδωσε τυρακι-κινητρο να το κανω. Και στο τελος εμεινε αυτο το κερδος για το μαγαζι και εγω μονο εχασα: απλα δανεισα χωρις να θελω ενα πενηνταρικο για καποιες μερες σε εναν πωλητη του και στο υποκαταστημα του ebay που λεγεται paypal και  εχασα και 2 ωρες να τσεκαρω προιοντα και τιμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι να αγορασω κινεζικα μπιχλιμπιδια παντως προτιμω το αλι.  απο ευρωπη και αμερικη που αγοραζω δεν ειχα ποτε θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...