Προς το περιεχόμενο

Το Mi MIX Alpha της Xiaomi είναι ολόκληρο μία οθόνη και στοιχίζει €2500


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, KostasKri είπε

Ως Apple fanboy (εως ένα σημείο πάντα) θα πω ότι εν μέρη δικαιολογώ την τιμή σε σχέση πάντα με την χρήση και την βολικότητα αυτών που χρησιμοποιώ. Η αξία είναι υποκειμενική άλλωστε και ο καθένας κοστολογεί με βάση αυτό...

Αυτό για την πρακτικότητα που λες δεν το καταλαβαίνω; Για το iOS δεν λένε ότι είναι λειτουργικό για παιδιά και ότι είναι απλό και και και;;

Ναι το ios είναι τέλειο και αρκετά πιο ωραίο από android κατά τη δική μου γνώμη.

Απλά τώρα που έχουμε ξεφύγει σε inches,  αν θες να κρατάς το κινητό με το 1 χέρι μόνο, χωρίς να χρησιμοποιείς το άλλο, στο android γίνεται και στο ios όχι.

Τουλάχιστον από όσο έχω δει σε androids  στα  καταστήματα γιατί δεν τα χρησιμοποιώ καθημερινά.

Το control center αν το λέω σωστά ανοίγει από διάφορα σημεία στην οθόνη και όχι μόνο από την άνω γωνία όπως στο X και τα app icons τα ρυθμίζεις να είναι όλα κάτω κάτω για να μην πάθει αγκύλωση το χέρι σου με το reachability.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα συμφωνήσω σε όλα διορθώνοντας απλά ότι το X και Xs είναι σχετικά compact και δεν υπάρχει τόσο πρόβλημα στην χρήση με το ένα χέρι. Επίσης το reachability που σου φέρνει το πάνω μέρος της οθόνης κάτω, δεν είναι κακή υλοποίηση και τώρα που μπορείς να πας δεξιά/αριστερά το πληκτρολόγιο δεν έχεις πρόβλημα ούτε στην πληκτρολόγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leonproniknidis είπε

η κάνε του μια 3ετή σφάλιση από σπάσιμο κλπ με επιπλέον 100 ευρώ και είσαι μια χαρά.

Πως φαινεται οταν καποιος δεν εχει ιδεα για τι πραγμα μιλαει.

Θα ηθελα πολυ να δω μια ασφαλιστικη εταιρεια η οποια ασφαλιζει κινητα αξιας 3000ευρω για 3χρονια με μολις 100ευρω,εχεις καμια να προτεινεις?

Η και αυτο ανοικει σε κατι το φανταστικο/ψευτικο οπως η αντιπροσωπεια που εχει ταχα μου η Xiaomi στην χωρα μας?

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, Fulgore said:

Πως φαινεται οταν καποιος δεν εχει ιδεα για τι πραγμα μιλαει.

Θα ηθελα πολυ να δω μια ασφαλιστικη εταιρεια η οποια ασφαλιζει κινητα αξιας 3000ευρω για 3χρονια με μολις 100ευρω,εχεις καμια να προτεινεις?

Η και αυτο ανοικει σε κατι το φανταστικο/ψευτικο οπως η αντιπροσωπεια που εχει ταχα μου η Xiaomi στην χωρα μας?

Δεν χρειάζεται τόση ανάλυση. Για την ώρα ΔΕΝ ξέρουμε το επίπεδο της προστασίας που έχει η οθόνη στο mi mix (στην παρουσίαση δεν είπαν καμία λεπτομέρεια για την οθόνη, παρά μόνο για την προστασία της λωρίδας στο πίσω μέρος με τις κάμερες κλπ), όπως επίσης και το κατά πόσο θα μπορεί να επισκευαστεί ή απλά να αντικατασταθεί με νέα συσκευή σε περίπτωση ζημιάς...

Και βασικά μέχρι να φτάσει ο Δεκέμβρης, ΔΕΝ ξέρουμε καν αν θα κυκλοφορήσει (να σας θυμίσω τα καλά της samsung και της huawei με τα foldable)... 

:) 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, winmac είπε

Ναι το ios είναι τέλειο και αρκετά πιο ωραίο από android κατά τη δική μου γνώμη.

Απλά τώρα που έχουμε ξεφύγει σε inches,  αν θες να κρατάς το κινητό με το 1 χέρι μόνο, χωρίς να χρησιμοποιείς το άλλο, στο android γίνεται και στο ios όχι.

Τουλάχιστον από όσο έχω δει σε androids  στα  καταστήματα γιατί δεν τα χρησιμοποιώ καθημερινά.

Το control center αν το λέω σωστά ανοίγει από διάφορα σημεία στην οθόνη και όχι μόνο από την άνω γωνία όπως στο X και τα app icons τα ρυθμίζεις να είναι όλα κάτω κάτω για να μην πάθει αγκύλωση το χέρι σου με το reachability.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν χρειάζεται τόση ανάλυση. Για την ώρα ΔΕΝ ξέρουμε το επίπεδο της προστασίας που έχει η οθόνη στο mi mix (στην παρουσίαση δεν είπαν καμία λεπτομέρεια για την οθόνη, παρά μόνο για την προστασία της λωρίδας στο πίσω μέρος με τις κάμερες κλπ), όπως επίσης και το κατά πόσο θα μπορεί να επισκευαστεί ή απλά να αντικατασταθεί με νέα συσκευή σε περίπτωση ζημιάς...

Και βασικά μέχρι να φτάσει ο Δεκέμβρης, ΔΕΝ ξέρουμε καν αν θα κυκλοφορήσει (να σας θυμίσω τα καλά της samsung και της huawei με τα foldable)... 

:) 

Το fold κυκλοφορεί και δίνει πόνο! Δεν καταργήθηκε ποτέ. Επιπλέον βάζω στοίχημα να μου βρεις απογοητευμένο χρήστη και όχι ενθουσιασμένο. Ναι ξέρω οι apple-άκιδες σίγουρα δεν είναι techfreaks αλλά μην τα ξανά λέμε. Φωνάζετε Ουάου όταν μπαίνει κατι καινούριο στο iphone που για όλες τις άλλες εταιρίες είναι ήδη παλιό και πια δουλεύει σωστά επίσης σε αυτές. Οπότε δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς προσφέρει? Πήγα αλλού είδα τη διαφορά και στα λέω. Κάντο κι εσύ κάποια στιγμή στο προτείνω. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, Soulson said:

Το fold κυκλοφορεί και δίνει πόνο! 

Σε αυτούς τους 5-10 που το αγόρασαν φαντάζομαι... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Σε αυτούς τους 5-10 που το αγόρασαν φαντάζομαι... :P

Χιλιάδες εννοείς. Ναι . Μια χαρά αριθμός να βρεθεί κάποιος απογοητευμένος αλλά ακόμα τον ψάχνω.. Θα σε περιμένω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, Soulson said:

Χιλιάδες εννοείς. Ναι . Μια χαρά αριθμός να βρεθεί κάποιος απογοητευμένος αλλά ακόμα τον ψάχνω.. Θα σε περιμένω...

Τώρα δουλευόμαστε και μεταξύ μας ε? ΟΚ 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Τώρα δουλευόμαστε και μεταξύ μας ε? ΟΚ 

Εσύ δουλεύεις εμένα κι εγώ σου μιλάω με αριθμούς και επιχειρήματα. Ψάξου καλύτερα πάντως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μη μπερδευετε ανομοια πραγματα, τα folded  ειναι μια ξεχωριστη ειδικη κατηγορια οπως ειναι και τα Note με το πενακι

απο την αλλη βλεπουμε και θα βλεπουμε ολο και περισσοτερα κινητα με edge to edge waterfall display,

απο κει και περα το θεμα δεν ειναι ποιος το εκανε πρωτος αλλα  ποιος κανει την καλυτερη overall υλοποιηση

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω τι λες τωρα! Τζαμπα πραμα.... τρεχω να το αγορασω! 

Αναρωτιέμαι αν το Κινέζικο με αυτή την τσαχπινιά το πουλάνε 25 κατοστάρικα, τοτε τι θα γινόταν αν την συγκεκριμένη τσαχπινιά την είχε σκαρφιστεί η Apple.... Ποσο θα έκανε το iPhone? 15.000 Ευρω? Περισσότερα? 

Για να μην παρεξηγηθώ απο κανεναν για iOS fan, το παραδειγμα το αναφερα επειδή η apple συνηθίζει να σου πουλάει σανό για χρυσάφι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, Soulson said:

Εσύ δουλεύεις εμένα κι εγώ σου μιλάω με αριθμούς και επιχειρήματα. Ψάξου καλύτερα πάντως. 

Όταν μία συσκευή που ανακοινώθηκε αρχικά με τυμπανοκρουσίες, μετά αποσύρθηκε και μετά από μήνες επέστρεψε σε παρτίδες των 2.500 συσκευών τη φορά σε κάθε αγορά, δεν την υπολογίζεις καν σαν κάτι εντυπωσιακό όταν κανονικά μιλάμε για εκατομμύρια συσκευές.

Το ότι τελικά κυκλοφόρησε μετά από όσα προηγήθηκαν, δεν σημαίνει πως ξαφνικά έγινε πρακτική και ανθεκτική στην καθημερινή χρήση. Και δεν το λέω εγώ, στο λέει η ίδια η Samsung να προσέχεις... :) 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, D4MN4T10N είπε

Πωπω τι λες τωρα! Τζαμπα πραμα.... τρεχω να το αγορασω! 

Αναρωτιέμαι αν το Κινέζικο με αυτή την τσαχπινιά το πουλάνε 25 κατοστάρικα, τοτε τι θα γινόταν αν την συγκεκριμένη τσαχπινιά την είχε σκαρφιστεί η Apple.... Ποσο θα έκανε το iPhone? 15.000 Ευρω? Περισσότερα? 

Για να μην παρεξηγηθώ απο κανεναν για iOS fan, το παραδειγμα το αναφερα επειδή η apple συνηθίζει να σου πουλάει σανό για χρυσάφι...

 

 

ελεος, concept phone ειναι, ο περιορισμενος αριθμος τεμαχιων καθοριζει την τιμη

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, billdanos είπε

Όταν μία συσκευή που ανακοινώθηκε αρχικά με τυμπανοκρουσίες, μετά αποσύρθηκε και μετά από μήνες επέστρεψε σε παρτίδες των 2.500 συσκευών τη φορά σε κάθε αγορά, δεν την υπολογίζεις καν σαν κάτι εντυπωσιακό όταν κανονικά μιλάμε για εκατομμύρια συσκευές.

Το ότι τελικά κυκλοφόρησε μετά από όσα προηγήθηκαν, δεν σημαίνει πως ξαφνικά έγινε πρακτική και ανθεκτική στην καθημερινή χρήση. Και δεν το λέω εγώ, στο λέει η ίδια η Samsung να προσέχεις... :) 

Άλλο σου είπα άλλο σε ρώτησα άλλο απάντησες... οι αριθμοί μιλάμε μόνοι τους μέχρι και 4.000$ δίνουν μαύρη αγορά αλλά εσύ απαντάς σε άλλο θέμα μάλλον για την αντοχή. Αν δεν μπορείς  να κατανοήσεις αυτά που σου λέω Και σε ρωτάω δεν μπορείς να κατανοήσεις κι άλλα οπότε δεν υπάρχει λόγος να μιλάμε γιατί μια ζωή θα λες αλλά αντί άλλων οταν δεν σε συμφέρει. Απλά μου αποδεικνύεις σε τι κοινό απευθύνεται πια η apple. Το κακό είναι ότι είσαι moderator σε αυτό το τεχνολογικό site και αποδεικνύει άλλη μια φορά γιατί αρχίζει να θυμίζει gazzetta. 

Υ.Γ.: Ακόμα περιμένω video απογοητευμένου. 

Υ.Γ.2: Φιλικά πάντα, προσπάθησε να βγάλεις από το μυαλό σου ότι μόνο μια είναι η εταιρεία στον κόσμο (Που δεν είναι καν πρώτη κιολας). Θα σε βοηθήσει πολύ να ανοίξεις νέες πτυχές του εαυτού σου από το να μασάς ότι σου δίνουν. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...