Προς το περιεχόμενο

Η AMD ενδέχεται να λανσάρει τους επόμενης γενιάς επεξεργαστές EPYC με «four-way» SMT


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η φάση σχεδιασμού της αρχιτεκτονικής Zen 3 ολοκληρώθηκε από την AMD και ήδη έχουν αρχίσει να κυκλοφορούν οι πρώτες φήμες σχετικά με τις δυνατότητες και τα χαρακτηριστικά των επεξεργαστών που θα βασίζονται σε αυτή.

Αυτή τη φορά, η ιστοσελίδα Hardwareluxx με άρθρο της αναφέρει ότι η AMD ενδέχεται να «εξοπλίσει» τον νέο πυρήνα αρχιτεκτονικής Zen 3, με «four way» SMT (Simultaneous MultiThreading) ώστε τα κέντρα δεδομένων και οι επιχειρήσεις να μπορούν να επωφεληθούν από το ενισχυμένο parallel processing και την υψηλή απόδοση των κλάσης «enterprise» επεξεργαστών της.

Οι νέοι επεξεργαστές για διακομιστές της εταιρείας που έχουν την ονομασία «Milan» και θα βασίζονται στην αρχιτεκτονική Zen 3, θα κατασκευαστούν με λιθογραφία υπεριώδους ακτινοβολίας (EUV) 7nm+ από την TSMC και αναμένεται να λανσαριστούν στην αγορά κάποια στιγμή μέσα στο 2020. Η μέθοδος της TSMC λέγεται ότι φέρνει 20% αύξηση στο «transistor density».

Ενδεχομένως η μεγαλύτερη αλλαγή που έχουμε να δούμε σε σχέση με τους προηγούμενης γενιάς επεξεργαστές της εταιρείας είναι η προσθήκη του «four way» SMT, το οποίο θα επιτρέψει σε κάθε πυρήνα να έχει τέσσερα εικονικά threads με αποτέλεσμα να ενισχύονται σημαντικά οι δυνατότητες «παράλληλης επεξεργασίας», και ως εκ τούτου να επωφελούνται τα κέντρα δεδομένων που θα είναι σε θέση να τρέχουν περισσότερες εικονικές μηχανές (virtual machines) παράλληλα από ποτέ άλλοτε. Το «four way» SMT θεωρητικά θα ενισχύσει την απόδοση με την διαίρεση των micro-ops σε τέσσερις ομάδες ώστε κάθε νήμα (thread) να μπορεί να εκτελεί μέρος της εργασίας/ εντολής μειώνοντας σημαντικά τον χρόνο εκτέλεσης. Οι νέοι επεξεργαστές της AMD δεν είναι βεβαίως οι πρώτοι που επωφελούνται από την ύπαρξη του συγκεκριμένου χαρακτηριστικού, αφού η IBM έχει παρουσιάσει four-way ή ακόμα και eight-way SMT σε μοντέλα επεξεργαστών της εδώ και καιρό.

pbqSUP7yEu2bXtTB.jpg.34cc4248c626724950b13807187bf31a.jpg

TechPowerUp

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, techon1 είπε

'Ολο ΘΑ αυτή η AMD ρε παιδί μου. Εκεί που μετράει (στο gaming) ακόμα βλέπει με το κυάλι τους Intel διετίας.

Μάλλον τα μπέρδεψες! Ανάποδα τα λες!

  • Like 7
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, techon1 είπε

'Ολο ΘΑ αυτή η AMD ρε παιδί μου. Εκεί που μετράει (στο gaming) ακόμα βλέπει με το κυάλι τους Intel διετίας.

...να πάρεις κυάλι, να δεις το μαύρο σου το χάλι! Και κάτι ακόμα αυτές οι σειρές CPU ειναι για να στηνεις Workstations και βγάζεις δουλειά πχ video editing, 3D modeling, simulations κλπ. Δεν ειναι τόσο για να παίζεις παιχνίδια λογω του υψηλού κόστους και της ανάγκης τους σε χώρο, περιφερειακά και λογισμικό. Κάτι εμαθες σήμερα...

Επεξ/σία από blueakamah
  • Like 8
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, techon1 είπε

'Ολο ΘΑ αυτή η AMD ρε παιδί μου. Εκεί που μετράει (στο gaming) ακόμα βλέπει με το κυάλι τους Intel διετίας.

Δεν υπαρχει λογος να παρει την πρωτια. Εκει που ειναι μια χαρα πουλαει και σε sony και σε microsoft και ταυτοχρονα κραταει ανταγωνισμο και πωληση

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αμδ από του χρόνου πάει στα 7+νμ με 4 way smt ο ανταγωνισμός μένει πλέον αρκετά πίσω,  στο μόνο που υπερέχει σήμερα είναι στο gaming και αυτό ελάχιστα στην high end κατηγορία αφού στην μεσαία ο ryzen 3600 έχει πάρει όλα σβαρνα 

 

Επεξ/σία από nikos5800
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, techon1 είπε

'Ολο ΘΑ αυτή η AMD ρε παιδί μου. Εκεί που μετράει (στο gaming) ακόμα βλέπει με το κυάλι τους Intel διετίας.

Ξύπνα απ τον λιθαργο.

Workloads, Content Creation, Gaming k Streaming μαζί στο χαλαρό 20++fps κάτω είναι σε όλα τα επίπεδα ο πιο γρήγορος της Intel. 

Αν παίζεις ακόμα στα 1080p και σε νοιαζουν 5-10fps στα 150 τότε κρίμα. 

Επεξ/σία από Azerothakis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To SMT (έως τώρα) εκτός ότι δεν προσφέρει κανένα σοβαρό όφελος στην απόδοση, είναι και γεμάτο προβλήματα που δεν διορθώνονται (errata). Μακάρι να αλλάξει κάτι αλλά έχω βαρεθεί να ακούω 16 threads όταν μιλάμε για ουσιαστικά 8πύρηνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, techon1 είπε

'Ολο ΘΑ αυτή η AMD ρε παιδί μου. Εκεί που μετράει (στο gaming) ακόμα βλέπει με το κυάλι τους Intel διετίας.

Όντως, στα datacenters κλαίγονται γιατί δεν κλοκαρουν ψηλά οι epyc και χάνουν fps στο cs:go.

Τι κάνει η αμδ επιτέλους;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξωγήινη τεχνολογία.

Τα λέγε ο Λιακόπουλος" γιατί και πώς ζούνε ανάμεσα μας":D

Η AMD έχει ξεφύγει....

Η 4χχχ σειρά θα περάσει και σε gaming μπροστά.(μου το είπε ο Λιακο που του το είπαν οι πατέρες της εκκλησίας,που τους το είπε η κόκκινη αρκούδα:lol::P)

 

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...