Προς το περιεχόμενο

[Laptop] Lenovo Ideapad S340-15API R3 @πλαισιο 329€


RV86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα το μεσημέρι παραλάβαμε το λάπτοπ. Τρομερή αγορά στα 330€. Η οθόνη δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από το υπερδιπλασιας τιμής Υ530 που έχω. Ταχύτατο και τα windows s αλλάζουν με 2 κλικς. Πολύ ελαφρύ και κομψό. Λιγο ζεστό αλλά λεπτό λάπτοπ είναι, αναμενόμενο. Δεν το άνοιξα για να πω hardwarικα τι παίζει αν και είναι σαφή τα βίντεο που έχουν παρατεθεί πιο πάνω. Αν η κοπελιά δεν χρειαστεί παραπάνω storage παίζει να μην το ανοίξω καν. 

Έχω ένα θέμα με το log in screen που ζητάει κωδικούς μόνιμα αλλά θα το βρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Σήμερα το μεσημέρι παραλάβαμε το λάπτοπ. Τρομερή αγορά στα 330€. Η οθόνη δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από το υπερδιπλασιας τιμής Υ530 που έχω. Ταχύτατο και τα windows s αλλάζουν με 2 κλικς. Πολύ ελαφρύ και κομψό. Λιγο ζεστό αλλά λεπτό λάπτοπ είναι, αναμενόμενο. Δεν το άνοιξα για να πω hardwarικα τι παίζει αν και είναι σαφή τα βίντεο που έχουν παρατεθεί πιο πάνω. Αν η κοπελιά δεν χρειαστεί παραπάνω storage παίζει να μην το ανοίξω καν. 

Έχω ένα θέμα με το log in screen που ζητάει κωδικούς μόνιμα αλλά θα το βρω. 

Το πήρα και εγώ . Ναι σίγουρα ανεβάζει θερμοκρασία με 100% cpu usage(cinebench) και 100% fun speed  φτάνει 90c και κάνει throttle . Με browsing kai cool and quiet ON παίζει 60-70 c.Idle 50c

Δεν το άνοιξα να δω αν είναι το μοντέλο με soldered 4gb ή με sodimm .

Οθόνη φανταστική δεν έχω λόγια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Bennito είπε

Εγώ το άνοιξα, soldered είναι.

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_lenovo-ideapad-l340-15api-amd-ryzen-3-3200u-4gb-128gb-ssd-1tb-hdd-radeon-vega-3-full-hd-1225106.html

 

Αυτό από το Media markt που έχει 349 ευρώ που αλλού διαφέρει από αυτό του πλαισίου εκτός του έξτρα hdd;

Αν γνωρίζει κάποιος να μας πει.

Ακόμη έχει

ips;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, sotisroc είπε

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_lenovo-ideapad-l340-15api-amd-ryzen-3-3200u-4gb-128gb-ssd-1tb-hdd-radeon-vega-3-full-hd-1225106.html

Αυτό από το Media markt που έχει 349 ευρώ που αλλού διαφέρει από αυτό του πλαισίου εκτός του έξτρα hdd;

Αν γνωρίζει κάποιος να μας πει.

Ακόμη έχει

ips;

Μάλλον δεν έχει.

Δεν βλέπω να το γράφει κάπου στην περιγραφή και τα χαρακτηριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα και εγώ χθές. Οθόνη αρκετά εντυπωσιακή, πιο καλη απ' ότι θα περιμενα σ αυτα τα χρηματα και αισθητα ανωτερη και φωτεινοτερη απο τα 330s που έχουν IPS. Φυσικά οχι κατι τρομερό σε χρωματα, ωστόσο δεν νομίζω εύκολα κανεις να βρισκει καλύτερη οθόνη κατω απο τα 500€.

Επίσης το σασι του είναι ενα κλικ πιο στιβαρό απο των 330 και αφηνει λιγότερη αίσθηση πλαστικιλας. Μια χαρα, μονη ένσταση πως το hinge του κανει μικρά τριξιματα στο ανοιξε-κλεισε αλλα αυτο ισως ειναι μόνο στο δικο μου κομματι ή θελει λιγο χρονο να τριφτει για να μην ακουγεται.

Όντως ψιλοζεσταινεται, αλλα το ανεμιστηρακι του κανει καλή δουλειά και δεν χτυπαει υπερωριες οπως στα 330..Επισης και το Χ240 που ειχα  ηταν πιο ζεστο και θορυβωδες.και μιλαμε για μηχανακι 1000+ ευρω, συνεπώς ολα σχετικα ειναι.

Overall, στα 329€ (265€ με τιμολογιο) ειναι απο τα πολυ ολοκληρωμενα μηχανηματα που εχουν παιξει τελευταια. Με ένα 8αρι RAM δεν του λειπει τιποτα για γραφειο και media.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, socratesn είπε

Παρέλαβα και εγώ χθές. Οθόνη αρκετά εντυπωσιακή, πιο καλη απ' ότι θα περιμενα σ αυτα τα χρηματα και αισθητα ανωτερη και φωτεινοτερη απο τα 330s που έχουν IPS. Φυσικά οχι κατι τρομερό σε χρωματα, ωστόσο δεν νομίζω εύκολα κανεις να βρισκει καλύτερη οθόνη κατω απο τα 500€.

Επίσης το σασι του είναι ενα κλικ πιο στιβαρό απο των 330 και αφηνει λιγότερη αίσθηση πλαστικιλας. Μια χαρα, μονη ένσταση πως το hinge του κανει μικρά τριξιματα στο ανοιξε-κλεισε αλλα αυτο ισως ειναι μόνο στο δικο μου κομματι ή θελει λιγο χρονο να τριφτει για να μην ακουγεται.

Όντως ψιλοζεσταινεται, αλλα το ανεμιστηρακι του κανει καλή δουλειά και δεν χτυπαει υπερωριες οπως στα 330..Επισης και το Χ240 που ειχα  ηταν πιο ζεστο και θορυβωδες.και μιλαμε για μηχανακι 1000+ ευρω, συνεπώς ολα σχετικα ειναι.

Overall, στα 329€ (265€ με τιμολογιο) ειναι απο τα πολυ ολοκληρωμενα μηχανηματα που εχουν παιξει τελευταια. Με ένα 8αρι RAM δεν του λειπει τιποτα για γραφειο και media.

Θα συμφωνήσω σε όλα . Τα θετικότερα στοιχεία του είναι η οθόνη που για τα λεφτά του είναι η καλύτερη που έχω δεί και μόνο σε λαπτοπ 500+ θα βρείς. Το μαζεμένο μέγεθος και τα μικρά bezel το κάνουν πολύ όμορφο τόσο που όποιος το έβλεπε στο γραφείο μου του έκανε εντύπωση. Αναβαθμίζεται εύκολα με 2ο δισκο και μνήμη. Στα λεφτά του 329 (265χωρίς φπα) δεν έχω δεί κανένα καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, socratesn είπε

Παρέλαβα και εγώ χθές. Οθόνη αρκετά εντυπωσιακή, πιο καλη απ' ότι θα περιμενα σ αυτα τα χρηματα και αισθητα ανωτερη και φωτεινοτερη απο τα 330s που έχουν IPS. Φυσικά οχι κατι τρομερό σε χρωματα, ωστόσο δεν νομίζω εύκολα κανεις να βρισκει καλύτερη οθόνη κατω απο τα 500€.

Επίσης το σασι του είναι ενα κλικ πιο στιβαρό απο των 330 και αφηνει λιγότερη αίσθηση πλαστικιλας. Μια χαρα, μονη ένσταση πως το hinge του κανει μικρά τριξιματα στο ανοιξε-κλεισε αλλα αυτο ισως ειναι μόνο στο δικο μου κομματι ή θελει λιγο χρονο να τριφτει για να μην ακουγεται.

Όντως ψιλοζεσταινεται, αλλα το ανεμιστηρακι του κανει καλή δουλειά και δεν χτυπαει υπερωριες οπως στα 330..Επισης και το Χ240 που ειχα  ηταν πιο ζεστο και θορυβωδες.και μιλαμε για μηχανακι 1000+ ευρω, συνεπώς ολα σχετικα ειναι.

Overall, στα 329€ (265€ με τιμολογιο) ειναι απο τα πολυ ολοκληρωμενα μηχανηματα που εχουν παιξει τελευταια. Με ένα 8αρι RAM δεν του λειπει τιποτα για γραφειο και media.

Τελικά τσέκαρες θερμοκρασίες ? γιατί εγώ πιάνω 90c ΣΕ CINEBNECH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, ForeignOffice είπε

Πηρες πολλα κρυα laptop σε αυτο το price range, με αυτα τα specs;

Ο 3200u ειναι ζεστος.

Εχοντας δουλεψει σχεδον ολους τους επεξεργαστες της ιντελ i3,i5 και ryzen 2200u και 3200u, θα σου πω οτι δουλευουν σε αρκετα υψηλοτερες θερμοκρασιες. Δεν ειναι ψηλα επειδη ειναι φθηνο. Τα αντιστοιχα lenovo με 8130u και 8145u, ειναι πολυ κατω.

 

ΥΓ Και για να σε προλαβω, 3200u χρησιμοποιω αυτη την εποχη.

Επεξ/σία από papafigos84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, papafigos84 είπε

Ο 3200u ειναι ζεστος.

Εχοντας δουλεψει σχεδον ολους τους επεξεργαστες της ιντελ i3,i5 και ryzen 2200u και 3200u, θα σου πω οτι δουλευουν σε αρκετα υψηλοτερες θερμοκρασιες. Δεν ειναι ψηλα επειδη ειναι φθηνο. Τα αντιστοιχα lenovo με 8130u και 8145u, ειναι πολυ κατω.

ΥΓ Και για να σε προλαβω, 3200u χρησιμοποιω αυτη την εποχη.

Δεν ανεφερα price range για να το κατ ονομασω φθηνό, αλλα για να αντιληφθεί οτι ειναι δυσκολο για να μην πω ανυπαρκτο να βρει λαπτοπ με τα συγκεκριμενα λεφτα που να διατηρει χαμηλες θερμοκρασιες. Εγω γνωριζω πολυ καλα οτι οποιο λαπτοπ και να παρει σε bench tests θα ανεβασει θερμοκρασιες 80+, τωρα προφανως το ατομο που σχολιαζει δεν το γνωριζει αυτό. Ολα καλα, γι αυτο ειμαστε εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ForeignOffice είπε

Δεν ανεφερα price range για να το κατ ονομασω φθηνό, αλλα για να αντιληφθεί οτι ειναι δυσκολο για να μην πω ανυπαρκτο να βρει λαπτοπ με τα συγκεκριμενα λεφτα που να διατηρει χαμηλες θερμοκρασιες. Εγω γνωριζω πολυ καλα οτι οποιο λαπτοπ και να παρει σε bench tests θα ανεβασει θερμοκρασιες 80+, τωρα προφανως το ατομο που σχολιαζει δεν το γνωριζει αυτό. Ολα καλα, γι αυτο ειμαστε εδω.

Συμφωνω οτι ειναι καλη περιπτωση και αν χρειαζομουν κατι τετοιο, θα το αγοραζα.

Εξαλλου χειμωνα δουλευουν ανετα, το καλοκαιρι μπορει να χρειαστεις καμια βαση.  

Απλα το ανεφερα για να το ξερουν κ οι φιλοι μιας κι εχω δοκιμασει αρκετα απο αυτη την κατηγορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2019 στις 11:50 ΠΜ, TSINE είπε

Το πήρα και εγώ . Ναι σίγουρα ανεβάζει θερμοκρασία με 100% cpu usage(cinebench)
και 100% fun speed  φτάνει 90c και κάνει throttle .
Με browsing kai cool and quiet ON παίζει 60-70 c.Idle 50c

 

Γραψε Cinebench σκορ! Για συγκριση: 🤓
https://www.cgdirector.com/cinebench-scores-updated/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TSINE είπε

Τελικά τσέκαρες θερμοκρασίες ? γιατί εγώ πιάνω 90c ΣΕ CINEBNECH

Δεν εχω λογο να τσεκαρω τι κανει σε Benchmark, φυσικά θα ψηνεται οπως το 99% των low-mid range ψιλοbusiness laptop. Ξερω τι πηρα.

As far as I'm concerned σε εγκατασταση εφαρμογών, διαχειριση αρχείων, excel, word και chrome ανοιχτο, μεσα στο μισαωρο δεν δουλεψε πανω απο ενα 5λεπτο ο ανεμιστηρας. 

Τωρα αν καποιος το πηρε για gaming ή για βαρυ editing κακως πηρε ο,τι πηρε. Επισης αν ζεσταινεται 5°C παραπανω απο εναν intel,μικρο το κακο.

Επεξ/σία από socratesn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...