Προς το περιεχόμενο

[Laptop] Lenovo Ideapad S340-15API R3 @πλαισιο 329€


RV86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, paparockas είπε

Αν και βαριεμαι να ασχολουμαι με τετοια θεματα εχουμε και λεμε.. αυτη η εκδοση δεν εχει IPS στο Ryzen 3 series μοντελο, σιγουρα εχει το Ryzen 7 series, για το 5 series δεν ξερω. Και μιας και δεν εχει IPS οθονη ειναι πανομοιοτυπο με αυτο https://www.skroutz.gr/s/19863735/Lenovo-Ideapad-L340-15API-3200U-4GB-256GB-FHD-No-OS.html

1407890725_.jpg.8cb8d4c34f7ef8da092485a4a48a2011.jpg

που φαινεται ότι δεν έχει? Είναι μια από τις διαθέσιμες επιλογές αλλά δεν λέει κάτι πιο συγκεκριμένο για το ryzen3 ή κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

που φαινεται ότι δεν έχει? Είναι μια από τις διαθέσιμες επιλογές αλλά δεν λέει κάτι πιο συγκεκριμένο για το ryzen3 ή κάνω λάθος?

https://www.lenovoshop.cz/lenovo-ideapad-s340-15api-amd-ryzen-3-3200u-3-50ghz-4gb-ssd-128gb-15-6-fhd-ag-win10-s-mode-seda-81nc003tck_d595974.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, lmak είπε

Φαίνεται να έχει μόνο ένα slot. Ας μας πει κάποιος αν τα 4GB είναι κολλημένα και έχει και ακόμη ένα slot ελεύθερο, ή πρέπει να βγάλεις τα 4GB και να βάλεις π.χ. τα 8GB. Edit: Σύμφωνα με αυτό το video: https://www.youtube.com/watch?v=JenVmKpXD-8 έχει 2 slots αλλά για να φτάσεις το δεύτερο πρέπει να βγάλεις την μητρική, οπότε υποθέτω ότι το 1 slot είναι ελεύθερο για upgrade.

Στο βίντεο δεν λέει ότι έχει 2 slots.

Λέει ότι ΕΛΠΙΖΕΙ να έχει και 2o slot, αλλά δεν είναι σίγουρος και δεν μπορεί να το επιβεβαιώσει. (5:53 στο βίντεο)

Προσέχτε τι γράφεται γιατί παίρνετε κόσμο στο λαιμό σας.

Στην εικόνα που έβαλε ο @paparockas, γράφει για «optional 4 GB memory to motherboard, one DDR4 SO-DIMM socket». Άρα έχει ένα slot και κάποιες motherboard έχουν και 4GB RAM κολλημένα στην μητρική.

Οπότε, όποιος σκέφτεται να το αγοράσει, καλό είναι να στείλει email μήπως και ξέρουν να του πουν από το Πλαίσιο ποια έκδοση έχει, αυτή με την κολλημένη RAM+ένα slot ή αυτή χωρίς και με μόνο ένα slot.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, paparockas είπε

Ειναι αναλογα τις αγορες, αυτο που ποσταρες δεν προδιαθετει σιγουρα οτι δεν ειναι, αλλο η τσεχικη αγορα, αλλο η ελληνικη. Οποιος ενδιαφερεται παιρνει τηλ το Πλαισιο, η καλυτερα παει εκει και το τσεκαρει ζωντανα αν εχει η δεν εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ExTaCy1337 είπε

Πως μπορω στου πλαισιου να βαλω +1 σκληρο δισκο;
Παιρνει;  ουτε cd-rom βλεπω για ανταπτορα.

Το S340 δεν έχει DVD σε καμία έκδοση. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω βρει κάποια με DVD. 
 

Έχει θέση για SATA σκληρό, κάτω δεξιά.

Δες στο παρακάτω βίντεο, στο 5:30.

 

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προηγουμενη σειρα s330 σε ολες τις μεγαλες αλυσιδες ειχε IPS Panel, δεν βλεπω τον λογο η s340, (για την ελληνικη αγορα μιλαω παντα), να μην εχει, ενα τσεκαρισμα το κρινω απαραιτητο μην χασετε την αγορα τσαμπα, πηγαινετε να το δειτε απο κοντα, και μην εμπιστευτειτε υπαλληλο, καλυτερα ζητηστε να τσεκαρετε την εξωτερικη συσκευασια ο ιδιος, εκει το αναγραφει τι panel εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά πάντως επειδή τα μοντέλα διαφέρουν κ η Lenovo τα έχει κάνει μαντάρα με τα μοντέλα κ τις προδιαγραφές από χώρα σε χώρα και το ίδιο θέμα είχαμε με το Ideapad 330s.Εχω καταλάβει ότι στην Ευρώπη κ μόνο, ακόμα  και στα φτηνά με μοντέλα με το S στο τίτλο τους βάζει IPS panel. 

Και συγκεκριμένο μοντέλο είναι αυτό

https://www.e-lenovo.gr/lenovo-ideapad-s340-15-fullhd-ryzen3-4gb-ssd128-vega3-w10-platinum-slim.html?skr_prm=WyJiZmU5YzUyMi02ZmU4LTQzOTItOTgzNy05MWI2MTE2MmY2ZGYiLDE1Njk0NTA2MDA2NTAseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiJjb21wYXJlZCJ9XQ

https://www.skroutz.gr/s/19780040/Lenovo-Ideapad-S340-15API-3200U-4GB-128GB-FHD-W10.html

 

Επεξ/σία από Vasilis Rizos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Το S340 δεν έχει DVD σε καμία έκδοση. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω βρει κάποια με DVD. 
 

Έχει θέση για SATA σκληρό, κάτω δεξιά.

Δες στο παρακάτω βίντεο, στο 5:30.

Αλλα στο πλαισιο εχει τον ssd στο nvMe ή στο Sata?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει την ενσωματvμένη  Vega 3 , δεν νομίζω ότι κάνει για παιχνίδια , τώρα ,το starcraft 2 με παραχωρήσεις ίσως το παίζει. Εδώ η Vega 10 και δεν κάνει για παιχνίδια ,πόσο μάλλον η vega 3. Καμία ενσωματωμένη δεν κάνει ουσιαστικά για παιχνίδια , ακόμη και μια απλή MX 130 dedicated αποδίδει πολύ καλύτερα . Λέγεται ότι αυτό θα αλλάξει με την καινούργια σειρά της intel , αλλά δεν το πολυσπιστεύω.

Φωτιζόμενο πληκτρολόγιο , που ρώτησε κάποιος παραπάνω , δεν έχει βέβαια . Εδώ και ακριβά μοντέλλα του χιλιάρικου και δεν έχουν , αν και δεν ξέρω πόσο χρήσιμο είναι το φωτιζόμενο , πέρα από το να σου τρώει μπαταρία.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τηλεφώνησα στο πλαίσιο. Μου είπανε ότι έχει ένα dimm και ότι αναβαθμίζεται μέχρι τα 12gb η μνήμη ram. Έχει κανείς να προτείνει ram και ssd για αναβάθμιση; Γνωρίζει κανείς αν το πλαίσιο αναλαμβάνει απευθείας να εγκαταστήσει δίχως να χάνεται η εγγύηση; 

Επεξ/σία από killbillkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Γράφει: 128GB M.2 NVMe SSD.

Οπότε στο m.2 slot.

Sorry ήταν αργά και κοιμόμουν όρθιος χάχα ευχαριστώ αδερφέ. 

Τελικά μάγκες αξίζει το λαπτοπ; έχω έναν extra hdd να βάλω και ψάχνω κάτι με 3 κατοστάρικα. Όχι games. Εκτός αν υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά. Με 4gb ram θα μείνει ούτως ή άλλως για Skype fb ταινίες κτλ. Απλά ήθελα και αποθηκευτικό χώρο και δεν βλέπω πολλά που παίρνουν 2 δίσκους χωρίς πατέντες και φαίνεται καλή φάση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...