Προς το περιεχόμενο

e-learning kapodistriako


karabill93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα εχει παρακολουθησει κανεις προγραμμα elearning απο το ΕΚΠΑ; αν ναι αξιζουν τα προγραμματα; γιατι τα περισσοτερα ειναι της ταξεως 400-600 ευρω και θα ηθελα να μαθω αν αξιζει η επενδυση ή αν ειναι χασιμο χρονου.

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, karabill93 είπε

Καλησπερα εχει παρακολουθησει κανεις προγραμμα elearning απο το ΕΚΠΑ; αν ναι αξιζουν τα προγραμματα; γιατι τα περισσοτερα ειναι της ταξεως 400-600 ευρω και θα ηθελα να μαθω αν αξιζει η επενδυση ή αν ειναι χασιμο χρονου.

ευχαριστω εκ των προτερων

Ανάλογα με το τι περιμένεις εσυ απο αυτό.

Κατά βάση αυτά τα προγράμματα προσφέρουν επιμόρφωση. Τα προτιμουν συνήθως εργαζόμενοι που θέλουν να ασχοληθούν με συγκεκριμένους τομείς ή ανεργοι που θέλουν να εμπλουτίσουν το βιογραφικό τους.

Το ένα που έχω παρακολουθήσει, δωρακι από την εταιρία, ηταν καλό πρόγραμμα και γενικά σου έδινε μια ιδέα.

Δε θα μάθεις να φροντίζεις ένα βρέφος με ένα εξ αποστάσεως 4μηνο σεμινάριο, ούτε θα μάθεις τεχνικές πωλήσεων. Απλά θα κάνεις μια εισαγωγή. Τα πιστοποιητικά αυτά ειναι συμπληρωματικά κατά βάση.

Το 3μηνο σεμινάριο πχ, Μαρκετινκ πολιτιστικου τουρισμού, δε θα βοηθήσει έναν άσχετο με το αντικείμενο να βρει δουλειά. Θα βοηθήσει όμως έναν εργαζόμενο στον τομέα του πολιτισμού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θελω ν ακολουθησω αυτο https://elearningekpa.gr/courses/data-science-with-python#course-curriculum . εχω ασχοληθει λιγο αλλα θελω μια ιδεα εξτρα γιατι σκεφτομαι να κανω μεταπτυχιακο πανω σε αυτο με σκοπο ν αλλαξω κατευθυνση καριερας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, karabill93 είπε

εγω θελω ν ακολουθησω αυτο https://elearningekpa.gr/courses/data-science-with-python#course-curriculum . εχω ασχοληθει λιγο αλλα θελω μια ιδεα εξτρα γιατι σκεφτομαι να κανω μεταπτυχιακο πανω σε αυτο με σκοπο ν αλλαξω κατευθυνση καριερας.

Αν το βλέπεις σαν κρίκο μιας αλυσίδας προχώρα , είναι χρήσιμο.

Αλήθεια γιατί είναι τόσο ακριβά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Αν το βλέπεις σαν κρίκο μιας αλυσίδας προχώρα , είναι χρήσιμο.

Αλήθεια γιατί είναι τόσο ακριβά?

Το βλεπω σαν δοκιμαστικό..Γιατί φανταζομαι θα δειξει κατι παραπανω απο αυτα που εχω κανει στο udemy το οποιο ηταν αρκετα εισαγωγικό αφου ηταν κ δωρεαν. Επισης φανταζομαι αν στειλω καπου για μαστερ και τους δειξω οτι εχω ψαχτει λιγο θα ειναι ενα συν γιατι ειμαι στο οριο για πτυχιο 2:1 βγαζω περιπου 6.49

Δεν ξερω γιατι ειναι τοσο ακριβα.. γι αυτο ειπα να ρωτησω.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, karabill93 είπε

Το βλεπω σαν δοκιμαστικό..Γιατί φανταζομαι θα δειξει κατι παραπανω απο αυτα που εχω κανει στο udemy το οποιο ηταν αρκετα εισαγωγικό αφου ηταν κ δωρεαν. Επισης φανταζομαι αν στειλω καπου για μαστερ και τους δειξω οτι εχω ψαχτει λιγο θα ειναι ενα συν γιατι ειμαι στο οριο για πτυχιο 2:1 βγαζω περιπου 6.49

Δεν ξερω γιατι ειναι τοσο ακριβα.. γι αυτο ειπα να ρωτησω.. 

Απευθύνονται κυρίως σε εργαζόμενους που θέλουν να ισχυροποίησουν τη θέση τους. 2 άτομα γνωρίζω μονάχα που τα πλήρωσαν από την τσέπη τους, οι περισσότεροι τα επωφελούνται από τον εργοδότη τους. Δοκίμασε πάντως να διαπραγματευτείς τον αριθμό των δόσεων. Επίσης, αν έχεις υπομονή έναν χρόνο, δώσε πανελλήνιες, πέρνα σε καμιά ανύπαρκτη σχολή και πάρε πάσο, λογικά στους φοιτητές θα κάνουν έκπτωση! :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Lasombra είπε

Απευθύνονται κυρίως σε εργαζόμενους που θέλουν να ισχυροποίησουν τη θέση τους. 2 άτομα γνωρίζω μονάχα που τα πλήρωσαν από την τσέπη τους, οι περισσότεροι τα επωφελούνται από τον εργοδότη τους. Δοκίμασε πάντως να διαπραγματευτείς τον αριθμό των δόσεων. Επίσης, αν έχεις υπομονή έναν χρόνο, δώσε πανελλήνιες, πέρνα σε καμιά ανύπαρκτη σχολή και πάρε πάσο, λογικά στους φοιτητές θα κάνουν έκπτωση! :D 

Θα βγαλω ευρωπαϊκή καρτα νεων που δινει την περισσοτερη εκπτωση 30% και η καρτα κοστιζει μονο 10€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, karabill93 είπε

Θα βγαλω ευρωπαϊκή καρτα νεων που δινει την περισσοτερη εκπτωση 30% και η καρτα κοστιζει μονο 10€

Ωραια φαση!!! Πες μου σε παρακαλω περισσοτερα... Πως βγαζεις αυτην την καρτα και μεχρι ποια ηλικια; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Lasombra said:

Ωραια φαση!!! Πες μου σε παρακαλω περισσοτερα... Πως βγαζεις αυτην την καρτα και μεχρι ποια ηλικια; 

Το όριο ηλικίας είναι τα 30.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2019 στις 5:00 ΜΜ, karabill93 είπε

εγω θελω ν ακολουθησω αυτο https://elearningekpa.gr/courses/data-science-with-python#course-curriculum . εχω ασχοληθει λιγο αλλα θελω μια ιδεα εξτρα γιατι σκεφτομαι να κανω μεταπτυχιακο πανω σε αυτο με σκοπο ν αλλαξω κατευθυνση καριερας.

Να σε ρωτησω. Αφου θέλεις απλώς να πάρεις μια ιδέα γιατι δε παρακολουθείς αυτό που ειναι εξαιρετικό πρόγραμμα και η τιμή του προσιτή;

https://coursity.gr/courses/course-v1:AUTH+Prog1+2018_T2/about

Eίναι πολύ καλή η πλατφόρμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, pontez2 είπε

Να σε ρωτησω. Αφου θέλεις απλώς να πάρεις μια ιδέα γιατι δε παρακολουθείς αυτό που ειναι εξαιρετικό πρόγραμμα και η τιμή του προσιτή;

https://coursity.gr/courses/course-v1:AUTH+Prog1+2018_T2/about

Eίναι πολύ καλή η πλατφόρμα.

Εχω ξανακανει στο udacity και σε αλλο ενα περι Machine learning και AI. Απλα δεν ξερω τι ισχύ εχουν αυτα αμα τα πληρωσω ενω το ΕΚΠΑ θα το αναγνωρισει πιστευω καλυτερα μια εταιρία οτι εχω μπει στον κοπο να ασχοληθω. Ετσι το σκεφτομαι

Στις 29/9/2019 στις 7:05 ΠΜ, Lasombra είπε

Ωραια φαση!!! Πες μου σε παρακαλω περισσοτερα... Πως βγαζεις αυτην την καρτα και μεχρι ποια ηλικια; 

Ειναι μεχρι 30 ετων και μπορεις να την βγαλεις και ιντερνετικα και να σου ερθει σπιτι μεσα σε 10 εργασιμες αλλιως πας απο τα κεντρικά τους που ειναι στην αχαρνων, αθηνα με μια φωτο στο χερι και σρην βγαζουν εκεινη την στιγμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, karabill93 είπε

Εχω ξανακανει στο udacity και σε αλλο ενα περι Machine learning και AI. Απλα δεν ξερω τι ισχύ εχουν αυτα αμα τα πληρωσω ενω το ΕΚΠΑ θα το αναγνωρισει πιστευω καλυτερα μια εταιρία οτι εχω μπει στον κοπο να ασχοληθω. Ετσι το σκεφτομαι

Γιατι; Το Καποδιστριακό ειναι 3μηνο, των Ιωαννινων 2μηνο. Στην ύλη βλέπω εισαγωγή στο ένα, εισαγωγή και στο άλλο.

Και τα δύο μπαίνουν συμπληρωματικά στο βιογραφικό σου. Μια ιδέα έχεις πάρει, τιποτε παραπάνω. Η εκάστοτε εταιρία θα εκτιμησει πως ξέρεις 2-3 πραγματάκια για το κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, pontez2 είπε

Γιατι; Το Καποδιστριακό ειναι 3μηνο, των Ιωαννινων 2μηνο. Στην ύλη βλέπω εισαγωγή στο ένα, εισαγωγή και στο άλλο.

Και τα δύο μπαίνουν συμπληρωματικά στο βιογραφικό σου. Μια ιδέα έχεις πάρει, τιποτε παραπάνω. Η εκάστοτε εταιρία θα εκτιμησει πως ξέρεις 2-3 πραγματάκια για το κομμάτι.

δεν ηξερα οτι υπαρχει των ιωαννινων. ναι προφανως και μια εταιρια θα δει οτι εχω μια ιδεα δεν ειπα το αντιθετο. δεν περιμενω οτι με αυτο θα πιασω δουλεια πανω στον τομεα. εγω θελω να το κανω για να παρω μια ιδεα ξανα απο ελληνικο πανεπιστημιο για να δω αν το μεταπτυχιακο που θα κανω θα ειναι ξεκαθαρα πανω στο data science ή να παω προς computer science.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα παρακολουθήσει στο παρελθόν 2-3 προγράμματα εξ αποστάσεως στο ΕΚΠΑ. Η γνώμη μου ειναι οτι αξίζουν μόνο ως εισαγωγική γνώση και για να μοστράρεις το πιστοποιητικό στο βιογραφικό σου. Όχι οτι λένε κατι ομως σε εταιρείες, ειδικά αν πρόκειται για γλώσσες προγραμματισμού που θα σου ζητήσουν hands-on εμπειρία.

Προσωπικα θα επέμενα σε courses απο το εξωτερικό, τύπου udemy, coursera, edX, κλπ. Καλύτερη γνώση, πασίγνωστα στην αγορά. Αν μάλιστα υπαρχει και κάποιου είδους πιστοποίηση ακόμα καλύτερα (τύπου Microsoft certification).

π.χ. Το edX δίνει πιστοποιημένο προγραμμα Data Science που περιλαμβάνει πολλές θεματικές ενότητες.

Επεξ/σία από tasanton
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, tasanton είπε

Ειχα παρακολουθήσει στο παρελθόν 2-3 προγράμματα εξ αποστάσεως στο ΕΚΠΑ. Η γνώμη μου ειναι οτι αξίζουν μόνο ως εισαγωγική γνώση και για να μοστράρεις το πιστοποιητικό στο βιογραφικό σου. Όχι οτι λένε κατι ομως σε εταιρείες, ειδικά αν πρόκειται για γλώσσες προγραμματισμού που θα σου ζητήσουν hands-on εμπειρία.

Προσωπικα θα επέμενα σε courses απο το εξωτερικό, τύπου udemy, coursera, edX, κλπ. Καλύτερη γνώση, πασίγνωστα στην αγορά. Αν μάλιστα υπαρχει και κάποιου είδους πιστοποίηση ακόμα καλύτερα (τύπου Microsoft certification).

π.χ. Το edX δίνει πιστοποιημένο προγραμμα Data Science που περιλαμβάνει πολλές θεματικές ενότητες.

Σ ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...