Προς το περιεχόμενο

Αγορα οικιας κοντα σε κεραία κινητής τηλεφωνίας


hexdec

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, ενδιαφέρομαι για αγορα οικιας, σε πολυκατοικία στην πισω πλευρά της οποίας βρίσκονται κεραίες κινητής τηλεφωνίας και φυσικά ανησυχώ.... Απο μέτρηση που εκανα στο google earth η απόσταση ειναι περίπου 55-60 μετρα. Χρησιμοποίησα ενα απλο πεδιομετρο αλλα τα επιπεδα που μετρησε (αν λειτουργεί σωστα) δεν ειναι ιδιαίτερα υψηλα. Θα ήθελα να ακουσω την γνωμη κάποιου με γνωσεις επι του αντικειμενου.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

....αν έχεις η πρόκειται να αποκτήσεις παιδιά απλά το ξεχνάς. 

Δεν τις θεωρώ απόλυτα επικίνδυνες.... σίγουρα όμως ύποπτες,  από αυτά που έχω διαβάσει αλλά κ απο μαρτυρίες γνωστών μου που διαμένουν κοντά σε αυτές (... κακή λήψη σήματος, ορισμένες φορές !?!?!!?wtf... έως συχνούς πονοκεφάλους)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Dannie είπε

Πως γνωριζεις που υπαρχουν "φανερες" κεραιες κινητης τηλεφωνιας;;;

Ειναι περασμενες στο μητρώο της εεετ

1 λεπτό πριν, ELTASSOS είπε

Κινδυνος θανατος ολοι τα πουλανε μιση τιμη αν ειναι σε κεραιες κοντα....μην το κανεις καλυτερα σε β περιοχη

Η αλήθεια ειναι οτι μου φαίνεται περίεργο που πουλανε σπιτι του 15 στο οποιο μπηκαν το 16...

, το ζητανε ακριβα κιόλας...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, hexdec said:

Καλησπέρα σας, ενδιαφέρομαι για αγορα οικιας, σε πολυκατοικία στην πισω πλευρά της οποίας βρίσκονται κεραίες κινητής τηλεφωνίας και φυσικά ανησυχώ.... Απο μέτρηση που εκανα στο google earth η απόσταση ειναι περίπου 55-60 μετρα. Χρησιμοποίησα ενα απλο πεδιομετρο αλλα τα επιπεδα που μετρησε (αν λειτουργεί σωστα) δεν ειναι ιδιαίτερα υψηλα. Θα ήθελα να ακουσω την γνωμη κάποιου με γνωσεις επι του αντικειμενου.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Οι κεραίες που υπάρχουν είναι αδειοδοτημένες και έχουν περάσει και από μετρήσεις (τα όρια στην Ελλάδα είναι από τα χαμηλότερα στην Ευρώπη) αλλιώς δεν δίνεται η έγκριση που απαιτείται από  ΕΕΑΕ/ΕΕΤΤ. Πρακτικά δεν πιστεύω πως υπάρχει κίνδυνος γιατί είναι μη ιοντίζουσα ακτινοβολία.

Το οτι κάποιοι έχουν πονοκεφάλους κτλ μπορεί να οφείλεται σε άλλα πράγματα αλλά επειδή η κεραία είναι κοντά να τα ρίχνουν σε αυτήν.

Υπάρχει site που δείχνει όλες τις κεραίες και τις μετρήσεις που έχουν ληφθεί κατά την εγκατάστασή τους.

Εδιτ: Εδώ να μάθουμε και κάτι: 

 

Επεξ/σία από VonLoutsos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, VonLoutsos είπε

Οι κεραίες που υπάρχουν είναι αδειοδοτημένες και έχουν περάσει και από μετρήσεις (τα όρια στην Ελλάδα είναι από τα χαμηλότερα στην Ευρώπη) αλλιώς δεν δίνεται η έγκριση που απαιτείται από  ΕΕΑΕ/ΕΕΤΤ. Πρακτικά δεν πιστεύω πως υπάρχει κίνδυνος γιατί είναι μη ιοντίζουσα ακτινοβολία.

Το οτι κάποιοι έχουν πονοκεφάλους κτλ μπορεί να οφείλεται σε άλλα πράγματα αλλά επειδή η κεραία είναι κοντά να τα ρίχνουν σε αυτήν.

Υπάρχει site που δείχνει όλες τις κεραίες και τις μετρήσεις που έχουν ληφθεί κατά την εγκατάστασή τους.

Ναι το εχω δει το site και εχω βρει και τις κεραίες. Ξεχασα να αναφερω οτι απέναντι απο την πολυκατοικία βρισκεται νηπιαγωγείο και δεν εχουν αναφερθεί διαμαρτυρίες απο τους γονείς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, hexdec said:

Ναι το εχω δει το site και εχω βρει και τις κεραίες. Ξεχασα να αναφερω οτι απέναντι απο την πολυκατοικία βρισκεται νηπιαγωγείο και δεν εχουν αναφερθεί διαμαρτυρίες απο τους γονείς.

Θα έχεις δει προφανώς και τις μετρήσεις έντασης ηλεκτρικού/μαγνητικού πεδίο και πυκνότητας ισχύος που είναι πιο χαμηλά από τα όρια.
Τώρα για τους γονείς ίσως δεν το έχουν αντιληφθεί, ίσως δεν τους έχει ενημερώσει κανένας, ίσως έχουν κινηθεί αλλά είναι καθ΄όλα σύννομη η κεραία και δεν βρίσκουν έστω ένα πάτημα.

Σε συνδυασμό με το γεγονός οτι η ένταση μειώνεται με το τετράγωνο της απόστασης, συν την εξασθένιση από τοίχους θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας (όχι πως υπήρχε γενικά).

Όπως έχω πει ξανά η τρομολαγνεία δίνει λεφτά σε κάποιους :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Θα έχεις δει προφανώς και τις μετρήσεις έντασης ηλεκτρικού/μαγνητικού πεδίο και πυκνότητας ισχύος που είναι πιο χαμηλά από τα όρια.
Τώρα για τους γονείς ίσως δεν το έχουν αντιληφθεί, ίσως δεν τους έχει ενημερώσει κανένας, ίσως έχουν κινηθεί αλλά είναι καθ΄όλα σύννομη η κεραία και δεν βρίσκουν έστω ένα πάτημα.

Σε συνδυασμό με το γεγονός οτι η ένταση μειώνεται με το τετράγωνο της απόστασης, συν την εξασθένιση από τοίχους θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας (όχι πως υπήρχε γενικά).

Όπως έχω πει ξανά η τρομολαγνεία δίνει λεφτά σε κάποιους :)

Συμφωνώ μαζι σου άλλωστε και οι κεραίες χρειάζονται και θεωρώ οτι οσο πιο πολλες ειναι τοσο χαμηλοτερα  εκπέμπουν. Το θεμα ειναι οτι η γυναίκα μου εχει αγχωθει με την κεραία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, hexdec said:

Συμφωνώ μαζι σου άλλωστε και οι κεραίες χρειάζονται και θεωρώ οτι οσο πιο πολλες ειναι τοσο χαμηλοτερα  εκπέμπουν. Το θεμα ειναι οτι η γυναίκα μου εχει αγχωθει με την κεραία...

Γκρίνια γυναίκας>>>>150000000000 κεραίες. Μην το πάρεις το σπίτι, αλλά δείξε της το βίντεο που παρέθεσα να μάθει κάτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα, στο κρατος που ζουμε ολα σχετικα ειναι. μπορει οι μετρησεις να ειναι οκ, μπορει και να μην ειναι. εδω εχουν τοσες χιλιαδες καμουφλαρισμενες κεραιες που εχουν μπει ποιος ξερει με τι μεσα και αν ειναι ολες νομιμες. στην ελλαδα ζουμε.

ακομα και αν δε τρεχει τιποτα παντως, εγω θα σου ελεγα να κοιταξεις αλλου, αν ειναι καθε φορα που βλεπεις τις κεραιες να αγχωνεσαι, η με το παραμικρο θεμα υγειας να πηγαινει το μυαλο σου εκει, δε λεει. δε λεει να αγορασεις σπιτι και να μπεις μεσα με σκοτουρες, δε θα το ευχαριστηθεις. οταν βρεις το σωστο, θα το καταλαβεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κεραίες δε καμουφλαρονται γιατί είναι επικίνδυνες αλλά για να αποτρέψουν τον τεχνολογικά αναλφάβητο λαό απ το να επαναστατησει και να ζητήσει το ξήλωμα τους. 

Δες το ακόλουθο απλό παράδειγμα. 

Δύο άτομα βρίσκονται σε απόσταση 500μ μεταξύ τους. Για να επικοινωνήσουν πρέπει να φωνάζουν. Έστω ότι ένας από αυτούς έχει δυνατή φωνή (κεραία κινητής) αλλά ο άλλος δεν έχει. Παίρνει έναν τηλεβόα (υψηλή ισχύς σήματος από τη συσκευή μας) και αρχίζει να μιλάει δυνατά για να γίνει κατανοητός. 

 

Όταν οι κεραίες κινητής δεν είναι διασκορπισμενες σε πολλά σημεία το κινητό μας εκπέμπει πιο πολύ απ ότι συνήθως. Σκέψου που είναι η κεραία και που βάζεις το τηλέφωνο σου :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hexdec είπε

Καλησπέρα σας, ενδιαφέρομαι για αγορα οικιας, σε πολυκατοικία στην πισω πλευρά της οποίας βρίσκονται κεραίες κινητής τηλεφωνίας και φυσικά ανησυχώ.... Απο μέτρηση που εκανα στο google earth η απόσταση ειναι περίπου 55-60 μετρα. Χρησιμοποίησα ενα απλο πεδιομετρο αλλα τα επιπεδα που μετρησε (αν λειτουργεί σωστα) δεν ειναι ιδιαίτερα υψηλα. Θα ήθελα να ακουσω την γνωμη κάποιου με γνωσεις επι του αντικειμενου.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Ως ηλεκτρολόγος μηχανικός θα σου πρότεινα να πάρεις το σπίτι και να εκμεταλλευτείς το κοινό-αλλά λανθασμένο- συναίσθημα του φόβου για να πετύχεις χαμηλότερη τιμή. Ο μόνος λόγος να βάλεις στην εξίσωση της αγοράς σπιτιού αυτήν την κεραία είναι ίσως για να κανεις ενα μικρό παζάρι στον πωλητή. Και δεν το λέω μόνο εγώ, τα ίδια μας έλεγε και καθηγητής που τρέχει το εργαστήριο μελέτης κεραιών στο ΑΠΘ με ιστορίες από μετρησεις που τους φώναζαν να κάνουν σε διαμερίσματα κλπ κλπ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...