Προς το περιεχόμενο

Μηχανολόγος Μηχανικός στο εξωτερικό?


DexterWhite

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, NikosRocknRolla είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση DrLo! Έχω τελειώσει εδώ και 5 χρόνια και εργάζομαι σαν σχεδιαστής καλουπιών injection σε εταιρία και διάφορα σχέδια κλπ, χειρίζομαι πρόγραμμα CAM καθώς και ένα μηχάνημα laser και έχω κάποιες γνώσεις από εργαλειομηχανές CNC! H δουλειά που θα κοιτούσα θα ήθελα είναι κάτι πάνω σε αυτόώστε να μην χρειάζεται να ξαναξεκινάω σε άλλο τομέα και να ξεκινάω από την αρχή. Απλά όπως είπα για Γερμανια το επίπεδο γλώσσας μου είναι Α2!

Α2 δε το θεωρώ επίπεδο άξιο προσοχής σε έναν υποψήφιο. Ουσιαστικά δε ξέρεις τη γλώσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

1 ώρα πριν, NikosRocknRolla είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση DrLo! 

Από περιέργεια, πότε σου απάντησε εσένα προσωπικά ο @DrLo σε αυτό το νήμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Α2=δε μιλας τη γλώσσα. Το Β1 ως επίπεδο είναι η γλώσσα που μιλάει ενα παιδί στο δημοτικό, για θέσεις εργασίας ζητούν Β2 κατ'ελάχιστο. Επίσης αν δεν έχεις δικά σου άτομα στη Γερμανία και δε πας στο Βερολίνο ή στη Φρανκφουρτη π.χ. που είναι τίγκα στους ξένους, θα δυσκολευτείς ακόμα και στα διαδικαστικά αφού δε γνωρίζεις Γερμανικά. 

 

48 λεπτά πριν, DrLo είπε

Α2 δε το θεωρώ επίπεδο άξιο προσοχής σε έναν υποψήφιο. Ουσιαστικά δε ξέρεις τη γλώσσα.

Μα δεν είπα ότι μιλάω ποτέ μου Γερμανικά! Απλά είπα ένα ενδεικτικό επίπεδο, άλλωστε για αυτό κοιτάω και δουλειές που δέχονται τα αγγλικά η στην τελική να ξεκινήσω από κάπου πιο χαμηλά!

44 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Από περιέργεια, πότε σου απάντησε εσένα προσωπικά ο @DrLo σε αυτό το νήμα;

Ουσιαστικά μαλακία έτσι όπως το έγραψα απλά με κάλυψε και εμένα σε εκείνα γιατί τις ίδιες απορίες είχα και εγώ! Ελπίζω να σε κάλυψα

 

Επεξ/σία από NikosRocknRolla
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, NikosRocknRolla είπε

Μα δεν είπα ότι μιλάω ποτέ μου Γερμανικά! Απλά είπα ένα ενδεικτικό επίπεδο, άλλωστε για αυτό κοιτάω και δουλειές που δέχονται τα αγγλικά η στην τελική να ξεκινήσω από κάπου πιο χαμηλά!

Ουσιαστικά μαλακία έτσι όπως το έγραψα απλά με κάλυψε και εμένα σε εκείνα γιατί τις ίδιες απορίες είχα και εγώ! Ελπίζω να σε κάλυψα

Δεν υπάρχει φίλε το να "ξεκινήσω απο πιο χαμηλά". Δε πας στην Αυστραλία το 1950 να μάθεις εκεί τα αγγλικά. Στο αντικείμενο σου για να βρεις δουλειά στη Γερμανία πρέπει να μιλας Β2+ τουλάχιστον, εκτός αν είσαι τόσο γαμάτος που βγάζεις δουλειά για 5. Το Α2 ειναι "δε παίρνω σκυλοτροφή αντι για κονσερβα πελτε στο σουπερμάρκετ". Αν θέλετε να το καταλάβετε εχει καλώς. Η Γερμανία ναι έχει ευκαιρίες αλλα θέλει δύο απλά πράγματα: ειδίκευση και γλώσσα. Αγγλόφωνες δουλειές υπάρχουν στους πολύ διεθνείς κλάδους: χρηματιστήριο, ΙΤ, ναυτιλία κλπ. Όχι στις φάμπρικες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Δεν υπάρχει φίλε το να "ξεκινήσω απο πιο χαμηλά". Δε πας στην Αυστραλία το 1950 να μάθεις εκεί τα αγγλικά. Στο αντικείμενο σου για να βρεις δουλειά στη Γερμανία πρέπει να μιλας Β2+ τουλάχιστον, εκτός αν είσαι τόσο γαμάτος που βγάζεις δουλειά για 5. Το Α2 ειναι "δε παίρνω σκυλοτροφή αντι για κονσερβα πελτε στο σουπερμάρκετ". Αν θέλετε να το καταλάβετε εχει καλώς. Η Γερμανία ναι έχει ευκαιρίες αλλα θέλει δύο απλά πράγματα: ειδίκευση και γλώσσα. Αγγλόφωνες δουλειές υπάρχουν στους πολύ διεθνείς κλάδους: χρηματιστήριο, ΙΤ, ναυτιλία κλπ. Όχι στις φάμπρικες...

Τι να σου πω; Εγώ ξέρω περιπτώσεις φίλων και συμφοιτητών που πήγαν εκεί έκαναν μια δουλειά σε μια παραγωγή σε εργοστάσιο η σε ένα αεροδρόμιο με ικανοποιητικά λεφτά και μετά τον ένα χρόνο βρήκαν και δουλειές σαν μηχανικοί! Στην κατάσταση που είμαι και που ήταν και αυτοί δεν πάμε και για να πάρουμε και day one 3χιλιάρικα! Καθώς επίσης και σε Bosch, siemens κλπ υπάρχουν αγγλόφωνες.

Επεξ/σία από NikosRocknRolla
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, NikosRocknRolla είπε

Τι να σου πω; Εγώ ξέρω περιπτώσεις φίλων και συμφοιτητών που πήγαν εκεί έκαναν μια δουλειά σε μια παραγωγή σε εργοστάσιο η σε ένα αεροδρόμιο με ικανοποιητικά λεφτά και μετά τον ένα χρόνο βρήκαν και δουλειές σαν μηχανικοί! Στην κατάσταση που είμαι και που ήταν και αυτοί δεν πάμε και για να πάρουμε και day one 3χιλιάρικα! Καθώς επίσης και σε Bosch, siemens κλπ υπάρχουν αγγλόφωνες.

Ακόμα και σε αγγλόφωνες θέσεις σε τέτοιους τομείς, ζητούν γνώση Γερμανικών ή την εχουν στα επιθυμητα που σημαινει σχεδον υποχρεωτικα. Και επίσης για να μπεις σε παραγωγή στο εργοστάσιο πρεπει να ξέρεις τη γλώσσα, το ιδιο και σε αεροδρόμιο, ακόμα και στα Starbucks. Δε θα πας εκει για να μαθεις τη γλώσσα, πρέπει να την ξέρεις πριν πας. Εγώ πάλι ξέρω "έξυπνους" αποφοίτους πολυτεχνείων που πήγαν στη Γερμανία που τους περίμεναν οι αγγλόφωνες δουλειές και σε 2 μηνες γύρισαν πίσω. 

Αν πάλι νομίζεις οτι θα βρεις αγγλόφωνη δουλεια σαν αυτη που περιμένεις (κι οχι λάντζα σε ταβέρνα) με Α2 Γερμανικά, ωστε να "ξεκινήσεις απο χαμηλα" που θα σου επιτρέψει να μάθεις τη γλώσσα αργότερα και να γίνεις μεγάλος και τρανός μηχανικός, be my guest. Αθήνα για Γερμανία έχει καμια 10αρια πτήσεις τη μέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μισθός του μηχανικού εξαρτάται από το μέγεθος της επιχείρησης για την οποία εργάζεται, καθώς και από την περιοχή.
Το μέσο εισόδημα στη Γερμανία ανέρχεται σε 3.616€ (στην Ανατολική Γερμανία - 2.795€, ενώ στη Δυτική - 3.708€).
Τα μεγαλύτερα νούμερα καταγράφονται στο Baden-Württemberg, όπου ο μηνιαίος μισθός είναι 3922€. 
Η Βαυαρία κατέχει τη δεύτερη θέση από πλευράς εισοδήματος - 3.714€.
Όλα αυτά είναι το μέσο εισόδημα, πράγμα που σημαίνει ότι μερικοί μηχανικοί κερδίζουν περισσότερο, άλλοι λιγότερο.
Οι φοιτητές, ανάλογα με το έτος σπουδών, παίρνουν από 920€ έως 1.080€ το μήνα.

Δεδομένου ότι το επάγγελμα είναι αρκετά απαιτητικό, ανάλογα με την επιχείρηση και την περιοχή, οι εργαζόμενοι παίρνουν συχνά και επιδόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ακόμα και σε αγγλόφωνες θέσεις σε τέτοιους τομείς, ζητούν γνώση Γερμανικών ή την εχουν στα επιθυμητα που σημαινει σχεδον υποχρεωτικα. Και επίσης για να μπεις σε παραγωγή στο εργοστάσιο πρεπει να ξέρεις τη γλώσσα, το ιδιο και σε αεροδρόμιο, ακόμα και στα Starbucks. Δε θα πας εκει για να μαθεις τη γλώσσα, πρέπει να την ξέρεις πριν πας. Εγώ πάλι ξέρω "έξυπνους" αποφοίτους πολυτεχνείων που πήγαν στη Γερμανία που τους περίμεναν οι αγγλόφωνες δουλειές και σε 2 μηνες γύρισαν πίσω. 

Αν πάλι νομίζεις οτι θα βρεις αγγλόφωνη δουλεια σαν αυτη που περιμένεις (κι οχι λάντζα σε ταβέρνα) με Α2 Γερμανικά, ωστε να "ξεκινήσεις απο χαμηλα" που θα σου επιτρέψει να μάθεις τη γλώσσα αργότερα και να γίνεις μεγάλος και τρανός μηχανικός, be my guest. Αθήνα για Γερμανία έχει καμια 10αρια πτήσεις τη μέρα. 

Μάλλον δεν ξέρεις και αγγλόφωνες δουλειές που δεν χρειάζεται να την ξέρεις και τόσο πολύ. Έχω άτομα που με 3 μήνες γερμανικά πήγαν σε παραγωγή εργοστασίου και απλά κοιτούσαν πλακέτες αν έχουν όλα τα εξαρτήματα πάνω με βάση ένα σχέδιο που τους είχανε δώσει και τα έβαζαν μετά σε κουτιά και παίρνανε 1700-1900 ευρώ σε Κολωνία και Ντίσελντορφ! Καθώς και σε εταιρίες όπως το ''booking'' Και εγώ ξέρω πανέξυπνους ομογενείς που σπούδασαν εκεί και ήρθαν για δουλειά εδώ για 1000 ευρώ γιατί είναι Ελλάδα μου λέει ο άλλος!

Δεν νομίζω και ούτε θα το κάνω στην παρούσα φάση είναι η αλήθεια, αλλά δεν μπορώ να πω πως είναι αδύνατο αργότερα με καλύτερες γνώσεις της γλώσσας πχ. Β1 θα μπορώ για ένα χρόνο να δουλέψω σε κάποια παραγωγή να συντηρούμαι κάπως, να μάθω την γλώσσα καλύτερα και να κάνω αυτό που κάνω και εδώ εκεί και να πάρω ικανοποιητικά λεφτά γιατί το έχω δει να συμβαίνει! Ευχαριστώ για την πρόσκληση φίλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, NikosRocknRolla είπε

Μάλλον δεν ξέρεις και αγγλόφωνες δουλειές που δεν χρειάζεται να την ξέρεις και τόσο πολύ. Έχω άτομα που με 3 μήνες γερμανικά πήγαν σε παραγωγή εργοστασίου και απλά κοιτούσαν πλακέτες αν έχουν όλα τα εξαρτήματα πάνω με βάση ένα σχέδιο που τους είχανε δώσει και τα έβαζαν μετά σε κουτιά και παίρνανε 1700-1900 ευρώ σε Κολωνία και Ντίσελντορφ! Καθώς και σε εταιρίες όπως το ''booking'' Και εγώ ξέρω πανέξυπνους ομογενείς που σπούδασαν εκεί και ήρθαν για δουλειά εδώ για 1000 ευρώ γιατί είναι Ελλάδα μου λέει ο άλλος!

Δεν νομίζω και ούτε θα το κάνω στην παρούσα φάση είναι η αλήθεια, αλλά δεν μπορώ να πω πως είναι αδύνατο αργότερα με καλύτερες γνώσεις της γλώσσας πχ. Β1 θα μπορώ για ένα χρόνο να δουλέψω σε κάποια παραγωγή να συντηρούμαι κάπως, να μάθω την γλώσσα καλύτερα και να κάνω αυτό που κάνω και εδώ εκεί και να πάρω ικανοποιητικά λεφτά γιατί το έχω δει να συμβαίνει! Ευχαριστώ για την πρόσκληση φίλε!

Μην τον ακους ανετα ερχεσαι και αρχιζεις με μισθο 1800€ και μολις μαθεις γερμανικα πας κανονικα. Αυξησεις εχεις καθε χρονο.

 

Ας μην ειρωνευομαστε ως προς τα μεγαλεια @ProponitisTouKanape . Ελα Γερμανια και θα δεις πως εχουν οι δουλειες.

Επεξ/σία από Comic maniak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...