Προς το περιεχόμενο

Το clusterfuck που αποτελεί η αναζήτηση εργασίας


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, archer100 είπε

Επομενως ειχες προσεγγισεις (απο recruiters, hr stuff, κλπ), οχι προτασεις

Εχει χαωδη διαφορα, θα το καταλαβεις οταν αρχισεις να ψαχνεις για κανονικες θεσεις εργασιας

Καλη επιτυχια στην αναζητηση

Ακριβώς αυτό. Με προσέγγιζουν ρεκρουιτερ από άσχετες χώρες, για σχετικά άκυρες, όσον αφορά τον προφίλ μου θέσεις. Το να σου στείλουν μηνύματα στο LinkedIn, ειναι γαλαξίες μακρια από το να παρεις μια θέση.

PS: ποτέ δεν έχω βρει αξιολογη θέση μέσω ρεκρουιτερ, αλλά φυσικά αμα εισαι junior, δεν ειναι να κλείνεις πόρτες. Απλά δεν θα πρέπει να αποτελουν τον μοναδικό τρόπο αναζήτησης.

Και στην τελική όπως λες, σε πλησιάσαν για καλή θέση, και δίνεις άκυρο επειδή είναι Θεσσαλονίκη; Τι φάση;

 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

35 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Και στην τελική όπως λες, σε πλησιάσαν για καλή θέση, και δίνεις άκυρο επειδή είναι Θεσσαλονίκη; Τι φάση;

Η σχολή μου είναι στην Αθήνα. Δεν μπορώ να το τονίσω αρκετά, δεν έχω την άνεση να μετακομίσω κάπου σε αυτή την φάση, ούτε μπορώ να περάσω τα μαθήματα που μου απομένουν, χωρίς να πηγαίνω στα εργαστήρια που είναι υποχρεωτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dinos_12345  η δική μου η άποψη ειναι οτι μην ψάχνεις απο τώρα την "ιδανική" δουλεία. 

Ξεκίνα κάπου που μάλλον-ισως σου ταιριάζει και τους ταιριάζεις και εσυ και βλέπεις.

Επίσης μην σε τρομάζει που γράφουν Junior με 3+ χρόνια experience σε C++ & Javascript & Java & HTML :-) Στις περισσότερες περιπτώσεις απλα θέλουν κάποιον που να πλησιάζει τις απαιτήσεις τους. 

Εταιρίες όπως η Accenture εαν σε πάρουν θα σε κάνουν εκείνοι αυτό που θέλουν να γίνεις. Θα σε εκπαιδεύσουν, θα σε τρέξουν αλλα θα μπορείς να αλλάξεις και τομείς. Πχ απο τηλεεπικοινωνίες να πας σε τραπεζικά προιόντα. Η Accenture ειναι καλό μαγαζί για να το γράψεις στο βιογραφικό σου.

Όπως και να έχει δεν πας κάπου για να μείνεις εκεί για πάντα (δεν χτίζεις έτσι καριέρα)..

Πηγαίνεις για την πρακτική σου και να δεις πως δουλευει μια εταιρεια, οργάνωση, δομές, εξέλιξη, κ.α

Μπες στο community και ολα τα αλλα θα έρθουν μαζί με δουλειά φυσικά απο εσένα...

(η εργασία απο το σπίτι εχει και αρνητικά αρκετά..)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, townleader είπε

Dinos_12345  η δική μου η άποψη ειναι οτι μην ψάχνεις απο τώρα την "ιδανική" δουλεία. 

Ξεκίνα κάπου που μάλλον-ισως σου ταιριάζει και τους ταιριάζεις και εσυ και βλέπεις.

Επίσης μην σε τρομάζει που γράφουν Junior με 3+ χρόνια experience σε C++ & Javascript & Java & HTML :-) Στις περισσότερες περιπτώσεις απλα θέλουν κάποιον που να πλησιάζει τις απαιτήσεις τους. 

Εταιρίες όπως η Accenture εαν σε πάρουν θα σε κάνουν εκείνοι αυτό που θέλουν να γίνεις. Θα σε εκπαιδεύσουν, θα σε τρέξουν αλλα θα μπορείς να αλλάξεις και τομείς. Πχ απο τηλεεπικοινωνίες να πας σε τραπεζικά προιόντα. Η Accenture ειναι καλό μαγαζί για να το γράψεις στο βιογραφικό σου.

Όπως και να έχει δεν πας κάπου για να μείνεις εκεί για πάντα (δεν χτίζεις έτσι καριέρα)..

Πηγαίνεις για την πρακτική σου και να δεις πως δουλευει μια εταιρεια, οργάνωση, δομές, εξέλιξη, κ.α

Μπες στο community και ολα τα αλλα θα έρθουν μαζί με δουλειά φυσικά απο εσένα...

(η εργασία απο το σπίτι εχει και αρνητικά αρκετά..)

Μίλησα με την Accenture σήμερα, μου πρότειναν οι ίδιοι για πρακτική, καθώς είχα στείλει σε Junior θέση αλλά δεν γίνεται χωρίς να έχω αποφοιτήσει. Η Accenture όντως φαίνεται πολύ ελκυστική εταιρία με την έννοια ότι έχει τόσο μεγάλο φάσμα τεχνολογιών και projects, που σίγουρα κάπου θα χωρέσω και εγώ. 

Συμφωνώ σε αυτά που λες, γνωρίζω ότι δεν πρόκειται να μείνω για πάντα στην εταιρία που θα κάνω πρακτική και το μόνο που θέλω σίγουρα, είναι η πρακτική μου να γίνει σε κάτι που θα μπορώ να συνεχίσω να δουλεύω μετά, να υπάρχει σαν εργασιακή εμπειρία στο βιογραφικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου επιτρέπει ο φίλος που ξεκίνησε ο thread να πω 2 λόγια έχοντας 20 χρόνια στην αγορά:

- Θέτεις πολλές απαιτήσεις χωρίς το ανάλογο background. Για να σε πάρει μια εταιρεία για πρακτική (άρα για λίγο καιρό) και να θες ΚΑΙ τις τεχνολογίες που σου αρέσουν ΚΑΙ να δουλεύεις remotely ΚΑΙ να επενδύσει η εταιρεία πάνω σου ΚΑΙ δεν ξέρω γω τι, ε κάπου πρέπει να σκεφτείς και την ίδια την εταιρεία. Για κάποιο λόγο θα σε πάρει, όχι για να σου κάνει τη χάρη. Φιλικά πάντα. 

- "Προσαρμόσου όσο μπορείς στις συγκεκριμένες συνθήκες" είναι η απάντηση και μετά όλα θα πάρουν το δρόμο τους. Θα πρέπει να σε ενδιαφέρει η γενικότερη εμπειρία, πώς είναι να δουλεύεις με ομάδα σε εταιρικό περιβάλλον, πώς χειρίζεσαι πελάτες και απαιτήσεις (μεγάλο πρόβλημα των νέων λόγω απειρίας), κλπ.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tasanton είπε

Αν μου επιτρέπει ο φίλος που ξεκίνησε ο thread να πω 2 λόγια έχοντας 20 χρόνια στην αγορά:

- Θέτεις πολλές απαιτήσεις χωρίς το ανάλογο background. Για να σε πάρει μια εταιρεία για πρακτική (άρα για λίγο καιρό) και να θες ΚΑΙ τις τεχνολογίες που σου αρέσουν ΚΑΙ να δουλεύεις remotely ΚΑΙ να επενδύσει η εταιρεία πάνω σου ΚΑΙ δεν ξέρω γω τι, ε κάπου πρέπει να σκεφτείς και την ίδια την εταιρεία. Για κάποιο λόγο θα σε πάρει, όχι για να σου κάνει τη χάρη. Φιλικά πάντα. 

- "Προσαρμόσου όσο μπορείς στις συγκεκριμένες συνθήκες" είναι η απάντηση και μετά όλα θα πάρουν το δρόμο τους. Θα πρέπει να σε ενδιαφέρει η γενικότερη εμπειρία, πώς είναι να δουλεύεις με ομάδα σε εταιρικό περιβάλλον, πώς χειρίζεσαι πελάτες και απαιτήσεις (μεγάλο πρόβλημα των νέων λόγω απειρίας), κλπ.  

Δεν είμαι χωρίς background και πέρα από το κομμάτι remote working, δεν βλέπω πως τα υπόλοιπα είναι κάτι παράλογο για πρακτική άσκηση. Πάω για εκπαίδευση και έχω κάποιες προτιμήσεις για την κατεύθυνση που θα πάρω, τις οποίες οι εταιρίες που στέλνω έχουν την πολυτέλεια να ικανοποιήσουν.

Αν ήταν να πάω για πρακτική και να μου έλεγαν "κάτσε κάνε αλλαγές στο front end του site μας", ενώ εγώ σιχαίνομαι το UI work, απλά θα έφευγα. Μπορώ να προσαρμοστώ αλλά δεν μπορώ να συμβιβαστώ σε κάτι που δεν θέλω να κάνω. Τι νόημα έχει να δουλέψω 6 μήνες Web(πχ) και μετά να βρίσκομαι ακριβώς στην ίδια φάση με τώρα; Ο επόμενος εργοδότης, θα με βλέπει με την ίδια εμπειρία που έχω τώρα, στο αντικείμενο που θα ψάχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dinos_12345 είπε

Δεν είμαι χωρίς background και πέρα από το κομμάτι remote working, δεν βλέπω πως τα υπόλοιπα είναι κάτι παράλογο για πρακτική άσκηση. Πάω για εκπαίδευση και έχω κάποιες προτιμήσεις για την κατεύθυνση που θα πάρω, τις οποίες οι εταιρίες που στέλνω έχουν την πολυτέλεια να ικανοποιήσουν.

Αν ήταν να πάω για πρακτική και να μου έλεγαν "κάτσε κάνε αλλαγές στο front end του site μας", ενώ εγώ σιχαίνομαι το UI work, απλά θα έφευγα. Μπορώ να προσαρμοστώ αλλά δεν μπορώ να συμβιβαστώ σε κάτι που δεν θέλω να κάνω. Τι νόημα έχει να δουλέψω 6 μήνες Web(πχ) και μετά να βρίσκομαι ακριβώς στην ίδια φάση με τώρα; Ο επόμενος εργοδότης, θα με βλέπει με την ίδια εμπειρία που έχω τώρα, στο αντικείμενο που θα ψάχνω.

Δεκτό. Ίσως η έκφρασή σου να μου φαίνεται κάπως "εγωκεντρική". Δικαίωμά σου φυσικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dinos_12345 είπε

Δεν είμαι χωρίς background και πέρα από το κομμάτι remote working, δεν βλέπω πως τα υπόλοιπα είναι κάτι παράλογο για πρακτική άσκηση. Πάω για εκπαίδευση και έχω κάποιες προτιμήσεις για την κατεύθυνση που θα πάρω, τις οποίες οι εταιρίες που στέλνω έχουν την πολυτέλεια να ικανοποιήσουν.

Αν ήταν να πάω για πρακτική και να μου έλεγαν "κάτσε κάνε αλλαγές στο front end του site μας", ενώ εγώ σιχαίνομαι το UI work, απλά θα έφευγα. Μπορώ να προσαρμοστώ αλλά δεν μπορώ να συμβιβαστώ σε κάτι που δεν θέλω να κάνω. Τι νόημα έχει να δουλέψω 6 μήνες Web(πχ) και μετά να βρίσκομαι ακριβώς στην ίδια φάση με τώρα; Ο επόμενος εργοδότης, θα με βλέπει με την ίδια εμπειρία που έχω τώρα, στο αντικείμενο που θα ψάχνω.

Παντως κρατα μικρο καλαθι σχετικα με την ποιοτητα εργων με τα οποια θα καταπιαστεις στον εργασιακο σου βιο

Στην σπανια περιπτωση που κατι θα ειναι πολυ ζουμερο, αυτο θα το παρουν οι παλιοι-τα βυσματα-οι γλυφτες-οι δικοι τους

Οι νεοτεροι συνηθως κανουν τη λαντζα, οπου λαντζα βαλε αυτο που σιχαινονται ολοι να κανουν 

Και αυτο ισχυει στα περισσοτερα πρωτα χρονια του εργασιακου βιου, οχι μονο στην πρακτικη η οποια θα περασει χωρις να το καταλαβεις

Η δουλεια σου μετα απο καθε λαντζα, θα ειναι να γραφεις στο βιογραφικο σου το χτισιμο κοτετσιου ως 'Υπευθυνος ανεγερσης κτηνοτροφικων εγκαταστασεων' και το ταισμα των κοτων ως 'Υπευθυνος τροφοδοτικης αλυσιδας'

Οτι κανουν ολοι δηλαδη 

 

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2019 στις 3:33 ΜΜ, archer100 είπε

Παντως κρατα μικρο καλαθι σχετικα με την ποιοτητα εργων με τα οποια θα καταπιαστεις στον εργασιακο σου βιο

Στην σπανια περιπτωση που κατι θα ειναι πολυ ζουμερο, αυτο θα το παρουν οι παλιοι-τα βυσματα-οι γλυφτες-οι δικοι τους

Οι νεοτεροι συνηθως κανουν τη λαντζα, οπου λαντζα βαλε αυτο που σιχαινονται ολοι να κανουν 

Και αυτο ισχυει στα περισσοτερα πρωτα χρονια του εργασιακου βιου, οχι μονο στην πρακτικη η οποια θα περασει χωρις να το καταλαβεις

Η δουλεια σου μετα απο καθε λαντζα, θα ειναι να γραφεις στο βιογραφικο σου το χτισιμο κοτετσιου ως 'Υπευθυνος ανεγερσης κτηνοτροφικων εγκαταστασεων' και το ταισμα των κοτων ως 'Υπευθυνος τροφοδοτικης αλυσιδας'

Οτι κανουν ολοι δηλαδη 

πραγματικά δεν ξέρεις πόσο συμφωνώ σε αυτό το point!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι ζητάς νομίζω, δεν ζητάνε πρακτικαριο αλλά λογικά θα τους βολεψει το μειωμένο κόστος στην αρχή

 

https://www.randstad.gr/αγγελία-θέση-εργασίας/18900/Embedded

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές παρατηρήσεις και από μένα:
1) Η συντριπτικη πλειοψηφία των αγγελιών δεν ανταποκρινέται στο τι πραγματικά ζητάνε οι εταιρείες. Όλο αυτό το κατεβατό απο τεχνολογίες που ζητούνται, μπαίνει συνήθως για να αποτρέψει άτομα άσχετα να στείλουν βιογραφικό. Μπορεί να κάνει εντύπωση σε ορισμένους αλλά άμα δείτε τι βιογραφικά φτάνουν στις εταιρείες θα απορήσετε...
2) Δύσκολα τεστ από γνωστές εταιρείες του χώρου, πολλές φορές ειναι πρόσχημα για να κοπεί κάποιος αργότερα στις συνεντεύξεις με το HR. Επειδή οι περισσότεροι πατώνουν, υπάρχει η καραμέλα ότι δεν πήγατε καλά στο τεχνικό κομμάτι ενώ ο πραγματικός λόγος απόρριψης μπορεί να είναι ακόμα και εμφανισιακός.
3) Οι εταιρείες δεν μπαίνουν στη διαδικασία να επενδύσουν σε κάποιον τελείως αρχάριο για τρεις λόγους. Είτε  δεν έχουν το χρόνο και τα διαθέσιμα άτομα να το κάνουν αυτό, είτε υπάρχει η νοοτροπία ότι θα πάρω senior για να μου βγάλει πιο γρήγορα τη δουλειά ή φοβούνται μην τους βγει σκάρτος και έχουν χασει χρόνο και χρήμα να τον εκπαιδεύσουν. 
4) Γενικά στην Ελλάδα, τουλάχιστον στην πληροφορική, δεν υπάρχουν entry level θέσεις. Όσες εταιρείες ψάχνουν τόσο χαμηλό επίπεδο, είναι γιατί έχουν βρεθεί ξαφνικά να χρειάζονται πολλά άτομα και επειδή η αγορά είναι στεγνή, καταφεύγουν σε απόφοιτους. Άσε που αυτοί που είναι στην αγορά, ξέρουν τι παίζει στις περισσότερες εταιρείες και δε στέλνουν καν βιογραφικό.
5) Τα προϊόντα που φέρνουν λεφτά στις ελληνικές εταιρείες δεν είναι τίποτα καινοτόμα προϊόντα, αποτέλεσμα έρευνας με τίποτα πολύπλοκους αλγορίθμους. Η χαμαλοδουλειά πάει σύννεφο. Γι'αυτό οι περισσότεροι μετά από 1-2 χρόνια σε μια εταιρεία βαριούνται. 

Όταν βγαίνει κάποιος από μια σχολή, δυστυχώς δεν μπορεί να έχει την απαίτηση εδώ στην Ελλάδα να βρει κάτι πολύ καλό. Μπορεί να ξεκινήσεις από μία τελείως τραγική δουλειά και εταιρεία, αλλά αν είσαι καλός θα προχωρήσεις και θα βρεις καλύτερα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dinos_12345
 

Μία συμβουλή και πάρτη όπως θες. Αυτά που έχεις γράψει σε αυτό το θέμα, μην τα δείξεις/ υπονοήσεις/ αναφέρεις σε οποιαδήποτε εταιρεία, είτε σε συνέντευξη είτε ως εργαζόμενος. 

Και κάτι ακόμα, σε ποιο πρότζεκτ ήσουν στο   GSoC;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Ψιτ είπε

@Dinos_12345
 

Μία συμβουλή και πάρτη όπως θες. Αυτά που έχεις γράψει σε αυτό το θέμα, μην τα δείξεις/ υπονοήσεις/ αναφέρεις σε οποιαδήποτε εταιρεία, είτε σε συνέντευξη είτε ως εργαζόμενος. 

Και κάτι ακόμα, σε ποιο πρότζεκτ ήσουν στο   GSoC;

Εννοείται πως όχι, προφανώς κάνω rant σε ανώνυμο site για να βγάλω το άχτι μου. Έχεις πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2019 στις 3:33 ΜΜ, archer100 είπε

Παντως κρατα μικρο καλαθι σχετικα με την ποιοτητα εργων με τα οποια θα καταπιαστεις στον εργασιακο σου βιο

Στην σπανια περιπτωση που κατι θα ειναι πολυ ζουμερο, αυτο θα το παρουν οι παλιοι-τα βυσματα-οι γλυφτες-οι δικοι τους

Οι νεοτεροι συνηθως κανουν τη λαντζα, οπου λαντζα βαλε αυτο που σιχαινονται ολοι να κανουν 

Και αυτο ισχυει στα περισσοτερα πρωτα χρονια του εργασιακου βιου, οχι μονο στην πρακτικη η οποια θα περασει χωρις να το καταλαβεις

Η δουλεια σου μετα απο καθε λαντζα, θα ειναι να γραφεις στο βιογραφικο σου το χτισιμο κοτετσιου ως 'Υπευθυνος ανεγερσης κτηνοτροφικων εγκαταστασεων' και το ταισμα των κοτων ως 'Υπευθυνος τροφοδοτικης αλυσιδας'

Οτι κανουν ολοι δηλαδη 

 

Δε συμφωνώ με την παπάτζα προσωπικά. Δεν είναι ντροπή να κάνεις και σκατοδουλειά και να το γράφεις κιόλας. Αν μη τι άλλο δείχνει πως είσαι dependable και δεν έχεις πρόβλημα να φας σκατό αν οι συνθήκες το επιβάλλουν. Ντροπή όμως είναι να μη σέβεσαι τον εαυτό σου. Για αυτό σε τέτοιες εταιρείες που δεν ενδιαφέρονται να κάνουν grow τους υπαλλήλους τους πάνω στον ένα χρόνο μαξ πρέπει να έχεις φύγει.

 

Και μια που το ανέφερα η Accenture είναι μια απ' αυτές. Μη σας ξεγελά το brand, το μισό brand είναι η μούρη, το κουστούμι η κορπορατίλα και το άλλο μισό και κυριότερο η σκληραγώγηση που επιβάλλουν οι παραπάνω λογικές. Αν και απ' ό,τι ακούω τελευταία γίνεται προσπάθεια να αντιστραφεί αυτό το κλίμα καθώς έχουν θορυβηθεί από το turnover rate αλλά αν δε πάρουν πόδι οι καρεκλοκένταυροι στο HR τους δύσκολα τα πράματα. Γενικά το consulting μπορεί να είναι μεγάλο λόττο συνήθως όχι προς το καλύτερο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...