Προς το περιεχόμενο

Το clusterfuck που αποτελεί η αναζήτηση εργασίας


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/10/2019 στις 3:07 ΠΜ, fitriolis είπε

Μερικές παρατηρήσεις και από μένα:
1) Η συντριπτικη πλειοψηφία των αγγελιών δεν ανταποκρινέται στο τι πραγματικά ζητάνε οι εταιρείες. Όλο αυτό το κατεβατό απο τεχνολογίες που ζητούνται, μπαίνει συνήθως για να αποτρέψει άτομα άσχετα να στείλουν βιογραφικό. Μπορεί να κάνει εντύπωση σε ορισμένους αλλά άμα δείτε τι βιογραφικά φτάνουν στις εταιρείες θα απορήσετε...
2) Δύσκολα τεστ από γνωστές εταιρείες του χώρου, πολλές φορές ειναι πρόσχημα για να κοπεί κάποιος αργότερα στις συνεντεύξεις με το HR. Επειδή οι περισσότεροι πατώνουν, υπάρχει η καραμέλα ότι δεν πήγατε καλά στο τεχνικό κομμάτι ενώ ο πραγματικός λόγος απόρριψης μπορεί να είναι ακόμα και εμφανισιακός.
3) Οι εταιρείες δεν μπαίνουν στη διαδικασία να επενδύσουν σε κάποιον τελείως αρχάριο για τρεις λόγους. Είτε  δεν έχουν το χρόνο και τα διαθέσιμα άτομα να το κάνουν αυτό, είτε υπάρχει η νοοτροπία ότι θα πάρω senior για να μου βγάλει πιο γρήγορα τη δουλειά ή φοβούνται μην τους βγει σκάρτος και έχουν χασει χρόνο και χρήμα να τον εκπαιδεύσουν. 
4) Γενικά στην Ελλάδα, τουλάχιστον στην πληροφορική, δεν υπάρχουν entry level θέσεις. Όσες εταιρείες ψάχνουν τόσο χαμηλό επίπεδο, είναι γιατί έχουν βρεθεί ξαφνικά να χρειάζονται πολλά άτομα και επειδή η αγορά είναι στεγνή, καταφεύγουν σε απόφοιτους. Άσε που αυτοί που είναι στην αγορά, ξέρουν τι παίζει στις περισσότερες εταιρείες και δε στέλνουν καν βιογραφικό.
5) Τα προϊόντα που φέρνουν λεφτά στις ελληνικές εταιρείες δεν είναι τίποτα καινοτόμα προϊόντα, αποτέλεσμα έρευνας με τίποτα πολύπλοκους αλγορίθμους. Η χαμαλοδουλειά πάει σύννεφο. Γι'αυτό οι περισσότεροι μετά από 1-2 χρόνια σε μια εταιρεία βαριούνται. 

Όταν βγαίνει κάποιος από μια σχολή, δυστυχώς δεν μπορεί να έχει την απαίτηση εδώ στην Ελλάδα να βρει κάτι πολύ καλό. Μπορεί να ξεκινήσεις από μία τελείως τραγική δουλειά και εταιρεία, αλλά αν είσαι καλός θα προχωρήσεις και θα βρεις καλύτερα.

Στα δύσκολα τεστ που βάζουν είναι γιατί έχουν κακή νοοτροπία  , βαριόμαστε να αξιολογισουμε 100 βιογραφικά, οπότε βάλε αυτό το τεστ να κοπεί το 80% και βλέπουμε τους άλλους 20.

Γενικά το hiring process δείχνει πόσο σοβαρή είναι μια εταιρεία. το να σου στείλει ένα τεστ να κάνεις χωρίς να σου έχει μιλησει για το budget που θες και δίνουν η ακόμα και την θέση τι ακριβώς θέλουν για το προϊόν τους είναι απαράδεκτο.

κατά δεύτερον αυτά τα τεστακια έχω την εντύπωση ότι τα βλέπει η γραμματεας-hr  και απλά βλέπει το νούμερο που έπιασες. Το οποίο είναι τέρμα άδικο. Ένας μπορεί αν εχει γράψει spaggeti  και να το πέρασε πχ.

Το να σου βάλουν πρότζεκτ να κάνεις και να το κάνουν review το θεωρώ πιο δίκαιο.

Άλλο ένα θέμα είναι ότι οι εταιρείες που προσλαμβανουν με το κιλό τζούνιορ βρωμάνε από μακρυά στασιμότητα,χαμαλίκια. Δεν τους παίρνουν να τους εκπαιδεύσουν και να γίνουν κομμάτι τους,άλλα ότι χαμαλίκι έχει να το κάνουν ,δεν θα πολύ ασχολούνται μαζί τους να τους δείχνουν πράγματα και συνήθως με το που κλείσουν χρόνο φεύγουν από εκεί οπότε υπάρχει μια μόνιμη ανακύκλωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 15/10/2019 στις 1:29 ΠΜ, the other one είπε

Δε συμφωνώ με την παπάτζα προσωπικά. Δεν είναι ντροπή να κάνεις και σκατοδουλειά και να το γράφεις κιόλας. Αν μη τι άλλο δείχνει πως είσαι dependable και δεν έχεις πρόβλημα να φας σκατό αν οι συνθήκες το επιβάλλουν. Ντροπή όμως είναι να μη σέβεσαι τον εαυτό σου. Για αυτό σε τέτοιες εταιρείες που δεν ενδιαφέρονται να κάνουν grow τους υπαλλήλους τους πάνω στον ένα χρόνο μαξ πρέπει να έχεις φύγει.

Και μια που το ανέφερα η Accenture είναι μια απ' αυτές. Μη σας ξεγελά το brand, το μισό brand είναι η μούρη, το κουστούμι η κορπορατίλα και το άλλο μισό και κυριότερο η σκληραγώγηση που επιβάλλουν οι παραπάνω λογικές. Αν και απ' ό,τι ακούω τελευταία γίνεται προσπάθεια να αντιστραφεί αυτό το κλίμα καθώς έχουν θορυβηθεί από το turnover rate αλλά αν δε πάρουν πόδι οι καρεκλοκένταυροι στο HR τους δύσκολα τα πράματα. Γενικά το consulting μπορεί να είναι μεγάλο λόττο συνήθως όχι προς το καλύτερο.

Η Accenture ειναι ο ορισμός της μόστρας και της αλαζονείας. Ειναι γνωστο σε ολη την αγορά ότι με τόσες επιλογές που υπάρχουν πλεον, οι recruiters δυσκολεύονται να τους βρουν άτομα, ακόμα και με ελάχιστη προϋπηρεσία γιατί εχουν κάνει κακό όνομα (πχ υπερωρίες που λέγεται ότι κάπως βελτιώθηκαν λόγω επιθεώρησης εργασίας). Καρεκλοκένταυρο λες το γνωστό 60ρη τύπο με το κρύο χιούμορ; 

1 ώρα πριν, MitsarasAth είπε

Στα δύσκολα τεστ που βάζουν είναι γιατί έχουν κακή νοοτροπία  , βαριόμαστε να αξιολογισουμε 100 βιογραφικά, οπότε βάλε αυτό το τεστ να κοπεί το 80% και βλέπουμε τους άλλους 20.

Γενικά το hiring process δείχνει πόσο σοβαρή είναι μια εταιρεία. το να σου στείλει ένα τεστ να κάνεις χωρίς να σου έχει μιλησει για το budget που θες και δίνουν η ακόμα και την θέση τι ακριβώς θέλουν για το προϊόν τους είναι απαράδεκτο.

κατά δεύτερον αυτά τα τεστακια έχω την εντύπωση ότι τα βλέπει η γραμματεας-hr  και απλά βλέπει το νούμερο που έπιασες. Το οποίο είναι τέρμα άδικο. Ένας μπορεί αν εχει γράψει spaggeti  και να το πέρασε πχ.

Το να σου βάλουν πρότζεκτ να κάνεις και να το κάνουν review το θεωρώ πιο δίκαιο.

Άλλο ένα θέμα είναι ότι οι εταιρείες που προσλαμβανουν με το κιλό τζούνιορ βρωμάνε από μακρυά στασιμότητα,χαμαλίκια. Δεν τους παίρνουν να τους εκπαιδεύσουν και να γίνουν κομμάτι τους,άλλα ότι χαμαλίκι έχει να το κάνουν ,δεν θα πολύ ασχολούνται μαζί τους να τους δείχνουν πράγματα και συνήθως με το που κλείσουν χρόνο φεύγουν από εκεί οπότε υπάρχει μια μόνιμη ανακύκλωση .

Ξέρω περίπτωση που έκανε ένα τέτοιο πρότζεκτ για εταιρεια, που τελευταια εχει μαζεψει πολύ κοσμο, και του έριξαν άκυρο με κάτι αστείες δικαιολογίες για τον κώδικα που παρέδωσε. Μετά πήγε φίλος του, που δεν ήταν καν απόφοιτος πληροφορικής, δεν είχε καθολου προϋπηρεσία και είχε παρακολουθήσει ένα bootcamp, και έκανε το ίδιο προτζεκτ. Ο δεύτερος έδωσε σαφως χειρότερο κώδικα και με λιγότερα features από τον πρώτο, ο οποιος τον βοήθησε κιόλας να το κάνει. Μαντέψτε.... Ο δεύτερος προσλήφθηκε και του έλεγαν και πόσο καλό ήταν αυτό που παρέδωσε...Χαρακτηριστική περίπτωση του παίρνω τον πιο φθηνό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, fitriolis είπε

Η Accenture ειναι ο ορισμός της μόστρας και της αλαζονείας. Ειναι γνωστο σε ολη την αγορά ότι με τόσες επιλογές που υπάρχουν πλεον, οι recruiters δυσκολεύονται να τους βρουν άτομα, ακόμα και με ελάχιστη προϋπηρεσία γιατί εχουν κάνει κακό όνομα (πχ υπερωρίες που λέγεται ότι κάπως βελτιώθηκαν λόγω επιθεώρησης εργασίας). Καρεκλοκένταυρο λες το γνωστό 60ρη τύπο με το κρύο χιούμορ;

Ίσως. Δεν τα έζησα από πρώτο χέρι απλά τυχαίνει να έχω γνωστούς που έχουν περάσει... ευτυχώς για μένα δηλαδή. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι για τις υπερωρίες αλλά ναι έχω ακούσει τρελά πράματα ως και 14ωρα (και τα μισά απλήρωτα)

 

Και να πεις πως οκ τουλάχιστον θα μάθεις 5 πράματα να πας αλλού παίζει ούτε αυτό να συμβαίνει, για το ένα project που άκουγα δεν είχαν καν VCS

Επεξ/σία από the other one
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια, δεν άκουσα τα καλύτερα για την Accenture, ευτυχώς ναυάγησε το πράγμα γιατί δεν ήθελαν να συμβιβαστούν με τους κανονισμούς της σχολής για την πρακτική και δεν θα χρειαστεί να μάθω πως είναι. Αυτό το μοντέλο του "σε παίρνω και σε βάζω όπου έχω ανάγκη" δεν μ'αρέσει καθόλου και σίγουρα δεν θα ήθελα να βρεθώ σε μια θέση που θα έπρεπε να γράφω μονολιθικές Java εφαρμογές αντί κάτι που όντως μου αρέσει.

Γενικά όσο πιο vocal είσαι σχετικά με τις προτιμήσεις σου, τόσο πιο δύσκολο να βρεις εταιρία γιατί οι περισσότερες δεν το θέλουν αυτό. Αυτό έχω καταλάβει ως τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dinos_12345 είπε

Να πω την αλήθεια, δεν άκουσα τα καλύτερα για την Accenture, ευτυχώς ναυάγησε το πράγμα γιατί δεν ήθελαν να συμβιβαστούν με τους κανονισμούς της σχολής για την πρακτική και δεν θα χρειαστεί να μάθω πως είναι. Αυτό το μοντέλο του "σε παίρνω και σε βάζω όπου έχω ανάγκη" δεν μ'αρέσει καθόλου και σίγουρα δεν θα ήθελα να βρεθώ σε μια θέση που θα έπρεπε να γράφω μονολιθικές Java εφαρμογές αντί κάτι που όντως μου αρέσει.

Γενικά όσο πιο vocal είσαι σχετικά με τις προτιμήσεις σου, τόσο πιο δύσκολο να βρεις εταιρία γιατί οι περισσότερες δεν το θέλουν αυτό. Αυτό έχω καταλάβει ως τώρα.

Αν έγραφες Java θα ήσουν τυχερός γιατί η Accenture έχει και πολλά legacy τραπεζικά συστήματα γραμμένα σε Cobol.

 

11 ώρες πριν, the other one είπε

Ίσως. Δεν τα έζησα από πρώτο χέρι απλά τυχαίνει να έχω γνωστούς που έχουν περάσει... ευτυχώς για μένα δηλαδή. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι για τις υπερωρίες αλλά ναι έχω ακούσει τρελά πράματα ως και 14ωρα (και τα μισά απλήρωτα)

Και να πεις πως οκ τουλάχιστον θα μάθεις 5 πράματα να πας αλλού παίζει ούτε αυτό να συμβαίνει, για το ένα project που άκουγα δεν είχαν καν VCS

Την καλύτερη ατάκα για τις υπερωρίες εκεί την είχα ακούσει σε άλλη εταιρεία που είχα πάει για συνέντευξη. Τους ρώτησα τι ωράρια έχουν και μου απάντησαν, ε κάνουμε κάποιες υπερωρίες αλλά δεν είμαστε και Accenture να φεύγουμε στις 12 το βραδυ! Και εγώ στην καριέρα μου έχω κάνει τρελές υπερωρίες αλλά πήρα και γενναίες αυξήσεις. Δε γύρισαν να μου πουν όπως στην Accenture, ότι τους πρώτους 6 μήνες τουλάχιστον που δε θα ξέρετε να πατήσετε τα πλήκτρα στο πληκτρολόγιο δεν μπορεί να σας πληρώνει η εταιρεία υπερωρίες(αυτό έχει ειπωθεί αυτολεξεί από τους καρεκλοκενταυρους του HR).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, fitriolis είπε

Αν έγραφες Java θα ήσουν τυχερός γιατί η Accenture έχει και πολλά legacy τραπεζικά συστήματα γραμμένα σε Cobol.

Την καλύτερη ατάκα για τις υπερωρίες εκεί την είχα ακούσει σε άλλη εταιρεία που είχα πάει για συνέντευξη. Τους ρώτησα τι ωράρια έχουν και μου απάντησαν, ε κάνουμε κάποιες υπερωρίες αλλά δεν είμαστε και Accenture να φεύγουμε στις 12 το βραδυ! Και εγώ στην καριέρα μου έχω κάνει τρελές υπερωρίες αλλά πήρα και γενναίες αυξήσεις. Δε γύρισαν να μου πουν όπως στην Accenture, ότι τους πρώτους 6 μήνες τουλάχιστον που δε θα ξέρετε να πατήσετε τα πλήκτρα στο πληκτρολόγιο δεν μπορεί να σας πληρώνει η εταιρεία υπερωρίες(αυτό έχει ειπωθεί αυτολεξεί από τους καρεκλοκενταυρους του HR).

Μίλησα σε καθηγητή μου για την πρόταση της Accenture και η πρώτη ερώτηση του ήταν "Cobol ξέρεις;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, the other one είπε

Ίσως. Δεν τα έζησα από πρώτο χέρι απλά τυχαίνει να έχω γνωστούς που έχουν περάσει... ευτυχώς για μένα δηλαδή. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι για τις υπερωρίες αλλά ναι έχω ακούσει τρελά πράματα ως και 14ωρα (και τα μισά απλήρωτα)

Και να πεις πως οκ τουλάχιστον θα μάθεις 5 πράματα να πας αλλού παίζει ούτε αυτό να συμβαίνει, για το ένα project που άκουγα δεν είχαν καν VCS

αυτοί που καθονται 14 ώρα δυστυχώς είναι αυτοί που χαλάνε την πιάτσα. και δεν αναφέρομαι μια μέρα που έσπασε κάτι στην παράγωγη και πρέπει να κάτσουμε η παραδίδουμε  ένα πρότζεκτ και πρέπει να τελειώνομαι .Μιλάω γι αυτό που γινεται συστηματικά. Έτσι μετά δημιουργειται μια κουλτούρα ότι και οι υπόλοιποι πρέπει να παρατηρήσουμε τις ζωές μας και να δουλεύουμε στο ορυχείο. 

4 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Να πω την αλήθεια, δεν άκουσα τα καλύτερα για την Accenture, ευτυχώς ναυάγησε το πράγμα γιατί δεν ήθελαν να συμβιβαστούν με τους κανονισμούς της σχολής για την πρακτική και δεν θα χρειαστεί να μάθω πως είναι. Αυτό το μοντέλο του "σε παίρνω και σε βάζω όπου έχω ανάγκη" δεν μ'αρέσει καθόλου και σίγουρα δεν θα ήθελα να βρεθώ σε μια θέση που θα έπρεπε να γράφω μονολιθικές Java εφαρμογές αντί κάτι που όντως μου αρέσει.

Γενικά όσο πιο vocal είσαι σχετικά με τις προτιμήσεις σου, τόσο πιο δύσκολο να βρεις εταιρία γιατί οι περισσότερες δεν το θέλουν αυτό. Αυτό έχω καταλάβει ως τώρα.

την απάντηση δυστυχώς την έχει δώσει πιο πάνω ο archer100 όπως σωστά είπε :

Αναφορά σε κείμενο

Παντως κρατα μικρο καλαθι σχετικα με την ποιοτητα εργων με τα οποια θα καταπιαστεις στον εργασιακο σου βιο

Στην σπανια περιπτωση που κατι θα ειναι πολυ ζουμερο, αυτο θα το παρουν οι παλιοι-τα βυσματα-οι γλυφτες-οι δικοι τους

Οι νεοτεροι συνηθως κανουν τη λαντζα, οπου λαντζα βαλε αυτο που σιχαινονται ολοι να κανουν 

Και αυτο ισχυει στα περισσοτερα πρωτα χρονια του εργασιακου βιου, οχι μονο στην πρακτικη η οποια θα περασει χωρις να το καταλαβεις

Η δουλεια σου μετα απο καθε λαντζα, θα ειναι να γραφεις στο βιογραφικο σου το χτισιμο κοτετσιου ως 'Υπευθυνος ανεγερσης κτηνοτροφικων εγκαταστασεων' και το ταισμα των κοτων ως 'Υπευθυνος τροφοδοτικης αλυσιδας'

Οτι κανουν ολοι δηλαδη 

οποτε και σε μια εταιρεια που δεν θα γράφει πάλι μονολιθική τζαβα ,υπαρχει περιπτωση να βρεθεις προ εκπληξεως.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Γενικά όσο πιο vocal είσαι σχετικά με τις προτιμήσεις σου, τόσο πιο δύσκολο να βρεις εταιρία γιατί οι περισσότερες δεν το θέλουν αυτό. Αυτό έχω καταλάβει ως τώρα.

 Έχεις ασχοληθεί οπότε ξέρεις τα οφέλη του δομημένου κώδικα, των διαδικασιών κλπ. Ξέροντας αυτά, σκέψου το εξής: έχεις μια εταιρεία και υπάρχει σκληρός ανταγωνισμός για το προϊόν που παρέχεις. Αν δε βγάζεις καινούρια πράγματα με τρελούς ρυθμούς, ο ανταγωνισμός θα σε φάει και ό,τι επένδυση έχεις κάνει θα πάει στα σκουπίδια. Αν κάτι πρέπει να βγει επειγόντως σε μια βδομάδα, θα το κάνεις σε δύο και τρεις για να φτιάξεις ωραίο τον κώδικα;

Σκέψου τώρα κάποιον που δεν έχει ιδέα τι πάει να πει κώδικας. Πόσο εύκολο του είναι να καταλάβει ότι αυτό που θέλει αυτός χτες θα πάρει 2 βδομάδες ακόμα, χωρίς κανένα εμφανές όφελος, επειδή κάτι σου λένε για δομημένο κώδικα κλπ; Εσύ ξέρεις ότι σε βάθος χρόνου αυτή η βιασύνη κοστίζει σε maintenance, καινούρια features κλπ. Κάποιος που δεν έχει ασχοληθεί όχι μόνο δεν το ξέρει, αλλά είναι πολύ δύσκολο και να το καταλάβει. Εκτός αυτού, πολλές φορές δεν υπάρχει η δυνατότητα να γίνει κάτι σωστά και δομημένα σε επίπεδο κώδικα, γιατί όπως είπαμε ο ανταγωνισμός μπορεί να μην επιτρέπει κάτι τέτοιο.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι, όσο σου το επιτρέπουν τα deadlines και λοιποί περιορισμοί, να κάνεις ό,τι καλύτερο μπορείς και παράλληλα αν βρίσκεις κάτι παλιό που μπορείς να φτιάξεις καλύτερα το φτιάχνεις.

Επεξ/σία από Kercyn
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MitsarasAth είπε

αυτοί που καθονται 14 ώρα δυστυχώς είναι αυτοί που χαλάνε την πιάτσα. και δεν αναφέρομαι μια μέρα που έσπασε κάτι στην παράγωγη και πρέπει να κάτσουμε η παραδίδουμε  ένα πρότζεκτ και πρέπει να τελειώνομαι .Μιλάω γι αυτό που γινεται συστηματικά. Έτσι μετά δημιουργειται μια κουλτούρα ότι και οι υπόλοιποι πρέπει να παρατηρήσουμε τις ζωές μας και να δουλεύουμε στο ορυχείο.

 

Κοίτα προφανώς πάντα υπάρχει "σοβαρός λόγος" και συνήθως είναι αυτό που λες, πως είναι κάτι επείγον είτε κάτι που είναι για 6 μήνες αλλά έχει δωθεί πχ πλάνο για 2. Και πολλές φορές σε κάτι τέτοια η ευθύνη είναι των project managers. φυσικά. Αλλά το θέμα για μένα δεν είναι αν κάθεσαι ή όχι είναι αν καταλαβαίνεις και μπορείς να ξεχωρίσεις το λογικό από την καφρίλα. Το να κάτσεις να εξηγήσεις σε έναν άμπαλο γιατί είναι άμπαλος το θεωρώ ανούσιο και μπορεί να γυρίσει και εναντίον σου εν τέλει, η λύση για μένα σε τέτοιες περιπτώσεις είναι παθητική.  Όπως τον κακό έμπορο τον τιμωρείς με το πορτοφόλι σου έτσι και το ορυχείο το τιμωρείς με το να πας απλά να δουλέψεις αλλού (μαζί με ένα καλό χέσιμο στο exit interview για να μη λενε πως δεν έχουν feedback).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, Μιτσάρα, αν δε κάνουμε κι εμείς οι προγραμματιστές σωματείο, οι επιχειρήσεις θα συνεχίσουν να μας εκμεταλλεύονται. Δεν είναι θέμα "χαλάσματος της πιάτσας", αλλά όταν μια εταιρία λογισμικού κρατάει τη ζωή σου στα χέρια της, και 14ωρα και 24ωρα θα κάνεις... Μη περιμένουμε από τους καπιτάλες να μη φερθούν σαν καπιτάλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GReaperEx είπε

Δυστυχώς, Μιτσάρα, αν δε κάνουμε κι εμείς οι προγραμματιστές σωματείο, οι επιχειρήσεις θα συνεχίσουν να μας εκμεταλλεύονται. Δεν είναι θέμα "χαλάσματος της πιάτσας", αλλά όταν μια εταιρία λογισμικού κρατάει τη ζωή σου στα χέρια της, και 14ωρα και 24ωρα θα κάνεις... Μη περιμένουμε από τους καπιτάλες να μη φερθούν σαν καπιτάλες...

Σωματείο υπάρχει αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει η έννοια της συλλογικής σύμβασης και ενός κατώτερου μισθού για έναν προγραμματιστή. Μόνος σου διαπραγματεύεσαι το μισθό με τον εργοδότη και αυτό εκμεταλλεύονται και βλέπεις πρώτο μισθό 600Ε και μόνιμες υπερωρίες. Και δυστυχώς, πέρα από τις μεγάλες εταιρείες που εκμεταλλεύονται όπου μπορούν, βλέπεις ότι και στις μικρές γίνεται χαμός. Σου αρχίζει το αφεντικό τα "να βάλουμε όλοι ένα λιθαράκι να ανέβει η εταιρεία, να πιεστούμε να βγάλουμε το project...." και τελικά κονομάει αυτός και εσύ παίρνεις ψίχουλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου ότι το remote job είναι για κάποιον senior κ σε καμία περίπτωση για κάποιον junior. 

Ακομη κ να βρεις την εταιρεία η οποία ασχολείται με αυτό που σε ενδιαφέρει, θα βρεθείς τόσες φορές σε φάσεις που θα λες, οκ έχω να κάνω το τάδε! Πως σκ@τ@ το κάνω; θα χεις σπάσει το κεφάλι σου κ μετά το πιο πιθανό είναι ότι θα χρειαστείς τη καθοδήγηση ενός senior. Κάτι που από remotely δυσκολεύει πολύ. 

Είναι σαν να λέμε θα βάλουμε τα παιδιά του δημοτικού να κάνουν μάθημα από το σπίτι. 

Θα πρότεινα να αφήσεις το remote στην άκρη για αρχή. Είναι καλή εμπειρία να δεις πως δουλεύει μια εταιρεία από μέσα κ να αναπτύξεις κ διαπροσωπικες σχέσεις με συναδέλφους, γιατί έχε στο μυαλό ότι θα αρχίσεις να δικτυώνεσαι κιόλας στο χώρο μέσω των γνωριμιών. 

Τέλος, καπου πήρε το μάτι μου ότι θες να πηγαίνεις ταυτόχρονα μαζί με τη πρακτική κ στη σχολή και μάλιστα κ σε εργαστηριακό μάθημα. Έχε στο νου ότι πρακτική κ σχολή μαζί = 2 καρπούζια κ μια μασχάλη κ λίγοι το χουν καταφέρει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ALLisCHAOS είπε

Γνώμη μου ότι το remote job είναι για κάποιον senior κ σε καμία περίπτωση για κάποιον junior. 

Ακομη κ να βρεις την εταιρεία η οποία ασχολείται με αυτό που σε ενδιαφέρει, θα βρεθείς τόσες φορές σε φάσεις που θα λες, οκ έχω να κάνω το τάδε! Πως σκ@τ@ το κάνω; θα χεις σπάσει το κεφάλι σου κ μετά το πιο πιθανό είναι ότι θα χρειαστείς τη καθοδήγηση ενός senior. Κάτι που από remotely δυσκολεύει πολύ. 

Είναι σαν να λέμε θα βάλουμε τα παιδιά του δημοτικού να κάνουν μάθημα από το σπίτι. 

Θα πρότεινα να αφήσεις το remote στην άκρη για αρχή. Είναι καλή εμπειρία να δεις πως δουλεύει μια εταιρεία από μέσα κ να αναπτύξεις κ διαπροσωπικες σχέσεις με συναδέλφους, γιατί έχε στο μυαλό ότι θα αρχίσεις να δικτυώνεσαι κιόλας στο χώρο μέσω των γνωριμιών. 

Τέλος, καπου πήρε το μάτι μου ότι θες να πηγαίνεις ταυτόχρονα μαζί με τη πρακτική κ στη σχολή και μάλιστα κ σε εργαστηριακό μάθημα. Έχε στο νου ότι πρακτική κ σχολή μαζί = 2 καρπούζια κ μια μασχάλη κ λίγοι το χουν καταφέρει. 

Έχεις δίκιο, θα κάτσω να δουλέψω σε professional setting αρκετό καιρό και ίσως αργότερα κάνω προσπάθεια για full remote εργασία.

Ευτυχώς διευθετήθηκε το θέμα σχολή καθώς έχω μόνο 3 μαθήματα και είναι όλο θεωρίες. Παλιά που τέχνη κόσκινο, 36 θεωρίες έχω περάσει χωρίς να πηγαίνω, άλλες 3 δεν είναι κάτι 😛

Στις επόμενες ημέρες περιμένω απάντηση από μια εταιρία για πρακτική, θα δώσω update αν με δεχτούν. Η ιδέα με την Εθνική από πάνω ήταν τοπ και έχω και άτομα που θα μπορούσα να απευθυνθώ για να δώσουν το βιογραφικό μου μέσα, αν δεν κάτσει η εταιρία που περιμένω τώρα, θα στείλω και εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Έχεις δίκιο, θα κάτσω να δουλέψω σε professional setting αρκετό καιρό και ίσως αργότερα κάνω προσπάθεια για full remote εργασία.

Ευτυχώς διευθετήθηκε το θέμα σχολή καθώς έχω μόνο 3 μαθήματα και είναι όλο θεωρίες. Παλιά που τέχνη κόσκινο, 36 θεωρίες έχω περάσει χωρίς να πηγαίνω, άλλες 3 δεν είναι κάτι 😛

Στις επόμενες ημέρες περιμένω απάντηση από μια εταιρία για πρακτική, θα δώσω update αν με δεχτούν. Η ιδέα με την Εθνική από πάνω ήταν τοπ και έχω και άτομα που θα μπορούσα να απευθυνθώ για να δώσουν το βιογραφικό μου μέσα, αν δεν κάτσει η εταιρία που περιμένω τώρα, θα στείλω και εκεί.

Man βάλε προτεραιότητα να μπεις στον χώρο να μάθεις και να δικτυωθεις και θα έρθουν και τα άλλα. Και εμένα στην πρώτη δουλειά μου είπαν ότι θα φτιάχνω emoticons και πήγα.

Ε σε ένα μήνα έφτιαχνα κάτι sites , μετά για κάτι μήνες css, μετά Java και έμπλεξα με jsp,servlets,ajax και κατέληξα σε 2 χρόνια να τρέχω projects μόνος μου και να έχω συνεργαστεί με πολλούς καλούς προγραμματιστες που είχαν όρεξη να με εκπαιδεύσουν στα πάντα.

Αν είχα κολλήσει στα emoticons είναι πολύ πιθανό να μην είχα ακολουθήσει τελικά το επάγγελμα.

Οπότε χωσου όπου μπορείς και κοίτα να ρουφήξεις τα πάντα, θα έρθει ο καιρός που θα μπορείς να είσαι πλέον επιλεκτικός

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...